Šta je novo?

Dobar program za obradu video materijala

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
926
Poena
170
Potreban mi je program kojim cu moci da bazicno obradim video klipove snimljene telefonom.
1) Da skratim/podelim klip bey ikakvih gubitaka, da ostane u istom formatu
2) Da se klip corpuje i rotira bez gubitaka originalnog formata (.mp4)
3) Da mogu da smanjim birate kod klipa, radi ustede u kapacitetu (npr 10mbit/s za jedan intervju je previse)
4) Da postoji format koji bi citali svi plejeri i windows telefoni (ukljucujuci W7.8)

Primer jednog mog fajla:
D:\@Documents\My Videos\NNN.mp4
General
Complete name : D:\@Documents\My Videos\NNN.mp4
Format : MPEG-4
Format profile : Base Media / Version 2
Codec ID : mp42
File size : 1.36 GiB
Duration : 18mn 17s
Overall bit rate : 10.6 Mbps
Video #1
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 1 frame
Format settings, GOP : M=1, N=30
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 18mn 17s
Source duration : 18mn 18s
Bit rate : 10.5 Mbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Variable
Frame rate : 30.000 fps
Minimum frame rate : 6.237 fps
Maximum frame rate : 30.334 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.380
Stream size : 1.34 GiB (99%)
Source stream size : 1.34 GiB (99%)
mdhd_Duration : 1097973
Audio #2
ID : 2
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format profile : LC
Codec ID : 40
Duration : 18mn 17s
Source duration : 18mn 17s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 96.0 Kbps
Channel(s) : 1 channel
Channel positions : Front: C
Sampling rate : 44.1 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 12.9 MiB (1%)
Source stream size : 12.9 MiB (1%)
mdhd_Duration : 1097954

Do sada sam koristio Bigasoft Total Video Converter, ali ne mogu da podesim ovo sto mi treba.
Svaka pomoc i preporuka su dobrodosli
 
Handbrake, mkvtoolnix
 
Nema jednog programa koji sve to moze da odradi kako treba (ili ga ja ne znam)
1. Besplatno resenje avidemux, (resenja koja nisu besplatna, VideoRedo ili solveigmm video splitter)
2, 3 i 4. Moze, ali mora da se konvertuje kako bi rotirao klip. Programi: Vidcoder ili Handbrake
 
Za obradu bez rekomresije - AVS remaker (ne može rotacija). Za ostalo imaš gomilu oruđa, ja koristim opet AVS video conv.
 
mkvtoolnix koristim vec par godina, ali samo za mkv fajlove. I to da ubacim/izbacim audio ili subtitle.
Probacu navedene pa javljam
 
I sečenje može biti problem. GOP je 1 sekunda, tj. 30 frejmova. Možeš da sečeš samo na početku GOP-a. Ako sečeš na pola GOP onda mora rekompresija bar do početka sledećeg GOP-a. Ne znam koliko su programi pametni da rade takve egzibicije.
 
VideoRedo ili solveigmm video splitter rade rekonpresiju samo nekoliko frejmova pri seckanju/spajanju vise delova video zapisa.
Desi se ponekad da izbaguju, ali to verovatno zavisi od vrste fajlova koji se seckaju.
 
Imam Aiseesoft Video converter Platinum (unregistered). Koristim ga za razne konverzije. Hteo sam da konvertujem video koji je optimizovan za YouTube HD. Znaci isti kvalitet ali manjeg gabarita zbog uploada. Medjutim posle konverzije umesto preko 4 minuta dobijem nesto malo vise od 2. Neznam gde gresim. Mada mi nije prvi put da kacim klipove na YouTube. Da nije mozda problem zbog "neregstrovanog" programa? I da li ima neki drugi program umesto njega, mozda neki od ovih koje ste ovde vec pomonjali? Moze li da posluzi FormatFactory gde sam uspeo da sa 755 MB smanjim na 368 MB ?
 
Handbrake.
 
Hvala, pokusacu sa njim.
 
Opet ja. :) Vidim da u Handbrake nemoze da sece odredjeni deo videa. Imam neke koncerte koji su u HD (BluRay) formatu skinuti sa neta. E sad hteo bih da isecem samo deo (odredjenu pesmu) koju bih kasnije prebacio (ako treba i konvertovao) na iPhone. Pokusao sam u onom vec pominjanim Aiseesoft Video converter Platinum. Lepo ubacim fajl odredim deo koji hocu da isecem i konvertujem ali mosa. Jednostavno samo daje kao rezultat pocetnih 5 min videa (koncerta). Ima li neki drugi program koji sve ovo radi po mogucstvu da je free?


Edit: da odgovorim sam sebi:) Koristio tsMuxeR GUI tamo isekao pa onda konvertovao pomocu Aiseesoft Video converter Platinum i prebacio na telefon.
 
Poslednja izmena:
Edit: da odgovorim sam sebi:) Koristio tsMuxeR GUI tamo isekao pa onda konvertovao pomocu Aiseesoft Video converter Platinum i prebacio na telefon.

Ako već koristiš konverzije, ja bih pokušao sve ovo da radim koristeći VirtualDub. Mali, brz, fantastičan.
 
Virtual dub je zastareo. To je kao da kažeš da za gledanje filmova koristiš micro player. Avidemux je trenutno najlaganiji i najbolji program za editovanje i konverziju.
 
Da avidemux je skroz ok za neku manju obradu i kompresiju. A ko hoce (besplatan) program kao sony vegas ili premiere pro za neku ozbiljniju primenu a nema da plati i nece da se zeza s krekovanjem pomenutih, preporucujem hitfilm 3 express.
 
Poslednja izmena:
@Packy Izvini, šta konkretno znači da je program "zastareo"? :) Kao da kažeš da je česmovača zastarela i da je flaširana voda elegantnija.
Ja ne tvrdim da VirtualDub može sve što je petar.ostoja tražio (nije mi nikada bilo potrebno), ali je meni to ubedljivo najjednostavniji i najbrži program za sve što može da uradi. Odličan i intuitivan interfejs, fantastično brz i precizan rad tastaturom, odlični i jasni filteri, stalni pregled ulaznog i izlaznog signala, uz prilagođavanje veličine, tako da se vidi sve što je potrebno. Malo je nezgrapan za precizno postavljanje drugog audio signala, ali čak i to se može uz malo truda i opet male i jednostavne programe (npr, WavePad). Čak i ako VirtualDub ne može nešto što je potrebno, možda bi dodatni alat sveukupni posao opet učinio jednostavnijim. Naravno, naglasio sam da je to za slučaj da konverzija nije problem. A u VD može da radi čak i sa nekompresovanim video materijalom.

Mislim da je najbolje probati nekoliko programa i odlučiti. I ja sam, posle nekoliko manjih programa, prvo probao Vegas koji mi uopšte nije legao, a onda Premier u kom sam se potpuno našao (dok je kod nekih obrnuto). Posle tvog komentara, čovek se verovatno više ne bi ni usudio da pita koji program da koristi za gledanje filmova. ;)
 
Avidemux je simpatična verzija virtualduba. Da ne kažem unapređena kopija sa više mogućnosti. Ako ti je lakše. KM player je virtualdub, potplayer je Avidemux.
 
ffmpeg -i movie.mp4 -ss 00:00:03 -t 00:00:08 -async 1 -strict -2 cut.mp4
Prethodno u nekom playeru pronađi odakle sečeš i dužinu odsečenog materijala.
Umesto async i strict možeš dodati parametre za video i audio encoding ukoliko treba da smanjiš rezultujući file.
Ffmpeg exe možeš skinuti sa zeranoe. Google zeranoe ffmpeg.
 
Ljudi hvala na predlozima i izvinjavam se sto ranije nisam procitao predloge.
 
Nazad
Vrh Dno