Šta je novo?

Kuda plovi PIN brod?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

abacus

Slavan
Učlanjen(a)
24.11.2004
Poruke
1,023
Poena
350
Nije mi trebalo dugo da prelomim i da zapocnem ovakvu jednu temu.Ovako nesto tinja poslednje tri godine .....
Nekada je to bila saradnja na najvisem mogucem nivou....komercijalisti za pozeleti,firma koja je uvek,ali uvek izlazila u susret nabavljajuci super-egzotične primerke hardware-a,najnovije modele monitora,grafičkih kartica,matičnih ploča,laptopova...
Iste te je ustupljivala i renomiranoj bench ekipi...mnogi su zahvaljujuci takvoj saradnji dolazili u priliku ili za novi posao ili povećanje obima prodaje ili povećanje plate....
Mnoga dobra je inicirala jedna nekada velika firma - PIN Computers
Sve do pre tri godine i dolaska "nove krvi" ...tj. ljudi koji ne znaju ni kako izgleda većina delova koji se nalaze u običnom desktop računaru.
Elem....novi ljudi...su polako ili otpustali stare i dovodili svoje proverene kadrove ili su naprosto ljudi sami davali otkaze i prelazili u druge VP.
Kulminacija se desila u petak kada je PIN ostao na 5 i slovima PET komercijalista u celoj firmi.Tome je prethodilo unistavanje i otkazivanje svih ugovora u toku prosle godine za distribuciju maticnih ploča,grafika,kućišta.... ono sto je ostalo je uglavnom manje nego sto imaju nešto opremeljenije radnje u Srbiji.
Prvenstveno je tekst namenjen svima koji su imali bar i mrvicu dobre saradnje sa PIN-om kada je to bila firma sa dušom....da izrazimo protest i uputimo apel onima koji odlučuju - Peđa i Nebojša - bar se nadam, te pružimo podršku onima koji su ostali.

Peđa i Nebojša vratite PIN-u ulogu koju je imao na IT tržištu u poslednjoj deceniji,ulogu lidera.....vratite ga u život i dajte mu opet onaj prepoznatljivi štih panonske ravnice te neka PIN mirno plovi i vrati se u svoju luku.
 
Poslednja izmena:
:) IBM + LG
Samo corporate ;) Postoje razlozi.
 
Tipicno za Srbiju....214 pregleda i jedan polupost......
I onda Vam je neko drugi kriv uvek.....
Pa zar nikome od bivsih/sadasnjih kupaca u PIN-u nije stalo ?
 
Cemu takav stav? Sta mi tu mozemo kao kupci? Da uticemo na privatnu firmu i njen novi menadzment? Preko Benchmarka? :) Nema vise samoupravljanja.
 
Ako nisam bio dovoljno jasan pozvani su prvenstveno vlasnici maloprodaja....jer ako nisu primetili od NG su cene znacajno otisle gore u ostalim VP....
Ocigledno su namirisali krv .....i sada im se moze....a to ce osetiti na kraju krajnji kupci.....nazalost....
Cim nema zdrave konkurencije,krece divljanje sa cenama...kada se na to nadoveze i nesredjena situacije kod zelenih....sledi HAOS !!!
 
Poslednja izmena:
Pa pucaju daleko veci lanci i kompanije. Kakve veze ima duša sa tržištem?Mislim,iskreno,ali totalno nebitna tema. Razumem ja da je tebi stalo ali "ostavi ti te varnice i trzavice i činjenicama pogledaj u oči". :)
 
Znaci svima tece med i mleko ....izbor hardwarea je nikada bolji....ne drze vas 2 veleprodaje u saci ...jer samo one imaju neke ozbiljnije kolicine.....
E zemljo Srbijo.....zar niko ostao nije od stare garde...koja se seca i nekih lepsih i boljih vremena...kada smo kao mi u SU ...testirali odjednom 23 aktuelne grafike....10-ak top procesora.....ili neke od naj monitora proslih vremena.....
Bas niko......ne verujem...odbijam da poverujem......javice se vec neko ....znam......
 
Ja se ne sećam toga, mislim vidjao sam pre pin computers reklame ali davno je to bilo i nije me interesovalo toliko, ali lepo bi bilo da ima neke konkurencije da nam ne prodaju daMu za bubrege i maglu u tegli...nije problem da li ce neko stvoriti novog uvoznika/veleprodaju itd...vec kako država tretira iste, ti da bi doneo nesto u državu moras boga oca da platis da bi neko imao koristi od toga, kao uranijum da uvozis a ne tipa graficku karticu, ako kapiras sta hocu reci, nije isplativo dok se nesto ne promeni a to je sad druga tema da mi ne sankcionisu post...

Evo primer jedan da ne pišem imena ide ovako

Lokalna radnja X
Dobavljač/distributer Y

Posto se znam sa vlasnikom radnje X, pokazao mi je po kojim cenama uzima od dobavljača Y za artikal koji sam hteo da uzmem. Dobavljač Y prodaje radnji X po vecoj ceni nego sto ga prodaje u svojim maloprodajama

Ostalo sami zakljucite
 
Bio jedan vlasnik jedne prodavnice tehničke robe u jednoj dalekoj zemlji sličnoj našoj, koji je govorio bi mogao da zaposli još stotine radnika, da gubi milione i da se boji da će morati da zatvara prodavnice i otpušta radnike, i sve to zbog šverca. Samo nikog u toj zemlji nije bilo da čuje.

Naravno ne radi se o dalekoj zemlji, već o jednom članku u jednim novinama od pre par godina, o stanju na tržištu tehničke robe. Od tada gospoda šverceri se samo množe, carinici kupuju apartmane na moru, naravno ništa to ne može bez pomoći špeditera. Istina je u tome sve je to počelo kao sitan šverc kolima, a sada sve ide na veliko šleperima. I ne samo tehnička roba, tu je i Ikea nameštaj.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja cuo, jedan gazda je uzeo PIN, drugi navigator... i jos su kupili neku zemlju.
A sto se tice stanja to sam upoznat... komercijalista za blueberry marku je dao otkaz ako se ne varam...
A sta se desava to cemo videti
 
Nisu šverceri krivi što im se isplati da rade to što rade, već alavi naši uvoznici + prodajna mreža. Onog momenta kada cene kod nas postanu normalne, šverc staje. Amin.
 
Da bi cena postala normalna država mora da smanji glupe taxe na uvoz nove robe
 
Mislio sam da će neko ovo reći. Šta ćemo sa robom iz EU na koju su dažbine za carinu 0%, PDV je 20%? U HU PDV je 27% pa opet znamo kolike su cene TV-a kod nas i u HU? Ovo nije tema, ali delimično je uslovilo i stanje u pomenutoj kompaniji.
 
Nisu šverceri krivi što im se isplati da rade to što rade, već alavi naši uvoznici + prodajna mreža. Onog momenta kada cene kod nas postanu normalne, šverc staje. Amin.

Vidim subotički šverceri ili njihovi "agenti", počeli da se javljaju!

Šverc staje kada dotični završe u ćorzi a novi se uplaše iste. I uvek će im se isplatiti kada Mađari vrate pdv od 25% na granici i nek švercer uzme samo 5% od televizora od 40K dinara, isplatiće mu se. A što se tiče cene i takse to je pitanje je količine uvoza, kada se uvozi na šačicu logično je da su troškovi po jedinici veći. Inače ko prati It tržište znaće da cene nisu "sve" cene velike, znao je Alti da uveze povoljno, nekad je i Gigatron uvozio Cooler master i to povoljnije o pomenutog Pina i Ewe-a. Ima još malih uvozinika koji su znali uvezu nešto povoljno i egzotično, samo pitanje koliko će i oni opstati

Vi samo kupujte kod "mađara" kad ostanete bez garancije, plakaćete. Neće to još dugo trajati...

A inače ovaj i drugi it forumi i portali se ne finansiraju od švercera, već od reklama legalnih kompanija, pa uskoro nećete ni imati gde da lupetate.

Primer:
Altijev uvoz jeftiniji nego u CaseKingu, 10€ < 12.9€:
http://www.emmi.rs/napajanja-i-doda...-140x140mm-nzxt-fn-v2.11.html?productId=53396
https://www.caseking.de/nzxt-fn-v2-140-performance-luefter-schwarz-weiss-140mm-lunz-030.html
 
Poslednja izmena:
Sverc nece stati sve dok se platezna moc ne poveca i to je cela sustina.
Sa nasim standardom mi nismo trziste ni za digitrone.
Ovde se svercu uvek gledalo kroz prste zarad socijalnog mira.
 
Jak "socijalni mir" kada gubimo na hiljade radnih mesta u IT sektoru. I ne samo u prodaji već i u proizvodnji, i Mađarska i Rumunija i Bugarska su pune fabrika televizora i IT opreme, a mi puni švercera i drugih "farmera". Samo pogledaj koliko je ljudi otišlo iz Srbije u Mađarsku i Slovačku da sastavlja televizore, a sigurno su pobegli jer je u Srbiji "socijalni mir".

Standard i socijalni mir dolaze sa uređenom državom u kojoj je švercerima i "farmerima" mesto u ćorzi.
 
Poslednja izmena:
Vidim subotički šverceri ili njihovi "agenti", počeli da se javljaju!

Odlična ti je moć zaključivanja, čim sam iz Subotice mora da sam švercer tehnike, je li? Niti to radim, a nećeš mi verovati, čak ni ne poznajem nikoga ko se time bavi. S vremena na vreme sebi donesem šta mi treba, po normalnim cenama, naravno, ne po ovim koje su u Srbiji, i to je to.

A sve ono što si rekao o švercu je teška demagogija, ne pomaže tu nikakva ćorka, uvek će se naći neko ko će da uskoči umesto onog koji je ćorkiran. Ako i samo ako cene i kod nas postanu normalne, tj. slične onima u okruženju, šverc staje.
 
Jak "socijalni mir" kada gubimo na hiljade radnih mesta u IT sektoru. I ne samo u prodaji već i u proizvodnji, i Mađarska i Rumunija i Bugarska su pune fabrika televizora i IT opreme, a mi puni švercera i drugih "farmera". Samo pogledaj koliko je ljudi otišlo iz Srbije u Mađarsku i Slovačku da sastavlja televizore, a sigurno su pobegli jer je u Srbiji "socijalni mir".

Standard i socijalni mir dolaze sa uređenom državom u kojoj je švercerima i "farmerima" mesto u ćorzi.

Sverc je prisutan od pamtiveka ovde, nikad nije prestajao samo se roba menja.
Trst,Turska, benzin, cigarete, automobili, avioni, kamioni...
Drzava ne zna za to...
Mislim da bi trebalo da im javis.
 
Poslednja izmena:
Odlična ti je moć zaključivanja, čim sam iz Subotice mora da sam švercer tehnike, je li? Niti to radim, a nećeš mi verovati, čak ni ne poznajem nikoga ko se time bavi. S vremena na vreme sebi donesem šta mi treba, po normalnim cenama, naravno, ne po ovim koje su u Srbiji, i to je to.

A sve ono što si rekao o švercu je teška demagogija, ne pomaže tu nikakva ćorka, uvek će se naći neko ko će da uskoči umesto onog koji je ćorkiran. Ako i samo ako cene i kod nas postanu normalne, tj. slične onima u okruženju, šverc staje.

Ako si ono što si doneo prijavio na granici i platio PDV i Carinu nisi.

Ako je vama normalno da na hiljade mladih ljudi beži iz zemlje, umesto da radi u Srbiji, i ako mislite da "farma na tržištu" nije kriva za to, da su šverceri i drugi kriminalaci spas. Neka vam, uživajte na "farmi", žurka svaki dan.

Uskoro će te morati i kod lekara i školu ići kod Mađara, jer zdravstvo i školstvo sigurno neće vaši šverceri finansirati, a IMF, Eu i Arapi će prestati kreditirati "farmu".

Sve je jeftinije bez PDV-a, a nije jeftnije jer je u Mađarskoj. A nije jeftinije jer mali uvoznici nemogu opstati na našoj "farmi" jer su loši "klimacki uslovi" za prodaju tehničke robe, a ako pogledate naslov teme (PIN), videćete da su počeli da propadaju i veliki, koji su imali odlične uslove, tu ne mislim samo na cenu, već garanciju i podršku.
Hoćete niže cene, e to više nikad nećete dobiti dok ne poraste tražnja u legalnim tokovima, a tek kad poraste tražnja uvoznici će uvoziti veće količine, i što je najvežnije mali uvoznici će moći parirati, i doći će do konkurencije.
Ovo(rast tražnje) se neće postići zaštitom "socijalno ugroženih" švercera i "socijalno ugroženijih" carinika.

Šta mislite da u Mađarskoj ne bi bilo jeftinije da se kupi u Nemačkoj, uzme povrat PDV-a i prodaje na crno? Samo u Mađarsko kad neko pokuša nešto tako bude odmah uhapšen. Možda su Mađarskoj niže cene jer je tržište uređeno, ne mislite tako? Šta mislite da će se tržište urediti samo i svi šverceri se sami povući i preći u legalne tokove?

Sad ako ljudi u Srbiji vole da žive na "farmi" u kojoj su šverceri "spasitelji", veoma žalosno.
 
Poslednja izmena:
Uskoro će te morati i kod lekara i školu ići kod Mađara, jer zdravstvo i školstvo sigurno neće vaši šverceri finansirati, a IMF, Eu i Arapi će prestati kreditirati "farmu".

Ja imam solidnu platu za one u Srbiji, sve je na belo, idu svi doprinosi, porezi ... Na zdravstvo ide solidna suma gledajući po mom platnom listu. Za 12 god. koliko radim tako nisam nikad uspeo da zakažem i odem kod državnog lekara kad sam bio bolestan, uvek sam išao kod privatnika, jer se na državnog čeka po 7-10 dana za opštu praksu, za specijalistu nedeljama.

Da, baš država funkcioniše. Koliko mi je uzela država za sve ove godine, a vratila ništa od toga, više ne osećam nikakvu obavezu da joj bilo šta dajem van onoga što baš nemam drugi način da izbegnem.

Sve je jeftinije bez PDV-a, a nije jeftnije jer je u Mađarskoj. [/B]

Pre neki dan sam poručivao malo bolji ruter za drugara. U USA ~15K, u Segedinu SA PDV-om 16K, kod nas najjeftinije, "akcija" u E**i-ju 23K, a redovna cena u WW 25.500.
Da na Mađarsku cenu sa PDV-om, dodaš našu carinu i PDV, opet nije ni blizu našoj "akciji" :mad:

Što se teme tiče, sa PIN-om godinama sarađujemo, jako mnogo smo robe uzimali (i uzimamo) od njih.

Komponenti više neće biti, ploča, grafika i sl. To mi više nije u fokusu. Samo laptopovi, brand name računari, potrošačka elektronika/bela tehnika.
 
Poslednja izmena:
opametili su se. nabavljaju ono shto mozhe se proda/zaradi.
 
Ja imam solidnu platu za one u Srbiji, sve je na belo, idu svi doprinosi, porezi ... Na zdravstvo ide solidna suma gledajući po mom platnom listu. Za 12 god. koliko radim tako nisam nikad uspeo da zakažem i odem kod državnog lekara kad sam bio bolestan, uvek sam išao kod privatnika, jer se na državnog čeka po 7-10 dana za opštu praksu, za specijalistu nedeljama.

Da, baš država funkcioniše. Koliko mi je uzela država za sve ove godine, a vratila ništa od toga, više ne osećam nikakvu obavezu da joj bilo šta dajem van onoga što baš nemam drugi način da izbegnem.



Pre neki dan sam poručivao malo bolji ruter za drugara. U USA ~15K, u Segedinu SA PDV-om 16K, kod nas najjeftinije, "akcija" u E**i-ju 23K, a redovna cena u WW 25.500.
Da na Mađarsku cenu sa PDV-om, dodaš našu carinu i PDV, opet nije ni blizu našoj "akciji" :mad:

Što se teme tiče, sa PIN-om godinama sarađujemo, jako mnogo smo robe uzimali (i uzimamo) od njih.

Komponenti više neće biti, ploča, grafika i sl. To mi više nije u fokusu. Samo laptopovi, brand name računari, potrošačka elektronika/bela tehnika.

Greska.....i potrošačka elektronika/bela tehnika su ENDE....skoro su sve rasprodali - zadnja tura po ulazima.....i nece ni to da rade....
Realno sam pokusavao da pricam sa nekima tamo i da im objasnim: "Ljudi ako nemate obicnu plocu,cpu,mem,grafiku ili kuciste......onda cu ja gledati da ispostujem mozda i nesvesno one koji to imaju na lageru a meni onda treba npr. laptop"
Znaci ne mogu oni da kazu: E sad cemo da prodajemo samo laptopove,brand racunare i servere....jer nam se moze....
Pa moze im se ...neki period....a onda ce svi da ih zaborave jer nemaju sve gore navedeno...pa ni UPS...ni kabel ovaj...ni kabel onaj...DVD RW....ma....huh....
Jednostavno ako nemas siroku paletu.....ljudima nisi vise toliko interesantan....
 
Bas super, svi se sete kada stigne pred njihova vrata...godinam se to radi i svi ste cutali.
I sad mozete da nastvite...sad je kasno.
Nego se cudim ljudima pricaju kao da nisu ziveli ovde? ovde siva ekonomija vlada decenijama.
 
Greska.....i potrošačka elektronika/bela tehnika su ENDE....skoro su sve rasprodali - zadnja tura po ulazima.....i nece ni to da rade....
Realno sam pokusavao da pricam sa nekima tamo i da im objasnim: "Ljudi ako nemate obicnu plocu,cpu,mem,grafiku ili kuciste......onda cu ja gledati da ispostujem mozda i nesvesno one koji to imaju na lageru a meni onda treba npr. laptop"
Znaci ne mogu oni da kazu: E sad cemo da prodajemo samo laptopove,brand racunare i servere....jer nam se moze....
Pa moze im se ...neki period....a onda ce svi da ih zaborave jer nemaju sve gore navedeno...pa ni UPS...ni kabel ovaj...ni kabel onaj...DVD RW....ma....huh....
Jednostavno ako nemas siroku paletu.....ljudima nisi vise toliko interesantan....

Pa možda im nije cilj da budu ljudima interesantni. Možda su rešili da se fokusiraju na javni sektor i velike privatne kompanije a ne na mrtvi retail koji čeka da baba digne kredit da kupi na 24 rate unuku laptop od 250 evra. Nema narod para, jedino ima love još u javnom sektoru, ili u velikim privatnim firmama, naravno ako imaš političku pozadinu i "pišeš" tendere. Ako su samo promenili fokus, ne mora to da znači ništa loše po njih videćemo. Ostaće 2 distributera širokog spektra uslovno rečeno, i ovi treći dok budu mogli da se bahate na konto politike i dok ne budu morali da vrate milione evra koje naokolo duguju. Pa tom istom pinu duguju tipa par stotina miliona znate li vi koja je to lova u današnje vreme i koji udarac... odakle bre njemu lova da naručuje nove količine kad ga je ovaj ***** zavalio za lovu...
 
Bravo za Pedju i Nebojsu, i treba da gledaju samo profit i svoje dupe.Neka rade gde ima para. A ne da valjaju kablove i dvd...

A ti abacus samo hejtujesh uvoznike Alti,Pin...who is next? Zasto se ti ne oprobash u distribuciji?
 
Zbog ovakvih kao ti su i cene u MP sirom Srbije takve kakve jesu i ponuda takva kakva jeste...
Da se malo razumes napravio bi razliku izmedju Altija - klasicni lokalni preprodavac ni D od Distributera i PIN-a jednog u nekada velikoj trojci....
Alti uvoznik....joj....sta nam naprica....to sto nekada uvezu neke grafike,memoriju,cpu i kuciste....to je smesno....90% robe kupuju u lokalu ....e Isnogoode....nisi dzabe uzeo nick izgleda.....
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno