Šta je novo?

Celeron N3150 - Toliko slabe performanse?!

A_Lex

Poštovan
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruke
212
Poena
70
Pozdrav,

Odlučio sam da izbacim stari G1610 računar u glomaznom kućištu, i zamenim ga sa jednom malom ITX mašinom, baziranom na novoj Braswell platformi a usput i obradujem malo familiju. Iako do sada Gigabyte fan, izbor je pao na Asus N3150I-C ploču, Kingstonov štap od 4GB RAM-a, 850 EVO SSD i LC Power LC 1350Mi kućište.

Osim malih problema sa prednjim panelom kućišta, i kako nemam sliku na HDMI izlazu sve do potpunog učitavanja OS-a (I u BIOS ulazim na slepo, a tek posle 10-ak sekundi dobijem sliku), problema nema... Sve dok nisam potpuno podigao sistem. Naime, učitavanje web stranica je usporeno, da ne kažem otežano, vidi se kako računar štuca, a o 1080p YT vidu da ne pričam. Prosto, to nije to, iako znam da je ovo u principu Atom bazirani procesor, i znam da su mu i ST i MT perfromanse slabije i od tog 1610, ali ovo je kao da radim na nekom AM2 Single Core Athlonu... Pa do nedavno je tu umesto te 1610 mašine stajala jedna sa otključanim Sempronom, i radila je bolje od ove.

Sad su praznici i sve to, jasno mi je, ali svakako nameravam da nešto uradim čim prođu, sumnjam da je ovo nešto vredno reklamacije, pre bih rekao da je ovo jedna totalno promašena investicija, i da je bolje da sam žrtvovao potpunu tišinu, pa uzeo neku H110I ploču i neki G4400T eventualno, radi male potrošnje zbog externog napajanja na tom kućištu, umesto ovoga.

Treba mi neko mišljenje, nekoga ko je koristio J1900 Celeron, ili možda čak 1800 ili 3050, od kojih su poslednja dva Dual Core, kako su se oni ponašali, i da li je ovo kod mene u redu ili prosto da vraćam ovo?
 
Poslednja izmena:
Ovo je trebao biti low power, potpuno pasivan računar koji stoji inače u kuhinji i njime se služi uža i šira familija, uglavnom za Skypeovanje. Niti imam potrebu za 4K videom, niti za nekim WOW performansama, ali 1080p video mi dobro radi na nekim mnogo starijim računarima, sa matorim procesorima.

Fora je da na Microsoft EGDE sve radi korektno, ali FF i Chrome... No o tome da se koristi EDGE ne mogu ni da razmišljam, jer ko je video naviknuti familiju na nešto novo, njima nepoznato?
Sad je jedino pitanje, da li je ovo stvarno toliki shit, ili je nešto totalno zajebano sa mojim primerkom.
 
Mora on da 'tera' 1080p na youtube bez problema, tj dekodovanje vrsi integrisani GPU. Problem je sto ti Chrome I FF ne koriste hardversku akceleraciju, pa taj posao radi CPU a ne GPU kako bi trebalo, a tada dolazi do 'kocenja'...
 
To nisi nesto dobro odradio, graficki drajveri sta li?
Pogledaj moj laptop isto "pasivan"(nema vent) downklolovan procesor i graficka.
Radi sve bez problema...

Screenshot (55).png Screenshot (58).png Screenshot (56).png

Screenshot (59).png

Evo na cemu moze...

[video]http://mfi.re/watch/8u0ueb6vmll5m4i/bandicam_2015-12-15_04-04-26-581.avi[/video]
 
Poslednja izmena:
Ja imam j1900, 2 gb rama i 2.5 disk. Jeste da je malo sporiji kad je u pitanju hdd, ali sa ssd se dosta ubrza. Imao sam na toj konfiguraciju i patriot blaze ssd 12gb i drasticno se osetilo poboljsanje performansi. Youtube bez problema radi na 1080 rezoluciji. Evo slike dole ( odradjen screenshot, jer trenutno masina nije povezana sa monitorom, pa je konektovano preko teamviewer-a ), sinmak je u 1080:

1.jpg
 
Intel Celeron N3150 jeste slab ali nije bas toliko , ja sam pre par godina na Intel Celeron N2810 koji je znatno slabiji od tog instalirao Windows 8.1 i lepo je radio , koju verziju desetke imas 10240 ili 10586?
 
Imao sam isti problem sa AMD E350. Preinstalirao sam sistem (WIN 7 pro), ubacio najsvežije drajvere i ono što mi je najviše pravilo problema je bila internet konekcija (radili su u tom periodu promene brzine na SBB-u). YT u 1080p se vukao, sad radi odlično, bez seckanja. Proveri preko speedtest.net brzinu net-a na tom računaru i obavezno najnoviji drajveri.
 
Intel Celeron N3150 jeste slab ali nije bas toliko , ja sam pre par godina na Intel Celeron N2810 koji je znatno slabiji od tog instalirao Windows 8.1 i lepo je radio , koju verziju desetke imas 10240 ili 10586?

10586, skidao svež .iso baš, jer mi je update sve računare totalno uneredio, pa sam radio clean install na svima.
Drajvere za grafiku je povukao sa Win Updatea, na Asus sajtu su neki matori inače, a na Intel sajtu nema jasno naznačeno koji su za nove Braswell procesore, ili se ja ne snalazim prosto jer nikada nisam previše tupio oko toga, lično nisam koristio nikada integrušu, a drugima sam kačio sa sajta proizvođača ploče, niko se nije bunio nikada.

EDIT: Našao sam za pola minute drajvere, pokušaću kada dođem posle praznika kući da vidim šta se sa tim dešava, nadam se da ću dostići neki prihvatljiv nivo performansi.
 
Poslednja izmena:
I dalje nema nikakvog pomaka. Edge je okej koliko toliko, sve drugo... Očaj.

Instalirani sve najnoviji drajveri.
 
Imas u temi maticne ploce moju plojku Asus N3050M-E.Odlicno sljaka na win10,4 gb rama,ssd.
 
Drago mi je što je kod tebe sve super, ali ja i dalje ne dolazim do odgovora zašto je moj računar tako usporen. Dobro.... Nije to baš toliko, ali ipak je osetno da ga i samo otvaranje web stranica guši.
 
Poslednja izmena:
Jesi li probao Windows 8.1 , možda ipak 10-aka ima neku nekompitabilnost sa tim komponentama?
 
Probao sam i sa hardom i sa desetkom,a bogme i sa sedmicom.
Windows 7 sam instalirao preko usb-a normalno,povezao sam dvd rw na drugi sata prikljucak i instalirao drajvere za lan i usb-ove da bi isti proradili i sve je bilo ok.
Ja sam zadovoljan,nista ne koci kad je sistem na hardu,ali zato na ssd-u leti !

Na Asus-u N3050M-E
 
Možda će nekome biti zanimljive ove brojke sa slike.

ssd.png
 
Brzine su ti odlicne.
Zasto ne uradis clean install.
Pusti da WU odradi sve generisane drajvere,instaliraj polako program po program koji ti bude trebao i prati ako negde zapne.
Ti imas quad celerona,to bi moralo da radi bolje nego onaj moj dual core.
 
Moguce da su mu memorije problem , neka proba druge.
 
Evo zašto secka...

CPU u ovom sićušnom kućištu dostiže 90 stepeni i zatim mu se obara takt.

EDGE reprodukuje sasvim tečno HD materijal, oko 60% CPU zauzeće, FF i CH zakucani na 100% i tu nastaju problemi. Probao sam i da mu ugasim Turbo, ali i onda desi se da dostigne tih 90 stepeni...
Ne vidim način da rešim sve ovo osim da žrtvujem malo pakovanje i nečujan rad.

Što se čiste instalacije tiče, pokušao sam, više puta.

Vi svi koristite verovatno ATX ili mATX kućišta, ja koristim ITX, gde je sve zgužvano, iako sam dao sve od sebe da te kablove pokslanjam koliko god mogu da ne ometaju protok vazduha.
 
Vidi na mojoj n3050m-e.
Turio sam intel vent sa 775 box kulera.
Druze,ide do 30 stepeni max kad mu pustim Prajma nekih cuku-dve vremena.
 
Mnogo se greje pa obara takt procesora i koci sve zivo , tako je i moj 2020M radio , ocistio sam kuler i zamenio pastu i odmah bolje radi , udji u CPUID HWMonitor i prati ovo:

Capture.PNG

Ako ne pomaze nista , onda ti je uvaljen falican primerak procesora.
 
Prosto mora neki kulercic na hladnjak procesora.
Imam jos jedno mini itx kuciste sa,naravno,mini intelovom plocom (Intel Atom).
Na hladnjaku procesora je fabricki vent,procesor ide do 40 stepeni pod punim opterecenjem.
Da nije tog malog venta,bojim se da bi se taj racunarcic gasio svako malo.
Inace,temp te intel ploce u kucistu nije ispod 47-48 stepeni.
 
Pasivno je hlađen. Pored toga nema mesta u kućištu, koje je veličine tipa STB uređaja.
Ako ni to nije opravdanje, onda ne znam. Za početak ću skinuti hladnjak, lepo ga očistiti i staviti AC MX-4.

I cenim pomoć, ali ne morate mi objašnjavati stavku po stavku, sasvim dobro baratam oko ovih stvari, samo sam tek sada seo za ovaj računar malo duže da dokučim zbog čega tako koči.

Videću da naručim možda još jednu ovakvu ploču radi poređenja. Ako se isto greje, moraću kućište rešiti, a ta druga će već služiti nečemu. Ako ne, odlično, šaljem ovu nazad i tražim refund.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice youtuba i przenja procesa moguce je da je problem u tome sto youtube sada koristi vp9 dekoder umesto h264 ili kako vec. Edge i IE ne podrzavaju jos vp9 vec koriste stari plugin i zato ne steka. Ima resenje i za firefox i chrome u vidu addona koji se zove h264ify koji ih forsira da koriste stari dekoder. Za hrom: https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal, za firefox: https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/h264ify/. Javi da li ima poboljsanja.
 
Pasivno je hlađen. Pored toga nema mesta u kućištu, koje je veličine tipa STB uređaja.
Ako ni to nije opravdanje, onda ne znam. Za početak ću skinuti hladnjak, lepo ga očistiti i staviti AC MX-4.

I cenim pomoć, ali ne morate mi objašnjavati stavku po stavku, sasvim dobro baratam oko ovih stvari, samo sam tek sada seo za ovaj računar malo duže da dokučim zbog čega tako koči.

Videću da naručim možda još jednu ovakvu ploču radi poređenja. Ako se isto greje, moraću kućište rešiti, a ta druga će već služiti nečemu. Ako ne, odlično, šaljem ovu nazad i tražim refund.

Postavi kuciste tako da ploca stoji vertikalno, tako ces poboljsati performanse pasivnog hladnjaka.
 
Nazad
Vrh Dno