Šta je novo?

Externa kucista za hdd - šta imate, šta ste koristili ...

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koja externa kucista za hdd imate, koristite ili znate da su dobra?

Na trzistu ima svasta a najgore je sto skrivaju maximalni kapacitet hdd-ova koji podrzavaju.
Bilo bi dobro da saberemo ovde iskustva za 2,5" i 3,5" externa kucista za hdd...

Meni "zapalo za oko" ovo RaidSonic Icy Box IB-366StU3-B externo kuciste za 3,5" hdd.
Sto je veoma vazno, prima navodno 3,5" hdd-ove svih kapaciteta.
Izuzetno mi se dopada bezsarafni nacin ubacivanja i pricvrscivanja hdd u kucistu.
http://www.raidsonic.de/products/external_cases/external_cases_35/index_en.php?we_objectID=469
https://www.youtube.com/watch?v=2f3kjs2-iJE

Model: IB-366StU3+B
Brand:ICY BOX
Category:External enclosure
Material:Aluminium/partial plastic
Colour:Black
HDD size (Zoll):3.5
HDD interface:1x 3.5" SATA I/II/III
HDD capacity:Unlimited
HotSwap:Yes
Plug & Play:Yes
External data interface:1x USB 3.0
Transfer rate:USB 3.0 up to 5 Gbit/s

LED: Power, HDD Access
Operating system:OS Independent
Power connector:Wall Power Supply: AC: 100-240 V/ 50-60 Hz/0.8 A/24 W; DC: 12 V/ 2 A

Cini mi se da ima prostora da stane i neki deblji 3,5" hdd.
Nema ventilator u kucistu.

Sta vi imate, sta ste vi koristili, sta znate ili ste culi da je dobro externo kuciste za hdd?
 
Poslednja izmena:
Ja imam enclosure iz ove serije:

http://eshop.macsales.com/shop/firewire/1394/USB/EliteAL/eSATA_FW800_FW400_USB

Moj je stari model, spolja identičan, ima samo USB2.0. Kupljen pre 4-5 godina, radi perfektno i dan danas, bez problema rade 6TB hard diskovi (neka mi neko nađe USB2.0 enclosure koji podržava ovako veliki HDD).
Odlično disipira toplotu (komplet je od aluminijuma), bez ventilatora, imam mesta i za deblje diskove. Unutra jedan od najboljih kontrolera, firme Oxford.

Jedina mana sa današnjeg aspekta je sporo kopiranje, ali to je do USB2.0 protokola.

Bez obzira na ovo, ja ga ne prodajem, koristim ga po potrebi (unutra je jedan fin Seagate XT 2TB, serverska mrcina sertifikovana na 1,2 miliona radnih sati do otkaza)
 
ja ne bi kupovo bez eSATA.
 
ni ja,zato sto nigde kod nas nema ili vrlo retko naleti neko esata kuciste ili bar esata/sata adapter.uvek sam gledao da mi kompovi i lapovi imaju taj port,racunajuci da ce taj port da zazivi ali je to ovde egzotika.verovatno zbog cena,jer za nase uslove takvi gedzeti kostaju previse,bar oni kvalitetni.
 
Meni "zapalo za oko" ovo RaidSonic Icy Box IB-366StU3-B externo kuciste za 3,5" hdd.


Model: IB-366StU3+B
Brand:ICY BOX
Category:External enclosure
Material:Aluminium/partial plastic
Colour:Black
HDD size (Zoll):3.5
HDD interface:1x 3.5" SATA I/II/III
HDD capacity:Unlimited
HotSwap:Yes
Plug & Play:Yes
External data interface:1x USB 3.0
Transfer rate:USB 3.0 up to 5 Gbit/s

LED: Power, HDD Access
Operating system:OS Independent
Power connector:Wall Power Supply: AC: 100-240 V/ 50-60 Hz/0.8 A/24 W; DC: 12 V/ 2 A

Ja ga imam. Izuzetan je. Samo mora biti sa oznakom "+" u nazivu. Onaj bez ne podržava UASP sa native driverima u Windows 10. Realan transfer oko 153 MB/sec kada se kopira na njega.
 
Poslednja izmena:
Koristio sam externa kucista za 3.5" green i red diskove i to:
-Lacie
-LC Power
-CM
-Kung fu ping pong.

Za sada najbolja iskustva sa LCpower USB3 enclosurima. Minimalno grejanje HDD-a uz odlicne performanse.
 
Temperature i koji hdd-ovi?
Da li su i koliko vece od onih u klasicnom kucistu mamu ili umereno provetrenom...?
 
Poslednja izmena:
Drugar ima ideju da obraduje sebe rackom Lacie (polovan 200eur) za 2x2.5" hard diska i pri tome da koristi Thunderbolt. Koristi mac za video obradu.

Da li skok performansi opravdava ovo ulaganje? Trenutno za obradu koristi obicne usb flash diskove.
 
Sa USB-a na TB?

Brzina će da mu skoči nekoliko puta, to je sigurno.
 
Екипа треба ми помоћ. Купио сам HDD docking station Raidsonic IB-124CL-U3, убацио мој seagate HDD од 4TB, цијели диск је у једној партицији, али га систем не препознаје. У виндовсовом диск менаџменту добијам ову поруку

http://prntscr.com/cok3mr

Иначе диск се очитава и ради када је директно везан на плочу или када је у екстерном кућишту LC Power LC-35U3. Тако да не буде забуне да ли је диск исправан, исправан савршено и ради без проблема, осим кад га убодем у док. То је диск који иначе користим преко годину дана у овом LC кућишту него оно и није чему пошто се често гаси па сам одлучио да узмем нешто друго па је одлука пала на овај Raidsonic, него не може без проблема...
 
Poslednja izmena:
Prvo na slici okacenoj disk ima jednu gpt particiju, ostalo je prazan nealociran prostor. U tvom slucaju samo windows nije mountovao volumen, nije dodelio slovo, ovo nista nije strano za windows, resenje: ides na particiju desnim klikom add leter itd, videces proces je lagan i sve ce raditi najnormalnije nakon sto mu win dodeli drive letter, tj mountuje volumen od oko 2TB.


Poslato sa Surface Pro
 
Фора је у томе што диск нема неалоцираног простора. Комплетан је у једној партицији, само га овако чудно види вин када је убоден у док.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
A i ta stanica nema ogranicenje za velicinu hdd koje podrzava, a ponasa se kao da ima ogranicenja od 2GB...
 
@p307

ja sam na toj stanici držao 2x3tb wd blue 24/7 i nikakvih problema nije bilo, kasnije sam prodao jednom članu sa foruma a on je držao i od 4tb i nikakvih problema nije bilo. u međuvremenu dok još nisam prodao stanicu bio je jedan disk u njoj od 3tb i normalno je radila, videla disk. da, bio je problem što nije video disk kada sam prvi put ubacio pa sam morao da mu dodelim slovo.
 
Фора је у томе што диск нема неалоцираног простора. Комплетан је у једној партицији, само га овако чудно види вин када је убоден у док.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Nista, samo dodaj letter i cepas najnormalnije.
A i ta stanica nema ogranicenje za velicinu hdd koje podrzava, a ponasa se kao da ima ogranicenja od 2GB...
Tako je kod mene bilo na istom uredjaju dok fw nisam updateovao, posle sam probao wd red 6 i 8TB, kao i seagate 10TB barakudu, sve fercera kako treba.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
baci neki info seiz kako si to uradio (fw) i da li ima bilo kakvih problema na duže korišćenje sa velikim diskovima, tipa da li opada brzina pri kopiranju velikih fajlova, da li se dogodi da "pukne" u nekom trenutku stanica...
 
Sad radi na nekoj masini koja je stalno ukljucena pa testove ne radim jer stoje 2 diska unutra i peglaju, nema nikakvih zastoja, pucanja, sve radi bez ijednog restarta, dock inace gasi diskove kad su 10min izvan upotrebe sistema na kojem su.
A fw im trazio preko supporta, nemci su to, odmah odgovorili i dobacili mi novi fw i sve ok.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
mislio sam na to kako si dobio fw, da li kao .exe i sl. koji je postupak instalacije...
 
Nista, samo dodaj letter i cepas najnormalnije.

Tako je kod mene bilo na istom uredjaju dok fw nisam updateovao, posle sam probao wd red 6 i 8TB, kao i seagate 10TB barakudu, sve fercera kako treba.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4

Како да додам letter?
И мене интересује како да одрадим update firmware-а па јави ако ти није фрка.

Ево како види диск partition wizard.
http://prntscr.com/coubl5

Из мени непознатог разлога се чудно понаша кад је на доку. Ако погледате диск два то је такође 4ТБ диск али је директно у кућишту везан на сата порт. Овај диск који је на доку ем што га из неког чудног разлога ломи на 2ТБ ем што му под колоном type не стоји GPT. Можда помогне флешовање fw.
Питање за макицавеки и сеизмоса, да ли сте ваше дискове које сте користили у доку дијелили на мање партиције или сте као и ја имали само једну партицију?
Питам зато што ми пада на памет да док можда има ограничење и не може да чита партиције веће од 2TB.
 
Poslednja izmena:
Једино то, не подржава баш GPT и исече на 2ТВ.
 
Ако је тако онда ми док не ради посао, пошто мени баш треба партиција од цијелог диска. На том диску већ има преко 2ТБ података. Зато и не смијем много да се зезам да не останем без истих чачкањем. Али сачекаћу сеизмоса и макија да јаве како се код њих понашао, тј. да ли су држали партиције веће од 2ТБ.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
mislio sam na to kako si dobio fw, da li kao .exe i sl. koji je postupak instalacije...

Bio je neki tool i bin file, sad se i ne secam vise jer sam se zezao sa nekim sharkoon stanicama takodje koje nista ne valjaju..
 
Како да додам letter?
И мене интересује како да одрадим update firmware-а па јави ако ти није фрка.

Ево како види диск partition wizard.
http://prntscr.com/coubl5

Из мени непознатог разлога се чудно понаша кад је на доку. Ако погледате диск два то је такође 4ТБ диск али је директно у кућишту везан на сата порт. Овај диск који је на доку ем што га из неког чудног разлога ломи на 2ТБ ем што му под колоном type не стоји GPT. Можда помогне флешовање fw.
Питање за макицавеки и сеизмоса, да ли сте ваше дискове које сте користили у доку дијелили на мање партиције или сте као и ја имали само једну партицију?
Питам зато што ми пада на памет да док можда има ограничење и не може да чита партиције веће од 2TB.

Kod mene na istom doku rade normalno dva diska od po 8TB, a proban je i jedan od 10TB, na svkom je bila po jedna velika particija, nisu deljeni.

Slovo dodaj iz onog windosovog hard disk menadzmenta, samo desni klik i add letter itd...posao od 3 sec.
 
Bio je neki tool i bin file, sad se i ne secam vise jer sam se zezao sa nekim sharkoon stanicama takodje koje nista ne valjaju..

kad napisa "takođe" ispade da i raidsonic ništa ne valja :d
 
@marić

na 2x3tb ništa nisam delio particije.
 
Ево screenshot из management tool-а, ја не видим могућност да било шта урадим.

http://prntscr.com/coukaf
 
kad napisa "takođe" ispade da i raidsonic ništa ne valja :d

Ne, napisao sam da sam se zezao takodje, e sad nista ne valjaju sharkoon jer se stalno diskonektuju sa usb.3, desava se random, cesto, znaci neupotrebljive su, pa su samo za djubre :D, a raidsonic ovaj je stabilan u radu na usb 3, to je najvaznije.
Evo jedan link sa wirpool foruma gde ljudi malo pisu o cipsetovima iz tog vremena pa se otprilike vidi da je tada jako lose radio kineski jmicron cip(takodje su losi kontroleri bili na kingston i slicnim ssdovima jmicron bazirani) za razliku od asmedia koji kida u svakom pogledu.


Danas su se stvari promenile pa i jmicron radi jako dobro sa intel usb 3.0, etron, asmedia i ostalim cipovima na plocama, znaci da ne bude zabune oko toga.
 
Nazad
Vrh Dno