Šta je novo?

Lan kroz naponsku mrežu

kibicer

Čuven
Učlanjen(a)
23.05.2004
Poruke
5,866
Poena
535
Pozdrav svima,

tražim mogućnost da podelim internet u dva stana. Zanima me da li adapteri za umrežavanje kroz naponske kablove (recimo ovi ili ovi) mogu da ostvare vezu ako su utičnice u istoj zgradi, ali nisu na istom brojilu. Pretpostavljam da mogu unutar istog brojila, ali na različitim fazama?

Hvala!
 
Koliko su daleko stanovi? Ako su daleko za wifi, ne verujem da će mreža kroz struju da zablista. O performansama tih uređaja sam čitao pre više godina. Možda je tehnologija napredovala.
 
Nije brzina presudna. Pitanje je da li signal može da prođe kroz dva brojila ili ne. Vertikalno su razdvojeni 3 nivoa.
 
Najbolje pozovi netiks pa ih pitaj, oni ako ne znaju onda ne zna niko u Srbiji.
 
Ja sam probao sa 2 netgear adaptera i nikako nije valjalo. Cak su oba stana na 5m od ormana sa brojilom i jedva su se povezali i to samo kada sam nasao istu fazu i radilo je uzasno sporo (1-2mb).
 
Imam ove adaptere i prezadovoljan...
Uzeo da ne bi razvlacio kablove po stanu i posto imam trofaznu,nisu na istim fazama ali rade extra... ping je par ms veci a od 100mbs neta dobijem 90-95 na "najlosijem" prikljucku...
 
Na kom principu to radi, ima li nekih uredjaja da mu smetaju, ti adapteri preko struje
 
Mogu adapteri raditi, ali svaki od njih ima limit na koliko metara zice mogu biti jedan od drugog. A to nije koliko su stanovi odvojeni, vec zice kroz koje ide struja izmedju/do adaptera. Tipa unutar stana na 1m razdaljine moze biti u 100m zice, ako ne ide direktno spojeno :)

Pise za svaki od njih koliku razdaljinu podrzavaju i moze se naci koliko mogu na kojoj razdaljini postici.
 
Sve sam probao da napravim vezu između dva susedna stana, koja, uzgred, imaju brojila na tom istom spratu. Čak i kada pogodim istu fazu, signal ne prolazi. Unutar istog stana, kome je brojilo 3 sprata niže, veza radi i na različitim fazama.
Ubio me bog ako ovo razumem...
 
Kada sam gledao adaptere,kao i uvek prvo potrazim misljenja korisnika... na ove moje je bilo najmanje prituzbi...
Netgear,devolo (ako sam dobro napisao imena,mrzi me da sada proveravam) su bili 4-5x skuplji a mnogo vise negativnih misljenja...
E sad,ja ove moje koristim u Nemackoj,gde se pri gradnji stanova drze koliko-toliko pravila dok u Srbiji,samo ono sto sam licno video bi svaba pao u nesvest momentalno...
Ko zna sta je i kako je razvlaceno od kablova kod tebe Kibicer,verovatno zato nema logike...
Plus sto Alfa kaze,fizicka udaljenost uticnica ne znaci nista,sve zavisi kako su razvuceni kablovi...
Jedino logicno objasnjenje ako uzmemo moj primer razlicitih faza je da adapteri koriste nulu za konekciju posto je ona zajednicka tacka-kabl za sve strujne prikljucke...
Mozda je glupost,ali probaj da jedan ili drugi adapter okrenes za 180 stepeni... eksperimentisi malo...naravno ne zaboravi ako ima taster za uparivanje...

Nesic: navodno adapteri imaju u sebi filtere koji eliminisu smetnje jer ih neizbezno ima...
 
Poslednja izmena:
Hvala na sugestiji, probaću, to ima smisla
 
Duke, u praksi, koliko izvlacis na kojoj "razdaljini"?
Gledam da li da uzmem 100 ili 500Mbps combo, posto nisam siguran da li bi 100Mbps u praksi dao dovoljno (net je 50, a ovih dana cu probati i 100Mbps net, pa iskreno nema smisla LoP koji ne bi mogao barem 80 da izvuce).
 
Od 100 imam 90Mbps kada je najlosije... realna razdaljina-nem pojma...
Jedan adapter je kod balkona koji gleda na back yard,,drugi na drugom kraju stana koji gleda na ulicu...
 
Uuu, to je super! Znaci nema nekih nerealnih gubitaka, tipa do 300m je adapter, a na 300m on samo 1mbps da daje. To mi je trebalo. Porucujem sutra jeftine 100/100 da probam.
 
Uuu, to je super! Znaci nema nekih nerealnih gubitaka, tipa do 300m je adapter, a na 300m on samo 1mbps da daje. To mi je trebalo. Porucujem sutra jeftine 100/100 da probam.

Samo obrati pažnju da ti adapteri budu na istoj fazi, inače neće da rade.
 
Eh, kad bi znao kako se to radi :D U sustini, ja imam dva stekera gde treba da ih ubodem, nemam drugog izbora, samo na tim mestima mogu da ubacim mrezu :(
(ok, znam kako je moguce da se isproba, ali mi se ne gase faze :D)
 
Не би требало да зависи од фазе јер се то ионако спаја иза осигурача, мислим чак да све на истој трафо станици може да се повеже. Код мене су штекери у три просторије (где их има) сваки на другој фази док су у купатилу на посебном осигурачу па по томе не бих ништа могао да повежем на овај начин.
 
Не би требало да зависи од фазе јер се то ионако спаја иза осигурача, мислим чак да све на истој трафо станици може да се повеже. Код мене су штекери у три просторије (где их има) сваки на другој фази док су у купатилу на посебном осигурачу па по томе не бих ништа могао да повежем на овај начин.

Ja probao i nije htelo da radi. TP Link "neki" adapteri. Dok ih nisam bacio na istu fazu nisu mogli da se vide.
 
Da li Netiks radi i dalje?? Hteo od njih da porucim par najjeftinijih LoP adaptera, ali niti se javljaju niti mi online shop potvrdjuje porudzbinu.
 
Probaj u Nebu, ako se ne varam, oni su Netiksova maloprodaja (ili im je makar veći deo asortimana Netiks-ov).
 
Nema onih jeftinijih.
 
Ja kupio par skupljih, onih od 9k. Prvi testovi dobri, videćemo dalje
 
Za njih mi se ne daje lova, ne treba mi 500Mbps ni za sta, ovi od 2K zadovoljavaju potrebe (4K par)
 
Isprobao tokom nedelje, i sem ako ne treba nesto da se podesava posebno, Corinex AV200 su beskorisni kod mene :( Imam 80-90Mbps preko LAN kabla, a preko adaptera ne uspeva da prebaci 25Mbps.
Uticnice su verovatno mnogo dalje strujno nego fizicki, ali ovo je bas beskorisno :(

Da li su adapteri slabi/losi, ili je bas daleko uticnica - da li mogu nekako da saznam?
 
kako merite brzinu? moj desktop je povezan sa ruterom "preko struje" ali nemam pojma kako bih izmerio brzinu u mrezi.
 
Kopiras file pa poredis sa direktno kada povezes kablom. Ili imas posebnih aplikacija za to, ali one nece izmeriti verovatno ono sto tipican korisnik svakodnevno radi bas precizno.

Posto ja merim net brzine, prosto pustim download ili speedtest.net :D
 
Postoji sw (makar kod tp-link) pa vam kaze kvalitet veze dva "uredjaja".
 
Nazad
Vrh Dno