Šta je novo?

Apple Računari - iStyle Servisne procedure, Srbija

@n1tro
ne radim ja nista toliko ludacki zahtevno na meku, imam i7, 16gb rama, gtx780m i 3tb fusiona i to sve radi skroz dobro. jedini razlog za apgrejd na ssd je preventivne prirode jer se vec 3godine okrece hdd, odnosno fusion unutra...

@mikenziyu
ja iskreno godinama obilazim nase trziste u sirokom luku ali ove trenutne cene ssd-ova su skroz korektne.
ne znam sta ko radi ali su meni u macoli uzeli 300€ za 2x8gb 1600 memorije :)
dobro mi je poznata razlika izmedju hdd-a i ssd-a ali ne i izmedju fusion-a i ssd-a i nisam znao da je bas tolika.
htedoh bas trim da pomenem, za owc znam da imaju pa bih isao na njih... hvala na odgovorima pa se javim nekad kad skupim kes i odlucim definitivno za zamenu.
 
Apple Računari - Servisne procedure, Srbija

Tako je.
Ako uvozimo SSD diskove drugih proizvođača i štedimo na ceni onda moramo da instaliramo i trim support da bi sve bilo kako treba. Taj program nije besplatan. Što znači da mora da ga kupi korisnik.
Nadam se da nije potrebno da objašnjavam da o krekovanim programima ni ne razmišljamo.
A taj isti trim support prvo je menjao kext file (možeš naći na njihovom sajtu), izazivao je pojavu sivog ekrana i kernel panic, pa nije bila podrška za Yosemite i El Capitane, pa tako sada nemaju podršku za Sierra. A za El Capitane i Yosemite čak i ne radi trim Support već Disk sensei.
Ako smo već ponudili nekome upgrade ne želimo da narušimo stabilnost sistema i rizikujemo potencijalni gubitak podataka.
I dok ja to sve objasnim prođe vreme, sve deluje komplikovano.

A da ne pričam o tome da smo uradili upgrade na SSD dok je bio recimo Mountain Lion pa kada korisnik hoće da pređe na El Capitane mi opet moramo da kažemo: e sada onaj program koji ste kupili za trim ne radi na ovoj verziji već morate drugi da kupite. I žao nam je, ne možete na Sierra da pređete jer taj program ne radi.
10$ + 10$ = OWC.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis
 
Poslednja izmena:
Kod:
sudo trimforce enable
 
Tako je.
Ako uvozimo SSD diskove drugih proizvođača i štedimo na ceni onda moramo da instaliramo i trim support da bi sve bilo kako treba. Taj program nije besplatan. Što znači da mora da ga kupi korisnik.
10$ + 10$ = OWC.
Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji! Ne kapira naš narod to, samo da je "najjeftinije"! A o tome tek šta je investicija a šta trošak, šta je TCO... misaone imenice!
 
Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji! Ne kapira naš narod to, samo da je "najjeftinije"! A o tome tek šta je investicija a šta trošak, šta je TCO... misaone imenice!

hm... da probam ponovo:

Kod:
sudo trimforce enable

Cindorijev Trime enabler (https://www.cindori.org/software/trimenabler/) radi ovo sto sam naveo. Ko hoce, moze da plati 10$.

Vise na temu: http://www.macrumors.com/2015/07/01/os-x-trim-ssd/

"About Cindori's Disk Sensei and Trim Enabler:

I can already see the confusion growing due to Cindor's intentionally vague statements. The method that Cindori (Disk Sensei/Trim Enabler) is bringing out is *identical* to the "trimforce" command method in my guide. He has created his own .kext file that injects the "Force Data Set Management = YES" option in the exact same way as the official extension. His method is not "safer" at all. It's the exact same thing; with one small difference: He installs the injector to /Library whereas the trimforce tool installs the injector to /System/Library - and the latter is protected by "rootless" on El Capitan, but that seems like an oversight on Apple's part. Either way, you can easily disable rootless, run trimforce, and re-enable rootless on the current El Capitan beta (instructions for that are in the link above). Moreover, it's very likely that Apple is going to fix it before release so that you don't need to even temporarily disable rootless to run trimforce.

I'll say it one more time: There is no reason whatsoever to use Cindori's injector instead of Apple's injector; they do the *exact* same thing. I even suggest using Apple's since they're the ones who created the method, and if any of the implementation details ever change they'll be the first to update their official kext."
 
I? Sta bi se desilo da si koristio tako nesto i prvog dana update na Sierra?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Javicu kad updejtujem ;)

ako ga prebrise, samo cu ga ponovo ukljuciti.
 
Tako je.
Ako uvozimo SSD diskove drugih proizvođača i štedimo na ceni onda moramo da instaliramo i trim support da bi sve bilo kako treba. Taj program nije besplatan. Što znači da mora da ga kupi korisnik.
Nadam se da nije potrebno da objašnjavam da o krekovanim programima ni ne razmišljamo.
A taj isti trim support prvo je menjao kext file (možeš naći na njihovom sajtu), izazivao je pojavu sivog ekrana i kernel panic, pa nije bila podrška za Yosemite i El Capitane, pa tako sada nemaju podršku za Sierra. A za El Capitane i Yosemite čak i ne radi trim Support već Disk sensei.
Ako smo već ponudili nekome upgrade ne želimo da narušimo stabilnost sistema i rizikujemo potencijalni gubitak podataka.
I dok ja to sve objasnim prođe vreme, sve deluje komplikovano.

A da ne pričam o tome da smo uradili upgrade na SSD dok je bio recimo Mountain Lion pa kada korisnik hoće da pređe na El Capitane mi opet moramo da kažemo: e sada onaj program koji ste kupili za trim ne radi na ovoj verziji već morate drugi da kupite. I žao nam je, ne možete na Sierra da pređete jer taj program ne radi.
10$ + 10$ = OWC.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

Ne sporim naravno nista ovde receno, ali ako performanse nisu bar identicne kao na Samsung PRO seriji, onda to nije bas povoljno za dzep krajnjeg korisnika. Uz to da ne pominjem ogromnu razliku u garanciji na sam ssd.
 
Performanse u našem slučaju uopšte nisu bitne jer ako radimo upgrade starijih računara oni u svakom slučaju nemaju mogućnost da iskoriste punu brzinu SSD diskova. Tako da i nema svrhe ugrađivati Pro serije SSD diskova.
Na novijim računarima sama razlika u radu kada koristiš hdd pa pređeš u SSD je dovoljna.
Korisnici koji posluju na 'Pro' tržištu takve stvari rade uglavnom sami ili čak opredeljuju se za druga rešenja kao što su recimo Thunderbolt diskovi.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis
 
nisam uspeo da nadjem konkretno poredjenje izmedju fusiona i ssd-a na iMac late 2013 sto je jako cudno...
nasao sam samo neki mbp sa ssd-om i bio je sporiji nego kad je imao fusion...
svakako planiram da ugradim ssd ali me nervira sto nigde nema nikakvog testa i poredjenja....
 
Poslednja izmena:
nisam uspeo da nadjem konkretno poredjenje izmedju fusiona i ssd-a na iMac late 2013 sto je jako cudno...
nasao sam samo neki mbp sa ssd-om i bio je sporiji nego kad je imao fusion...
svakako planiram da ugradim ssd ali me nervira sto nigde nema nikakvog testa i poredjenja....

Nesto si ti pogresno nasao. Fusion koristi ssd i hdd. ssd je mnogo manji i na njemu budu kesirane stvari - aplikacije koje najcesce pokreces, fajlovi kojima najcesce pristupas i to uglavnom ok radi, osim ako nemas vise aplikacija ili pristupas gomili fajlova (pogotovo vecih poput fotki i videa sa dslr), pa tako ti fajlovi sto nisu kesirani se citaju sa hdd-a tako da ni u kom slucaju ne moze biti sporiji ssd, a fusion u najboljem slucaju moze biti isto brz, a u gomili slucajeva nije ni priblizno brz [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ma sve je to lepo u teoriji i znam dobro sta je ssd, fusion a sta hdd nego kao da ne postoji nikakvo poredjenje na netu bas izmedju ssd-a i fusiona sto je bas jako cudno. ajde ako nadje neko neka okaci, bas bih da vidim... ja iskreno pocinjem da verujem da uopste nema neke primetne razlike :)
 
Poslednja izmena:
Pa i nema. Sve dok za testiranje koristiš manje fajlove koji se zadržavaju na tom SSD-u. Sistem u trenucima dokolice, i pozadini ispremešta fajlove na mehanički. E sad, ako zakačiš neki dobar RAID preko TB pa počneš da se zamlaćuješ sa ohoho fajlovima, ima samo da zaobiđe SSD i da ih uputi direkt na mehaniku. Hbga, ne može i jare i pare ;-)
 
pa tako sam i kontao i nisam ocekivao neku ludu promenu u brzini jer je i ovako brz. jedino bih sa mehanike presao na ssd ali niko ne garantuje ni koliko ce on da radi...
 
SSD kad overi obicno nema sta da se spasava (koliko znam)
HDD kad crkne imas uglavnom sanse da izvuces podatke
 
E, tu dao Bog, imamo bekap neki, zar ne?!? ;-)
Šalim se, to jeste i dalje boljka. Mada, da ne prizivamo FLASH zaluđenike, ima očas da nas ubede da su dugotrajniji i pouzdaniji.
 
sve je to lutrija... svasta se danas desava (da ne prizovemo i neku note 7 zrtvu).
imam time capsule i bekap svega sto mi je bitno... sacekacu svakako jos neko vreme, nije mi uopste hitno da menjam, vise sam se raspitivao i kontao da li ima nekog veceg boljitka ali je ipak fusion najbolji combo...
 
Poslednja izmena:
nije lutrija: iz mog iskustva SSD kad crkne ne mozes nista da povratis, HDD kad crkne imas velike sanse da povratis makar deo podataka.

naravno, backup je obavezan od kad postoje racunari.
 
mislio sam na lutriju sa crkavanjem, tj. nista nije 100% pouzdano... za sada mi nikad nista nije crklo ali zato preventivno menjam komponente. posto je iMac takav kakav je i ne mogu nista sam da menjam, poceo sam da razmisljam da mu blagovremeno osvezim hard ssd-om od 1tb jer mi je 3tb fusiona previse (zaleteh se kad sam sklapao cto model)...
 
Poslednja izmena:
ma sve je to lepo u teoriji i znam dobro sta je ssd, fusion a sta hdd nego kao da ne postoji nikakvo poredjenje na netu bas izmedju ssd-a i fusiona sto je bas jako cudno. ajde ako nadje neko neka okaci, bas bih da vidim... ja iskreno pocinjem da verujem da uopste nema neke primetne razlike :)
Ti veruj sta hoces, ali ja razliku primecujem iako mi iMac ima dosta brzi procesora od MacBook-a, MacBook dosta taskova obavlja mnogo brze, a u MacBook-u je SSD, a u iMac je fusion. Ti i dalje veruj sta hoces, ali ja sam ti objasnio i u teoriji da postoji razlika i govorim ti vec par postova unazad da i u praksi postoji razlika i to vidljiva... Evo i da ti laicki objasnim - zamisli sledecu situaciju:
1) HDD - fica sa beskonacnim rezervoarom
2) SSD - veyron sa beskonacnim rezervoarom
3) Fusion - veyron sa 1/4 rezervoara koji vuce ficu sa beskonacnim rezervoarom

Zanemarimo otpor vetra koji se desava kada veyron vuce ficu, i da je sporiji zbog takodje vece mase i trenja. Veyron koji vuce ficu i Veyron koji ima beskonacno goriva se krecu istom brzinom, dok god ovom prvom ne nestane goriva, a onda posle toga sedas u ficu a Veyron ti nestaje na horizontu. E - to ti je razlika izmedju Fusion i SSD - ostavices HDD, i pratices SSD, ali samo malo, a dalje nastavljas istom brzinom kao HDD. Ako posle ovoga stvarno nije jasno, ne znam kako dalje da ti objasnim :)

sve je to lutrija... svasta se danas desava (da ne prizovemo i neku note 7 zrtvu).
imam time capsule i bekap svega sto mi je bitno... sacekacu svakako jos neko vreme, nije mi uopste hitno da menjam, vise sam se raspitivao i kontao da li ima nekog veceg boljitka ali je ipak fusion najbolji combo...
Upravo tako - time capsule ili manual backup uvek. Sav data na jos jedan fizicki drive da ide, a ono sto je bas bitno i na 1 ili 2 cloud servisa :)
 
dobro je brate, pa nisam ***** da mi objasnjavas na ovakvim primerima :D
znam da je cist ssd ili flash brzi od fusiona samo mi je cudno da na netu nigde ne nadjoh poredjenje te dve stvari. svakako planiram apgrejd na ssd ali polako jer mi nije hitno...
 
Apple Računari - Servisne procedure, Srbija

Pa nema poređenja zato što je to SSD + HDD. Najčešće korišćeni fajlovi su na SSD delu Fusion diska i brzine su poznate, manje korišćeni fajlovi su na hdd delu Fusion diska i brzine su poznate. Algoritam koji radi u pozadini Fusion diska prepoznaje individualne navike svakog korisnika i zato neka druga merenja nisu moguća.
Pretpostavimo da ti koristiš Word svaki dan, a ja Excel. Tvoj Word pokreće se brzo, moj primetno sporije, a situacija se obrnuta za Excel.

Fusion disk donosi od oba sveta najbolje. Brzinu SSD diska i veliki kapacitet hdd diskova po pristupačnijoj ceni nego da imaš samo SSD disk sa velikim kapacitetom koji je znatno skuplji.

iStyle Service, Apple Autorizovani Servis
 
Poslednja izmena:
Ali zato ako imas gomilu projekata kao ja sa hrpu malih fajlova, a uz to koristis i razne app-ove to nece sve stati na Fusion i primetices drasticnu razliku prilikom npr. ucitavanja projekta i sl :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moze li komentar istyle servisa na ovo: "Svedoci smo gomilanja tzv backordera novih MacBook Pro 15" računara, ili drugim rečima nemamo ih, isporuke u Srbiji još nisu počele. Tu situaciju koriste oni koji računare u Srbiju švercuju, mada ih prodaju po punim ili većim cenama od regularnih. Svi oni koji kupuju te računare moraju biti svesni toga da za rezervne delove koje nam Apple za njih šalje besplatno u garantnom roku, naša carina pri uvozu traži dokaz o nacionalizaciji računara koji se servisira u garantnom roku. To znači da je potrebno da imate račun za taj kupljeni računar i dokaz da ste za njega platili carinu i porez na dodatu vrednost pri uvozu u Srbiju inače računar nećete moći besplatno servisirati tokom dve godine garantnog roka"

sa zvanicnog FB naloga Macole - drugog ovlascenog servisa za Apple.

Da li i kod vas treba racun, dokaz o placenoj carini i porezu, za ostvarivanje servisa za bilo koji Apple uredjaj??
 
Obzirom da se iStyle jos nije izjasnio, ja licno sumnjam da je to istina, jer Apple po svaku cenu hoce da gura worldwide 1 year plus apple care garanciju, a Macola mi je odavno zanimljiva sa svojim crossover kursevima gde stalno rade false advertising...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Macola iz nekog razloga ima tu blokadu na carini. To sam saznao još odavno jer su korisnici dolazili sa računarima za reklamaciju, a Macola ih je uputila na nas.
Zašto se to njima dešava ne znam ali se dešava.
@n1tr0 ne znam da li se lažno oglašavaju ali je njihov trening centar zvaničan i imaju Apple licencu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Imaju licencu za trening centar za final cut i jos neke stvari, ali nisam video da imaju za iOS dev licencu.

Ali cak i da imaju nije ni to problem vec reklamiranje da nakon osnovnog uvodnog kursa (gde se na nauci gotovo nista) mogu bez problema da se zaposle kao app developer (sto je daleko od istine). A onda jos i price onih sto su isli kao sto je neko bese na forumu rekao da im je predavac usred kursa otisao na letovanje i nije ga bilo 2 nedelje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam hteo da otvaram novu temu pa ajde da pitam ovde: Sta treba znati, proveriti prilikom kupovine polovnog MacBook-a? Uopste se ne razumem u to, nikada nisam koristio, a imam zelju da pocnem da koristim pa bi mi dobro dosao neki savet na sta da obratim paznju
 
Nazad
Vrh Dno