Šta je novo?

Koji Wifi router za po kući: ASUS RT-AC55U AC1200 ili neki drugi?

gosn_prirodni

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2004
Poruke
37
Poena
310
Ćao, evo šta je suština:

Trenutno imam neki TP link router koji nije loš al je već star i pomalo brlja, a pošto je tu sad i Smart TV i Smart DVD :), pa telefoni na WiFi i još štampač koji je trenutno nakačen na PC i koji mora da bude uključen da bi se štampalo sa npr, laptopa - pojavila se želja da se malo mreža unapredi.

Šta meni treba:
- Brzina kabla da bude 1000/100/10. Tv je trenutno na kablu. TV može da ide i preko WIFI što bi mi olakšalo posao, al samo ako mogu da npr streamujem full HD bez problema. Inače bih se i dalje držao kabla za TV.
- Ruter bi trebao da ima deljenje štampača. A ako ima i USB viška za HDD, još bolje.
- Domet bi trebao da pokriva gajbu od 50m2, što ne bi trebalo da je nešto posebno.
- Video sam da neki ruteri imaju i DLNA, download manager itd. Ne bi se to bacilo ako može :).

Meni je za oko zapao: ASUS RT-AC55U AC1200, https://www.asus.com/Networking/RTAC55U/overview/.

Deluje da tu ima sve što mi treba, mana je što je oko 95 EUR u našim povoljnijim prodavnicama.

Ima li šta slično a da valja za manje para ili ostati pri ovome?

Hvala unapred.
 
Imao sam prilike da koristim RT-AC55U i mogu ti reći da se nećeš kajati ni sekunde! ASUS je zadnjih godina dosta radio na kvalitetu svoje mrežne opreme i trenutno spada u sam vrh, sudeći po svetskim nezavisnim medijima.

DLNA server koji se nalazi u RT-AC55U modelu odlično odrađuje svoj posao. Dobra je stvar to što možeš da definišeš koju će vrstu multimedijalnih fajlova da strimuje iz određenih foldera. Na primer, kod mnogih DLNA servera je moguće samo definisati u kojim se folderima nalazi multimedijalni materijal, a server će strimovati sve što nađe u tim folderima. Ovo i nije neko pametno rešenje jer ćeš, na primer, u svojoj muzičkoj kolekciji imati i slike omota albuma, koje će DLNA server da ti servira kao fotografije i na taj način da pravi nered kada stvarno budeš želeo da listaš fotografije. Međutim, kod ASUS-a ovo nije slučaj već je stvar rešena primetno pametnije. ASUS-ov DLNA server (MiniDLNA) možeš da podesiš po principu: iz ovog foldera mi strimuj samo audio fajlove, iz ovog samo video fajlove, a iz ovog i video fajlove i slike. Na taj način ćeš dobiti neuporedivo pregledniju bazu multimedijalnih fajlova kada je budeš listao na TV-u ili nekom drugom uređaju. Konkretno, ja imam tri foldera na HDD-u: Filmovi, Muzika i Slike. Za folder Filmovi mi je podešeno da strimuje samo video fajlove. Za folder Muzika je podešeno da strimuje audio i video fajlove, zbog koncerata u video formatu. Za folder Slike mi je podešeno da strimuje i slike i video, jer se među slikama sa telefona i aparata vrlo često nalaze i video klipovi snimljeni tim istim uređajima. Nadam se da razumeš šta hoću da kažem. :)

Ja trenutno imam ASUS RT-AC3200 i to radi vrhunski, a pre njega sam imao ASUS RT-N18U, RT-AC55U i ko zna šta sve još. S obzirom na to da volim vreme da provodim u četiri zida, često gledam filmove, a muziku gotovo nikada ne isključujem. I sve to preko DLNA servera iz mog ASUS rutera. Inače, i Download Master (download manager) radi besprekorno, a nove verzije firmware-a su redovne i često umeju da iznenade nekom novom i korisnom sitnicom. I da, imaš na raspolaganju besplatnu DDNS adresu na ASUS-ovom serveru, tako da HDD-u koji povežeš na ruter možeš da pristupaš i kada si na moru. Istina, moraš imati jako dobar upload kod kuće da bi mogao da strimuješ film dok si na primer na moru, ali to već nije do ASUS-a. ;-)

Nadam se da sam ti koliko-toliko pomogao u rešavanju nedoumice.
 
Poslednja izmena:
Све је то лепо, али ја сам разочаран дометом сигнала, као што рекох већ у другој теми, није се показао боље у односу на матори Linksys стар 5 година који има интерну антеницу, а то ми је био један од најважнијих разлога зашто сам га узео у старту.
 
Све је то лепо, али ја сам разочаран дометом сигнала, као што рекох већ у другој теми, није се показао боље у односу на матори Linksys стар 5 година који има интерну антеницу, а то ми је био један од најважнијих разлога зашто сам га узео у старту.

RT-AC55U je tik iznad osnovnog AC modela (RT-AC51). Pored svih mogućnosti koje ovaj ruter poseduje, nerealno je očekivati i neki ogroman domet. Ali zato uvek možeš da zavrneš kvalitetnije antene i problem rešen. Mislim da su fabričke antene od 3db.
 
Pa s obzirom koliko da mu je cena oko 100 evra, sto uopste nije malo za jedan ruter, ocekivao sam da ce biti bar malo bolje u odnosu na taj stari koji ima internu antenu.

Činjenica je da za 100 evra ne može da se doibije sve, pa se onda sve svodi na to ko šta vrednuje. Smatram da je ASUS ispravno postupio kada je doneo odluku da se kompromis napravi na polju dometa. Realno, domet mogu da rešim na mnogo načina, ali eventualno odsustvo USB priključka i ASUSWRT softvera ne bih mogao kasnije da nadomestim nijednim trikom.

Inače, ne mislim da je 100 evra velika cena za jedan ruter. To je cena jednih pristojnijih patika, koje svakako ne mogu da traju kao ruter, niti je za njihovu izradu korišćena nano tehnologija, bar ne u tom smisli kao kod rutera. Zanimljivo je koliko smo mi ljudi skloni navikama i koliko neke stvari uzimamo zdravo za gotovo. Na primer, bez razmišljanja prihvatamo činjenicu da pristojan pametni telefon ne može da se kupi ispod 30-ak hiljada dinara, a ruter od 100 evra nam je skup. I ruter poseduje procesor, koprocesor, RAM... Baš sve što i mobilni telefon, izuzev GPU-a. Pa ne vidim zašto bi ruter po svaku cenu trebalo da bude neki jeftin proizvod. Pa i frižider košta preko 100 evra, a tehnološki je znatno primitivniji uređaj od rutera. Kao što rekoh ranije, ja imam ASUS RT-AC3200 koji je oko 400 evra i ne žalim ni evro koji sam dao za njega, a pritom živim i radim u Srbiji za srpsku platu. Jednostavno, kod mene ona deviza "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" uvek važi.
 
@pegasus89, hvala puno na detaljnom odgovoru.

Šta znači mali domet u slučaju RT-AC55U? Mislim, u realnoj upotrebi, u stanu?
 
Ja sa RT AC68U na 5Ghz mrezi imam jednu do dvije crtice manje na uredjajima udaljenima 7-8m od rutera kroz dva zida od kojih je jedan armiarni debljine skoro 40cm :)
Na 2.4Ghz je signal full.

Htc m9, iPhone 5s, BB q10, iPad Air su bili testni uredjaji.
 
Ne sumnjam ja da to to dobar uredjaj i da ima pregrst korisnih opcija. Ja sam samo rekao da nisam zadovoljan snagom signala uporedjujuci ga sa mnogo starijim i jeftinijim uredjajem kojim ima internu antenicu, nista vise.Asus je mogao da stavi i jace antenice od tih 3db, kada antenice od 8db mogu da se nadju za 800din.
Mozda vama 100 evra za ruter nije mnogo, ali velikoj vecini prosecnih korisnika jeste itekako.
Jos jednom, ne sumnjam da je ovo dobar uredjaj, samo ne onom ko zeli dobar domet wifi signala, opet naravno i to je subjektivno, ali eto, meni nije radio posao pa je uredjaj vracen.
 
Ne slazem se. Dobar ruter nije definisan samo dometom, nego i tehnologijama, kao što je recimo Download master, po meni najkorisnija ajde recijcu aplikacija.

Apsolutno sam saglasan. Ja na svom ruteru Download Master koristim na dnevnom nivou. Od kako ga koristim, moja kolekcija muzike je narasla na preko 100 GB jer me više ne mrzi da "skidam". :) Međutim, ono što sam ja od rutera najviše tražio i konačno dobio je veliki broj simultanih "data" sesija, zahvaljujući kojim ruter može da opsluži veliki broj uređaja u mreži. Ko, poput mene, ima kompleksnu kućnu mrežu, biće prezadovoljan sa ASUS RT-AC3200 ruterom za koji imam samo reči hvale! Ukoliko RT-AC3200 u nekoj od budućih verzija firmware-a ne dobije Link Aggregation funkciju, sledi upgrade na model RT-AC5300. ;-)
 
Hvala na svim savetima. Vrlo je verovatno da ću da uzmem baš RT-AC55U pa se javljam sa utiscima.
 
Izvinjavam se što upadam u temu, nadam se da mi @gosn_prirodni neće zameriti.
U sličnoj sam dilemi, potreban mi mi bio ruter do nekih 100eur (može i malo gore). Vidim da se uglavnom preporučuje ASUS RT-AC55U ali koliko gledam i čitam, dosta ljudi se žali da mora često da ga resetuje, često pada itd. (koliko verovati ovome - ne znam). Postoji i malkice skuplja varijanta - ASUS RT-N66U - e sada, koliko ustvari znači usb 3.0 i ac standart na ac55u u odnosu na n66u? Razlika je nekih 2k din. Menja li se situacija ako ubacimo u njega neki alternativni sistem? Da li je pametnije nabaviti nešto od preko, pošto kod nas i ne vidim da je neki veliki izbor ...
 
Izvinjavam se što upadam u temu, nadam se da mi @gosn_prirodni neće zameriti.
U sličnoj sam dilemi, potreban mi mi bio ruter do nekih 100eur (može i malo gore). Vidim da se uglavnom preporučuje ASUS RT-AC55U ali koliko gledam i čitam, dosta ljudi se žali da mora često da ga resetuje, često pada itd. (koliko verovati ovome - ne znam). Postoji i malkice skuplja varijanta - ASUS RT-N66U - e sada, koliko ustvari znači usb 3.0 i ac standart na ac55u u odnosu na n66u? Razlika je nekih 2k din. Menja li se situacija ako ubacimo u njega neki alternativni sistem? Da li je pametnije nabaviti nešto od preko, pošto kod nas i ne vidim da je neki veliki izbor ...

Moja poslednja tri rutera su ASUS RT-N14U, ASUS RT-N18U i ASUS RT-AC3200. RT-AC3200 koristim i sada i jedino za šta bih ga menjao je RT-AC5300. I to ne zbog realne potrebe, već više iz entuzijazma. VolEm, pa to ti je. :) Sve modele koje sam naveo pokreće u suštini isti softver, to jest ASUSWRT. Do sada nisam imao problema ni sa jednim od ovih rutera, pa verujem da ni RT-AC55U ne bi bio izuzetak. Koristio sam ga par dana čisto radi probe i za to vreme nisam morao da restartujem ruter i slično, jer je sve radilo kako treba. Moja deovjka koristi konkretno RT-N66U i kod nje to jako lepo radi, ali ga ja ne bih koristio baš zbog nedostatka USB 3.0 porta i AC mreže. Imam eksterni HDD od 2TB povezan na moj RT-AC3200 i jako mi znači. Na njega mi Download Master pakuje ono što skine sa interneta, a koristim ga i kao temp disk za privremeno smeštanje materijala sa tuđih računara prilikom reinstalacije sistema. RT-N14U je imao samo USB 2.0 i to je išlo jako sporo, pa sam zato kasnije i prešao na RT-N18U koji ima jedan USB 2.0 i jedan USB 3.0 priključak, a RT-AC3200 je došao kao upgrade na AC mrežu i njime sam bukvalno prezadovoljan. Vrti mi DLNA, skida fajlove sa interneta, emituje 4 SSID-a istovremeno i svakog trenutka opslužuje bar 11 WiFi uređaja. Eto, to bi bilo moje iskustvo sa ASUS ruterima, a "prelamanje" ostavljam tebi. ;-) Još jednom, ne vidim zašto bi RT-AC55U morao da često da restartuješ, jer se softverski ne razlikuje od drugih ASUS modela (ako ne računamo AiProtection, Game Accelerator i slične funkcije, koje su samo dodate u postojeći firmware), a i hardverski je dosta sličan modelima iz iste cenovne kategorije.
 

Hvala ti na odgovoru. Gledam, merkam, ne znam ni sam više koji da odaberem :d 30k+ ne bih davao, bio bi overkill ...
Na kraju sam počeo da razmišljam i u pravcu RT-AC68U (RT-AC66U takođe nema usb 3.0) koji bi me izašao 165e, nasparam ~100e za RT-AC55U. Ako već uzimam da uzmem nešto što valja ...
Mada me više provlači AC55U+dock+1-2TB hdd koji bi me taman izašao kao i AC66U :D

Mislim da ću još odspavati nekoliko puta na sve ovo :)
 
Malo cu se raspisati i mozda ce zvucati konfuzno ali bas mi je potrebna pomoc ...posto hocu da trenutni Asus RT-N12E bacim u kantu jer je poceo opasno da me nervira, ne salje signal na laptop moram ga 10 puta restartovati da bi poslao , i jos brda nekih stvari...

Elem kuca je od nekih 150 kvadrata ...Nego problem je sto je nakaceno no stop nekih:4 telefona,Desktop i laptop racunar i 2 smart televizora od kojih jedan pusta preko youtube materijale u 4k (tu i najvise problema imam)
Elem internet konekcija je dobra 40mb/s ...ali na televizoru koji pusta 4k imam opasan problem sa signalom wifi rutera ...ima samo jednu crtu od ponudjenih 3...a kad na isto mesto stanem sa telefonom on ima pun signal...sad da li tv ima slab prijem wifi ili sta se desava nemam pojma ...uglavnom veoma lose pusta sadrzaje preko youtuba i muci se...malo malo pa zastane da loaduje ...

Tako da ukratko ...treba mi preporuka za neki dobar, pouzdan ruter...koji bi prostor od oko 150kvadrata mogao da drzi pod mrezom bez problema ...
Sto se cene tice, zavisi koliko mora za ove uslove ... :)
 
Malo cu se raspisati i mozda ce zvucati konfuzno ali bas mi je potrebna pomoc ...posto hocu da trenutni Asus RT-N12E bacim u kantu jer je poceo opasno da me nervira, ne salje signal na laptop moram ga 10 puta restartovati da bi poslao , i jos brda nekih stvari...

Elem kuca je od nekih 150 kvadrata ...Nego problem je sto je nakaceno no stop nekih:4 telefona,Desktop i laptop racunar i 2 smart televizora od kojih jedan pusta preko youtube materijale u 4k (tu i najvise problema imam)
Elem internet konekcija je dobra 40mb/s ...ali na televizoru koji pusta 4k imam opasan problem sa signalom wifi rutera ...ima samo jednu crtu od ponudjenih 3...a kad na isto mesto stanem sa telefonom on ima pun signal...sad da li tv ima slab prijem wifi ili sta se desava nemam pojma ...uglavnom veoma lose pusta sadrzaje preko youtuba i muci se...malo malo pa zastane da loaduje ...

Tako da ukratko ...treba mi preporuka za neki dobar, pouzdan ruter...koji bi prostor od oko 150kvadrata mogao da drzi pod mrezom bez problema ...
Sto se cene tice, zavisi koliko mora za ove uslove ... :)

Uzmeš ASUS RT-AC68U i rešeno! On ima 300.000 simultanih "data" sesija, pa neće biti usko grlo kada sve te uređaje konektuješ na mrežu, a uz to je i AC. Loše iskustvo koje imaš sa RT-N12E nemoj usko da povezuješ sa ASUS-om, već sa niskom cenom rutera. Drugim rečima, bio bi nezadovoljan bilo kojim jeftinim ruterom koji sa sve carinom i PDV-om košta kao jedna zamrznuta torta koju ti i žena pojedete za jedno popodne. Kao alternativu bih predložio neki ozbiljniji D-Link model (takođe iz AC klase), ukoliko je tako nešto uopšte i dobavljivo kod nas.
 
Nazad
Vrh Dno