Šta je novo?

[How To] Sumarni izveštaj o potrošnji po broju na osnovu listinga (Excel)

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
Svi operateri omogućavaju nam da dobijemo listing poziva ili nekad njihov sumarni prikaz na sajtu.

Međutim, želeo bih da na osnovu Excel (CSV) listinga dobijemo sumarni izveštaj po broju (recimo, sortiran po iznosu).
- da za svaki broj saberu svi razgovori, cene, MB-i u jedan red (record).
- da se ti (već grupisani) podaci prikažu po opadajućoj uk. ceni (ili da može da se izabere).
- time bi uk. broj redova izveštaja bio jednak broju različitih brojeva u listingu (tel. broj bi bio unique key).

Nije neka nauka, kako ovo lako uraditi u Excelu, ali da nema puno pečaškog rada, da može lako da se primeni na novi mesec ili modifikuje za fiskni ili drugog opratera? Učita se novi listing, klik, klik, i dobije traženi izveštaj.

Znam ovo da uradim kada podatke učitam u MS Access za 5 minuta koristeći SQL. Međutim, kad smo već u Excel-u, koji su koraci, trebaju li makroi...?

Primer

Tabela listinga fiksne telefonije:
Kod:
Pozvani broj	Početak razgovora	Kraj razgovora	Trajanje	Cena (bez PDV-a)
123                                                     00:10:00        10 rsd
456                                                     00:55:00        55 rsd
123                                                     00:02:30        2,5 rsd
123                                                     00:03:30        3,5 rsd


Od toga bi ovo trebalo da bude sumarni prikaz:

Kod:
Pozvani broj	Početak razgovora	Kraj razgovora	Trajanje	Cena (bez PDV-a)
456                                                     00:55:00        55
123                                                     00:16:00        16
 
Treba ti makro, jer ces samo njega i koristiti ubuduce. Htedoh malo da "poguram" stvar, ali vidim da tabeli najpre treba sredjivanje, a sto je jos gore, moja tabela maltene nema korisnih podataka, retko koji mesec da "probijem" tarifu, sve mi je u paketu, pa su sve suve nule.
 
Takodje, i meni su nule, zato moze listing fiksnog telefona.
Ili sortiraj brojeve po broju ostvarenih minuta (sa kim smo najvise pricali i koliko, a s kim najmanje). ;)
 
Pozivi se zaokruzuju, tako da prosto sabiranje trajanja nece raditi posao.
MB se opet zaokruzuju prilikom uspostavljanja data veze.... obicno na 100kb.
 
U listingu se prikazuje stvarno trajanje, ne zaokruzeno. Pogledaj listing (barem MTS mobilna i fiksna).
 
Pozivi se zaokruzuju, tako da prosto sabiranje trajanja nece raditi posao.
MB se opet zaokruzuju prilikom uspostavljanja data veze.... obicno na 100kb.
Kod MTSa je zaokruzivanje neta na 1kB. Uz to postoje sesije ispod 1kB, koje se ignorisu u lokalu, tj. ne ulaze uopste u potrosnju (nesto sitno tipa upit Gmaila za Sync, ako nema izmena recimo ce biti zaokruzen na NULA)

Sumiranje poziva zaokruzenih moze da se uradi tako sto se napravi nova kolona gde su zaokruzeni na minut.
 
@Jericho, mozes li da nas provedes step by step kako to rucno uraditi? :)
 
Mogu tek veceras, ali bice falicna tabela, posto ne koristim internet na ovom broju (mix paket bez neta), vec sa druge kartice na kojoj nemam listing (long story). Ali zasto ja da pravim tabelu, kad smo rekli da je ti pravis, a mi pomazemo?
 
Ma on ima svoju tabelu, treba mu macro :D Ja sam ovo radio pre 15 godina tacno, prvi posao vani :) Ali skroz zaboravio od tada!
 
@Jericho,kakav CSV listing zelis da uploadujem? Moze za fiksni? Nema MB, ali ima cenu za svaki poziv. Ok je kao primer, sort pocev od broja na koji se najvise potrosilo.

Vise bih da nas naucis kako da lovimo ribu. :)
 
Poslednja izmena:
Pa ne moze za fiksni, trebaju nam i SMS i MB (eventualno i parking), sve sto objektivno postoji a sto komplikuje tabelu, jer bi fiksni makro u mobilnoj tabeli imao elemente zbog kojih ne bi bile razdvojene usluge. Probao sam sad, ne mogu nista da proverim kad su mi u zbiru svuda nule :/ A malo sam i ispao iz stosa, ruku na srce, svaki cas guglam funkcije :d
 
A baš mora da bude Excel? Pitam jer je verovatno lakše u Access...
 
Poslednja izmena:
Objasnio sam u prethodnim postojima.
 
Neka okaci neko svoj listing, izmeni naziv fajla (svoj broj), a u koloni sa listingom svim brojevima oduzme ili doda neki proizvoljan broj, zbog ocuvanja privatnosti. Bitno je da je znacajno prekoracena tarifa, da ima bar poneki SMS i potrosen MB - tj. da ne budu svuda nule.
 
Cekaj, pa to je to, samo napravi makro kad pravis ovaj "filter" sheet i to je to.
 
^ Korišćena je upravo Pivot tabela. @desp, hvala! :)
 
Sve jasno, dobio sam što i ti (fiksna telefonija), slaže se u svemu sa računom. Koristio sam listing za fiskni jer ima cene (nisu nule), a suštinski je isto. Za mobilnu, polja se malo drugačije zovu.

Upit koji je na kraju najčešće postavlja je: koji broj me je najviše koštao? s kojim brojem sam najviše pričao? Odnosno sortiranje po tim upitima. Evo mog listinga:

EDrLp0E.png


Pivot tabela lako se pravi, ništa ovde nije teško, samo nije automatizovano; kome treba, trebalo bi da doda makroe, tako da samo učita novi listing i da dobije ovakav izveštaj (ako je to moguće, ne znam). Na primeru mobilne telefonije vidi se da se Pivot tabela lako prilagođava za različite upite.

@ Desp:
- zašto si hh:mm:ss pretvarao u sekunde, kad Excel sasvim lepo računa sa hh:mm:ss formatom?
- u izvornoj koloni "Cena" (za Telekom fiksnu) morao sam ručno da obrišem "rsd" iz svih redova (Find-Replace) da bih sabirao cene, nisam uspeo da formatiram ćelije bez toga.

Trivija: MTS nudi prilično dobru statistiku na svom sajtu (Moj MTS).
 
Poslednja izmena:
Nešto sam bio utripovao da mi se ne slaže, pa sam ubacio kolonu sekundi... ni sam ne znam zašto :)
Ne znam sve funkcije u excelu pa neke stvari uradim peške iako ne mora...
 
Misterija rešena. Možeš li samo da mi odgovoris na drugo pitanje iz poslednjeg posta - jesi li radio isto sto i ja? (Nista bitno, al' da pitam.)

Hvala jos jednom na pomoći. :)
 
E da, to polje gde je cena neće lepo da prepozna; morao sam da menjam.

Nema na čemu :)
 
Nazad
Vrh Dno