Šta je novo?

CRT - LCD % ?

Alrad

Cenjen
Učlanjen(a)
11.02.2011
Poruke
118
Poena
170
Da li neko ima barem približno tačnu informaciju koliko ljudi u Srbiji još uvek ima i koristi CRT monitore, odnosno koji je odnos debelih i tankih monitora u procentima?
 
aec4959a64848d90a0125ab6d46afd2d.jpg
 
Da li neko ima barem približno tačnu informaciju koliko ljudi u Srbiji još uvek ima i koristi CRT monitore, odnosno koji je odnos debelih i tankih monitora u procentima?
Napravi glasanje/anketu u odgovarajućoj sekciji foruma.
Dobijene retultate pomeri za 30 do 50 postotaka ka udelu crt monitora i dobićeš neko prosečno stanje u srpskim domaćinstvima.
Drugim rečima, ne verujem da negde postoji precizna i zvanična statistika, te je ovo sa anketom jedini odokativni/približni metod da bi saznao ono što te interesuje.
 
Na ovom forumu nece biti ni 1% onih sa crtom
 
Pa da, uzorak sa foruma je daleko od skupa.

Inace, na oglasima brda tfta 17 za 30ak e. Sto bi zbog 30e drzao onoliku kutiju?
 
Imam u kuci star Samsung CRT monitor iz 2004 to koristim za stare racunare iz XP ere ko mi donese , gubi boje nekad ako se promrda vga kabl ali dobro sluzi jos nije crkao , u poslednje vreme mi skuplja prasinu , valjda ljudi nece da se bakcu sa kantama pa im se ne isplati popravka :)
 
Ja ga koristim svakodnevno, naravno za "profesionalno" online igranje.
 
i ja kad bih nasao neki hd crt od 22"+ ne bih se mislio da ga uzmem,ma koliko to cudo bilo. :)
 
Imaš negde na netu statistike rezolucija koje se koriste. Npr najveći udeo imaju laptop ekrani od 1366px širine. Pogledaj da li imaju prikaz za Srbiju i proberi rezolucije koje su bile standardne za 4:3 ekrane i oduzmi odokatvno deo koji otpada na 4:3 tanke. Ne pada mi na pamet neki drugi način
 
Hvala svima za odgovore. Izvinjavam se, nisam baš najbolje formulisao pitanje. Pod LCD monitorima podrazumevam novije, wide screen, sa rezolucijom od barem 1280x720. To verovatno malo menja situaciju, s obzirom da znamo gde živimo i da ljudi baš i nemaju para za bacanje. Na stranu oni koji koriste CRT jer tako vole, ali su u situaciji da imaju i bilo koji drugi monitor.

Elem, konkretnije pitanje glasi: da li bi se izgubilo mnogo korisnika neke igre za koju bi minimum bio 1280x720, tj. da li bi po vama, iz bilo kog razloga a ne samo kupovne moći, bilo pogrešno izostaviti sve rezolucije ispod ove?


p.s. Da li bi neka druga, i koja sekcija foruma, bila korisnija za ovakvu raspravu?
 
Poslednja izmena:
Ja nekako mislim da se ti CRT monitori vuku po nekim domacinstvima gde ljudi bukvalno nemaju nikakve veze sa tehnologijom. Ne ni zbog toga što nemaju para nego su u fazonu ne prilazi toj skalameriji. A LCD monitori su sve samo ne Skupi danas. Polovne 19 tice ima i za 2000 do 3000din
 
Zašto crt monitori imaju cenu uopste?
Pre svega mislim na 17-ice
 
Cuvam i dalje Samsung 700p+, apsolutna spic 17 klasa, 2048*1536 @60hz... 17inca...
 
Pored 24" FullHD Samsunga , imam Samsung CRT 19" @85Mhz - ravan ekran. Radi kao da mu je prvi dan. Koristim ga u sobi pored na pomoćnom kompu za gledanje tv.
 
@Drakenzen

Sve na neki nacin ima svoju cenu.
Ima jos mesta gde CRT mnogo bolje podnose radne uslove od LCD-a.


@Alrad

Mozda je najbolje da se orijentises prema starosti konfiguracije na kojoj igra moze da se igra tj.

- koja je hardverska zahtevnost te igre ?
- da li je predvidjena za on-line igranje ?

Uz racunare do nekih 5-6 godina starosti uglavnom se vidjaju wide 16:10 i 16:9 , uz starije ima jos prilican broj "kockastih" 4:3 , sto CRT , sto LCD monitora.
 
Nije problem konfiguracija ali hoću da izgleda kako može i kako treba da izgleda, a ne da otvaraju u 800x600. Mislim da znam šta ću. Hvala.

Screen Shot 2014-06-12 at 1.49.03 PM.png
 
Poslednja izmena:
Imam i ja Samsung Syncmaster 795DF 17" ravan ekran iz 2004.
Sivo-crn, kao nov, izdrzljiva mazga...stoji tako za ne daj boze da se premosti.
 
Kod mene u okruženju CRT ima samo još moja tašta koja na kompu iz 2005-te pika pasijans :)
 
Ja sam jedno vreme jurio mali Sony CRT, 37 dijagonala, ravan ekran, za Amigu i ostale retro računare. Ali kad sam ga doneo kući skapirao sam da nemam mesta za njega jer sam sve radne stolove po stanu radio da budu dubine 50-60 cm. Na kraju je zamenjen za LCD TV sa SCART ulazom... Komfor nauštrb kvaliteta ali zato je LCD valjda i pobedio...
 
Ja sam kad sam poceo da radim u maju ove godine na poslu imao Samsung 15" CRT koji je imao halucinogeno dejstvo, toliko je bila losa slika da sam u Libre ofisu morao da invertujem tekst/papir jer su mi bela slova na crnoj podlozi manje igrala pred ocima.
 
Интерлејс? Мада такав монитор мора да је пунолетан па није чудо да не ради најбоље.
 
Kod mene se još uvek vucaraju dve ispravne 17ke. Jedan je Philips 107MP Brilliance, vrh monitor u ono doba, 1600x1200 @75Hz, OSD podešavanje gomile parametara slike, stero zvučnici, mikrofon, BNC + VGA ulaz, USB hub... debelo plaćen 1998, a drugi LG Flatron F700P iz 2004. Ne znam zašto ih još uvek držim... nekoliko puta sam pomišljao da ih zavitlim ali svaku put sam se predomislio. Šta da radim, prirasli su mi za srce... :d
 
Poslednja izmena:
Meni je Samsung 753S par godina stajao u podrumu a onda ga drugar koristio jedno godinu dana, nesto je eksperimentisao sa 2 monitora. Vrati mi ga i ja mu jedva nadjem mesta u podrumu (zao mi da ga bacim) kad me zove drugar crko mu monitor, gde da nosi da se popravi, nije pri parama. Evo vec dva meseca je kod njega.
U medjuvremu sestra htela da baci jednu 17cu i 19cu CRT, za 19cu sam je ubedio da je ostavio iako joj nicemu ne sluzi a 17cu sam morao da uzmem da je ne baci u kantu, eno je stoji u garazi zlu ne trebalo :)

Sjedne strane jako puno mesta zauzima i verovatno godinama ti nece zatrebati ali...nek ima :)
 
Nazad
Vrh Dno