Šta je novo?

Kako ocistiti sajt od virusa?

MurDock

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2004
Poruke
231
Poena
320
Poz forumasi... :)

Imam jedno mozda glupo pitanje. Ortakinja ima wordpress sajt koji je zarazen virusom. Na koji nacin mogu da ocistim sajt od njega? Gledao sam po netu ali nikako da nadjem konkretan odgovor. Neki predlazu da kompletno obrisem sajt sa hostinga i da ga re-uloadujem. Problem je u tome sto je sajt dinamicki a ona nema skoriji backup pa to ne dolazi u obzir. Pada mi na pamet da kompletan sadrzaj iskopiram na svoj komp, obrisem zarazeni sadrzaj kod provajdera, skeniram iskopirani sadrzaj lokalno, ocistim i vratim nazad. Na kraju samo da promenim FTP podatke i nadam se najboljem. Konkretno me interesuje kako inace ide proces ciscenja sajta od virusa.

Hvala unapred...
 
Ako je dinamički sajt, onda je sav content u nekoj bazi. Ne ide to tako kaomsto ti mislis, skeniranjem u lokalu. Ako je sajt hakovan verovatno su dosta fajlova izmenili i editovali da ubace js ili linkove do js. Moras dici wp novi, povezati ga sa bazom i ubaciti temu pa je izmeniti ako nemas bekap. Nije bas jednostavno ako ne znas sta da radis
 
skini backup baze, pobrisi sve, vrati bazu, vrati wp i trebalo bi da radi...
Pre brisanja, proveri samo da li ima nekog dinamickog sadrzaja (npr. slike i neki fajlovi) koji su van baze, a ipak su deo neke strane ili clanka.

Usput treba updejtovati wp.. mozda ima neku stariju verziju sa sigurnosnom rupom, pa ce opet "zaraziti" sajt.
 
Ne postoji univerzalno rešenje i teško da možeš tek tako da pronađeš odgovor na netu jer postoji jako mnogo načina na koji bi virus mogao da radi nešto na sajtu. Bar da si opisao šta se dešava i na koji način je saznala da ima virus bilo bi lakše dati predloge. Backup verovatno može da uzme od hosting kompanije.

Inače proces čišćenja kreće od backupa trenutnog zaraženog sajta i logova, dalje ide čišćenje zaraženih fajlova i analize na koji način je došlo do upada, ispravka propusta i promena šifri (admin, baza, ftp, itd). Ažurirani WordPress i pluginovi se podrazumevaju naravno.
 
Nazad
Vrh Dno