Šta je novo?

Kurs iOS programiranja

Bobajakuda

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2013
Poruke
2,262
Poena
240
Imam zelju da upisem kurs iOS programiranja.E sad..nasao sam par skola koje nude tu uslugu, ali posto danas svi gledaju da na prevaru zarade novac nisam siguran koja je najbolji izbor.

http://www.crossover.rs --- zvanični Apple Authorised Training Centre -- bio sam na razgovoru, pocinje u februaru, traje 4 meseca i ok su mi
http://software-nation.rs --- vezano za njih nisam nasao nista na internetu

Ima jos ali ove dve su mi nekako "najozbiljnije".Voleo bih da cujem misljenje-iskustvo nekog ko je zavrsio iOS kurs ili se bavi ovim poslom da mi pomogne u odabiru.
 
Jel mozes malo opsirnije to "nacuo sam"? Bitno mi je da saznam sto vise jer nije bas jeftino upisati neku od ovih akademija.
 
Iskreno nesto sumnjam pogotovo u iOS Swift kurseve, ja imam problema da nadjem kolege koje znaju Swift da ih zaposlim, a da ne pricam o predavacima. A jos sumnjivija mi je stvar sto su uvek u pitanju "vrhunski predavaci" a nigde ne pise ko su... Pitam se zasto... :)
Ljudi koji su vrhunski u Swift nemaju racunicu da nekoga uce toliko dugo za pare - vise ce zaraditi radeci. Jedino sto moze da funkcionise je tipa kao sto bih ja bio spreman - das nekome ko vec zna nesto programiranje neku vrstu stipendijice da dolazi na praksu i obaveze se ugovorom da po zavrsetku radi jos neko vreme tu za neku platu koju dogovorite - sve naravno ugovorom potvrdjeno sa potpisima obe strane :)
 
Taj način regrutovanja mi se čini odličan čak i neophodan kod nas u bliskoj budućnosti ili već sad. Da sam student ili svež diplomac iz struke, to bi mi bilo i više nego primamljivo.

@bobajakuda
Što se tiče učenja iOS programiranja tu važe saveti kao sa teme "kako da postanem Web programer". Na toj temi većina savetuje zaobilazak naših domaćih "škola".

Jesi uopšte ulazio u materiju? Učio samostalno? Probao neki od online tutorijala? Imaš li nekog poznanika koji bi ti bio mentor?

Po meni je bolje te pare sačuvati i uložiti u opremu na kojoj ćeš učiti/raditi.
 
Pa stvarno nisam siguran...ova da nazovemo crossover skola je eplova skola cak ih ima i na oficijelnom sajtu epla.Nisam ulazio u materiju iOS-a ali znam osnove PHP-a.Nesto nisam voljan da ucim samostalno tj preko gugla jer to bih potrajalo previse dugo i samo bih se zbunio i pitanje koliko bih naucio.Nemam nikog ko zaradjuje programirajuci na iOS platformi dok imam drugara koji radi u PHP-u i to odlicno radi, samo ne bih trazio od njega da sad on mene poducava jer ima svoje obaveze i zivot nakon posla da bih ja sad trazio da se on bakce oko mene.
Ne zalim pare koje cu dati njima ako cu ja imati neko znanje nakon njihovog kursa i da eventualno postanem junior programer pa kasnije radom za neku firmu napredujem.
Na kraju kursa se pravi aplikacija po ideji polaznika koja ce sluziti za kasniji konkurs u vezi posla.
Vezano za predavace mislim da nece vredeti ni ako mi predaje najbolji programer na svetu ako ja nisam zainteresovan za to i radim samo na predavanju a vezbanje kuci zanemarim.
Nisam pametan sta raditi jer nikako nmg da nadjem na internetu necije iskustvo sa kursevima vezano za iOS.
 
Ima jedan tutorijal na Udemy sto je free sto pokriva Swift - nisam jos pogledao kakav je ali ako je dobar svakako preporuka. Mnogo ljudi gresi i krene na iOS kurs koji tvrdi da ti ne treba predznanje a uopste ne objasne Swift kako treba. Dakle, prvo naucis Swift pa onda krenes sa iOS programiranjem koristeci Swift. Najbolji nacin da to naucis je apple-ova dokumentacija plus Stanford course (okacicu kasnije link - ima ga na youtube svako malo neko upload), a legalno je free na iTunes U - Developing iOS 8 apps with Swift. Sta ces bolje od predavanja sa Stanforda za pocetak :)
 
Ja bih se slozio sa Dibidus -om, da zaobidjes kurs i ulozis novac koji bi dao za kurs u opremu, jer ako mislis da se bavis time potrebna ti je, a kosta.

Za ucenje ios programiranja ti savetujem Stanfordove kurseve sa iTunes -a, imas i za Swift, a takodje imas i apple knjige u vezi swifta, koje su free, i mozes i preuzeti preko iBooks -a. Mozes da pratis i apple -ov blog vezan za swift.
 
Nista onda od iOS-a.Ne bih da se upustam u to ako nisam siguran.Svejedno dao 2.000e za kurs ili +1.000e za iMac potrebno je mnogo vremena i truda da bih to savladao sam.Posveticu se PHP-u da ga sto bolje savladam.
Hvala na savetima, pomogli ste mi koliko-toliko eto bar da se ne upustam u te kurseve i dajem novac.
 
Pa bas i nije svejedno, jer ces iMac uvek moci da prodas i da izvuces novac. Druga stvar je da ti kurs nista ne bi znacio, bez da radis i sam, i ulozis dosta vremena u to, sto bi ti bilo nemoguce ako nemas meka, tako da bi morao da ga uzmes kako god. Sta god da odlucis, bitno ti je da savladas osnove, dalje ce da ide lakse, ako pozelis da promenis programski jezik. Neka je sa srecom
 
Imas mogucnost da u toku trajanja kursa zakazes koriscenje njihovih racunara tj iMac-a koliko zelis tako da ne bih u startu kupovao vec po zavrsetku kursa.I naravno da bih eventualnim upisivanjem kursa pored vezbanja na predavanjima vezbao u slobodno vreme.Videcu jos, imam fore do februara.Nisam siguran kako stoji situacija sa potraznjom za iOS programerima naspram PHP oblasti..
 
Ja bih se slozio sa Dibidus -om, da zaobidjes kurs i ulozis novac koji bi dao za kurs u opremu, jer ako mislis da se bavis time potrebna ti je, a kosta.

Za ucenje ios programiranja ti savetujem Stanfordove kurseve sa iTunes -a, imas i za Swift, a takodje imas i apple knjige u vezi swifta, koje su free, i mozes i preuzeti preko iBooks -a. Mozes da pratis i apple -ov blog vezan za swift.

A zasto savetujete coveku da kupi mac opremu? Pa moze i da povrti na pc-u os x a i xcode ima simulator tako da mu iOS uredjaj ne treba. Dakle, sve moze dzaba... Ako vidi da ce da udje u te vode onda uzme mac. Takodje i neki mac mini bi mu odradio posao ako ulazi u te vode a bar to se sada moze jeftino naci :)
 
Ma ljudi nije problem taj iMac.To cu lako kupiti ako budem dobro usavrsio oblast iOS-a i bude mi neophodan oprema za posao.;)Mene je najvise zanimalo sta mislite o ovim kursevima pre svega ovaj crosover koji je "original" Apple-ova skola.Vidim da vecina nije za to tako da sam odustao a opet ko zna mozda bih mi to napravilo neku prekretnicu u zivotu.
 
Probaj, pusti to sta misli vecina.
 
Vidim da vecina nije za to tako da sam odustao a opet ko zna mozda bih mi to napravilo neku prekretnicu u zivotu.

Mislim da poenta saveta koje si dobio ovde nisu u sustini "nemoj" ili slicno vec "bolje ovo drugo".
Niti bi iko zeleo da ne probas sa ucenjem iOS-a.
Ako zelis prekretnicu u zivotu mislim da hrana za istu proizilazi od samog tebe a ne od original kursa. I naravno svako je ovde subjektivan kada su saveti vezani za trosenje para (a i za sve drugo naravno). Nekome je mnogo da da za opremu, kurseve, knjige, putovanja na meetup-ove i sl pa ce se snaci i bez necega ako je dovoljno motivisan. A neko ce dati pare na sve to a opet se nece pomeriti sa mrtve tacke jer nije spreman da se osloni na samog sebe vec na druge (pod ovim ne mislim na rad sa mentorom, vec odsustvo volje da nesto sam pokrene).

Tako da ces ti sam najbolje proceniti (koliko vidim ovde niko nema iskustva sa njima), ako ti nije skupo prijavi se na taj kurs. Mozda ti bas on bude inicijalna kapisla i potreban motiv da u toku i nakon zavrsetka kursa shvatis da je to to cime zelis da se bavis, da ti je interesantno itd.

I odluci se za ono sto ti je interesantnije. Ja bih licno pre izabrao Swift i Objectiv-c pre PHP-a, ako to dvoje uopste mozemo porediti, jer bi mi bilo interesantnije i lakse da ujutru sednem za komp znajuci da me ceka rad nekoj mob aplikaciji.
 
E pa to mi je i najveci problem-sto nema niko ko je zavrsio kurs da mi kaze neko svoje iskustvo.Kad sam bio na sastaku gde nas je bilo oko 7-8 dosao je jedan lik koji je zavrsio fakultet informacionih tehnologija i u razgovoru sa predavacem mu je rekao "mi smo kolege,i da ima neko iskustvo u poslu" tako da kontam da je dosao da se usavrsi.Razmislicu jos dan-dva pa cu videti sta i kako.
 
Evo da ti pomognem u razmisljanju - ja inace znam PHP, C#, C, Java i ostalo vec godinama i bilo mi je dovoljno da odgledam Stanford course za Swift - cak i ako si pocetnik sve ce ti biti jasno ako vec imas bar malu programersku logiku. Pozeljno bi bilo da razumes kako funkcionise tipa if, while, switch, for i sta su klase i metode(funkcije). To mozes na netu nauciti jako brzo kao osnovu, a onda poceti sa tim kursom. Posle toga ostaje ti samo da krenes razvijati neku svoju aplikaciju i cim zaglavis negde apple doc i/ili stackoverflow. Dakle sve je free samo treba sesti i resiti da naucis :)
 
Ljudi samo da kazem da sam upisao iOS kurs u Apple Authorised Training Centre-u koji startuje u februaru stim sto ce u januaru biti neki uvodni kurs u sve ono sto sledi.
U petak sam uplatio ceo iznos na koji sam dobio 25% popusta i ostvario 20% popusta na poslednji(peti) kurs Dizajn iOS aplikacija.Pisacu utiske po zavrsetku svakog dela kursa koji traje 1 mesec u slucaju ako neko pozeli da upise ovu akademiju pa da ima neku informaciju.

E sad imam jednu nedoumicu.Juce sam bio do MTS-a da obnovim ugovor i uzmem telefon ali kako nisu imali taj model odlozio sam za neki drugi dan.Medjutim sinoc sam trazio neke informacije po netu vezano za iOS programiranje i vecinom su tekstovi gde se pored raznih stavki spominje i to da je pozeljno imati neki iPhone uredjaj radi testiranja aplikacija.Sad me zanima da li je to tacno.I ako jeste to znaci da onda uzmem neki od modela preko MTS-a?

Sad mi dobro dosla informacija za koju mi je kolega trazio savet od vas forumasa vezano za ugovor na 3 godine jer mi je to i donekle ok (3.000din/mes) dok mi je na 2 godine previse.
 
Poslednja izmena:
Ne moras da imas iOS uredjaj da bi testirao aplikacije ali je pozeljno. Za ozbiljan rad je bolje da imas fizicke uredjaje da bi video kako to stvarno izgleda i istestirao sve ali za pocetak i simulator iz XCode-a je dovoljan.
 
Mislio sam da kad vec obnavljam ugovor da uzmem, jer kasnije necu moci.

@Edit 6S 16/gb je 2425din mesecno 6S PLUS 16/gb 2925din mesecno

16gb mi je dovoljno jer nisam gamer i filmove gledam na 32 inca
 
Poslednja izmena:
Ne moras da imas iOS uredjaj da bi testirao aplikacije ali je pozeljno. Za ozbiljan rad je bolje da imas fizicke uredjaje da bi video kako to stvarno izgleda i istestirao sve ali za pocetak i simulator iz XCode-a je dovoljan.

Upravo ovo, ali nekad simulator zna da malo secka na nekim stvarima i cak kod nekih stvari (poput memory overflow) na simulatoru zna proci da radi i mislis da je sve ok, a na telefonu prc... Crash... E sad, ono sto cu ti ja reci je drugi deo citave price - da li ti treba bas 3D touch da programiras? Ne bih rekao, 6 je dovoljan onda... Da li ti treba metal API - cisto sumnjam - jako je komplikovan a i mozes ga u os x programirati posto je mala razlika za native os x i ios aplikaciju pisanu metal API-em. Dakle i iPhone 5 ce ti raditi posao, a i 4S. Isto tako nista ne fali ni iPad mini, mini2, iPad 4/Air/itd.

Ali opet - najbitnije - ti ces na tom kursu raditi jako osnovne stvari i to ce sve super raditi u simulatoru.
 
Poslednja izmena:
Ljudi kakva masina je bitna da bi se programiralo.Jel bolje uzeti neki notebook ili desktop?
 
Programiralo sta? iOS?
Cak i kada to odredis moze ti neko preporuciti tipa uzmi nesto sa SSD, i sl., ali kakve veze ima sa programiranjem da li je notebook ili desktop? Naravno za notebook slicnih karakteristika ti treba vise novca (sto je i logicno), ali od tebe zavisi sta ti treba, a jako je prosto - da li ce ti komp iskljucivo biti kuci? Desktop. Mozda ces ga nekad poneti negde? Notebook. U svakom slucaju obavezno uzmi neki sa Retina display ili imac na 4k spojis jer mnogo olaksava dev za iOS.
 
Koliko znam iOS nije moguce raditi na Win racunaru bez emulatora, a ta opcija mi se ne dopada.Nikad ranije se nisam informisao za Apple proizvode tako da mi nije nista poznato.Verovatno bih ga nosio na predavanja, a nisam siguran da li onaj desktop moze da se nosi tj da se spakuje.
Vidim da se ti razumes i da se bavis ovime pa bih mi dobro dosao neki savet od tebe gde i sta kupiti. :)
 
Ako ces nositi na predavanja uzmi lepo MacBook Pro Retina, samo nemoj da ima 4GB ram jer ces se napatiti i ne bi bilo lose da je 256GB SSD - 128 ces brzo popuniti ako nemas drugi Mac ili external/network storage.
 
Sad gledam cene na Macola sajtu i ovo mi je bas mnogo za MacBookPro Retina model.Cak 194.590,00 rsd, mislim na ovaj 13-inčni model. :( Pogotovo sto sam iskesirao ceo kurs unapred zbog popusta.

Vidim da imaju i MacMini

---Model 1---
MGEQ2Z/a
2,8 GHz dual-core Intel Core i5 Turbo Boost do 3.2GHz
8 GB (2x4GB) memorije
1TB Hard Disk Drajv
Intel Iris integrisana grafika
2x Thunderbolt port
4x USB 3.0
146.490,00 rsd

---Model 2---
MGEN2Z/a
2,6 GHz dual-core Intel Core i5 Turbo Boost do 3.2GHz
8 GB (2x4GB) memorije
1TB Hard Disk Drajv
Intel Iris integrisana grafika
2x Thunderbolt port
4x USB 3.0
106.290,00 rsd

Vidim da i na KP ima jedan decko iz Beograda sa 350+ pozitivnih ocena koji prodaje nove MacBook-ove u vakumu sa 3god internacionalne garancije i garancije u Srbiji.A moze poprilicno da se ustedi.
 
Pa pazi na kursu ces sigurno koristiti neki mac uredjaj tako da mozes si poslati mailom projekat na kraju svakog predavanja ili isti prebaciti na externi drive. Mac mini svakako ne mozes nositi sa sobom jer ti treba monitor za njega.

Ne znam kako je tolika cena, ja sam 13-ku sa 8GB RAM kupio u iStyle pre 2.5 godine za 150 000. Znam da u iStyle skoro uvek ima da ako imas index ili nekoga ko studira i ima index, doneses isti i imas popust. Za kupujem prodajem - ako hoces tako dobro se raspitaj, ima ok prodavaca, a ima i poprilicno sivih...
 
A da ti prvo vidiš kako će ti ići pre nego što potrošiš još 2k eura? Za programiranje ti ne treba macbook od 1700 eura, nije ti potreban iPhone od 700 eura.
Tako je i drug upisao jedan kurs jave, upisao ne znam šta još, očekujući da će njega neko naučiti programiranje, pomerio se sa osnove nije, samo zato što nema volje da sedi sam i uči. On na to gleda kao da uči knjigu od 300 strana, i kada nauči i položi ispit, on je programer. Nadam se da ne gledaš na te kurseve tako, jer ćeš ostati razočaran.
 
Poslednja izmena:
Tako je i drug upisao jedan kurs jave, upisao ne znam šta još, očekujući da će njega neko naučiti programiranje, pomerio se sa osnove nije, samo zato što nema volje da sedi sam i uči. On na to gleda kao da uči knjigu od 300 strana, i kada nauči i položi ispit, on je programer. Nadam se da ne gledaš na te kurseve tako, jer ćeš ostati razočaran.
Moram da se slozim sa ovim. Za masinu se doduse ne slazem. Ako nisi koristio Xcode, nisi svestan koja je patnja koristiti isti na slaboj masini, kao i kolika je razlika kada koristis simulator na retina i non retina displayu, ali kao sto kaze covek, kreni ti ipak prvo malo na kurs...
 
Pa pazi na kursu ces sigurno koristiti neki mac uredjaj tako da mozes si poslati mailom projekat na kraju svakog predavanja ili isti prebaciti na externi drive. Mac mini svakako ne mozes nositi sa sobom jer ti treba monitor za njega.

Ne znam kako je tolika cena, ja sam 13-ku sa 8GB RAM kupio u iStyle pre 2.5 godine za 150 000. Znam da u iStyle skoro uvek ima da ako imas index ili nekoga ko studira i ima index, doneses isti i imas popust. Za kupujem prodajem - ako hoces tako dobro se raspitaj, ima ok prodavaca, a ima i poprilicno sivih...

Citao sam dosta negativnih iskustva koje su imali ljudi sa iStyle vezano za garanciju,neljubazno osoblje i jos neke sitnice..kao i to da je to privatna radnja, tj nema veze sa Apple-om.

A da ti prvo vidiš kako će ti ići pre nego što potrošiš još 2k eura? Za programiranje ti ne treba macbook od 1700 eura, nije ti potreban iPhone od 700 eura.
Tako je i drug upisao jedan kurs jave, upisao ne znam šta još, očekujući da će njega neko naučiti programiranje, pomerio se sa osnove nije, samo zato što nema volje da sedi sam i uči. On na to gleda kao da uči knjigu od 300 strana, i kada nauči i položi ispit, on je programer. Nadam se da ne gledaš na te kurseve tako, jer ćeš ostati razočaran.

Sa tobom se apsolutno slazem! iPhone necu uzimati jos (trenutno koristim Samsung E1200:)) jer me iskreno nikad nije ni privlacio kao ni neki premium modeli drugih kompanija. Nemam nista protiv iPhone-a, a to da je skup jeste..stim sto bih ga uzeo uz neki paket ako bude potrebno.

Medjutim ja i tvoj drugar se razlikujemo po nekim stvarima. To je da su me racunari uvek zanimali i da bih hteo to da iskoristim pored zelje i volje koju imam da se posvetim ovom poslu i naravno obezbedim sebi bolji zivot (ne mislim na skupa kola, firmirane krpice itd). Uvek me je zanimalo kako se prave aplikacije,web programi i kako uopste internet radi. Sa sadasnjom platom od 25.000 (koja je meni samom dovoljna, ali vec kasnije za porodicu tesko da je to dobro) mogu samo da se zadovoljim osnovnim stvarima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno