Šta je novo?

HP Compaq 6735s

Egzotik

Cenjen
Učlanjen(a)
14.06.2011
Poruke
735
Poena
169
Potrebna mi je mala pomoc. Imam Laptop iz naslova, u kome se nalazi AMD Sempron PCs SI-40 (2.0 GHz, 512 KB L2 cache), razmisljao sam o nekom menjanju procesora, tj isao bih na neki jaci, Turion X2 itd.. Na samoj ploci je Socket S1 (S1g2), negde sam pronasao da je za ovaj socket najjaci upgrade AMD Turion X2 Ultra Dual-Core. E sad, ovaj procesor je poprilicno tesko naci, a nailazim na procesore koji odgovaraju Socketu S1 (S1g3)\(S1g4). U cemu je razila u ovim socketima? Znam da ima razlike u kontrolerima, za podrsku DDR3 memorije ali nisam uspeo da nadjem jos neku bitnu razliku. Zanima me da li bi ti procesori odgovarali ovoj maticnoj ploci?
 
Najpametnije ti je da uzmes neki procesor koji je bio ugradjivan u te modele fabricki. Tadasnji laptopovi su dolazili sa sirokim spektrom procesora jednog pproizvodjaca i najvise po tome i mogucnostima ekrana, velicini hard diska i kolicini memorije su se razlikovali jedni od drugih i bili rasporedjeni u razlicite cenovne segmente. Maticne ploce su im svima identicne i mogu da prime iste procesore.
Evo jedan model opisan ovde sa dvojezgarnim procesorom:

http://www.notebookcheck.net/Review-HP-Compaq-6735s-Notebook.15997.0.html

Evo ti serviisno uputstvo za 6730s (Intel procesor unutra) i 6735s (AMD unutra) - u tekstu su ti i liste podrzanih procesora (strane 9 i 10). Drzi se te liste i ne mozes pogresiti. Bilo kakvo eksperimentisanje sa zvanicno nepodrzanim procesorima sasvim sigurno nece dati nikakav rezultat. Ne bacaj pare i ne trosi vreme bez potrebe. Apgrejd na dvojezgarni procesor povecace ti upotrebnu vrednost tog laptopa bar duplo za smesne pare.

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01613452.pdf
 
Poslednja izmena:
Znaci definitivno dolazi u obzir bilo koji od familije ZM-80/82/84/86. Svi imaju po 2MB kesha, i TDP je deklarisan na 35W. Jedino se razlikuju po frekvenciji radnog takta.
Cilj i jeste da ga malo vratim u zivot, zato sam i resio da potrazim neki dual procesor, 2x2GB memorije i neki HDD malo veceg kapaciteta (trenutno je 160gb). Od SSD-a sam odustao, jer mi je ipak bolje da ga koristim za nekakav storage.
Hvala puno na ovako sirokom sadrzaju :wave:
 
S tim sto bih na tvom mestu izbegao da ugradim bas najbrzi procesor - takav se uvek i najvise greje a neces osetiti neke razlike i sa 200 i vise MHz manje. To sto je jednoj familiji procesora isti TDP ne znaci nista, jasno je da ce procesor na 1,6 ili 1,8 GHz da se greje manje od onog na 2,2 tj 2,4 GHz a cesto su deklarisani da imaju isti TDP..nema sanse. Idi na procesor sa maksimalnim keshom ali ne i sa maksimalnim taktom. Sa dvojezgarnim pocesorom to ce biti sasvim drugaciji uredjaj. Apgrejd procesora kod starijih HP modela je decja igra. Za svaki slucaj flashuj najnoviji BIOS.
 
Poslednja izmena:
O tome sam i ja razmisljao, ne bih mi nista znacilo ako bi se nenormalno grejao. Pogledacu po oglasima malo sta se nudi od ove serije. Sinoc bas naletim na ZM-86 po nekoj smesnoj ceni :D
Flesh ce pasti obavezno. Kao i kompletno ciscenje od prasine, i zamena paste. Nadam se da ce moci da podrzi HDD od 500GB-1TB, bar sa poslednjim biosom. Moracu da proverim pre neke kupovine.
 
Podrzace bez problema. Imam nesto stariji HP koji radi kao sat sa 800 GB HD.
 
Odlicno. Cenim, bolje je da malo ulozim u njega, nego da ga prodam. Sa X2 procesorom, 2x2GB, i nekim vecim HDD bice to druga prica. Kada saberem cene memorija (HDD\DDR2) dobijam vec pozamasnu cifru, ali mislim da se isplati.
 
Prodati takav uredjaj je besmisleno ako ti treba masinica za surf, office, gledanje filmova i sl. Dobijes neku mizeriju od sume sa kojom ne mozes da uradis maltene nista a upotrebna vrednost postoji uz mala ulaganja u apgrejd procesora. 2 GB ti je dovoljno za ono sto taj notebook moze, ne bacaj pare na 4 GB, DDR2 RAM cak i polovan nije bas jeftin. Gledaj da uzmes dva modula istog kapaciteta koji rade u dual channel modu (veoma pozeljno identicni tajminzi i ako je moguce i proizvodjac), to znaci integrisanoj grafickoj kartici pa ces dobiti 5-10 odsto bolje njene performanse nego kada memorijski moduli rade u single channel. Hard disk kako hoces, vodi racuna samo da kupis hard disk iste debljine (ima ih razlicitih). Radice svaki SATA hard od 2,5 incha ali bolje da bude bas identican zbog pricvrscivanja na nosac. Mozes uzeti i eksterni hard disk koji je daleko jeftiniji i vezati ga na ruter u mrezu ili na usb tog laptopa. Nece biti tako brz kao interni SATA jer ide preko usb 2.0 ako ga direktno vezes na laptop ali vrsice ti posao ako ne kopiras cesto puno podataka. Podatke mozes koristiti i sa umrezenog eksternog hard diska (bez kopiranja na lokalni hard disk laptopa) i tu je vec brzina znacajno veca. 160 GB lokalno ti je sasvim dovoljno za operativni sistem, siroku paletu programa, nesto filmova i poneku stariju igru, muziku.. Ti polovni procesori su dzab dzabe, i to ti je daleko najbitniji apgrejd, uz apgrejd RAM-a ako ga ima manje od 2 GB - dobices potpuno upotrebljiv uredjaj "za svaki dan" sa tim dvojezgarnim procesorom. Graficka, iako matora, podrzava u dobroj meri HD akceleraciju flasha i video sadrzaja.
 
Poslednja izmena:
Trenutno sam na 2GB DDR2 ali pozajmljen modul od drugog kucnog laptopa. Za DDR2 bas traze dosta, nerealno kao i uvek.. Znam da ce dual channel uvek raditi bolji posao, zato cu to gledati da uparim. Imam nesto starijeg HW na prodaju, pa cu videti da od toga nesto kompenzujem za 2x2GB ako budem u prilici. Ako ne, icicu na 2GB i veci HDD. Procesori jesu bas Dz, oko 1.000 din. Cak sam ZM-86 naleteo za 1.500 tako da zamena procesora je najjeftinija. Ovaj HDD (160gb) sto je tu trenutno, prepun je bad sector-a pa cu i njega u skorije vreme zameniti, u planu mi je sto veci zbog storidza ali videcu.
 
Da javim sta sam do sada uradio,
Nabavio sam 2GB DDR2 (taman mi ostaje jos jedan prazan slot, u sl. da zatreba jos mem.)
Procesor koji mi je bio najpovoljniji i koga sam uspeo da se docepam, a da pritom odgovara gore sve navedenom je Turion X2 Ultra ZM-84.
Nikako da uhvatim slobodnog vremena da ga montiram, a hocu lepo na tenane da ocistim ceo laptop i zamenim pastu. Nisam siguran da li je potrebno odraditi flash Bios-a?
Ono sto je pocelo da me muci je punjac. U poslednje vreme cesto gubi kontakt (posto 6735s nije u funkciji koristio sam ga za 6910p). E sad, gledao sam malo ove univerzalne punjace, imajuci u vidu da sve te nastavke koji dolaze uz njih mogu da iskoristim i za po nesto drugo.
Fabricki podadci za 6735s AC adapter su ovi:
Input : AC 100-240V - 1.8A-0.6A 50/60 Hz
Output : DC 18.5V, 3.5A, 65W
Univerzalni punjac koji sam nasao deklarisan je na 120W, a napon moze da se menja 12V, 15V, 16V, 18V, 19V, 20V, 22V i 24V.
Pitanje je da li ce mu stetiti ova snaga od 120W? Sto se tice napona, cenim da je tu samo pitanje brzine punjenja baterije sto meni ne igra neku veliku ulogu, ili gresim?
 
Ploča na 6735s je vrlo osetljiva i ovaj model je poznat kao jedan koji baš crkava, puni su oglasi delova za njega, sve osim ploče. Tako da se ja ne bih previše igrao sa strujom.
 
Grafika im je boljka to znam. Znaci univerzalni nije opcija, iako ispunjava sve standarde kao i fabricki punjac?
 
Poslednja izmena:
Konacno sam dosao do malo slobodnog vremena i rasturio ceo laptop. Malo ocistio od prasine, zamenio pastu na CPU i GPU. Za cudo nije bilo puno prasine, gotovo nista, cak i na propelerima venta jedva vidljivo.
Ovo su temperature Semprona SI-42 pre ciscenja.
Untitled.png

A ovo Turiona ZM-84 nakon ciscenja i montiranja termalne paste.
zm84 temp.png

Nije bilo potrebe za flesh-om Bios-a
Iskreno, ocekivao sam nize temperature Turiona ali ok. Jos uvek sam u dilemi sta raditi sa punjacem, da li juriti originalni ili uzeti univerzalni?
 
Ja koristim Asusov punjac na Toshiba laptopu (zamenio sam konektor), izlazni naponi su im isti.

Najbolja varijanta je original a mozes i polovan (originalni) ako ih ima na oglasima.

Napon mora da bude isti dok struja ne mora, imao sam Dell laptop koji je radio i na punjacu od 90w (19.5v 4.62a) i na punjacu od 65w(19.5v 3.34a).
Laptop je dolazio uz 90w punjac.
 
Ako sam dobro razumeo, izlazna snaga mora biti kao po fabrickoj specifikaciji 18.5V, 3.5A?
Trenutno sam mu stavio punjac od modela 6910p. Uzimajuci u obzir da mu baterija jedva izdrzi 15-ak min. gotovo celo vreme ce biti na punjacu. Potrazicu u tom slucaju originalni HP punjac koji odgovara deklarisanom naponu.
 
Ok hvala, dobro mi dodju ove informacije. A sto se tice ovih univerzalnih, po vasem misljenju njih da izbegavam? Vidim ima da se kupe kod nas po radnjama, sarenolike cene, vise nastavaka za razlicite modele, ovi "skuplji" imaju i podesavanje napona, garanciju itd. U firmi na E sam proveravao i dva univerzalca odgovaraju specifikacijama 6735s. Pitanje je samo kakvi su to punjaci, i mogu li da skode? S obzirom da su im marke vise manje sve neke no name.
 
To je i meni palo na pamet, verovatno su i ovi "skuplji" losijeg kvaliteta, jedino sto su u garanciji... Mozda je ipak pametnije juriti neki polovan HP.
 
Nazad
Vrh Dno