Šta je novo?

Pakao sa AMD-om

hektor2

Slavan
Učlanjen(a)
29.07.2006
Poruke
4,359
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600G / LCPower212
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
48GB
GPU
Intel Arc A770 16GB
Storage
500GB nvme
Zvuk
Ima
PSU
LcPower 600W
Kućište
MS V700
Monitor
Tesla 27"
Uvek volim da istrazujem i da isprobam na svojoj kozi. Nekoliko puta sam se debelo opekao, nesto mi se sve cini da sam i sada. Nadam se da gresim.
Uzeo fx 8320e + ga-970a i namontirao dva stapa po 8gb ddr3 (jedan kingston, drugi patriot). U biosu vidi oba modula. CPUZ vidi oba modula. Windows vidi 16gb al moze da koristi samo 7.9gb ???
Menjao sam mesta i nista i dalje vidi 16 a koristi 8gb.

Gde ja tu gresim ?

PS. Ploca i procesor su novi a memorija lepo radila u bivsoj masini.
 

Prilozi

  • a.jpg
    a.jpg
    720 KB · Pregleda: 298
I kod mene se desavalo vise puta da kada vadim i vracam memorije brljavi. Resetuj BIOS i lepo ih ubodi.
 
Za iskoriscenje ovih, verovatno, zadnjih lepih cena (8GB moduli sada i u proteklih par meseci) i za blejanje rama u prazno. Pa i da ne bude kajanja ~krajem godine kada cene odu gore.
 
Poslednja izmena:
msconfig/boot/advanced decekiraj kvadratic za maximum memory / restart.
Ako je i dalje isto onda isti postupak samo cekiraj kvadrat na maximum rama koji imas.
Ako ni to ne uspe onda menjaj mesta modulima.
 
DeRadicci:

treba neki matematicar da sracuna koliko kod nas kosta da jedan 1.5v/1.65v 8gb modul trosi struju blejeci besposlen. :)
 
I proveri te kanale, pise ti da memorija radi u single channel mode-u.
 
Izvadi patriot i ubodi neku drugu i vidi sta se desava , ona mi je sumnjiva , probaj da vidis jel pise 7.97 usable kada je samo kingston ubacen ili pokazuje cistih 8GB rama.
 
Ne grešiš ni ti ni AMD nego Windows, vidi ti lepo gde je ta memorija zaključana. Verovatno hardware reserved.
 
Kakv naslov teme Ja pomislio da ima AMD RAM, pa da otkupim ako njemu ne valja. Ili da je AMD kupio Patriot (teško da bi mogli Kinston )

O cemu ti pises druze ??

Uzgred,uradi clean install windows desetke druze,turio si taj 8.1 bzvz.Naravno 64bita i poslusaj ljude da promenis slotove a kasnije probaj sa jednom,pa onda i sa drugom.


vidi ti lepo gde je ta memorija zaključana. Verovatno hardware reserved.

+1
 
To je greska u windowsu koja se provlaci jos od viste (ima je i win 10) proguglaj malo imas vise resenja za problem, jedno od laksih ti je vec ponudjeno i nece ti pomoci menjanje mesta memoriji
 
Da se javim i objasnim o cemui se radi :)

Naziv teme :d - uzeo novu plocu i procesor i lepo sastavio i odma krenuli problemi. Na drugoj masini pokusam da odradim rufus boot, ne moze, greska. Pokusam ponovo - greska. Iz 10og puta pokusam i nekako uspe (ranije sam to odradjivao bez problema). Instaliram windows na AMD novoj masini kad pojavi se problem sa pola memorije (koja je odlicno radila na intel masini). Pokusam da odradim rufus na AMD masini, ne moze, greska, greska, greska. Skinem nekoliko verzija Windowsa, probam ponovo rufus, greska, greska, greska....Odem do laptopa probam tu rufus da odradim, greska, greska, greska...
Probam rucno da odradim bootabilni usb iz CMD-a, odradim, i kad krenem da kopiram fajlove iz ISO na flash, krene i posle par sekundi kaze da je disk pun :) a nije. Bacim taj flesh uzmem drugi - isto.
I tako se ja yebavao od ujutru do 12h u ponoci. Gde sam batalio i otisao da spavam.

Inace, memorije u ubodene kao dual channel u obe kombinacije. Probao i jednu pored druge isto.

Probao i onu foru sa msconfig/boot/advanced. Ne pomaze.
 
Poslednja izmena:
Iskrivio si pin.
 
Da je iskrivio pin,ne bi imao ni slike a ni procesor ne bi mogao lepo da legne u socket.
Jedan pin na AMD-u je nemoguce iskriviti a da procesor udje u leziste.Odmah bi iskrivio jos par komada.
Ja mislim da je problem u windows-u ili u nekim podesavanjima u biosu.
 
Hteo bi ja ali sve masine su se povampirile od kad sam ubacio AMD u kombinaciju i jednostavno ne mogu da snimim windows na USB. Cak ne mogu ni da ga na rezem na DVD, kaze DVD je pun :)
Ovo sam probao na internet masini (intel) koji je odbija da bilo kako snimi windows.

16GB mi treba zbog renderinga (Maya, After effects), pa jos kad upalim i PS zbog textura...Imao sam i 32GB ali razlike nisam "osecao" pa sam prodao 16gb....
 
I ja tako mislim. Podigni neki Ubuntu, da vidis sta tamo pise koliko rama imas.

Vrlo prosto,ode u bios,opali load defaults,posle clean install windows-a.
Ako se javi i dalje problem,nek proveri Memory Shader-e u biosu,nek se igra s time dok ne opravi stvar i gotovo.
Ne sumnjam da je hardware.
Inace,mislim da je 8gb dosta cak i za igrce,ne igram ih ali mislim da je i to dovoljno.
 
Možda je slomio pin. Jedan korisnik ovde na forumu je imao identičan problem... 3 pina je slomio. Uspeo je da ih "popravi" i sada mu mašina radi OK.
 
Iskrivio si pin, kao i ja pre mesec dana. Pronađi koji je iskrivljen i ispravi ga lagano vrhom makazica, tehničkom olovkom, nečim...pa onda možeš kreditnom karticom proveriti da li je sve ravno, staviš onako izmedju...ozbiljno, mrzelo me da čitam sve poruke al vidim da nisi jos uvek ispravio pin a svašta se piše.
 
Odustajem :smoke:

Ovim putem kupujem procesor FX8320 sa iskrivljenim ili polomljenim pinom...
Uslov je da procesor radi :d
Ako i ima bug sa memorijom,nema veze :)
Al da je 300 dinara,ak moze.
 
Nazad
Vrh Dno