Šta je novo?

Hi-Res igre na C64

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Bilo je puno rasprave oko toga šta je Hi-Res igra na C64, i u svojim prepucavanjima sa svojim prijateljem često volim da mu poturim da je lepo što on svoju ZX rezoluciju zove Hi-Res, kad mu je jedina, pa za drugo i ne zna... :)

Šalu na stranu, zbog odvojenog podešavanja rezolucije i boja za pozadinu i sprajtove, šta je tačno C64 Hi-Res igra ne znam da kažem. Da li je to samo ako je rezolucija 320x200, odnosno standardni prikaz karaktera ili sa proširenom bojom pozadine u kombinaciji sa jednobojnim sprajtovima, ili se može dozvoliti da sprajtovi budu multikolor, ili kakva overlay kombinacija, ili nešto treće, ne bih znao da kažem.
EDIT: Zaboravih split-screen gde je deo ekrana u jednoj rezoluciji, deo u drugoj...

Ali, hajde da probam da sastavim neki spisak igara koje bih ja smatrao da su Hi-Res, pa dajte kritike i sugestije...
(i neću se obazirati na to da li je igra ZX ili neki drugi port, što se mene tiče inicjalna verzija igre je NEGDE morala nastati, tu raspravu možemo neki drugi put :) )

Trap Door


Manic Miner


Skool Daze


Stop The Express


Strike Force Cobra
 
Poslednja izmena:
Greyfell


Kinetik


Jack the Nipper


The Inheritance - Chaos in Scotland


Auf Wiedersehen Monty
 
Onda ja da dodam odlični Quod init exit, full 320x200 hires igru:

 
Dandy


Successors of the Throne, The - War for the Crown II
http://www.gamebase64.com/game.php?id=8473&d=18
Successors_of_the_Throne_-_War_for_the_Crown_II.png

The Inheritance - Chaos in Scotland


Elite (nisam mogao da odolim... :) )

(nisam 100% siguran da je 320x200, ali skoro da jesam)
 

Prilozi

  • The_Inheritance_-_Panic_in_Las_Vegas.png
    The_Inheritance_-_Panic_in_Las_Vegas.png
    2.3 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
Hmmm, možda je bolje uraditi pretragu u Gamebase64, izvući sve što je hires, bez obzira na poreklo i onda dati kompletnu listu?
 
Hmmm, možda je bolje uraditi pretragu u Gamebase64, izvući sve što je hires, bez obzira na poreklo i onda dati kompletnu listu?
Spisak koji sam okačio je delimično tako i nastao, a opet u okviru jednog od prepucavanja sa mojim prijateljem... :)
 
:)))

ali stvarno, kao da si birao, maltene su sve portovane.
 
Nije birao, tako prosto stvari stoje, jedino što maltene sve te obrade bolje izgledaju na Spectrumu.
Sad pogledah na GB64, stigli su do 25000 naslova, znači da treba 250 komada da se stigne do 1%. :)

I da, Jack the Nipper mi ne liči da je hires, ali nema veze. ;)
 
Poslednja izmena:
Moje mišljenje je da su programeri na C64 imali prilično jasan izbor: ili da prave igre u visokoj rezoluciji (eventualno sa softverskim sprajtovima) koje će izgledati kao da su sa Spectrum-a (plus sporije zbog sporijeg procesora i čudne organizacije video memorije), ili da se oproste od polovine horizontalne rezolucije i naprave stvar šarenom, koristeći raspoloživi hardver. Većina je odabrala ovo drugo, pošto tu do izražaja dolazi snaga hardvera, pa se CPU može trošiti na druge stvari vezane za gameplay.

Hires igre su mahom pravili programeri koji su portovali stvari sa ZX-a, a nisu hteli da se previše muče oko toga. Zato su ti portovi uglavom lošiji nego na ZX-u. Slična stvar je bila sa CPC-om, samo možda i drastičnija. Pošto je imao isti CPU kao i ZX, igre za njega su pravljene bukvalno kopiranjem ZX koda sa minimalnim neophodnim izmenama, bez maltene ikakvog iskorišćenja mogućnosti koje je CPC nudio (primer: R-Type). I naravno da nisu bile nešto naročito i da su bile lošije od originalnih ZX igara.

Snaga ZX-a leži u dovijanjima kako što bolje upregnuti CPU da odradi grafiku (i zvuk), dok snaga C64 leži u što boljem iskorišćenju hardverske grafike i zvuka, kako bi procesoru ostalo dovoljno vremena da se bavi mehanikom igre. Programeri koji su dobro poznavali svoju platformu su naravno iz nje izvlačili najbolje rezultate.
 
Poslednja izmena:
Proveriću za Jack The Nipper, može biti da sam pogrešio. Zna li neko još koju C64 Hires igru? Od novijih, na pamet mi pada i Immensity, koji je zasad nažalost ostao na nivou preview-a (doduše, veoma igrivog preview-a):
130338.gif
http://csdb.dk/release/?id=130338

Sad, pozadina igre je Hires, ali je glavni junak u kolor izvedbi, pa se valjda polu-računa...

EDIT: Pozadina jack The Nipper-a je Hires, koliko sam video, ali je glavni lik verovatno neka varijanta overlay-a više sprajtova. Neprijatelji u igri su mahom multikolor sprajtovi. Recimo da je igra "nešto između", ali bih je pre svrstao u Hires nego u ne-Hires.
 
Poslednja izmena:
Evo još dve ekskluzivne od mene, a ti dodaj Jet Set Willy 1 i 2 jer ih nisam primetio u listi.
Dalje stvarno ne znam, osim da kačimo klasične avanture, tu bi moglo da se nakupi još 20-tak koje su sigurno hires.



btw, Interlaced Pairs i Goldfever teško da su hires, ne znam šta ti misliš ali meni tako deluje...
Sve u svemu ima da se pomučimo i do pola procenta, a kamoli više.
 
Poslednja izmena:
Po meni, jedan od najačih dostignuća na C64. Upravo zbog ovog nivoa-a u Creatures 2 i Hires mod-a na pahuljicama, koje su uz to fenomenalno animirane!

 
Po meni, jedan od najačih dostignuća na C64. Upravo zbog ovog nivoa-a u Creatures 2 i Hires mod-a na pahuljicama, koje su uz to fenomenalno animirane!

Jel može neki link odakle si saznao za ovu informaciju da upotpunim svoje znanje o igri koju sam toliko puta prešao?
Da je nešto manje bitno, ne bih te gnjavio, ali hires pahuljice ipak nisu mala stvar.
Jeste da se ovde trudimo da napravimo listu igara koje su pretežno ili potpuno u hires grafici, ali nemoj da te to deranžira, naši smo..
 
Jel može neki link odakle si saznao za ovu informaciju da upotpunim svoje znanje o igri koju sam toliko puta prešao?
Da je nešto manje bitno, ne bih te gnjavio, ali hires pahuljice ipak nisu mala stvar.
Jeste da se ovde trudimo da napravimo listu igara koje su pretežno ili potpuno u hires grafici, ali nemoj da te to deranžira, naši smo..

http://www.lemon64.com

"Even if Creatures use standard 1 on 1 MC sprites + hires sprites the graphic's very good IMO. Notice the snow effect in the Winter Level, that's hires graphics. The choice of color combos in all levels are just perfect."


Okej, nisam odmah procitao da se na pocetku topica insistira samo na full Hires primerima.

Bilo kako bilo, samo ako se baziras na pahuljice, izgledaju fenomenalno.
 
Poslednja izmena:
ceo život se vozim na šminku iz igara ;) stvarno fenomenalno
 
Okej, nisam odmah procitao da se na pocetku topica insistira samo na full Hires primerima.

Bilo kako bilo, samo ako se baziras na pahuljice, izgledaju fenomenalno.

Ma nije problem, baš naprotiv, zaintrigirao si me jer volim ovakve tehničke detalje, a ovo o hires pahuljicama u C2 nisam nikad čuo ranije, zato pitam.
Pročitao sam dosta toga o igri, čak i neke intervjue sa braćom Rowlands, ali se ne sećam da se ovaj detalj igde pominje.
Zato te i molim da mi daš neki link, referencu odakle ti ova informacija, da pročitam nešto više o tome, pošto sam siguran da ovako nešto nisi tek tako napisao.
Hvala unapred.

Edit: Vidim da si dao neki pasus sa lemon foruma, ali mi treba tačan link, da vidim ko je to napisao, baš me zanima ova tehnika, pa ako je čovek programer da probam da ga pitam za detalje.
 
Poslednja izmena:
Pahuljice je moguće izvesti sa modifikovanim characters setom. Npr. napravi se pattern :
AB
CD

I složi se po ekranu ili pozadini ekrana:
ABCDAB...
CDABCD...
ABCDAB...
CDABCD...
...

potom se skroluju bitovi u karakterima ABCD i dobije se animacija pahuljica.
Na C64 nisi dovoljno brzo mogao da brišeš hires ekran da bi uopšte postigao brzinu.

Drugi mogući trik je sa umnožavanjem sprajtova. Sprajtovi su bili 24x21px uz mogućnost da imaju duplu sirinu i duplu visinu, pa da se u interapt rutini posle svake 42 linije menjaju koordinate sprajtova i bazna adresa memorije za sprajtove. Ne sećam se da je takvo silovanje sprajtova korišćeno u igrama. Bilo je introa koji su izvodili slične mahinacije.
Creatures 2 je fantastično odrađena igra. Sa tehničkog nivoa umeo sam da provalim kako je igra urađena samo dok gledam grafiku. C2 mi je ostala zagonetka.
 
Evo još malo...

HERO - Helicopter Emergency Rescue Operation
http://www.gamebase64.com/game.php?id=3508&d=18&h=0
HERO.png

Heatseeker
http://www.gamebase64.com/game.php?id=3465&d=18&h=0
Heatseeker.png
(meni ubedljivo najblesaviji glavni lik u igri)

Delta
http://csdb.dk/release/?id=22269
Pogledajte prilog 22269.png
(čudna zverka po onome što sam čitao... ECM mod se koristi za zvezde i metke, dok je praktično sva ostala pozadina od sprajtova)

Tir Na Nog
http://csdb.dk/release/?id=117265
117265.gif

Brian Bloodaxe
http://csdb.dk/release/?id=10575
10575.gif
 
Poslednja izmena:
Popeye '86
http://csdb.dk/release/?id=135946
135946.gif

VVVVVV Demo
http://csdb.dk/release/?id=94672
94672.png
(fantastično odrađeno, nažalost nezavršeno)

Caesar the Cat
http://csdb.dk/release/?id=117363
117363.gif

Spy Hunter
http://csdb.dk/release/?id=95573
95573.gif
(navodno koristi ECM mod)

Bleep Boy Preview
http://www.gamesthatwerent.com/gtw64/bleep-boy/
bleepboy2-300x206.gif
Igra koja je napravljena kao demo za HiRes engine. Iz opisa: "The game was based on an engine developed by Martin Kristensen to demonstrate that good Hi-res graphics could be done on a C64 without any colour clash." Moram priznati da je ubedljivo nabolja HiRes grafika u platformskoj igri koju sam video na C64...
 
Poslednja izmena:
Ovo je modifikovani charset sa character color bufferom.
 
A skrol? Znamo da nije standardan. Mene cudi da se slicna stvar nije odradila u nekoj od C64 igara danasnjice. Bili bi odlicni rezultati.

Zato što su neki trikovi otkriveni i iskorišćeni tek u poznim danima c64.
U ovom slučaju reč je o bagu VIC čipa, koji je omogućavao da se hardverski skroluje ceo ekran u širini od svih 320 piksela umesto samo 7, kao do tada.
Na žalost, ta tehnika je primenjena samo u ovoj igri, mada ako ima još neka to bi bilo odlično.

Nego, da ti malo konstruktivno doprineseš ovoj temi, za promenu?

Svesno upadaš klizećim startom sa neproverenom tvrdnjom koju si pokupio iz komentara nekog lika bez ikakvih tehničkih detalja, sa isključivom namerom da nekako nastaviš svoj EPP program, gde god možeš.
Na lemon forumu naravno, o tome nema ni reči, jer tamo znaju da hires i mc ekran ne mogu da se preklapaju kao sprajtovi.
Yooyo je već objasnio sa tehničke strane, tako da nema potrebe da ponavljam.

Kada je Žarko otvorio ovu temu, naivno sam se ponadao da ćeš kao gamer sa toliko radnog staža, prvi priskočiti sa hrpom hires igara, kako bismo imali sve na jednom mestu i ujedno potvrdili ili opovrgli moju okvirnu procenu da MC igre čine 99% c64 game baze.
Umesto toga razvodnjavaš jedan veoma koristan tread, forum ti služi samo kao bilbord za "my precious" promocije, a diskusije ti se svode na treniranje copy&paste tehnike.
Zašto to radiš je misterija za mene.

@zzarko

Objasni mi molim te u kom delu je Delta hires, stvarno nisam do sada primetio?
Isto pitanje za Spy Hunter.
 
Poslednja izmena:
Nego, da ti malo konstruktivno doprineseš ovoj temi, za promenu?

Napisao sam nisam odmah obratio paznju da se radi o postovanju full Hires igara na pocetku topica. Za Creatures 2 sam oduvek mislio da su pahulje u hires modu i gde sam se uvek odusevljavao. Citajuci komentare korisnika ne Lemon-u koji su slicnu stvar takodje izneli.

A sto se tice skrola u vezi Mayhema, znam da radi posrestvom baga VIC čipa. To sto ti pises kao replay da nas "prosvetlis" moze se procitati i u Wikipediji. A i nisam se tebi obratio sa neka dodatna pojašnjenja u vezi te stvari.

C64 nema 99% "grubih" igara, kako ih ti vidis. Ima ih i puno zaista losih koje se mogu vaditi iz beskrajne arhive igara ali da li je to reprezent cele price. Opet mnoge igre i hitovi rade kombinacijama režima i čine da mnoge 2d igre izgledaju bolje od svega sto su Spectrum masine ikada imale, pogotovo bolje od onih ruskih boranija od igara, koje kacis kao svoj replay i kontru na moje snimke i "lopate" : Turrican,Zamzaru,Mayhem, Retrograde-a, Octapolis... Ima toga naravno jos, ali ovaj topic se ne tice toga.
 
Poslednja izmena:
Ovako.. C64 ima zvanicno sledece video modove:
1. Text - 40x25
2. HiRes - 320x200 u 2 boje
3. HiColor - 160x200 u 16 boja, ali uz koriscenje character kolor ekrana

Text mode je imao jos neke mogucnosti.. npr ekran je mogao da se pomera 8 pixela levo/desno i 8 gore/dole. To se obilato koristilo za smooth scrollove. U svakom frejmu, pomeris ekran za 1px. kada dodjes do 8 pixela, kopiras ceo ekran u levo ili desno za 1 character i vratis offset ekrana na 0.
Programeri su koristili i izmenu char seta. Svaki character (slovo na ekranu) je imao svoj opis u memoriji velicine 8x8px (smesteno u 8 bajta). Svaka manipulacija npr. slova A se videla na celom ekranu gde god postoji slovo A. Izmenom skoro celog charseta, programeri su mogli da dizajniraju levele. Uz smooth scroll mogli su da prave horzinontalne i vertikalne scroll pucacine i platforme i to je sve lepo radilo.

Poredjenja radi, ako bi napravili level u kome na 10 mesta na ekranu ima neka slicica koja se menja iz frejma u frejm, ako bi to bilo izvedeno u hires modu, CPU je morao da animira svih 10 mesta. U slucaju text moda i modifikovano charseta, izabere se neki karakter, postavi na 10 mesta na ekranu, a CPU promeni samo opis tog karaktera i svi ce biti izmenjeni. Text ekran je imao svoje limite.. slova su imala fiksne pozicije tako da fino pozicioniranje nije bilo moguce.

Bio je jos jedan hibridni mod, mada je u sustini to i dalje texmode, 80x50, gde su u stvari koristili modifikovane karaktere koji su imali popunjene cetvrtine...
Kod:
..  *.  **  ..  ..  **
..  ..  ..  *.  .*  *.  itd.

Pa su sa njima popunjavali ekran.

Od nezvanicnih modova ima svasta, nastalih pre svega menjanjem nekih bitova u registru $D011 za vreme vblank. Tako su uklonili bordere, prvo gore/dole a potom i levi/desni. Na ta mesta su jedino sprajtovi mogli da se postave i da se kroz sprajtove nesto iscrta. Igre nisu preterano ekploatisale ove trikove, osim za mozda score ili neke informacije. Interapt rutina koja je zakacena za vsync je maksimalno eksploatisana. Npr.. na pocetku kazes hw... pozovi moju interapt rutinu kada je raster linija na 0 i u tom trenutku podesis poziciju sprajtova i njihov opis, te onda zakazes novi interapt (IRQ) kada raster dodje do npr linije 100 i zavrsis posao.. Posle izvesnog vremena, kada rasted dodje do linije 100 opet se poziva IRQ rutina gde ponovo pomeris sprajtove i njihov opis. Na taj nacin si imao duplo vise sprajtova i svaki sa razlicitim opisom. Uz malo planiranja, moglo se izvuci zaista veliki broj sprajtova iako je hw limitiran na 8.

Bilo je jos trikova... npr.. zakazes IRQ na 0 pa na 100. U prvom slucaju menjas boje bordera, a u drugom slucaju offsetujes ekran za 8px i imas smooth scroll. Cak je moglo i da imas pola text ekrana i pola hires ekrana. U stvari.. mogao si da imas koliko god hoces tih prelaza.

Posle svega nisam siguran kako bih nazvao sve te manipulacije. To je fake hires mode ali opet u nekoj meri postoji per-pixel manipulacija.
 
Napisao sam nisam odmah obratio paznju da se radi o postovanju full Hires igara na pocetku topica. Za Creatures 2 sam oduvek mislio da su pahulje u hires modu i gde sam se uvek odusevljavao. Citajuci komentare korisnika ne Lemon-u koji su slicnu stvar takodje izneli.

A sto se tice skrola u vezi Mayhema, znam da radi posrestvom baga VIC čipa. To sto ti pises kao replay da nas "prosvetlis" moze se procitati i u Wikipediji. A i nisam se tebi obratio sa neka dodatna pojašnjenja u vezi te stvari.

C64 nema 99% "grubih" igara, kako ih ti vidis. Ima ih i puno zaista losih koje se mogu vaditi iz beskrajne arhive igara ali da li je to reprezent cele price. Opet mnoge igre i hitovi rade kombinacijama režima i čine da mnoge 2d igre izgledaju bolje od svega sto su Spectrum masine ikada imale, pogotovo bolje od onih ruskih boranija od igara, koje kacis kao svoj replay i kontru na moje snimke i "lopate" : Turrican,Zamzaru,Mayhem, Retrograde-a, Octapolis... Ima toga naravno jos, ali ovaj topic se ne tice toga.

Nisi obratio pažnju?
A kad ti se pažnja konačno obratila, opet si nastavio po starom, jer ni Mayhem nije hires igra, osim main sprajta koji je kombinacija hires sprajta overlay mc.
Sve drugo je multikolor, ukjlučujući i ostale sprajtove.

Zna se ko se ovde bavi prosvetiteljskim poslom, pogledaj svoje postove na ovom pdf-u i moje pa uporedi, ko piše o kakvim temama, a ko duva ceo život u jednu fanboy tikvu.
Misliš da niko od nas nije čuo za dve najbolje c64 igre i čekali smo samo tebe da nas malo edukuješ?
A ovaj zadnji pasus koji si dopisao, samo pokazuje sa koliko zagrižene fiksacije nastupaš, da konstatno izvrćeš i relativizuješ stvari.
Napisao sam da 99% igara na c64 koristi nižu rezoluviju, sa kockastom i nazubljenom grafikom u odnosu na Spectrumov ekran.
Čak i da je hires igara procenat-dva više, (a po svemu sudeći nije), moja poenta ostaje, a to je da Spectrumove igre u višoj rezoluciji takođe imaju svojih prednosti, isto kao i više boja u nižoj koja ubedljivo preovlađuje na c64.
Evo dva blic primera, uporedi Renegade ili recimo Robin of the Wood (posebno animaciju belog Druida) i biće ti jasno o čemu pričam.
To nije ništa manje vredno od glatkog skrola ekrana u Uridium-u, znaš.
Ostale finese ti je mmige već detaljnije objašnjavao, koliko upešno to je drugo pitanje.
Ja nisam ni zagrebao sve ono što valja na Spectrumu, igre koje su ga proslavile, prvo jer me ta vrsta patkometrije ne zanima, a znam i kada ne vredi slepom pokazivati i gluvom govoriti.
Umesto toga sam dao jedan link, sa ličnim izborom besmrtnih Spectrum igara, koga zanima da pogleda.
Ono što sam kačio su bile dve-tri specifične igre/projekta i dva wolf3d/doom klona jer je to bila tema onog treda, što tebe ni tamo ni ovde nije mnogo briga.
Onda si nastavio po starom i na ovom drugom tredu (što nije slučajno) i naravno da sam morao da ti skrenem pažnju.
C64 je i moj računar, ali tvoj način obožavanja predstavlja čisto jednoumlje, i to nisam hteo da prećutim.
Potrudiću se da nađem još neki primer za hires c64 kolekciju i doprinesem ovom tredu, ta vrsta istraživanja je ono što volim. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno