Šta je novo?

Commodore 64 RF out problem

pesnik

Čuven
Učlanjen(a)
27.02.2003
Poruke
31
Poena
604
Zdravo!

Nedavno sam nabavio C64 (stari, braon model), koji ima problem.

Na TV-u ne uspevam da pronadjem sliku, dok preko kompozitnog izlaza dobijam normalan start ekran.

Da li neko zna u cemu bi mogao da bude problem i kako da ga resim?

Hvala!
 
Verovatno će oni sa boljim znanjem elektronike moći detaljnije da ti odgovore, no može biti da su kondenzatori u/oko modulatora. Sećam se da sam jednom imao neki C64 kome kada malo pomeraš kalemove unutar modulatora dobiješ bolju sliku...

No, ako već imaš kabl za kompozitni izlaz, ne vidim zašto bi ti trebao RF, svakako je ružniji i kada savršeno radi. No, ako hoćeš da popraviš mašinu da bude 100% ispravna, verovatno će neko imati kakav pametniji savet.
 
Za koji je standard? Pal, secam, ntsc?
 
Hvala na dosadasnjim odgovorima.

Na nalepnici pozadi pise 'Made in W.Germany', tako da pretpostavljam da je PAL.
 
Za pocetak ce ti trebati neko sa osciloskopom ko moze da vidi ima li uopste nesto na izlazu, ako nema mora se ganjati jedno pojedno, ja bi prvo bacio pretpostavku da kolo koje modulise kompozitni signal u RF ne dobija svoj takt.
 
Ima jedan šraf blizu rf izlaza kojim se može menjati kanal, ako se ne varam od 32 do 39.
 
Ko sto rece zzarko ja sam svoje c64 opremio s kompozitnim kablom za audio i video. Slika je skoro kao na monitoru.
RF modulator treba pogledati iznutra kako izgleda ,ali je preporuka da to pogleda neko ko se bolje razume. Moze biti svasta od hladnih lemova, fluxa,pasti za lemljenje i slicno.Usput probaj na jos nekom tv-u mozda je i do tv aparata.
 
@Chupo
Probao sam prvo sa unimerom i pokazuje mi da postoji kratak spoj između mase (spoljašnjeg) i unutrašnjeg dela RF konektora. Pretpostavljam da to nije u redu, tako da nisam proveravao osciloskopom. Šta može da bude razlog ovome?

@yooyo
Menjao sam položaj potenciometra, ali bez rezultata. Verovatno ima veze sa ovim kratkim spojem.

@ dejan_osipaonic
Probao sam na 2 TV-a i nema slike. Iznutra izgleda sasvim OK, kao i ceo računar. Deluje da nikada ništa nije popravljano. U startu sam video da je osigurač premošćen licnama, pa sam ga zamenio. Možda je pregorevanje osigurača uzrokovalo i neki problem sa RF-om?

Trenutno nemam nikoga u blizini ko se bavi ovakvim stvarima, tako da bih probao da sam popravim. Naravno, hvala na dosadašnjim savetima.
 
Imam citav rfmodulator kakav je u zx spectrumu neugradjivan ne znam dali odgovara za c64 . Videcu da slikam pa ako pase u c64 mogao bi da posaljem .
 
Dejane, hvala na ponudi!

Ja imam jedan Spectrumov RF modulator. Po veličini bi trebalo da može da stane, samo bi mi bile potrebne smernice kako da ga povežem.
 
Pozdrav, imam comodore 64 sa svom opremom, ali nemam video kabl. D ali postoji nacin da ga sam napravim nekako jer ne mogu da nadjem nigde original.. Ako neko ima viska kupio bih ja, javite se na pm. Iz NS sam..
 

Prilozi

  • 12784640_10207647895187044_1645287363_n.jpg
    12784640_10207647895187044_1645287363_n.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 68
Ima ovde raspored pinova na video prikljucku za monitor pa se prema njemu moze napraviti kompozitni kabl. Sebi sam napravio tako da c64 povezem na TV preko cinceva za audio video. Slika je bar 3x bolja od RF varijante ,a svi "noviji" televizori imaju ove ulaze. Audio izlaz ti je na istom prikljucku. Potrebno je samo nabaviti din konektor u nekoj od prodavnica delova za elektroniku.
https://www.c64-wiki.com/index.php/A/V_Jack
 
okk, na projektor ga povezujem i trebaju mi "cincevi" za video i audio, znaci sa tog DIN na AV cinceve. Cim nabavim sve delove (u ponedeljak vrv) probacu, ako budem imao problema pisacu ovde. Hvala.
 
Hvala ljudi NAJBOLJI STE!!
 
ne ne dobar si postavio. S-video nemam nigde, imam skart na tv-u starom i kompozitni na projektoru, odradicu prvo skart.
 
Nazad
Vrh Dno