Šta je novo?

Windows 10 - official hate thread :)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Plus taj radnik ne sme (ne daj bože) da propusti update, ako stigne istog momenta, inače će da seče vene.
 
Pa svaki OS ima neke hardverske zahteve. Zašti terati neku starudiju da radi sa najnovijim OS-om ? Ajde sad da kukamo što neće XP na 286 !!!


A ajde da svake godine dajemo dva puta više para za novi hardver i novi os da bi nam sve duplo sporije radilo?

Tvoj stav je sasvim u redu za "šminkera" koji baca pare svake godine da bi gledao ceo dan kroz "prozor" u kućište kako mu "svetle lampice"

A moja "najstarija refrentna mušterija" i dalje kuca prevode sa francuskog na na srpski

PC AT- 6mhz 512 kb rama Herkules monitor crno beli

Windows 3.1 i Word 2.0

Koliko stotina evra bi trebala sada da uplati da bi to isto radila , da ne bi "zastarela"
 
Ako Windows izgubi backwards kompatibilnost to je katastrofa! To i kolicina dostupnog softvera su jedini razlozi zbog kojih se toliko koristi i bez toga prakticno nema buducnost!
 
A ajde da svake godine dajemo dva puta više para za novi hardver i novi os da bi nam sve duplo sporije radilo?

Tvoj stav je sasvim u redu za "šminkera" koji baca pare svake godine da bi gledao ceo dan kroz "prozor" u kućište kako mu "svetle lampice"

A moja "najstarija refrentna mušterija" i dalje kuca prevode sa francuskog na na srpski

PC AT- 6mhz 512 kb rama Herkules monitor crno beli

Windows 3.1 i Word 2.0

Aaa,ne... ovo dok ne snimis,nije se desilo...to je vec mazohizam :D
Ali navika je cudo i u privatnom sektoru je ona najveca prepreka,dok u poslovnom novac tj proracun vredi li ili ne...

Secam se da sam citao neki Forbes izvestaj o UPC u USA (ako se dobro secam) koji je uzeo u razmatranje Win 7 kao nadogradnju na postojeci XP kada je najavljen EOL za isti... troskovi nadogradnje: oko milijardu i po dolara... ne znam da li su odradili...

Budimo realni,zasto se npr Linux ne koristi koji je jos pride free? Jer nema kompletno (makar donekle) resenje...
Tako je i sa Win 10,jos nije kompletan i kao sto antena kaze,ako misle iole o nekoj buducnosti,moraju ga odraditi da podrzava sve sto je do sada radilo na Win-u inace slede ogromni gubitci...
 
Što se tiče tvog programa za poslovne knjige, ne moraš ti da razvijaš Windows 10 verziju ako ne postoji potreba klijenata za tim. Nastavi i dalje da razvijaš trenutnu verziju a možeš polako, u slobodno vreme da radiš na Windows 10 kompatibilnoj verziji. Ali ne možeš da očekuješ da napišeš program jednom i da istu osnovu koristiš narednih 40 godina, dok ne izađeš u penziju, da se kompatibilnost sa starijim verzijama softvera vuče toliko dugo.

Samo da pojasnim - nije moj program, program ima svog proizvođača, ja razvijam samo dodatni modul unutar programa. Promena koju su napravili prelaskom na ekvivalent Windowsa 10 je besmislena i nepotrebna (čisto kozmetička), ali će onesposobiti gomilu modula (ne samo moj) koji su pisani da rade u prethodnom okruženju bez dodatnog ulaganja u rewrite koda. Puno tog koda je pisano specijalno po porudžbini klijenta i klijent je platio da mu se napravi taj modul po njegovim željama. Sad mora da plati da se uradi prilagođvanje novoj verziji. Misliš da su srećni?

Slažem se da napredak mora da postoji i da ne očekujem da ću živeti od istog koda celu svoju karijeru, ali ne vidim ni razlog da prepravljam nešto što radi sasvim dobro jer je neko tamo negde rešio da mu je lepši Windows 10 interfejs i obustavio support za sve prethodno sa 1 month notify početkom decembra. OK, nema veze sa Windows 10 direktno, ali se momci previše ugledaju na Microsoft. :d
 
Aha, sad mi je već jasnije. U tom slučaju, ne pravi tebi problem Windows 10 već činjenica da je proizvođač osnovnog sofvera izbacio kompatibilnost sa starijim modulima. Pretpostavljam da su promenili API dovoljno da trenutni moduli ne rade ili ne rade kako treba. Sam proizvođač verovatno to nije morao da uradi ali su, pretpostavljam odlučili da unaprede svoj softver dodavanjem novih opcija ili redizajniranjem starijih a da usput uproste kod i API uklanjanjem kompatibilnosti sa starijim modulima umesto da održavaju obe verzije.

Imamo Office 2016 koji čuva kompatibilnost sa Office 97-2003 formatom. Međutim, mnogi stari moduli za Office 2003 nisu kompatibilni sa Office 2007, 2010,2013 i 2016 jer su dodatne nove opcije i promenjen je API. U slučaju kreiranja projekta na računaru sa Windows 8.1 a realizovanja na računaru pod XP nije reč o kompatibilnoštu programa već o kompatibilnoštu formata unutar samog programa. A to nema veze sa operativnim sistemom. Ti možeš da odradiš tabelu u Excel-u na Windows-u a otvoriš je u Excel-u na Mac OS X. Moduli korišćeni za ubrzanje rada i obradu tabele pod Windows-om neće raditi na Mac OS X ali to ne znači da nećeš moći da otvoriš i pregledaš tabelu.

Windows 10 je, kao što sam već napomenuo, zadržao veliki deo kompatibilnosti sa starijim softverom ali pre nadogranje na njega ipak treba testirati postojeća softverska rešenja i tek kada se ustanovi da sve funkcioniše kako treba onda odraditi nadogradnju.

Da se razumemo, niko nikog ne tera da u poslovnom okruženju neko po hitnom postupku pređe na Windows 10. U firmama gde administratiori održavaju računare podrazumeva se i da se update računara radi centralizovano a ne da to radi svaki korisnik po nahođenju i volji. Takođe bi trebalo da administratori znaju šta rade i da su u toku sa trenutnim dešavanjima a ne da u slobodno vreme ispijaju kafe i igraju igrice. U firmama gde ne postoji IT tehničar/administrator obično se update drži isključenim. Takođe, MS ne nudi besplatnu nadogradnju za Windows 7 Enterprise koji je namenjen poslovnom okruženju a u Windows 10 Enterprise dozvoljava odlaganje nadogradnje i do 10 godina. Nisu oni krivi što mi slepo i bez razmišljanja ulećemo u nešto što ne razumemo pa nam onda neko drugi kriv.

Za kućne korisnike kompatibilnost softvera obično nije problem jer retko koji kućni korisnik koristi toliko star softver koji iz objektivnih razloga ne može da nadogradi na noviju verziju ili zameni drugim softverom.
 
Slazhem se. Moj primer sa 'host' softverom je samo ekvivalent onome shto se desi kada ti neko izmeni radno okruzhenje bez opipljivog benefita, a tada niko ne voli da se bavi migracijom na novo. Isto vazhi i za Win10, verujem da njima nije zgodno da odrzhavaju XY verzija unazad, ali ne mozhe to preko noci i 'seci!' kad od toga zhive.
 
I neće "preko noći". Windows 7 ima podršku do 2019. a Windows 8.1 do 2022-3. Niko ne mora sada, ove godine da pređe na Windows 10. Neka svako pređe na Win 10 onda kada za to stvori mogućnosti. Imaju par godina fore da planiraju prelazak. Opet kažem, ceo problem je nastao jer niko nije testrirao kompatibilnost i stabilnost novog sistema na postojećim računarima i sa postojećim softverom. Svi su požurili, odradili upgrade i sad je frka što programi ne rade. Jednostavno, ne radi se to tako.

Što se tiče ovih tvojih sa "host" softverom, ako znaju kako funkcionište razvoj softvera, a trebalo bi da znaju, treba da vam unapred dostave ili omoguće preuzimanje radne, beta verzije kako biste imali vremena da prilagodite module. Mislim, ako imate zvaničnu saradnju po tom pitanju. Ako nemate, onda već sve pada na vas koji radite te module.

Nezavisno za poslovanje, evo kako sam ja prešao na Windows 10.

Prvo sam kreirao backup mog sistema sa Windows 8.1. Onda sam odradio upgrade na Windows 10 i to 2 meseca pre izlaska zvanične verzije, znači Insider verzija. Sistem mi nije radio stabilno pa sam odmah vratio backup. Osim 3-4 sata koliko mi je trebalo da odradim upgrade i probam sam sistem nisam ništa izgubio.

Sačekao sam zvaničnu verziju, ponovio postupak i ispostavilo se da sada sistem radi stabilno. Windows 8.1 backup sam čuvao 2 meseca, za svaki slučaj. Jednom sam ga čak i vraćao jer mi se činilo da mi Win 10 ne renderuje dovoljno jasna slova u menijima. Međutim, ispostavilo se da je placebo efekat jer su slova bila ista i kada sam vratio Win 8.1. To je bilo baš kad je izašla 10586 verzija pa sam odradio clean install iste i nakon nedelju dana obrisao Win 8.1 backup jer mi više nije trebao. Prelazak na Win 10 uspešno završen.

Druga situacija, kada sam žurio i nisam razmišljao. Rešim da drugu odradim upgrade sa Win 7 na Win 10 na laptop-u iz 2011. godine, Asus K54HR. Ispostavilo se da Win 10 pravi problem prilikom instalacije pa sam morao da vratim Windows 7. Ono što sam zabrljao je što pre toga nisam napravio backup. Zato sam izgubio ceo dan u pokušaju da instaliram Win 10 i kasnije da instaliram Win 7 opet sa svim programima i podešavanjima. Pre toga nisam čak ni potražio na netu dostupnost drajvera i da li Win 10 može da ovaj laptop.

Ova druga situacija je kod većine koji se žale da im je Win 10 stvorio glavobolje i komplikacije. Nisu istražili i nisu testriali sistem na jednom ili dva računara koja nisu krucijalna za trenutno vođenje poslovanja.

Za obične korisnike Win 10 nudi mogućnost vraćanja na prethodni sistem čak do 30 dana nakon instalacije ako su radili upgrade. Ko je radio clean install dovoljno zna o sistemima da može da reinstalira stariju verziju ili da vrati backup, ako se setio da ga napravi.
 
Nije problem da vratim backup, to niko nije dovodio u pitanje. Problem je da me onesposobi kad se ne nadam. To je kljuchno.
 
Mene jedino brine da ne skrate podrsku za sedmicu, kao poslednji pokusaj da nam svima zavale desetku. Valja skupljati pare za Mac...
 
Microsoft makes Windows 10 a 'recommended update' for Windows 7 and 8.1 users

Microsoft forcing Windows 10 onto people is wrong

People allow Microsoft to install recommended updates because they trust the company to keep their PCs safe by installing bug and security fixes automatically. They don’t -- and rightly so -- expect the software giant to download a massive 3.5GB+ file in the background and then attempt to change the operating system they use -- the operating system they paid good money for -- into something entirely different.
 
Mene jedino brine da ne skrate podrsku za sedmicu, kao poslednji pokusaj da nam svima zavale desetku. Valja skupljati pare za Mac...
Koja drama. A šta sve fali OS X, i šta nema a podrazumevano je pod Windows-om, to ništa?
 
Bitno je da ono sto ima nece da izgubi a ono sto nema mozda i dobije,ali normalno i u skladu s ostatkom sistema a ne samo bezveze skarabudzeno!
Mene jedino brine da ne skrate podrsku za sedmicu, kao poslednji pokusaj da nam svima zavale desetku. Valja skupljati pare za Mac...
To je nemoguce,nemaju oni toliko milijardi koliko bi ih kostale tuzbe.
 
I neće "preko noći". Windows 7 ima podršku do 2019. a Windows 8.1 do 2022-3. Niko ne mora sada, ove godine da pređe na Windows 10. Neka svako pređe na Win 10 onda kada za to stvori mogućnosti. Imaju par godina fore da planiraju prelazak. Opet kažem, ceo problem je nastao jer niko nije testrirao kompatibilnost i stabilnost novog sistema na postojećim računarima i sa postojećim softverom. Svi su požurili, odradili upgrade i sad je frka što programi ne rade. Jednostavno, ne radi se to tako....

koliko sam ja upoznat samo do juna je besplatan prelazak na 10 posle toga će se plaćati. Izvinjavam se ako grešim ;)
 
Ma to vazi za 10ku,na leto ce izbaciti 10.1 i opet dati godinu dana za besplatan prelazak. Jedino tako i mogu da navuku ljude,nema mnogo ludih koji bi platili licencu!
 
Od poslednjeg mog posta na trećoj strani teme, pa do sad, čitajući postove kontam da se sve svodi na to da se hejtuje sistem koji niko nije istestirao do kraja. Bitno da je odrađena instalacija, a to što nije kompatabilan sa nekim programima, čija je to krivica ?
Jel vas neko terao da pređete na njega ?

Enterprise migraciju sa W7 na W10 sam odradio posle mesec dana korišćenja mog ličnog računara pod W10. Takođe, i developeru pored mene sam instalirao W10, tako da smo lepo uočili sve prednosti i mane ovog sistema.
Za upotrebu ovog OS u kompaniji gde radim, nema apsolutno nikakve prepreke. 90% vremena se koristi Windows remote desktop connection, MS office, Adobe CC i Chrome. Koristimo dva NAS uređaja, i tu sve radi kao sat.
Problema za sad nema, osim klasičnih problema noob korisnika, tipa gde mi je sad ova ikonica. Sve u svemu, priče da W10 nije zreo, da ne radi kako treba, bla bla bla...kupite lepo licencu, odradite sve lepo, pa neće biti nikakve frke ;)
 
Jel te neko tera da dolazis ovde?! Idi na onu drugu "Windows 10 - insiders, fanboys i poneki obican korisnik" temu.
 
Meni radi odlicno, nemam primedbi. Sad sto 10 coveka oko mene imaju problema i bukvalno im je 10 doneo katastrofu, treba da branim sistem i govorim im kako oni nemaju pojma? Dajte malo realnosti.
 
Ja sam sve otprilike iskljucio na mojoj 7-ici sto bi moglo da me obavjesti od 10-ki, sve te check for updates-e i sl. u potpunosti me ne interesuje taj OS. 7-ica mi je legla ko budali samar.
 
priče da W10 nije zreo, da ne radi kako treba, bla bla bla...kupite lepo licencu

Jesi ti procitao naslov teme ? I kad si dosao smatrao si da treba nesto da napises u ovoj temi ? Mozes li da objasnis koja te je to lepa i pametna misao naterala na ovo ?
 
Poslednja izmena:
Za upotrebu ovog OS u kompaniji gde radim, nema apsolutno nikakve prepreke. 90% vremena se koristi Windows remote desktop connection, MS office, Adobe CC i Chrome. Koristimo dva NAS uređaja, i tu sve radi kao sat.

Nemojte hejtovati oma coveka,samo je izneo svoje misljenje...

Hog,sistemi koji su ovde ranije spominjani su "malko" kompleksniji od navedenog u tvom postu... tek bi bilo belaja da i to osnovno ne radi :)
 
Nemojte hejtovati oma coveka,samo je izneo svoje misljenje...
Хејт је мало "прејака" реч за оно што осећају према десетки они који нису у могућности да сваке године купују "десет компатибилне" рачунаре са најновијим хардвером.

Треба да се осрекнеш свега што си имао (хардвера и софтвера) да би "кренуо у нови храбри" десетка "компатибилни" свет... чије једино предности (као и осмице) осећају они који су неспособни за двоклик мишем, па им је лакше да "мажу" прстима по екрану.
 
koliko sam ja upoznat samo do juna je besplatan prelazak na 10 posle toga će se plaćati. Izvinjavam se ako grešim ;)

Jeste do juna ali za kućne korisnike. Enterprise verzija Win 7 i Win 8.1 ne može da se nadogradi na besplatnu 10-ku. Ono što si citirao se odnosi na poslovne korisnike. Kod kućnih korisnika je mnogo lakše:
1. Napraviš backup postojećeg sistema
2. Odradiš upgrade na Windows 10 pre jula 2016.
3. Ako ti radi kako treba ostaneš na Windows 10.
4. Ako ti ne radi kako treba vratiš bekap prethodnog sistema. Pošto si već radio upgrade na Win 10 možeš bilo kada, čak i posle jula 2016. da instaliraš ponovo Windows 10 i on će povući prethodnu aktivaciju, pod uslovom da nisi menjao matičnu i procesor.

Kućni kompjuteri nisu toliko bitni da moraju da rade 24 sata dnevno i nekoliko sati eksperimentisanja sa Win 10 ne bi trebalo da ikome predstavlja problem. U poslovnom okruženju, kao što sam već napomenuo ranije, prvo se testrira novo okruženje na manjem broju računara od kojih ništa ne zavisi pa, ako ti testovi prođu kako treba onda se planira instalacija na vitalne računare. Počinjem da se ponavljam ali ovo jeste izuzetno bitno jer mnogi požure da ubace novi sistem bez testriranja pa ima onda kriv MS zato što ima stari hardver ili softver ne radi kako treba.

@antena

Nijedna tema koja ide u neku od krajnosti nije dobra. Niti je dobro imati temu u kojoj svi hvale nešto ignorišući nedostatke niti je dobro imati temu u kojoj svi izražavaju negativan stav bez ikakvog kritičkog razmišljanja. Uostalom, sve rasprave koje su nastale povodom Windows-a 10 su počele zato što je neko rekao kako sve funkcioniše a oni kojima ne radi nemaju pojama ili kako je Win 10 teško s***e a oni koji ga koriste su fanboy-evi, slepi kod očiju i samo zato što je neko pokušao da razvdvoji ova dva ekstremna stava u dve različite teme ne znači da ove teme neće iritirati one sa drugačijim mišljenjem.
 
Ima li jos neko bug da kad je recycle bin pun fajlova pa se ide desni klik - empty neki fajlovi ostanu vidljivi iako su obrisani.
Potrebno je odraditi refresh i onda nestanu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno