Šta je novo?

"Pravljeni DAC"/ Da ili ne ?

mikiPSY

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
24.09.2011
Poruke
4,109
Poena
290
Svedoci smo poplave raznoraznih majstora i strucnjaka za audio tehniku. Samim tim se namece pitanje, ima li medju njima pravih poznavaoca tog plemenitog zanata ili se sve svodi na neznanje kupca i lov u mutnom ? Odavno se razmisljam da pazarim neki "pravljeni" DAC, ali u nedostatku informacija o realnom kvalitetu takvih uredjaja, nisam se do sada upustao u tu avanturu.
Kakva su vasa iskustva kad je rec o sistemima koji su domaca radinost ?
Ne bih da pricu vodimo o high end cenovnom rangu, vec vise o pristupacnijim resenjima, do 500 e recimo.
 
Vecina ih po nekom mom vidjenju poskida seme sa raznih stranih audio foruma i sklepa ili cak kupe gotove delove pa samo zaleme..imas kit-ove koje i sam mozes da kupis, zalemis i dobijes sta hoces :D

Npr. http://www.audiosector.com/

http://chipamp.com/

itd. verovatno ima i za DAC, a odlicno pitanje je nivo poznavanja elektronike doticnih..tako da moja preporuka ili pravi sam ili kupi od nekog za koga znas da zna znanje..ili kupi fabricki novo :D
 
Lično, teško da bih se usudio da dam 500e za nešto bez garancije, bez obzira na sve.
 
I što je bacanje para toliko za DAC. Zvučnici/slušalice su najbitnija stavka. A od DAC-a koji nema audibilni šum i distorziju, sve skuplje je bacanje para ili želja za pokazivanjem.
 
Nema veze sa naslovom teme, ali šta biste odabrali u nekom low end segmentu, audioquest dragonfly ili CA dac magic 100? Oba koštaju 150 eur, sa tim da CA ima i optički i coax input. Vidim da po reviewima se svi oduševljavaju sa dragonfly a za CA je uglavnom meeh reakcija, ali svidja mi se opcija još ulaza i selektor. A i ozbiljnije deluje, metalna kutija i tako to.

A u vezi teme, paaa, verujem da se više od npr 200 za DAc ne daje napamet nego treba da čuješ razliku. Ako znaš šta tražiš i možeš da čuješ razliku, onda možeš valjda i da proceniš vredi li neki DIY projekat 500 eura, ako zvuči bolje od fabričkog koji se prodaje za 1000.

Tako neki kupuju i kablove za 1000 i one nosače kablova koji ih dižu od poda :) ,zato što bolje "svira" ..
 
Poslednja izmena:
U toj klasi Dragonfly 1.2 i ODAC su najbolje ocenjeni, ja bih birao nešto od toga.:)

A do 500e ... Nahvališe Chord Mojo (400 funti) samo tako.
 
Poslednja izmena:
A sta ako je taj neko samo zbudzio kit sa alibabe i naprasno zaboravio da koristi lemilicu nakon toga ?
 
Ja pricam o onima koji znaju da naprave ili konstruisu dac a takvih ima samo sto to kosta. A ne o onima koji znaju da leme pa izleme 10 delova na plocicu. To mogu i ja sam.
 
A zašto bi izmišljao toplu vodu, kada ima onoliko gotovih pločica ili skutijanih dac-ova da se kupi po povoljnoj ceni.
 
Ja imam musical fidelity v dac 2,skoro smo sa srugarom sklopili jedan sa philips tda 1543 mogu reci da stariju produkciju izuzetno lepo svira cak mi se i vise dopada od mf,a kostalo je nekih 30e.Sad je na redu jedan mnogo ozbiljniji projekt sa legendarnim tda 1541
 
ako nije greska na sajtu to je odlicna cena, posto je u engleskoj skuplji.
 
Nema veze sa naslovom teme, ali šta biste odabrali u nekom low end segmentu, audioquest dragonfly ili CA dac magic 100? Oba koštaju 150 eur, sa tim da CA ima i optički i coax input. Vidim da po reviewima se svi oduševljavaju sa dragonfly a za CA je uglavnom meeh reakcija, ali svidja mi se opcija još ulaza i selektor. A i ozbiljnije deluje, metalna kutija i tako to.

A u vezi teme, paaa, verujem da se više od npr 200 za DAc ne daje napamet nego treba da čuješ razliku. Ako znaš šta tražiš i možeš da čuješ razliku, onda možeš valjda i da proceniš vredi li neki DIY projekat 500 eura, ako zvuči bolje od fabričkog koji se prodaje za 1000.

Tako neki kupuju i kablove za 1000 i one nosače kablova koji ih dižu od poda :) ,zato što bolje "svira" ..
Ma može svako da čuje šta želi. Ali to nema nikakve veze s činjeničnim stanjem. I DAC za te pare nije low end.
Isto kao što Vertu telefoni koštaju 5000 evra a razgovori nisu bolji na njima.
Na audio opremu i možeš da baciš neverovatnu količinu para, jer svako svira o magiji koju drugi ne ume da čuje.
I ovo pričam jer sam slušao high end, znam dobro o čemu pričam.
Jedino što ja za razliku od većine gledam objektivno.

Dakle zvučnici/slušalice zaslužuju investiciju, šta ne ubacuje primetan šum/distorziju za DAC/pojačalo i gotovo.
Ako vas zanima objektivno.
Ako vas zanima izmišljanje, što je slobodan izbor svakoga, onda trošiti pare na kablove od stotine evra i slično.
Samo ne treba to prenostiti kao činjenice, i zlatne uši.
 
Ako je izvor digitalan onda je DAC jedna od najvaznijih komponenti. Imam Rega DAC i proprucujem ga najtoplije. Sada je na popustu otprilike je cifra kao sto si spreman da platis. Ovaj dac je engleska skola i daje toplu gramofonsku sliku zvuka, po meni DAC koji je dovoljan i za hiend sisteme gde su zvucnici i pojacala u daleko visoj klasi od samog DAC-a. Kvalitet izrade i dizajn su besprekorni a zvuk topao sa sirokom pozornicom, detaljima i dinamikom. Vredi svaki dinar.
 
Vidim da je 590e trenutno (DAC-R), ako je odlučio da kupi nešto te klase verovatno bi mu se isplatilo da doda još malo i trajno reši pitanje izvora.
Pogotovo što je rekao da voli takav zvuk.
 
Vidim da je 590e trenutno (DAC-R), ako je odlučio da kupi nešto te klase verovatno bi mu se isplatilo da doda još malo i trajno reši pitanje izvora.
Pogotovo što je rekao da voli takav zvuk.

Ja recimo nisam za all in one resenja, izvor + dac to ne moze da kupi ispod 1.5 k a da valja nesto, ali odvojen dac i neki transport koji ima passthrough je idealno resenje za male pare a odlican kvalitet.
Ovaj Rega ima Wolfson WM8742 chip koji se nalazi u DAC-ovima od preko 1k. To je neki mid range Wolsfon ship (najbolji 8740) ali definitivno odlican. Recimo on je u Lindemann ovom dacu od 1100 $, koristi ga nu force, arcam...generalno ovaj dac ko je cuo nije se puno dvoumio...najbolje je probati.
 
Pretpostavljam da će koristiti komp ... Da li imaš iskustva sa USB-to-SPDIF konvertorima kao što je M2Tech HiFace Two recimo, koliko to utiče na zvuk?
 
Ja recimo nisam za all in one resenja, izvor + dac to ne moze da kupi ispod 1.5 k a da valja nesto, ali odvojen dac i neki transport koji ima passthrough je idealno resenje za male pare a odlican kvalitet.
Ovaj Rega ima Wolfson WM8742 chip koji se nalazi u DAC-ovima od preko 1k. To je neki mid range Wolsfon ship (najbolji 8740) ali definitivno odlican. Recimo on je u Lindemann ovom dacu od 1100 $, koristi ga nu force, arcam...generalno ovaj dac ko je cuo nije se puno dvoumio...najbolje je probati.

a taj wolfson 8742 ima i dole pomenuti ca 100 za 150 evra...šta ćemo sad?
 
Pretpostavljam da će koristiti komp ... Da li imaš iskustva sa USB-to-SPDIF konvertorima kao što je M2Tech HiFace Two recimo, koliko to utiče na zvuk?

Nemam iskustva sa njima kod mene je klasika stereo setup: opticki od playera do dac-a i interconect od dac-a na integralno pojacalo i dalje na zvucnike.

#Altru

Nije cip sve on dekodira signal i tu on svakako utice na izvorni signal na digitalnom nosacu u smislu vracanja u analogni format i ako uzmemo da tu nema suma onda sam chip utice na izvorni signal samo svojom konstrukcijom i daje zvuk takav kakav je nakon pretvaranja u analogni signal (tu se ogledaju karakteristike kao sto je boja zvuka, pozornica, detalji...tu se vidir razlika izmedju bur brown ili wolfosna) ali najveci problem je sta dalje sa tim signalom, kako ga transportovati dalje do pojacala a da sum bude sto manji jer okolo je mnogo komponenata u samom DAC-u koji prljaju taj signal i kroy koje signal prolazi ... zato je bitna sama konstrukcija, kondenzatori, izolacija, pojacalo, snaga... isve se to na kraju odrazi na sum koji popije signal na izlazu i koji ode na pojacalo. Zato su razlike u ceni najvise zbog konstrukcije...Sto se tice ove Rege mnogo stvari postaju jasnije i pre nego sto je prikljucite kad pokusate da podinete ovu relativno malu komponentu :)


rega_dac_insides_001.jpg
 
Poslednja izmena:
Ma može svako da čuje šta želi. Ali to nema nikakve veze s činjeničnim stanjem. I DAC za te pare nije low end.
Isto kao što Vertu telefoni koštaju 5000 evra a razgovori nisu bolji na njima.
Na audio opremu i možeš da baciš neverovatnu količinu para, jer svako svira o magiji koju drugi ne ume da čuje.
I ovo pričam jer sam slušao high end, znam dobro o čemu pričam.
Jedino što ja za razliku od većine gledam objektivno.

Dakle zvučnici/slušalice zaslužuju investiciju, šta ne ubacuje primetan šum/distorziju za DAC/pojačalo i gotovo.
Ako vas zanima objektivno.
Ako vas zanima izmišljanje, što je slobodan izbor svakoga, onda trošiti pare na kablove od stotine evra i slično.
Samo ne treba to prenostiti kao činjenice, i zlatne uši.

Ma.. slažem se ja sve sa tobom, to i ja mislim, zato ću da kupim DAC za 150 eur, nego rekoh ako zaista može da čuje razliku onda valjda (njemu) vredi. Ja ne čujem :)

Imam inače b&w 705 i rotel amp, možda sam glup, ali ne uspevam da provalim razliku izmedju line out-a sa iPada i HiFace DAC-a (onaj orange boje, isto kao usb stick), pozajmio sam od nekoga. Isto je jeftin, nešto ispod 200 eur.

Možda neko čuje razliku, možda misli da čuje, svako ima neki hobi i to je lepo, ne želim da se ubedjujem. Meni je npr ok da za felne i gume dam 2000 eur, neko bi mislio da sam *****, svake felne će da te prevezu na tačku B.. i tako to :)
 
Ma uopšte ja ne kažem da ne potrošiš ako želiš, nego imam problem sa prosipanjem netačnih informacija.
Ako pogledaš merenja, vidiš tačno koji su transparentni DAC-ovi.
Veoma su jefitni, i davno usavršeni.
iPad ima takav, Samsung S6 ima i gomila jeftinijih.
Ti čipovi koštaju par centi.
A onda naprave DAC od 5000evra,
koji u suštini ima isto kao ovaj od 50evra.
Da bi neki tamo dramoser iz časopisa gde je plaćen od njih,
i gde treba da opravda svoje postojanje, počne da priča o nekim nebulozama,
a čitaoc treba da se oseća kao *****, jer ovaj definitivno zna znanje.
Mislim, pročitajte njihove testove HDMI kablova,
jedino može da se oseti transfer blama.
 
Na obicnom setup-u necete osetiti razliku u dacu neki krs i neki pristojan dac, na hiend setup-u se oseti itekako. Posebna prica je da li to vredi te pare. Nekome da nekome ne. Spremnost ljudi da plate za istu stvar je durugacija, po tome se i formira cena.Sa druge strane price hiend masine su skupe izmedju ostalog jer je i izrada skupa...jedan deo cene je brend drugi deo je realno skupa masina jer su komponente vrhunske...Na kraju da li vredi toliko odredice pspremnost nekoga da to kupi.
Jedina glupa svar sa hifijem je da ubedjujete nekog da li nesto zvuci dobor lose isto drugacije ili da li to vredi toliko...Razlika izmedju fenomenalnog i odlicnog zvuka je u nijansama i razlika u cenama izrade takvih uredjaja nije velika ali prodajna je ogromna jer neki su spremni da izdvoje hiljade samo da bi culi tu neku finesu ili atmosferu koju nisu imali na drugom sistemu. To je muzika i takve stavri zaljubeljenicima u slusanje vrede mnogo i oni placaju mnogo za suptilne razlike koje ne mogu da se cuju na low level sistemima.
 
Poslednja izmena:
Ma uopšte ja ne kažem da ne potrošiš ako želiš, nego imam problem sa prosipanjem netačnih informacija.
Ako pogledaš merenja, vidiš tačno koji su transparentni DAC-ovi.
Veoma su jefitni, i davno usavršeni.
iPad ima takav, Samsung S6 ima i gomila jeftinijih.
Ti čipovi koštaju par centi.
A onda naprave DAC od 5000evra,
koji u suštini ima isto kao ovaj od 50evra.
Da bi neki tamo dramoser iz časopisa gde je plaćen od njih,
i gde treba da opravda svoje postojanje, počne da priča o nekim nebulozama,
a čitaoc treba da se oseća kao *****, jer ovaj definitivno zna znanje.
Mislim, pročitajte njihove testove HDMI kablova,
jedino može da se oseti transfer blama.

Najbolje da je sve iluzija koju šire potplaćeni časopisi, a u stvarnosti sistemi od 100 eura sviraju potpuno isto kao i oni od više destina hiljada eur, a svi koji plate više od 100 eur su idio*i ispranih mozgova i žrtve globalne zavere. Optužuješ druge da pričaju nebuloze, a u realnosti si ti onaj koji je isprosuo najviše nebuloza i netačnih informacija u ovoj temi do sada. Zamolio bih te da budeš konstruktivan i da daš konkretne predloge ako ih imaš, a da se uzdržiš od daljih prosipanja "mudrosti" jer u suštini samo troluješ temu pa će ti budući slični postovi biti brisani.

Nazad na temu. Dakle, ne znam odakle planiraš da uzimaš te DAC-ove, ali probaj nekako ako možeš da ih doneseš kući na probu. Svi predloženi dac-ovi su korektni, možda Rega Dac i najbolji predlog, ali verovatno i najskuplji. B&W 705 + Rotel je proverena kombinacija, doduše ne preterano transparentna, tako da možda i nećeš na prvo slušanje uočiti velike razlike, ali posveti malo vremena i prođi kroz razne žanrove i videćeš sam šta bi se tu najbolje uklopilo.
 
Mislim da bih se radije odlučio za fabrički uređaj nego za nešto iz domaće radinosti, osim ako nisam baš-baš siguran da znam šta uzimam (tipa lično poznajem majstora ili tako nešto). Još bitnije, da li si siguran da ti treba dac od 500€? Ima solidnih i u rangu 200-300, ovi skuplji obično nude više načina za priključivanje i slične opcije koje ti ne moraju obavezno biti neophodne.
 
Kod mene je Rega uparena sa Rotelom integralcem tako da mogu da potvrdim...meni ta kombinacija zvuci bajno :smoke:. Roteli integralci imaju osobinu da ako se ne upare lepo daju suvise hladan, cist zvuk a ova Rega ima tu gramofonsku notu + dobru dinamiku koja je opet kod rotela izrazena tako da kao rezultata dobije gramofonski zvuk sa izraženom dinamikom I sirokom pozornicom...mozda sam subjektivan, verovatno i jesam zato sto sam zadovoljan svojim zvukom...treba da probas razne kombinacije pre nego se odlucis da vidis koja prija tvom uhu...ja sam skoro godinu dana probavao razne varijante koje su se razlikovale kao nebo i zemlja dok nisam uzeo ono cime sam bio zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Ja slucajno znam za ovog coveka i sa vise strana sam dobio potvrdu da zna znanje, ime mu je Pedja Rogic. Nisam imao kontakta sa njim ali ljudi koji jesu tvrde da je jako ljubazan i uvek spreman da da dobar savet i da pomogne, inace pravi vrhunske DAC-ove.
 
Poslednja izmena:
I cene su mu vrhunske. Nije ovo pravljeno za nase audiofile.
 
Ko kaze da nije? To sto ja i ti ne mozemo da kupimo njegov dac ne znaci da i drugi ne mogu.
Ja sam dok je to jos moglo, kupio od njega uradjenu plocicu pa je mnogo strucniji od mene sto se tice lemljenja zalemio sve sto treba...
 
Nazad
Vrh Dno