Šta je novo?

Wolfenstein na 8 bita

http://amiga.resource.cx/mod/cd32.html

"Akiko - system address decoder, CD-ROM controller, chunky to planar conversion acceleration"

Po forumima se na više mesta pominje svega jedna igra koja je to koristila - Wing Commander CD32. Sporadično se pominju i Gloom Deluxe, NEMAC4 - Directors Cut i Microcosm ali za to nisam siguran.


steta :( Na Atariju su nedavno nasli da u Operativnom Sistemu TOS 4.04 postoji podrska za 8bitni chunky mod ali on nikada nije bio implemntiran u hardware na Falconu, najverovatnije su planirali za neku buducu verziju Falcona... (mada Falcon ima 16bitni chunky ali 8bitni bi bio idealan za Doom i sl igre iz 90tih jer bi zahtevao duplo manje bandwidtha od 16bitnog moda... sto je ujedno i najvece ogranicenje Quake na Falconu - brzina RAM memorije; DSP sa MC68030 i cacheom su dovoljno brzi!).*

Danas sa SuperVidelom (custom graficka kartica za Falcona) Falcon je dobio 8bitni chunky mod (nakon 20 godina :D)


EDIT:
*zasto ne postoji opcija da editovan tekst automatski postane italic ...
 
Poslednja izmena:
Nijedan od ovih demoa nije Doom. Tehnicka unapredjenja izmedju Dooma i Wolfensteina su mnogo veca nego sto se na prvi pogled cini.
 
^ kojih demoa? (pricas o 8bitnim racunarima? pa minimum za Wolfenstein na PC je bio 286 8 MHz...?? a ne Z80 4MHz ili 6502 na 1MHz...)

Doom ima razlicite visine po sektorima, sky... u svakom slucaju daleko jaci CPU, da ne pricam napamet ali bar jedno 4x...?
 
^ kojih demoa? (pricas o 8bitnim racunarima? pa minimum za Wolfenstein na PC je bio 286 8 MHz...?? a ne Z80 4MHz ili 6502 na 1MHz...)

Doom ima razlicite visine po sektorima, sky... u svakom slucaju daleko jaci CPU, da ne pricam napamet ali bar jedno 4x...?

+1

A za Doom je trebala dosta jaka 386-ca ,tipa 386 DX 40mgz, 4mb RAM. Poželjno je bilo i više memorije, i sa 4 mb je bilo oranja diska. 486 mašine za full smooth.


Da neko ocekuje na goloj Amigi 1200 dobro iskustvo u DOOM-olikim igrama je malo previše....

AGA+030 recimo, druga priča... :)



 
bah...

Doom na stock Falcon-u 16MHz, bez akceleratora:
Slažem se da je impresivno šta je urađeno, ali je ipak u pitanju mašina sa 68030 procesorom i DSP-om, nije da se baš može porediti sa stock A1200. No, svakako hoću da vidim te 3D stvari uživo kad se budemo videli idući put!
 
imao sam ja 030 na 50 i to nije to. potrebna je i chunky grafika.
 
Slažem se da je impresivno šta je urađeno, ali je ipak u pitanju mašina sa 68030 procesorom i DSP-om, nije da se baš može porediti sa stock A1200. No, svakako hoću da vidim te 3D stvari uživo kad se budemo videli idući put!

to su stock masine. Falcon jeste bio skuplji od Amiga 1200, kao sto je i Amiga 1000 bila skuplja od STa.
ST nije mogao sto i Amiga 1000, Amiga 1200 ne moze sto i Falcon ;) (npr. da pusta MP3 na stock masini)

ako se stave akceleratori u obe masine, dodju ~na isto (vise nema veze sto imas 'dual playfield' (Amiga) ili sto imas 'DSP' (Atari)... brzi CPU zavrsi sav posao*).

Njihove cene su ono sto ih cini znacajnim za jedan vremenski period. 80tih si mogao da kupis ST za delic cene PrCa ili Mac-a. Na Amigi si imao odlicnu grafiku i zvuk i nisi morao da cekas 90te da PC stigne na taj nivo.

Danas nista ne znaci to sto Falcon moze da potera Doom ali je znacilo pocetkom 90tih kada su mnogi mogli da se oprobaju u DSP programiranju za malo novaca, a to je nesto sto je kasnije mnogima znacilo u poslu i npr. optimizaciji za PlayStation (ranije sam vec pisao o tome koliko je democodera sa Falcon demo scene zavrsilo po kompanijama koje su pravile hitove za PlayStaion, mahom su radili na optimizaciji koda...)

isto kao sto su se mnogi oprobali na C64 ili ZX spectrumu jer su to bile jedine masine koje su mogli da kupe (ja ne znam nikoga ko je kupio IBM XT za 3.000$ onomad). Svaki od tih racunara je doneo nesto znacajno u datom trenutku ALI da smo cekali na IBM i PrC, nista se ne bi desilo bar 30 godina, i dalje bi koristili racunare kao pisace masine (hej, pa i dalje ih tako koristimo :d)!


EDIT:
sto se tice Amiga1200 vs Falcon030 - Amiga sa 4MB FastRAMa bi mozda dosla na cenu Falcona030 a imala bi prednost jer bi imala fast ram :) a Falcon je mogao relativno lako da se OC na 25MHz tako da ... sve ima svoje ;)

btw super stranica Amiga vs Atari - http://amiga.lychesis.net/knowledge/Comparison.html
 
Poslednja izmena:
A1200 je imala bolju startnu poziciju, zato ima veći izbor softvera (igara) i to je jedina suštinska prednost.
Pronašao sam jako malo ekskluziva za Falcon, a ono što valja može se prebrojati na prste ruke.
Šteta takvog potencijala, još me drži utisak sjajne igre Crown of Creation koja bi u to vreme uz FMV sekvence na CD mediju, bila rame uz rame sa Wing Commander 3, bez obzira na ogromnu razliku u budžetu.
Posebno me frapirao Atarijev maćehinski odnos prema mašini u korist Jaguar konzole, maltene su sopstveni računar pridavili svilenim gajtanom, a onda su ostali i bez jednog i bez drugog.
Primera radi, već launch naslove za Falcon, nisi mogao da igraš bez Jaguar džojpeda, što je bezobrazluk neviđene vrste.
Falcon danas teško možeš da kupiš bez 1k dolara, on je sad samo u domenu hard core fanova i kolekcionara.
Okršaj između A1200 i Falcona u stvari se nikad nije ni dogodio, umesto toga dobili smo buđavi PC, a ostalo je istorija.
Nije ni čudo što mu je trebala jaka i skupa konfiguracija za Wolf3d, a sada vidimo da za jedan pristojan port može biti dovoljan i Atari800XL sa 64Mb memorije i cpu na 2Mhz.
 
Ako govoris o igrama: u pravu si. Ali sa druge strane ima bas dosta softwarea za Falcona koji koristi DSP, napradni audio ili vece rezolucije... DSP JPEG/MPEG dekompresija, real-time Vocoder i generalno sijaset real-time efekata sa zvukom, visualizer za audio (kao kasnije Winamp pluginovi), DSP morphing, DSP fraktali...

U pravu si da se Falcon vs A1200 nikada nije desio (nazalost :(), pre ce biti da se sada desava: https://www.youtube.com/watch?v=87EMhNkTkeo :D

Falcon danas kosta ******ski mnogo jer ih je napravljeno izmedju 15.000 i 30.000 za razliku od nekoliko 100.000 Amiga1200 (Falcon je bio mrtvorodjence; Atari ga je jedva i izbacio na trziste).
Inace ja sam govorio iskljucivo o cenama kada su se pojavili: Falcon jeste bio skup, mozda samo mogli kupiti 386tu te 1993., ali onda ne bih imao "DSP studio", studio za snimanje demo snimaka koji sam "drzao" sa drugarom :D
 
Poslednja izmena:
Polako sklapam kockice za emulaciju još jednog retro velikana na RPI2, a evo i njegovog wolf3d endžina.
TI-99/4A, prvi 16bitni računar u akciji:

 
Polako sklapam kockice za emulaciju još jednog retro velikana na RPI2, a evo i njegovog wolf3d endžina.
TI-99/4A, prvi 16bitni računar u akciji:
Mašinu su, nažalost, jako unazadili 8-bitnim bus-om ka RAM-u (slično kao kasnije Atari Falcon-a). Gledao sam nešto, ima varijanta da se nabudži RAM sa 16-bitnim pristupom, možda jednom nagovorim Marka da probamo...
 
Ova mašina ima veliki potencijal ali nije ga lako iskosristiti.
Propusta je bilo dosta, recimo ni standardni, ni prošireni extended basic, nemaju najobičniju komandu za listanje sadržaja direktorijuma sa disketa, što je prosto neverovatno.
Sintaksa za korišćenje diska je očajna, skoro kao za Spectrumov mikrodrajv, sve je podređeno kertridžima, koji nisu baš bili jeftini, a konačno ih je Tramiel dotukao svojim ratom cena.
I pored toga ovo je impresivan računar, jedan od onih koji je vredelo imati posebno u to vreme, 1979-e godine, kada su ovde u Evropi, kućni računari bili još na projektantskim stolovima.
Postoji velika TI zajednica koja i danas pravi puno lepih stvari, evo recimo jedne nove igre, tj rimejka starog hita, koja stvarno izgleda jako dobro.
 
Nazad
Vrh Dno