Šta je novo?

Izbor linux distribucije za manju firmu

nemanja82

Cenjen
Učlanjen(a)
30.10.2012
Poruke
131
Poena
170
Pozdrav,

Koju linux distribuciju bi mi preporucili za manju firmu koja ima ok 20-ak racunara. Imam iskustva sa linuxom. podizao sam razne distribucijekuci za probu i testiranje, ali ne znam za sta bih se odlucio za firmu.

U principu ne treba za nista zahtevno, ne koriste se CAD programi i zahtevne operacije. Koristi se standardno Office (openoffice). Kucanje izvestaja mailovi, pdf...

Razmisljao sam izmedju

- Ubuntu-a,
- Mint-a,
- Fedore.
Mada nesto mislim da bi mozda Ubuntu bilo ok resenje.

Kuci cesto koristim Arch linux ali, mislim da se ne bih odlucio da ga stavim u neko biznis okruzenje.

E tu mi treba neka vasa preporuka, nekoga ko je tako nesto negde implementirao. Da ne krenem sa jednom distribucijom pa da mi nesto ne odgovara pa onda sve ispocetka sa novom.

Nesto sto bih stavio,namestio i da me glava ne boli :)
 
po meni Mint bi bilo ok rešenje.
ti koristiš linux ali pitanje kako su upućeni zaposleni.
mint bi možda bio najbezbolnije rešenje jer zaposleni verovatno više barataju sa windows-ima.
 
Pa to je veliko pitanje, posto ima tu i starijih ljudi koji i sa windowsom su na ratnoj nozi :) ali vodim se idejom da sve sto im bude trebalo izbacim na desktop. Oni koriste uglavno openoffice mailove i jednu aplikaciju. I to je uglavnom sve. I naravno cheome ili firefox za net. A od mail klijenata ionako vec koriste thunderbird tako da im je sve jedno koji sistem imaju.
 
Poslednja izmena:
Da ok to mi je jasno. To je najmanji problem za roditelje. Veci mi je ovo problem posto mora da postoje i neki file share folderi sa servera itd. I da mi to radi dovoljno stabilno da ne zovu svakih pola sata :)
 
Debian. A što se tiče fajl shareova, možeš da biraš između NFS-a, SSH, Sambe, FTP, HTTP, Webdav... Stabilnost će zavisiti od tvojeg podešavanja, ali ne bi trebalo biti problema.
 
Poslednja izmena:
Ok oni su svi nastali iz Debiana. I ubuntu i mint na neki nacin. A to sto kazes za stabilnost jeste tacno, i znam da zavisi od mene :) Pa i ja mislim da ne bi trebalo da bude problema, ali bolje da se raspitam prego sto krenem u to.

Posto mislim da je za to bolje instalirati linux na racunaru nego davati pare za licence za windows. A nije neophodno imati linux posto se ne radi nista zahtevno.

Ok sto se tice file share to cu uraditi sa sambom najverovatnije, mozda NFS
 
Poslednja izmena:
od onih sa (komercijalnom) podrškom izaberi distro koji poznaješ i za koji možeš (relativno lako) da nađeš pomoć
distroi sa podrškom su Ubuntu, (možda i komercijalnom) Fedora, Red Hat, SUSE
 
Ja bih se držao Ubuntua koga imam i na svom desktopu već nekih osam godina. Ne zbog toga što je uvek najbolji, već zato što je najčešće korišćen, najlakše ćeš naći pomoć na internetu ako izbije negde problem.
 
Poslednja izmena:
Uzmi u obzir i Lubuntu narocito ako kompovi nisu noviji.
 
Ja sam imao sličnu situaciju prošle godine. Firma sa 25 računara. Izabrao sam Mint baš zbog prelaska sa Windows-a. Korisnici su se vrlo brzo prilagodili. Što se tiče share-ova za fajl server sam izabrao Open Media Vault i mapirao ih korisnicima. Za njega imaš gomilu dobrih pluginova. Uglavnom sve već godinu dana radi kako treba i svi su se privikli. Tako da preporučujem ovako nešto...
 
Tebi treba stabilna,light i laka za koriscenje distribucija,posto su u pitanju office kompovi...
Svi linux distroi su super kada ih instaliras,problemi pocinju duzim koriscenjem,najcesci uzrok su update koji zna sve da zbrka ili je jednostavno nestabilan distro...

Posle gomile probanih distroa (100+) Sparky linux LXDE (probao i ostale DE ali je ovaj ubedljivo "zaokruzen") preporucujem zbog:
-extremno light distro,pisem ti sa nekog matorog laptopa sa 1GB rama,masina se preporodila...
-imas preinstalirane sve popularne kodeke kao i sugavi flash...
-imas preinstaliran full OpenOffice
-skoro svakodnevni update,do sada bez i jednog problema,za divno cudo...
-sve sto radi na Debianu radice ti i na Sparky,tehnicki ti je Debian support...
-ako se moja zena lako snasla i prezadovljna je bices i ti :)
 
Ja nikad ne bih preporucio tako neku egzoticnu distribuciju koja danas jeste a sutra mozda vec nije... Nesto dugotrajno i provereno sa dovoljno jednostavnim DE (zavisi od hardware-a), stabilno i dugo podrzano sa sto manje update-ova. Pa bio to Debian, CentOS, OpenSUSE ili pak Ubuntu, Mint.
 
Debian, sa nekim lakšim okruženjem, arch ako voliš da budeš update-ovan stalno, mada moraš da budeš tu, da ispratiš update, može biti malo smorno, debian je odličan za te stvari, ali zna da se načeka za update, mada možeš da vidiš i unstable sid, na njemu je baziran ubuntu, nije toliko unstable, mnogi njega preporučuju za takve stvari, stable je čisto za server
 
Nikakav Arch, Debian unstable i Ubuntu (koji nije LTS) za firmu, nikada.
 
Mint je odlican izbor, brz i stabilan distro sa okruzenjem koje se ne razlikuje puno od Windows-a. U principu, svaki LTS Debian-oliki distro (Debian, Ubuntu i Mint pre svega) bi bio dobar izbor, ipak su to najpopularnija i najveca resenja sa daleko najvecom zajednicom i podrskom u Linux svetu. Pri tom, sigurno nece nestati preko noci sto se ne moze reci za neka druga, manje poznata resenja. Arch, ma sta pojedinici pricali, nije ni blizu stabilnosti, a pogotovo prakticnosti (administriranju) u poslovnom okruzenju, pogotovo gde korisnici nisu iz IT sektora (a i da jesu).
 
openSUSE Leap ili Ubuntu LTS
 
Минт или Убунту. Ништа даље не бих компликовао.
Федора није за овакве потребе, јер није толико стабилна дистр. и уме да зада главобољу.
 
Poslednja izmena:
Fedora nije za firme - to je test polje Red Hata. Ima vise bagova nego sto se moze pobrojati. Samo neka etablirana LTS distribucija dolazi u obzir za firmu. Ubuntu, Mint, Debian (mada debian nije bas user friendly ako treba instalirati nesto od aplikacija van repoa). Isao bih na Ubuntu ipak i to Xubuntu verovatno jer najvise lici na windows od svih varijanti Ubuntua. Lubuntu (iako odlican) je ipak malo previse osisan za obicnog korisnika a podrska za LTS je samo tri godine a ne pet a i LXDE okruzenje je u razvojnom smislu "mrtvo". Podrsku za trenutnu LTS verziju Xubuntu-a imas do aprila 2017, posle toga bi trebalo uraditi upgrade sistema. slicno vazi i za Mint jer Mint je baziran na Ubuntuu.
 
Poslednja izmena:
Mint je dobar izbor za korisničke instalacije, slažem se.
 
Mint i Ubuntu . Trenutno mislim da je Mint bolji . Koristim ga na laptopu , verziju 17.2 cinnamon , dobar je.
 
Imam laptop sa Celeronom B830, 2 gb ram-a i hard disk, isprobao sam Mint Cinamon, Ubuntu Mate, Manjaro XFCE, Elementary i Kubuntu sa Plasmom 5 i najbolje radi Ubuntu Mate, Manjaro je bio vrlo blizu. Znači ako su slabe konfiguracije Ubuntu ili Mint LTS sa Mate okruženjem ili (Gnome 2 Classic)
 
Nisam ljubitelj Ubuntua, ali je za ovakvu tranziciju on najbolji. Naravno, LTS verzija, a ako slabiji računari možeš instalirati Xubuntu koji ima XFCE kao okruženje. Ako ti se ne žuri, možda je bolje da sačekaš april jer će tada izaći nova LTS verzija (16.04).

Arch koristim svuda (i na poslu i kod kuće), ali on nije baš za korisnike najpogodniji jer je rolling release, tebi treba nešto što je stabilno i podržano, tako da bih išao na Ubuntu svakako. Eventualno Debian Jessie, on je malo restriktivniji sa ubacivanjem novijih paketa.
 
Instalirao sam roditeljima Lubuntu 14.04 , ima podršku do 2017 godine i dobar je za slabije računare . Može sa sa tim pokušati .
 
U ovakvim situacijama izbor distribucije bih radio po sledecim postulatima:

1. distro koji najbolje poznajem
2. ako se podjednako lose snalazim sa svakim distroom, biram distro koji najbolje poznaju geek-ovi iz mog okruzenja koji su zeljni da pomognu
3. ako geek-ova nema, onda distro za koji postoji najvise podrske na net-u i po forumima.
 
U ovakvim situacijama izbor distribucije bih radio po sledecim postulatima:

1. distro koji najbolje poznajem
2. ako se podjednako lose snalazim sa svakim distroom, biram distro koji najbolje poznaju geek-ovi iz mog okruzenja koji su zeljni da pomognu
3. ako geek-ova nema, onda distro za koji postoji najvise podrske na net-u i po forumima.

Ovde je glavni kriterijum firma odnosno veći broj računara. Džabe je to što ja najbolje poznajem Slackware kada on ima krajnje ograničen izbor softvera u svojim repozitorijumima i ne tako sveže verzije kao ni redovne update-e. Za Slackware je potrebno izdvojiti znatno više vremena za neke stvari pa kada se to pomnoži sa dvadeset računara, računica je jasna. Džabe što geek-ovi iz mog okruženja furaju Fedoru i željni su da pomognu kada je Fedora "bleeding edge" i uvek pati od dečijih bolesti. Pomnoži to sa dvadeset računara i računica je jasna. Džabe što Arch ima odličan Wiki i druželjubiv forum kada je "rolling release" i zahteva konstantnu brigu i pažnju pri update-ovanju. Pomnoži to sa dvadeset računara i računica je jasna. Nisu Red Hat i Suse Enterprise Linux za džabe broj jedan u enterprise segmentu. Naravno pošto smo mi golje, besplatne alternative u vidu Centos-a, OpenSuse-a i Ubuntu-a u LTS izdanju su i više nego adekvatna zamena. Kada su firme u pitanju, uvek treba prvo gledati da li distribucija ima dobru zaleđinu u vidu ozbiljne kompanije koja će se starati o distribuciji.
 
Poslednja izmena:
Prvo, sve linux distribucije imaju identicnu softversku podrsku kad se saberu zvanicni, nezvanicni repozitorijumi i 'sam svoj majstor'. U konkretnom slucaju covek trazi openofis, plejer, mejl klijent, pdf viewer. Izabrao si slack jer ga razbijas? Super. To znaci da si sposoban i da iz sorsa kompajliras i pravis slek pakete koje posle mozes da raspes po razlicitim racunarima.

Drugo, svaka linux distribucija, sto se desktopa tice, pati i patice jos dugo od decijih bolesti i to na isti nacin - ne pomaze tu nikakav fantasticno dobar izbor distribucije jer se, praksa pokaze, na kraju svodi na isto ******. Bug u grafickom okruzenju, u openofisu, web browseru? Oh well.... pogadja sve distribucije, sta da se radi.

Trece, u ozbiljnom poslovnom okruzenju, pa i samo poslovnom okruzenju, desktop update-ovi ne rade navrat-nanos i svakodnevno, cak ni kad imas windows radne stanice. Kad sve radi -> ne diraj nista dok nisi siguran da ce posle diranja opet sve da radi.
 
Nazad
Vrh Dno