Šta je novo?

Geovision GV-800 nadzor

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,363
Poena
390
Nisam uspeo da nađem adekvatnije mesto da smestim temu... čak ni na drugim forumima. A nemam nikog da pitam šta me zanima. Nadam se da ovde ima ljudi koji se razumeju u tematiku.
Imam dotičnu karticu, ne znam da li original ili klon (verovatno klon) i 5 nekih kamera za koje sam tek sad izguglao da šalju analogni signal valjda sam dobro shvatio. U tom slučaju me ne čudi da je kvalitet loš, često ima nekih smetnji i abnormalno opterećuje cpu pri snimanju. Uz to stalno nešto zeza i dolazi do prekida, jedna kamera izgubila boju ne znam zašto... tako da ću trebati da raskupusam i pretresem sve iz početka a i premestim neke kamere. Biće tu po koje pitanje ako se nađe neko da posavetuje, ne mogu sad da se setim šta me sve zanimalo, ali za početak najviše me interesuje kabl. Ne uspevam ni da izguglam, kakav se uopšte kabl pravilno upotrebljava za ovo, i koja je max dužina (udaljenost kamere od računara)?
 
Generalno se koristi RG-59 75omski kabel.
Problem moze da bude ako se koriste jeftini coax kablovi, vecina cak nije ni bakarna vec alu ili neko slicno djubre.

Navodno distance 200-300 metara nisu problem, ali naravno - sa pravim kablom.
https://en.wikipedia.org/wiki/Coaxial_cable

Razlog zasto ti je CPU opterecen moze biti kartica koja uopste ne kompresuje video u hardveru vec to radi softverski.
 
Pa da, cpu sve radi zato i opterećenje. Mene samo nervira kad vidim kolika je to skalamerija a kvalitet hardvera i softvera i slike loš. Ja navikao na digitalnu satelitsku, stisneš dugme on snima fullhd naravno nikakvog opterećenja jer samo zapisuje na hdd. Slika rastura, isto tako i male akcione kamerice isto koštaju ko ovo a ne može se porediti. Ovde tolika kamera i tolika kartica a ništa pametno ne rade, sve mora cpu a vrhunac kvaliteta ovog sistema je pal rezolucija :). Što je zadovoljavajuće na primarnom monitoru uživo, ali čim to treba da se prosledi kroz lan na još jedan računar mnogo više opterećuje cpu, kvalitet je lošiji na udaljenom računaru, fps mizeran... ne uspevam ni jednu kameru da namestim da snima tečno i da bude isti kvalitet kao uživo. Više komada je i tehnički nemoguće. Digitalija rulz.
Nego za kabl sam pitao pošto je tenutno razvučen utp. Tako je svojevremeno postavio čovek koji se bavi time. Pa se ja još tad istripovao da je signal digitalni... Ali pošto on koristi utp i za pojačala i zvučnike :) onda sam hteo da zatražim ovde drugo mišljenje. Jel onda bolje coax nego utp (ali mislim stvarno u praksi, ne samo u teoriji)? Pošto coax kolko vidim izađe i jeftinije ali utp je mnogo praktičniji jer ima više parica... a radi ok, bar je radio, kad je postavljeno pre dve-tri god. sve je bilo ok, i kvalitet zadovoljavajuć, boje, nije bilo ovih duhova itd.
 
UTP se cesto koristi, ali je opet problem kvalitet samog kabla i baluna. https://www.youtube.com/watch?v=rL5VUYe_uX8
Mnogi su razvlacili UTP jer je jeftiniji od rg59 i u teoriji moze da dobaci dalje od Coax kabla. Ali ako nije Draka :D... dzaba.

Zamenom kabla neces nista veliko dobiti, pa se nemoj time opterecivati. Pregledaj da ti nisu kablovi negde osteceni (idu preko tavana, pa se mishevi igrali sa njima), da ne idu sa 220V kablom koji pravi smetnje ili su negde popili vode.


PAL cctv kamere su realno stvar proslosti, jer pitanje koliko "jeftine" kamere mogu da uhvate linija na prvom mestu, a zatim i kakva je kompresija snimka. U poslednje vreme ima dosta HD implementacija preko coax kabla, Dahua HDCVI, HikVision HDTVI,...

https://www.youtube.com/watch?v=5is-cnXj49A

Mislim da ovde slika govori vise od 1000 reci :D
 
Ne bih menjao postojeće kablove svakako nego trebam dve kamere da premestim i trebam dokupiti nešto kabla pa sam se pitao da li je bolje, ima li razlike... Onda ostajem na utp zbog praktičnosti.
Nego kako jeftiniji? U netiksu vidim najjeftiniji rg59 19 din. Koliko su najjeftiniji utp koji se mogu naći? Ja nisam u toku sa cenama, ne znam ni gde da gledam na metar. Uzimao sam najviše do 30m ali to su sve gotovi terminisani.

Najviše problema zadaju ti baluni, tu stalno neki prekidi kako kod kartice tako i kod kamere... sve je to nekako krhko. Videću, imam neki plan, barem kod PC-a da napravim to robusnije i oklopim svu tu džunglu kablova u neko kućište bar da je bezbedno kod usisavanja.
 
Tom kablu od 19 dinara lepo pise "krsh" cak i u specifikaciji "RG59 Trishield koaksijalni kabl čelik prevučen bakrom" :)

Problem je sto na tih 19 din moras da dodas i napajanje, ako nema struje na mestu za kameru - eto dodatnog troska. Ako ti treba par metara kabla a prolazis kroz NS, dacu ti ja koriscenih kablova, imam parcica 4-5-7-8 metara.
 
Dosta duži kablovi mi trebaju, zato i gledam šta je jeftino a da radi... Sve kamere se napajaju preko ispravljača koji se nalazi kod PC-a znači dodatni kabl pa na tavanu grananje kud koji mili moji. Napojni kablovi koje je postavio majstor su oni crveno-crni zvučnički. Jedan koji visi mi se i otkinuo zbog ptica i vetra, ljuljajući se češao je o crep a ničeg nije bilo da sve to nosi, samo utp+napojni. Dodaću ja već neku sajlu od telefonskog. Ne bi bilo ništa čudno ni da je kabl popio vode što kažeš :) nije to namenjeno da bude izloženo snegu kiši i da tako radi, eli eto radi...
Nego, pitao sam se i da li bi bio problem da za napajanje iskoristim neupotrebljene parice unutar utp kabla, kad je već tu? 20-30m dužine je u pitanju.

Onaj rg59 videh naravno da je čelični ali samo gledam i poredim najjeftinije varijante. Gde su povoljni utp kablovi na metar, može i na pm neko da mi pusti info. Ja nemam pojma ni gde bih to tražio, jedino što znam su netiks i kanibal. Računarske radnje prodau gotove kablove.
Inače što se tiče čeličnih kablova imam takav krš na satelitskoj, hvata se na magnet. Kad sam ugrađivao to i prvi put dolazio u dodir sa sat tv-om pre 8 god. rekoše mi kao kabl jako bitan, gubici ovo ono, osetno slabljenje decibeli... ja se pogubio ali verujem da je tako u teoriji. Međutim u praksi sam kasnije više puta poredio sa matorim kvalitetnim čisto bakarnim kablom + dosta kraćim i ama baš nikakve razlike nema u nivou i kvalitetu signala, a tjuner na sky star kartici je dosta osetljiv i pokazao bi makar 1% razlike da je bilo.
 
Poslednja izmena:
POE je elegantna stvar, ali je problem gubitka napona na tim duzinama zbog kvaliteta kabla. Moze se desiti da radi, a moz bit da ne radi :)

Mozes da probas da koristis dve parice za video dve za napajanje. Samo pazi da ne spalis nesto :D Ja sam gurao napajanje za Wifi na 25-28 metara neko vreme kroz wall Draka kabel, radilo je :)
 
Poslednja izmena:
Baluni prilagodni, su dobra stvar za analogne kamere i ide signal i preko 100m, bez problema, preko kvalitetnog utp kabla.Treba ti par, na pocetku i na kraju..
Problem je sto su te Geovision kartice oduvek imali problem sa jacinom signala, na ulazu..
E, sad, da li imas original ili kopiju, to je pitanje...Kopije rade kako treba [koliko-toliko], samo sa odredjenom verzijom sw [mislim 6,5, morao bih pogledati], dok originali rade sa novijim..Oduvek je bilo i upozorenje proizvodjaca , za kompatibilnost sa VIA i SiS cipsetima, ali toga sad vise nema.
Ako reinstalises sw, ide sa neki programom za potpuniju deinstalaciju [Revo Uninstaler, itd], posto bude uvek "repova", koji umeju da prave probleme.
Imas kupiti i RG59+power [2x0,75mm], ali ti je najjeftinije resenja, vec gotovi kablovi BNC+DC, koji se prave 5-10-20 i 50m. Tanki su, lako se provlace, za analogne kamere mozes ici 50m, bez problema, ali mehanicki nisu Bog zna sta..
pozz
 
Nemam pojma, kartica je došla u beloj kartonskoj kutiji bez natpisa, kao oem, i bez ičega unutra, valjda je bio samo rezervni vga kabl i cd. Uglavnom verujem da je bila najjeftinija moguća jer je sistem tako sklapan da bude što jeftiniji, čak i pc koji je došao s tim je bio preslab, neki ubogi celeron, 1gb ram, matori prespor 30gb hdd i sedmica na svemu tome, sve se vuklo, posle sam ubacio e2180 i instalirao xp pa je mnogo bolje.
Ali uglavnom rade i novije verzije softvera, skidao sam sa onog ezcctv sajta uvek najsvežiju jer me kod one sa cd-a nešto nerviralo zaboravih šta. Sad je trenutno 8.5.5 instalirana.

Koje su okvirne cene tih gotovih bnc+dc kablova, recimo za 20 i 50m?
 
Poslednja izmena:
Imam video nadzor sa GV800 kartom, verovatno kinez jer sam ga svojevremeno platio oko 30 evra. Kao sto si i sam ukapirao, kartica je potpuni klon, znaci radi kao i original (barem sto se softvera tice, ja imam 8.5.9 instalirano). Minimalna potrebna konfiguracija je neki dual-core (i ovaj 2180 koji imas ce da zavrsi posao) i 2GB rama. Licno ti savetujem da batalis koaksijalne kablove i uzmes utp+balun, bolji je kvalitet na vecim duzinama a mozes da imas dve kamere na jednom kablu i to sve sa napajanjem. Kod tebe je verovatno (kao i kod mene) problem u kvalitetu kamera, uostalom probaj sa kratkim kablom pa vidi kakva ce slika biti.
edit: vidim da vec imas utp, znaci ne menjaj nista, sa koaksijalnim nece biti nista bolje.
Sa analognim sistemima neces dobiti bolju sliku, jedino resenje za to jeste da ceo system zamenis sa IP kamerama, ili u krajnjoj nuzdi sa AHD.
 
Poslednja izmena:
BNC+dc-10m=6e, 20m=11e, 50m=22e
A sto se tice sw, moguce da je 8.5 neka verzija, nisam to radio vec par godina,znam samo da sam se napatio sa tom kopijom, poprilicno...Uglavnom sam originale ugradjivao, ranije, dok ih posebni DVR-ovi nisu skoro potpuno istisnuli.
Potrebno je dual core i 2Gb i jos potrebnije da imas dva hard diska, na jednom sistem, a da snima na drugi..
pozz
 
To je prvo što sam bio uradio, dodao hdd za snimanje da bi računar bio iole upotrebljiv za internet i ostalo
 
Da otmem temu kakve su HDVCI 720p neke jaftinije kamere za spoljnu montazu za nadgled parkinga na nekih ~20m mozda da se pokrije sa 2 kamere put ispred zgrade, prvenstveno nocni usluvi, vani ima nesto osvetljenja takodje, imam povoljno u telix-u dilerske cene:
Kamera SVS K51C/1099CN20 HDCVI - 720P
1/3" OV CMOS sensor/1.3MP/720P, Low Illumination, 3D NR, With IR-CUT, IR LED: 24PCS IR range: 20M, 3.6mm, Water resistance: IP66
i nesto skuplja
Kamera SVS K82C/673BT45 HDCVI - 720P
1/3" OV Super CMOS sensor/1.3MP/720P, Low Illumination, 3D NR, With IR-CUT, IR LED: ‘5X42PCS IR range: 40M, 2.8-12mm

Racunam da povoljnije bas i nemam nesto a da bude upotrebljivo, da se vidi osoba na ~10-20m (put je 5-6m od zgrade a stan je na 2 spratu i gleda na put gde bi bile spolja kamere), treba pokriti put ispred zgrade gde se na putu parkiraju automobili sto je nekih mozda 120-130 stepeni a mozda i manje pa racunam da treba dve kamere
 
Poslednja izmena:
HDCVI je drasticno bolje od analogije, ali se domet nocu i dalje uzima sa "debelom" rezervom. Znaci, ako napisu 20m, racunaj oko 10-tak metara.
Ako imas mogucnosti, kupi kameru sa 1-2 one velike IC diode, a ne sa mnogo malih..Bice ti osvetljeno kao reflektorom.
Ove modele, koje si nabrojao, ne poznajem,radim samo sa Dahuom [koji su i patentirali HDCVI].
pozz
 
zeljko ti si makar iz novog sada idi u digitalvision pa pitaj. Radi Sasa super je lik.
 
U Elementi kupljeno:
AHD kamera, SS-8066, Rezolucija 1280x800, 2.999 RSD, treba im od 500 do 800 mA kad rade IC diode.
Hibrid DVR, 16 ulaza, DVR-9716N, 16.999 RSD
UTP-Video signal balun, AV-12E, 229 RSD jedan par, NEVALJA - gubi kontakt, koristi sam neke stare 4 u 1 UTP.
HDD sam imao
Ove kamere se ne mogu povezati (mogu ali neće raditi) sa starim verzijama snimača. Stare analogne kamere rade na ovom DVR-u. Svima savetujem da ostave priključenu barem jednu staru analognu kameru, da vide razliku.
Koristi sam nešto od stare instalacije, i jedan deo novih kablova. Uglavnom dužine i do 200m. Ima i koaksialnog kabla, a i UTP - najeftiniji. Kroz 1 UTP provučeno 4 kamere, napajanje posebnim kablom.
Sve radi iz prve i slika je super, pogotovo za te pare. + imaš aplikaciju za mobilni telefon kojoj ne treba fiksna IP adresa.
 
aaaa stedite sa UTP kablom :)
salim se, meni za zeta treba ~5m tako da moze i koaksialni, mada verujem da je koaksialni bolji ako nije dobro zasticen jer se teze osteti od utp-a
 
Aplikacija za pracenje video nadzora preko androida je gDMSS Lite, a konekcija sa dvrom se vrsi preko P2P serijskog broja, s tim sto dvr mora da podrzava P2P.
 
Nazad
Vrh Dno