Šta je novo?

Quantum Break - Remedy

Konacno sam odigrao i zavrsio igru. Verovatno najgora igra koju sam odigrao do kraja. Katastrofalan port. Glupavi interaktivni film. Ej bre, ubacuju mi pola sata filma u igru. Pa nisam dosao da gledam seriju nego da se igram. Cak i bez tih epizoda, cutscene su beskrajne, a cak i van cutscena pola igre pratim nekoga, slusam nekoga, cekam nekoga... Na kraju ne znam da li sam se 2 sata stvarno zabavio.
Combat nije los, ali je izbor oruzja krajnje siromasan, kretanje je jako tesko i headshot je nemoguc bez zaustavljanja vremena, sto znaci da su kontrole komplet katastrofa.

Na sve to, igra crashuje svakih pola sata.

Jednostavno nemam reci da opisem koliko me je puta igra razocarala i na koje sve nacine.
4/10 i to je velikodusno.
 
Pass.
 
Čitajući komentare vezano za ovu igru skapirao sam da je očigledno u pitanju jako loš PC port te da je to glavni razlog zbog čega igra ne radi propisno, tako da sam odlučio da malo sačekam sa istom. I zaista to je tačno ali sa ovom poslednjom zakrpom 2.2.0.0. igra je reklo bi se ipak profunkcionisala. Dobili smo game exit opciju koja je falila i igra je konačno počela stabilno da radi. Predhodno stanje je bilo blago rečeno ne igrivo, jer je igra kraširala na nekim deonicama bez pardona. Dakle dobitna kombinacija u mom slučaju podrazumeva čistu instalaciju pa zatim direktnu nadogrdnju na 2.2.0.0 verziju. Svi ostali manevri su se generalno loše pokazali.

Što se same igre tiče, a kad to kažem mislim na izradu i gejmplej, reklo bi se da je Remedy odradio prilično dobar posao. Primetan je koncept koji je praktično započet sa Max Payneom, s tim što je to sada ovde u izvesnom smislu komplet sve nadgrađeno. Pre svega dopadljiv je sinematički idejni koncept koji kombinuje film sa gejmplejom, a koji dalje podrazumeva i varijabilni deo u zavisnosti od onoga što igrač kao opciju izabere u datom trenutku. Meni lično se ovo dopada, ali mlađanoj populaciji koja je navikla da juriša kroz igre i ne čita ništa od onoga što igra nudi ovaj deo verovatno neće. Lično smatram da igre treba da pođu dalje od ovoga gde se sada nalaze i tu svakako ne treba zanemariti edukativni aspekt (koji je inače prilično tanak) a onda i umetnički koji najbitniji i koji ponekad može da sklizne više ka stripu ili filmu ili možda nečem trećem a što svakako treba pozdraviti.

Sam engine u kome je igra izrađena je reklo bi se pilično moćan, a mene lično je fascinirala geometrija i nivo detalja koji je prisutan praktično na svakom koraku. Čašice razbacane po stolovima, sveske, beleške, kablovi, etikete, tastature i monitori na kojima tačno možemo videti šta se dešava samo su mali deo od pikanterija koje ova igra nudi (vidi slike). Posebno bih istakao deo koji se odnosi na normalmape koje su izuzetno precizno izrađene tako da se svaki šraf ili recimo dugmence na tastaturi može videti i osetiti. Ovo je nešto što svakako nisam imao prilike da vidim po drugim igrama do sada na ovom nivou i ako ništa drugo vredi igru odigrati čisto zbog estetsko vizuelnog ugođaja koji nudi.

S druge strane, igra je prepuna tehničkih anomalija koje nažalost kvare finalni utisak. Nedostatak exit opcije je neviđeni promašaj koji je u startu sugerisao da tu nešto debelo ne štima. Štucanje kamere, kočenje ili seckanje i na kraju zamrzavanje i iskakanje na desktop sastavni su deo ove igre. Ovo svakako ne ide na čast kompaniji koja je izradila igru i prosto je nejasno zbog čega je PC verzija puštena u promet u takvom stanju. Poslednja 2.2.0.0. zakrpa delimično ublažava štetu ali i pored toga ne mogu se oteti utisku da je PC verzija prilično loše optimizovana i da generalno jadno radi.

Na mojoj mašnini igra u 1080p gura jedva nekih 28 frejmova. Volumetrička svetla neviđeno obaraju perfomanse tako da je praktično nemoguće igrati noramalno igru kada se ista postave na maksimum. Kompenzacija se ogleda u spuštanju nekih efekata ne medium podešavanja koja delimično pospešuju frejm rejting ili spuštanje rezolucije na 1600x900 što u principu mogu konstatovati i da nije toliko problematično jer je slika jedva tek nešto malo mutnija. Međutim ostaje utisak da problema ima previše i da igra zapravo negde bolje funkcioniše kada se igra u prozoru što je sve samo ne normalno stanje. Utešni podatak je da neke uočljivije razlike između medium i high podešavanja gotovo da nema. Senke su jedini uočljiviji element koji izgleda nešto preciznije na višim podešavanjima, premda opet ništa preterano bitno. S tehničke strane gledano AA je dobro napravljen jer pegla bez pardona sve čak i žice na ogradama koje su inače po drugim igrama izrađenim u drugim endžinima uvek krzave. Međutim glavni je razlog štucanja u okretima pa ga neretko igrači isključuju. Takođe svim igračima sa konfiguracijama koje su slične mojoj preopručujem da uključe 30FPS limiter jer igra zasigurno fluidnije radi u toj varijanti. Način ponašanja kamere sa uključenim limiterom bliži je onome što smo imali u Max Payneu pa je osećaj prilikom nišanjenja prirodniji. Razlika nije nešto preterano velika ali znači kada se FPS vrti oko cife od 30 sličica po sekundi.

Sve u svemu kad se podvuče crta stoji da je Qunatum Break polovično iskustvo i to prevashodno zbog tehničkih problema, što je prava šteta s obzirom da je vrhunski izrađena i prilično zabavna u okršajima, pa je stoga potpuno opravdana kako ocena tako i kritika nezadovoljnih gejmera.
 

Prilozi

  • QuantumBreak-2016-07-09-00-53-12-463.jpg
    QuantumBreak-2016-07-09-00-53-12-463.jpg
    432 KB · Pregleda: 115
  • QuantumBreak-2016-07-09-01-27-07-209.jpg
    QuantumBreak-2016-07-09-01-27-07-209.jpg
    364.4 KB · Pregleda: 106
  • QuantumBreak-2016-07-09-01-34-44-505.jpg
    QuantumBreak-2016-07-09-01-34-44-505.jpg
    697.6 KB · Pregleda: 116
  • QuantumBreak-2016-07-09-01-41-55-224.jpg
    QuantumBreak-2016-07-09-01-41-55-224.jpg
    739.7 KB · Pregleda: 116
  • QuantumBreak-2016-07-09-02-15-48-713.jpg
    QuantumBreak-2016-07-09-02-15-48-713.jpg
    442.6 KB · Pregleda: 100
Poslednja izmena:
Nikako da se osmelim da ovo probam i na pc-u.
 
Da li je normalno da igra izgleda blago muljavo?

Igram u 1080p a to je i rezolucija monitora i jednostavno ne izgleda oštro koliko bi trebalo.
Da li možda treba da se isključi upscale?
 
Quantum Break PC getting Steam and retail release, new $40 price today

Svaka cast, ovome se nisam nadao.
Sad jos samo da izbace DX11 verziju

edit:
b1Mzmaf.jpg


Ljudi moji, je li to moguće? :D:D:D
 
Poslednja izmena:
Znam, zato sam i stavio edit.
 
Ovo je baš iz vedra neba. Eto sada prilike da konačno probam i ovu remedijevu igru.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Obzirom da Quantum Break ionako nista ne koristi pametno od DX12 goodies-a, ne vidim problem sto je na Steamu DX11. Ista stvar kao Uzdizanje Pljackasice Grobova.
 
nista ne propustas, ja sam je kupio i nije nesto, vec sve vidjeno...
Vidim po klipovima ali aj, odigrao sam do sada sve njihove igre pa eto da ne propustim i ovu sada kada izlazi u normalnom izdanju. Verovatno ću čekati neki popust.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Obzirom da Quantum Break ionako nista ne koristi pametno od DX12 goodies-a, ne vidim problem sto je na Steamu DX11. Ista stvar kao Uzdizanje Pljackasice Grobova.
Slažem se, očekujem da po performansama razbuca trenutnu uwp verziju.
 
Je l probao neko ovu steam/3DM verziju, da li ima i DX11 ?
 
Je l probao neko ovu steam/3DM verziju, da li ima i DX11 ?

ja je imam na win storeu, al mi se bas ne ceka da opet skidam, velika je, a kontam da ce biti patch za winstore verziju.....a koliko vidim po tvom postu steam verzija vec izlecena?
 
Poslednja izmena:
Navodno je steam verzija vec izlecena , ali nema jos potvrda jer je skidanje uzasno sporo posto je u pitanju p2p release .
 
Igra je inače toliko dobro sređena na Steam-u da sa GTX 1080 i i7 5820k kombinacijom ne može da postigne stabilnih 30FPS na 1080p ...
Znači još gore nego WinStore izdanje :D
 
Loš port je loš port

Sent from my GSmart Akta A4 using Tapatalk
 
Ne bih rekao da je los port, jednostavno mnoge opcije (ultra) na PC-u su prezahtevne za ono sto graficki nude, tipa onaj volumetric light koji je bas zahtevan a na ultra ne deluje nesto bolje koliko je zahtevniji.
 
Secam se kako su neki ovde tvrdili da ce igra da poleti na nvidia kartama kad stigne steam tj dx11 verzija, izgleda nista od toga.

Inace u igri kada se drzi ukljucenom ona auto scaling opcija duplo skoci fps a ne utice bas toliko na iq.
 
Hahahha, to je taj Microsoft i njihov DX 12, na istoj karti (GTX 970) 33% radi bolje na DX11, kakve slepcine!

Na stranu sto je sama optimizacija igre kriminalna, ali sve na max na 1080p, GTX 1060 baca avg. 47fps-a, a minimum je 40fps. Slicno (nesto gore) i sa RX 480. Slicna prica i high, koliko vidim GTX 1060/RX 480 za stabilnih 60fps medium detalji su moranje. Ok igra izgleda bas dobro, ali imamo sigurno 3-4 naslova koji su graficki ispred, a dosta optimizovaniji.
 
Poslednja izmena:
Hahahha, to je taj Microsoft i njihov DX 12, na istoj karti (GTX 970) 33% radi bolje na DX11, kakve slepcine!

Na stranu sto je sama optimizacija igre kriminalna, ali sve na max na 1080p, GTX 1060 baca avg. 47fps-a, a minimum je 40fps. Slicno (nesto gore) i sa RX 480. Slicna prica i high, koliko vidim GTX 1060/RX 480 za stabilnih 60fps medium detalji su moranje. Ok igra izgleda bas dobro, ali imamo sigurno 3-4 naslova koji su graficki ispred, a dosta optimizovaniji.


Stavi Auto Scaling na Off i GTX1080 imace 40-ak frejmova max :)
 
Nazad
Vrh Dno