Šta je novo?

Wolfenstein na 8 bita

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Nešto sam čitao okolo poslednjih par dana i naleteo na razne Wolfenstein-like igre/preview-e i stvarno se zaprepastio šta su ljudi poslednjih (desetak) godina izvukli iz matorih 8-bitnih mašina. Možda najimpresivnija stvar je Project-M za 8bit Atari (64K RAM):


Za ZX Spectrum 48K je napravljen Wolfenstein engine, baziran na demou Critical Error:


VIC-20 (neprošireni!) ima The Keep:


Doom za ZX Spectrum 128K:


ZX81 Texture-mapped 3D ray-casting engine:
 
Commodore 64 se, sa svojom organizacijom video memorije, najviše može da se pohvali sa Mood-om:


Za CPC, tu je Wolf 3D:


Doom ZA vic-20:


Wolfenstein 3D za TI-83/84!!!


Wolfenstrad (playable) demo za CPC:


Zna li neko još kakvu sličnu tvorevinu (sa teksturama) za (neproširene) 8-bitne mašine?
 
Poslednja izmena:
Hvala za kompilaciju :)

Atari XL i CPC izgledaju najbolje i najbrze ali ipak nisu kompletne igre kao Mood za C64. Atari XL je fantasticno brz! Brzi od Wolfensteina za ST>
 
Moćno izgleda ovaj wolf na Atariju 800, mada mislim da i c64 može bolje od ove grafike iz mood-a.. ;)
Recimo, ovaj Booze demo ima 3d sekciju, koja podseća na Doom 2 engine i pokazuje da i sa dosta sporim procesorom može svašta:

 
Moćno izgleda ovaj wolf na Atariju 800, mada mislim da i c64 može bolje od ove grafike iz mood-a.. ;)
Recimo, ovaj Booze demo ima 3d sekciju, koja podseća na Doom 2 engine i pokazuje da i sa dosta sporim procesorom može svašta:

Demo je fenomenalan. I 3D mu je dobar i brz ali nema preslikavanja tekstura, a to je bila svrha svih doom pokušaja na 8-bit.
 
Poslednja izmena:
U međuvremenu sam otkrio i igrivi demo sa ovim c64 endžinom, koji je prikazan u demou Andropolis.
Ovo je stvarno feneomenalno za računar čiji procesor radi na 980 Khz, ;)
Upravlja se džojstikom u portu dva (probao na VICE i Hoxs emulatoru) i uživo je još fluidnije nego na snimku.
Ima dve verzije, za c64 i c128, a ova druga je skoro brza kao ovaj wolf3d za Atari, što je i logično jer koristi cpu na 2 mhz.

http://csdb.dk/release/download.php?id=102609
 
Da, samo što Atari "za iste pare" ima i teksture... Stvarno, svaka im čast za Project M.

To se u mom selu zove "Kasno Marko na Kosovo stig'o..." ;)
Skoro sam pravio neku kolekciju Atari 8bit igara za RaspberryPi i to nije ni prineti količini i kvalitetu igara za c64.
Ima tu lepih old school arkadnih igara po standardima iz prve polovine osamdesetih, ali sve deluje kao da je za njih tu vreme stalo.
Ovo što sada gledamo je samo face lifting i demosntracija neiskorišćenog potencijala ali to ne može da mu vrati propuštenu mladost.
Ako je za mene najbolja igra za A800, port Spectrumovog Knight Lore-a, kao i ovaj Wolf, onda je svaki komentar suvišan.

btw, ne bih se baš ni složio da je Wolf3d odrađen "za iste pare".
Postoji razlika u organizaciji grafičke memorije, a ovde mi deluje kao da je korišćen mod 9 (96x192) i kad tome dodaš odlično ipsrogamiran i optimizovan kod sa procesorom na 2Mhz, ne čudi ovako dobar rezultat.

Za mene je ovaj 3d engine sa c64 itekako vredan pažnje, jer ovde imamo zahtevniju rezoluciju (160x200) sa procesorom na jedva 1Mhz.
Ovakav kvalitetan 3d sa ovakom brzinom je miljama bolji od Freescape igara, koje na c64 idu morbidno sporo i stvarno je šteta što se niko nije ozbiljno prihvatio posla, da od ovoga napravi kompletnu igru.
 
To se u mom selu zove "Kasno Marko na Kosovo stig'o..." ;)
Skoro sam pravio neku kolekciju Atari 8bit igara za RaspberryPi i to nije ni prineti količini i kvalitetu igara za c64.
Ima tu lepih old school arkadnih igara po standardima iz prve polovine osamdesetih, ali sve deluje kao da je za njih tu vreme stalo.
Ja sam komodorovac još od kad sam dobio C64 '86-te, i meni su lično 2D igre na C64 šarenije i igrivije od svega što ima na 8-bitnim mašinama. No, volim da pogledam i konkurenciju...
Ovo što sada gledamo je samo face lifting i demosntracija neiskorišćenog potencijala ali to ne može da mu vrati propuštenu mladost.
Ako je za mene najbolja igra za A800, port Spectrumovog Knight Lore-a, kao i ovaj Wolf, onda je svaki komentar suvišan.
Ne znam puno o Atari igrama, ali se trudim da naučim :) Danas je C64 scena ubedljivo najjača od svih starih mašina za koje znam, ali mi je drago i zanimljivo kada vidim nove stvari za druge mašine. Ako pogledaš listu najboljih demoa na CSDB, svi su napravljeni u poslednjih 5 ili nešto više godina. Ljudi tek u poslednje vreme izvlače iz starih mašina stvari za koje se nije ni pomišljalo da su moguće (recimo, CPC je potpuno neiskorištena mašina, skorašnji port R-Type-a pokazuje šta se sve može izvući). To me fascinira.

btw, ne bih se baš ni složio da je Wolf3d odrađen "za iste pare".
Postoji razlika u organizaciji grafičke memorije, a ovde mi deluje kao da je korišćen mod 9 (96x192) i kad tome dodaš odlično ipsrogamiran i optimizovan kod sa procesorom na 2Mhz, ne čudi ovako dobar rezultat.
Slažem se. Možda je najgora stvar za C64 njegova čudna organizacija video memorije, koja generalno nije pogodna za 3D. Što se Atarija tiče, mislim da su za deo brzine odgovorni i njegovi specijalni čipovi (ne znam detalje, ali koliko sam shvatio iz teme o endžinu, svašta je korišteno da ubrza stvar). Pa i Falcon je dobio fantastičan Quake endžin zahvaljujući manijaku koji je skontao kako da upregne njegov DSP čip. Isto kao što se iz VIC-a i SID-a izvlače efekti za koje nikada ni nisu bili namenjeni.

Za mene je ovaj 3d engine sa c64 itekako vredan pažnje, jer ovde imamo zahtevniju rezoluciju (160x200) sa procesorom na jedva 1Mhz.
Ovakav kvalitetan 3d sa ovakom brzinom je miljama bolji od Freescape igara, koje na c64 idu morbidno sporo i stvarno je šteta što se niko nije ozbiljno prihvatio posla, da od ovoga napravi kompletnu igru.
Pa, sad, ako ćemo pravo, nije baš svih 160x200, odokativno oko 2/3 ekrana. Ali da, slažem se da je fantastično odrađen. Svojevremeno sam igrao Total Eclipse i Castle Master na C64, sreća pa su imali ono podešavanje koraka za rotaciju i napred/nazad, inače bi bilo gotovo neigrivo. Bilo bi super kada bi neko od ovoga napravio drop-in zamenu za Freescape engine i samo prepakovao postojeće Freescape igre...
 
Ovo sto kaze zarko c64 je nekako najbolje iskoriscena osmobitna masina od onih koji su bar kod nas bili zastupljeni. Poceo sam sa spektrumom i za njega je gomila igara skoro fantasticno odradjena s obzirom na graficke mogucnosti masine. Ako nisu umeli da se snadju sa bojama igra bi obicno izasla u monohromatskoj verziji. Par najboljih konverzija s automata kojih se secam je fenomenalni R-type ,cak i sve fore s automata prolaze, Flying shark, bomb jack i arkanoid. Cpc masina sjajne tehnicke mogucnosti ali u praksi slabo iskoriscene. Osmobitne atarije sam imao par puta prilike da vidim ali ono sto sam video na njima me nije bas impresioniralo. Tehnicki je mozda najbolje zaokruzena massina od svih nabrojanih ovde. Ima i solidan broj demoa koji to odlicno pokazuju. MSX masine su takodje tehnicki zanimljive mada ih kod nas nisam imao prilike videti dok su bili aktuelni.

Inace onaj remaster R-type za cpc je sjajan. Nekad davno kada sam probao tu igru u orginalnom izdanju na schnaider cpc-u kod komsije bio sam bas razocaran.
 
Cpc masina sjajne tehnicke mogucnosti ali u praksi slabo iskoriscene. Osmobitne atarije sam imao par puta prilike da vidim ali ono sto sam video na njima me nije bas impresioniralo. Tehnicki je mozda najbolje zaokruzena massina od svih nabrojanih ovde. Ima i solidan broj demoa koji to odlicno pokazuju. MSX masine su takodje tehnicki zanimljive mada ih kod nas nisam imao prilike videti dok su bili aktuelni.

Inace onaj remaster R-type za cpc je sjajan. Nekad davno kada sam probao tu igru u orginalnom izdanju na schnaider cpc-u kod komsije bio sam bas razocaran.

Ne bih mogao da se složim da je CPC tehnički najbolje zaokružena mašina. Jeste imao najbolju grafiku, ali nije imao hardver koji može da isprati tu grafiku. z80 jednostavno ne može da svari 16kB frame buffer bez pomoći specijalizovanih čipova. Da je imao nešto slično VIC čipu, zaista bi bio tehnički zaokružen. Uz sve moguće trikove, ni taj novi R-type nema glatki skrol. Generalno, igre za cpc izgledaju za klasu tehnički lošije od c64.
 
Ne bih mogao da se složim da je CPC tehnički najbolje zaokružena mašina. Jeste imao najbolju grafiku, ali nije imao hardver koji može da isprati tu grafiku. z80 jednostavno ne može da svari 16kB frame buffer bez pomoći specijalizovanih čipova. Da je imao nešto slično VIC čipu, zaista bi bio tehnički zaokružen. Uz sve moguće trikove, ni taj novi R-type nema glatki skrol. Generalno, igre za cpc izgledaju za klasu tehnički lošije od c64.

Naravno. Ovo su igre koja stavljaju tacku na bilo kakva poredjenja.



 
dragg je već napisao tako da mogu samo da se složim, 17kb video memorije je prevelik zalogaj za 8bitni računar i zato su mnoge cpc igre morale da rade u smanjenom prozoru, da bi dostigle kakvu-takvu brzinu.
Ako poredimo samo c64 i cpc igre generalno tu nema šta da se raspravlja, ali tu pre svega mislim na 2d igre gde je c64 nenadmašan.
Ali ako se krene u 3d svet, onda c64 itekako gubi dah i tu do izražaja dolaze Spectrum, MSX, CPC i ostali sa bržim procesorima.
Da sad ne nabrajam od već pominjanih Freescape igara, preko Ultimate hitova, vektorskih (Elite, 3D starstrike II, Starglider, Carrier Command itd.)
Tu su i neke odlične msx 2 igre, što je uz BBC Master neki vrhunac 8bitnih mašina.
 
U vezi cpc-a nisam se lepo izrazio , odnosno nisam napisao misao do kraja, od z80 masina koje su bile zastupljen kod nas on je nekako najjaci tehnicki. MSX 2 je verovatno jos bolja masina ali ja to uzivo nisam video do skoro. S druge strane atari 800xl je mozda jaca masina ,takodje sa specijalizovanim cipovima ali su igre bile mahom prosecne. U novije vreme je bilo sjajnih demoa na XL-u koji pokazuju stvarne mogucnosti masine.
Z80 na 3,5MHz nije triput brzi od 6502 na 1MHz , pogotovo sto je imao gomilu zaduzenja u masinama koje su bile bazirane na njemu. Da je imao nesto od specijalizovanih cipova za ispomoc..... Ali to vec zalazi u pricu sta bi bilo da je bilo..
 
Z80 na 3,5MHz nije triput brzi od 6502 na 1MHz , pogotovo sto je imao gomilu zaduzenja u masinama koje su bile bazirane na njemu.
Da, Z80 sprave su imale tendenciju da ga za svašta koriste, kako bi smanjili broj čipova. Doduše, Z80 ima i nešto više od 3 registra, ako ćemo pravo, pa mu 3D stvari svakako bolje leže...
Da je imao nesto od specijalizovanih cipova za ispomoc..... Ali to vec zalazi u pricu sta bi bilo da je bilo..
Delimičan odgovor na "šta bi bilo kad bi bilo" je dao sam Amstrad sa Plus serijom mašina, koja se pojavila prekasno i (spektakularno) potonula. Da su to samo ranije izbacili... No, evo kako izgledaju igre na GX4000 (praktično, ošišani 464 Plus):



Ima tu običnih CPC igara koje nisu ni na koji način unapređene, ali one koje su pravljene da iskoriste novu grafiku stvarno lepo izgledaju (Robocop 2 i Burning Rubber na primer).
 
Na temu vektorske grafike na C64, prilično brzu za njegove mogućnosti je imao Space Rogue:


Pogledati npr na 07:40...
 
Poslednja izmena:
Delimičan odgovor na "šta bi bilo kad bi bilo" je dao sam Amstrad sa Plus serijom mašina, koja se pojavila prekasno i (spektakularno) potonula. Da su to samo ranije izbacili... No, evo kako izgledaju igre na GX4000 (praktično, ošišani 464 Plus):


Ima tu običnih CPC igara koje nisu ni na koji način unapređene, ali one koje su pravljene da iskoriste novu grafiku stvarno lepo izgledaju (Robocop 2 i Burning Rubber na primer).

Hvala za ovo, nikad nisam čuo za tu mašinu. Stvarno treba hrabrosti da se ovako nešto izbaci 1990-e, propast zagarantovana.
 
U ovakvim igrama procesor mnogo znači, evo da vidimo šta Spectrum ima da kaže na tu temu.
Prvo jedna fantastična svemirska simulacija, zatim još jedan Wolfenstein klon, a onda i ostale poslastice, čisto da se c64 ne opusti previše. ;)











Sve ove igre rade i na standardnim Spectrum 48k/128k modelima, mada je par ovih klipova odrađeno na ruskim klonovima.
 
nikad nisam video ovaj awaken, što me čudi... mislio sam da sam igrao bukvalno sve elitolike svemirske simulacije, a ispade da mi je nešto promaklo =(
 
nikad nisam video ovaj awaken, što me čudi... mislio sam da sam igrao bukvalno sve elitolike svemirske simulacije, a ispade da mi je nešto promaklo =(

Igru su uradili ruski autori 1999-e, u vreme kad je malo ko od nas obraćao previše pažnje na Spectrum scenu.
Tamo u Rusiji, on je postao kultni računar tokom devedesetih, sa gomlom klonova zasnovanim na Spectrumovom hardveru, a urađano je i puno dobrih igara, demoa i ostalog softvera.
Igra stvarno vredi da se proba, a prevedena je i na engleski, imaš link u onom yt video klipu.
Ovakva igra je nezamisliva na c64, slično kao i Knight Lore koji Ultimate nije objavio baš zbog sporog cpu-a.
Postoji neki otužno spori port sa BBC B verzije, nikad zavšen...
Slično je i sa Elitom, koja stalno treperi i ubija oči u pojam, dok Spectrumova izgleda prelepo.
 
Hvala za link! TRD ekstenzija znači da mu treba TRDOS, pretpostavljam? Za koji ZX postoji TRDOS i gde bih mogao skinuti ROM za to?

Da, ali nije ti potreban poseban rom, jer većina boljih emulatora za Spectrum imaju podršku za TRDOS.
U pitanju je disk operativni sistem koji se pojavio u Engleskoj 1986, ali se najviše koristio uz ruske Spectrum klonove i sada je najpopularniji spectrumov dos, daleko ispred Disciple/+D formata.
Dovoljno je da startuješ neki emulator (recimo SpecEmu) i izabereš Pentagon model što je u osnovi ruski Spectrum 128k sa trdos disk interfejsom.
Ubaci Awaken disketu i igra će se automatski startovati.

Ako želiš više detalja, romove ili arhivu softvera za trdos format evo još nekih linkova (prva dva su na ruskom ali nije teško da se snađeš)

http://trd.speccy.cz/
http://tr-dos.ru/
http://www.shadowmagic.org.uk/spectrum/roms.html#roms
 
Poslednja izmena:
Hvala obojici na dodatnim linkovima (u zvaničnom repozitorijumu nije bilo ROM-ova za ruske modele, ali je i to sad rešeno). Pokrenuo sam Pentagon 128 na FUSE-u i lepo je sve radilo. Sledeće pitanje je da li se TR-DOS može staviti na običan ZX Spectrum (za stvarno, na pravoj mašini), i ako može, na koji može (48k, 128k, +2, +3)? Nemam nijedan nabudženi ruski ZX, a voleo bih Awaken a i druge stvari da probam na pravom hardveru, ako je moguće.

Za one koji dolaze sa nepoznavanjem ZX-a (kao ja), evo kratkog uputstva za učitavanje igara (za FUSE mapiranje tastera):
1. LIST ("K") daje sadržaj direktorijuma
2. LOAD "ime" ("J" "CTRL+P" ime "CTRL+P")
Ako disketa ima "boot <B>" fajl, to je najčešće ono što treba učitati (ili neki drugi sa <B> oznakom, što znači butabilni fajl).
 
Poslednja izmena:
Hvala obojici na dodatnim linkovima (u zvaničnom repozitorijumu nije bilo ROM-ova za ruske modele, ali je i to sad rešeno). Pokrenuo sam Pentagon 128 na FUSE-u i lepo je sve radilo. Sledeće pitanje je da li se TR-DOS može staviti na običan ZX Spectrum (za stvarno, na pravoj mašini), i ako može, na koji može (48k, 128k, +2, +3)? Nemam nijedan nabudženi ruski ZX, a voleo bih Awaken a i druge stvari da probam na pravom hardveru, ako je moguće.

To je dobra ideja jer glavna prednost TRDos-a su podrška za standardne floppy SD/DD od 3.5 i 5.25 inča, kao i jednostavnost izrade, a softverska podrška je sjajna.
Ono što tebi treba je Beta disk interface, koji u sebi sadrži TRDOS na čipu.
Originalni interfejs se povremeno može naći na ebay-u, ali se mnogo više isplati samogradnja, što je i omogućilo rusima da iskoriste Spectrum do maksimuma.
Ja sam se jedno vreme razmišljao da ovo pravim ali nisam naročito vičan lemilici, tako da sam umesto toga opremio svoj +3 sa dodatnim 3.5 inčnim flopi drajvom ali da bi pokrenuo ove trdos igre, moraš imati Beta disk interface.
Koliko sam ja shvatio iz raznih članaka i foruma, možeš ga nakačiti na svaki spectrum od 48k na dalje, ali izgleda da moraš da ga prilagodiš onom Spectrumu na koji konkretno želiš da ga priključiš.
Sa hardverske strane treba ti šema i trdos u romu.
Ja sam našao neke linkove ali treba tu još da se pročešlja dokumentacija i izgugla šta i kako.
Najbolje bi bilo proveriti preko nekog emulatora da li beta disk interface radi sa ovom igrom i standardnim Spectrumom ali to moram još da testiram.
Puno emulatora podržava ruske klonove i trdos ali samo par njih podržava beta disk interfejs kao dodatak.
Trebalo bi da Fuse to može, ali to moram još da vidim, ne koristim ga na PC-ju.
Evo nekih linkova pa vidi šta bi moglo da se iskoristi.
Meni je najzanimljiviji ovaj projekat za samogradnju sa trećeg linka, je ima sve šeme i uputstvo, a vredi ga kontaktirati, možda prodaje i gotove interfejse.
Koliko vidim, ovaj njegov podržava samo Spectrum 128k +2, ali to je dosta rasprostranjen model i moglo bi da bude prava stvar.
Na četvrtom linku je još jedna šema, pretpostavljam originalnog Beta interfejsa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Beta_Disk_Interface
http://www.jungsi.de/beta-disk-interface-sinclair-zx-spectrum/
http://velesoft.speccy.cz/pentagon512_interface.htm
http://benophetinternet.nl/hobby/vanmezelf/Betadisk schematic with pinout.jpg
 
Ovakva igra je nezamisliva na c64, slično kao i Knight Lore koji Ultimate nije objavio baš zbog sporog cpu-a.

C64 nije imao Knight lore ali imao je druge izometriske igre koje su radile korektno. Groundbreaking te vrste izvedbe ali i celoukupnog 8bit gaming-a je ipak bio Last ninja 1987 godine. A i ovde se polemiše oko debeljkovog najsporijeg procesora na osnovu ruskih poduhvata i projekata na Zx spectrumu 10-20 godina kasnije. A da li su 3d igre i bile toliko bitne u toku komercijalnog doba tih mašina. Kada je prioritet tržišta ionako bio i izradi 2d igara a tu je debeljko bio neprevazidjen. Ono što nije dosledno mogao da odradi C64 u 3d igrama, verovatno bio mogao Commodore 128 ali on realno nikada nije bio iskorišćen.
 
Last Ninja je pseudo 3d igra (nema stvarnu treću dimenziju) i nema veze sa full 3d izometrijskim igrama kakve su Knight Lore, Head over Heels (probaj c64 verziju, koja je čak osakaćena nekim sadržajima a opet je upadljivo sporija) i drugim.
Ne polemiše se ovde na osnovu jednog projekta, već čitave kategorije igara u kojoj Spectrum dominira među 8bitnim računarima još od 3d Ant Atack 1983, pa sve do Carrier Command 1989-e.
Awaken je samo logičan nastavak tog trenda.
Prouči malo istorijat računarskih 3d igara i videćeš da one datiraju mnogo pre Spectruma i C64.
Ne bih da idem u sitna crevca ali Spectrum ne zaostaje previše ni u 2d žanru.
Generalno C64 je dominanatan najviše u horizontalno skrolujućim igrama (shooteri, arkade itd.) jer mu ugrađeni hardver tu najviše dolazi do izražaja.
Spectrum sa druge strane ima odlične arkadne avanture i platformske igre, koje bukvalno definišu ovaj žanr, od legendarnih Jet Pac, Manic Miner i JSW (pravljeni za Spectrum i najbolje verzije od svih), preko unikatnih verzija Cobra, Dan Dare, Dynamite Dan 2, Robin of the Wood, pa do novijih Cray 5, Castlevania itd.
Oba računara su jaki svaki na svom terenu i to je to.
 
@zzarko

Naterao si me večeras da malo istražujem ali se isplatilo jer sam pronašao još bolji način da se pokrenu trdos igre na pravim klasičnim Spectrum modelima, korišćenjem Divide interfejsa i esxodus firmware-a, koji podržava trdos.
Isprobao sam ovu kombinaciju na Spectrumu 128k +2 preko SpecEmu emulatora i Awaken je proradio!
Oduševljen sam jer nisam verovao da je ovo moguće.
To je ujedno i dokaz da ova igra ne koristi nikakav poseban hardver u ruskim klonovima već je samo bio problem kako najelegantnije nakačiti podršku za trdos na klasične Spectrume.
 
Nazad
Vrh Dno