Šta je novo?

Ac ruter + nas + sbb + problemi

Pioneerko

Slavan
Učlanjen(a)
15.12.2005
Poruke
873
Poena
320
Pozdrav ljudi,
Imam nekih problema sa umrezavanjem, a ponajvise sa SBBom, pa vas molim da me posavetujete kako najbolje da konfigurisem kucnu mrezu.
Imam sbb cisco ruter (bez wifi) koji sam zakacio na moj ruter Netis wf2780 (ac1200, 5ghz, dual band).
Ovaj ruter sam kupio pre dva dana po savetu kolega forumasa.
Pored toga na mrezu je zicno zakacen smart tv, playstation 4, NAS Qnap 212P, a bezicno nekoliko telefona i Macbook.
Problemi su postojali odavno, a svodilo se na to da je u lokalnoj mrezi protok preko wifia bio nenormalno spor, pa izmedju ostalog nisam bio u mogucnosti da stimujem hd filmove bez zapucavanja.
Da bih resio te probleme uzeo sam gore navedeni ruter (etar na 2.4ghz je mi je prezagusen), tako da bi ac 5ghz trebalo da resi problem.
Pored sporog wifia, konstantno imam problem sa netom koji dolazi i odlazi po zelji. U sbb-u tvrde da je kod njih to sve ok.
Na speedtestu u razmacima od 5minuta ping varira od 10ms do 65ms, brzina mog neta se nekad prikaze kao 45megabita i nekad kao 10. Sve nenormalno varira iz minuta u minut.
Zapitao sam se mozda da ja nesto nisam konfigurisao kako treba u samom ruteru.
U sustini cisco je spojen na netis preko wan porta.
Rutiranje radi netis.
Njegova adresa je 192.168.0.1.
Ukljucio sam DHCP i stavio raspon od 0.100 do 0.200
Na wifi settinsu sam se igrao sa kanalima i megaherzima, ali jos nisam nasao optimum. Trenutno je na 40om kanalu i na 40mhz.
Macbook vidi wifi konekciju kao 870 megabita sto bi trebalo da je ok.
NASu iz nekih razloga uopste ne mogu da pristupim od juce.
Pingovao sam tv (koji je spojen zicom) sa laptopa (wifi) i pingovi su odlicni od 2-6ms...
Svi uredjaji su u krugu od 2 metra.

Jel sam negde pogresio sto se tice podesavanja?
 
Poslednja izmena:
Ајде да питам можда глупо питање, а на којој ИП адреси је СББ рутер, пошто мислим да је и он исто 192.168.0.1?

Пробај да промениш опсег за ИП на нетис рутеру, стави га на 192.168.5.1

А за НАС обавезно стави фиксну ИП адресу, нпр. 192.168.5.110 а такође и на НАС-у упиши ту адресу.
 
Cisco je na 192.168.100.1 a nas ima fixni ip.
Primetio sam da dhcp dodeljuje neke cudne dns-ove.
Mozda je to i normalno, ranije nisam obracao paznju.
Recimo, nekad jedan od dns-ova bude 192.168.0.1, nekad nesto tipa 189.40.1.50 i slicno...
 
Poslednja izmena:
U medjuvremenu sam utvrdio da problem nastaje kada se smart tv prikaci lan kablom na mrezu.
Bukvalno sve crkne i lan i net.
Ima li neko objasnjenje za ovo? Probao sam vise kablova, uvek isto.
Dok je tv prikacen preko wifi-a sve radi odlicno.
 
Nazad
Vrh Dno