Šta je novo?

Zbogom hdd

poTTa20

Slavan
Učlanjen(a)
14.12.2008
Poruke
69
Poena
310
Pre nekih mesec dana sam se odlucio za upgrade kompa, posto je bio vise nego zastareo. Uzmem najbudzetskiju (da li ova rec uopste postoji???) varijantu ploce i cpu-a, dovoljno da mogu da podignem win 10 i malo osvezim masinu. Podignem 10ku i sve radi kao blesavo, sto je i logicno posle PL945-s3 + d820 procesora.

U toku trazenja komponenti, jedan covek mi kaze, obavezno ssd. Kao, ako njega pitas 8gb rama ili ssd, on je za ssd, jer to je revolucija, ludilo... Izdrzim ja nekako svoje ludilo da ne kupim odmah ssd (a i budzet je bio na nuli), i stavim stare hardove na nove komponente. Skupim jos malo kesa i nadjem Patriot Blast od 120gb za 5000. Nakacim i kloniram sistem na njega, i imam sta da vidim, cujem, primetim...

Prvo i pre svega brzina podizanja sistema je mnogo, mnogo, mnogo brza. Drugo, smesno je mali i mozes da ga upakujes u kuciste kako god hoces. Trece, sto je meni mozda i najbitnija stavka, jeste da se ponasa kao da ne postoji u kucistu. Ne cuje se dosadno vrtenje diskova i krcanje prilikom pisanja, citanja, podizanja sistema... Do sada sam se ubijao trazeci koji mi se ventilator cuje i pravi dosadni zvuk nocu, i na kraju sam zakljucio da nije do ventilatora nego do harda koji stalno zuji. E sada toga vise nema. Bar dok ne vratim onaj drugi hard za podatke

Onaj covek sa sredine price je bio skroz u pravu. Ssd jeste revolucija i jeste cudo :) . Brzina, dimenzije... sve ide u prilog njemu (osim cene nazalost), i sledeca stvar koju radim jeste skupljanje kesa za ssd za podatke, a onda zbogom hdd.
 
Poslednja izmena:
Za godinu-dve će 1TB koštati kao 120-240 sada. Već jedno 3 godine nebih mogao da zamislim moj komp bez SSD-a. Čak i kada se nađem na mnogo bržem kompjuteru od moga, sve izgleda sporije kada je sa HDD-om.
 
Druze ni ja ne pomisljam da sebi kupim ssd od 1TB za laptop a kamo li u desk masinu, prikoci, nema potrebe za sada da menjas hdd kao skladisni prostor...
Skupljaj pare za veci ssd ali da zameni taj mali od 120GB.
 
cim bude 1Tb blizu stotinjak e,izbacam hardove iz kompa i necu da ikakva posla sa njima imam nikad vise.
 
Mislim da će budućnost hard diskova biti u njihovom kapacitetu za malu kintu. Tipa 10TB za 50€.
 
a 10tb prosecnom do naprednom korisniku danas i u bliskoj buducnosti treba za?ja imam dva 1tb drajva sa bekapima i arhivama koje mislim da nisam skopcao bar godinu dana.besomucno trpam i skidam svakakve gluposti na ssd i jos nisam video da sam dosao i blizu maks kapaciteta,namanje je 70tak Gb slobodno.
 
Tako sam i ja mislio dok su bili DivX filmovi na 700MB i fotoaparati sa 1-3 megapiksela.

Koliko sada zauzima 4k video i jedna najobičnija slika uslikana sadašnjim 20+ mpx fotoaparatima?
 
To sam hteo i ja da napišem, a onda se setim da nisam skinuo film ni seriju od kako postoji Popcorn Time.
Budućnost je ipak rekao bih u cloud-u i ultra brzom internetu. Nećemo plaćati SSD, vec Cloud i net.
 
To je već stvar ukusa. Lično volim sam da skinem torrent, odseedujem to nešto što sam skinuo i tako. Ali dobro, ovo nije tema. 1996. kada sam imao 853MB hard disk nisam mogao da ga popunim. 2015. imam ~1TB i slobodno mi nekih 20%. Šta će biti 2035. ko će ga znati.

No dobro, ovo je već offtopic, samo hoću da kažem da hard diskovi ne idu nigde, SSD će biti primarni disk za sistem i jednog dana za privremeni storage, ali za arhiviranje će tu biti HDD.

Ako grešim i SSD stvarno bude povoljniji u smislu cene po kb, još bolje po nas. :D
 
hdd-ovi ne idu nigde jer ti volis da hoardujes 4k filmove i religija ti zabranjuje da ga nedajboze izbrises?ni na ovom forumu hoarderi nisu vecina.i igre polako idu na stream kamoli neki drugi sadrzaj.
 
Ma jok bre, nisam sakupljač, samo kažem da će uskoro kućne kamere biti 4k, fotoaprati su već 20+ megapiksela, kamere za video nadzor će biti veće rezolucije, jednostavno vremenom će biti potrebno sve više i više prostora za multimediju.
 
e ako vec ubacujes video nadzor u pricu mozes i potrebe svemirskih stanica,isto je.
 
To sam hteo i ja da napišem, a onda se setim da nisam skinuo film ni seriju od kako postoji Popcorn Time.
Budućnost je ipak rekao bih u cloud-u i ultra brzom internetu. Nećemo plaćati SSD, vec Cloud i net.

Pa Popcorn zapravo skida filmove kao i bilo koji drugi torent klijent, fora je u tome sto on moze da ga pusti pre nego sto je download zavrsen. Kada ugasis Popcorn, on brise film iz temporary foldera, pa tako vidis da nema promene u zauzetosti hard diska.
 
Znam. Ali ga u svakom slučaju ne čuvam u folderima na disku. Kao što si rekao, briše se. I ako hoću opet da gledam, uključim popcorn. Dovoljno je 256GB SSD i ultra brzi net za dobro korisničko iskustvo.
 
Nije baš da ne može da ga pusti pre nego što je download završen, jer pušta ono što skine, kao stream, ali da, na kraju ceo film skladišti na hard disk (po defaultu je to u temp folderu na C disku, što zna da bude smrt za SSDove i one koji kubure sa prostorom na C) i onda ga, nakon što ga odgledaš obriše ako je tako podešeno.
 
Ja licno ne podrzavam koriscenje popcorn-a, jer je to isto (cak i gore) nego hit&run na javnim trackerima. Znaci skines neki film, a ne vratis gotovo ni delic onoga sto ti je neko omogucio.
 
Nije baš da ne može da ga pusti pre nego što je download završen, jer pušta ono što skine, kao stream, ali da, na kraju ceo film skladišti na hard disk (po defaultu je to u temp folderu na C disku, što zna da bude smrt za SSDove i one koji kubure sa prostorom na C) i onda ga, nakon što ga odgledaš obriše ako je tako podešeno.

kakva bre smrt za ssd?5-6gb upisa maksimalno?
 
Nastavak na offtopic: čini mi se da popcorn ima mogućnost menjanja foldera za čuvanje
Topic: mislim da nije glavni problem ssd cena , nego pouzdanost, zavisno koliko su tačne priče o gubitku podataka ukoliko stoji dugo bez struje, ako može da stoji godinama bez gubitaka podataka poslaće hdd u zaborav, inače će biti primarni drajv, a za neke velike bekape za više godina će biti mehanički u upotrebi
 
Ama ljudi, Murphijev zakon skladištenja, "Koliko god da ima praznog prostora, popuniće se". Meni 3 TB u kompu puno ko oko i još 2 TB backupa a ne skupljam filmove ni emisije mnogo.
 
Sta se sve ovde napisa...terabajta gomila.
Ja imam jedan hard od 80gb iz 2004 nemerm ga popuniti...50gb slobodno.:d
 
A čime si popunio 3 TB ako ne skupljaš filmove?
Ja recimo imam 1 TB materijala koji raste svakim danom a vezan je za posao. Jos 2011. pre poplava kad su poskupeli diskovi sam imao 3.5 TB u hdd-ovima i sad jos imam 3 TB u cloudu i ne skupljam filmove ni serije, skinem gledam brisem. Od 3.5 TB je muzika oko 1 TB i 2/3 TB na cloudu je takodje muzika. Plus 500 GB na laptopu plus ext od 1 GB. Prostora nikad dosta.
 
A čime si popunio 3 TB ako ne skupljaš filmove?
Zašto baš moraju da budu filmovi, jel to sve što može da se radi na kompjuteru, gledanje filmova ?
Na jednom disku mi je 500GB odvojeno za VM, Skoro 1 TB u muzici, svi Windows, svih sorti koji su izašli do danas ukjlučujući i bete, ogromna gomila drajvera, stotine starih slika skeniranih i u nekoliko filtera i retuširanja u visokoj rezluciji.... I dosta mi je starih dana sa malim kapacitetom diskova kada sam morao da uninstaliram jednu igru ili program da bi neka druga stala. Ovako dvaput godišnje pročešljam i pobacam zastarele stvari.
 
Mislim da će budućnost hard diskova biti u njihovom kapacitetu za malu kintu. Tipa 10TB za 50€.
Gresno mislis u buducnost nema da se proizveduvaju hdd, svi ce se prefrliti na masovno proizvodju na nand i ssd, hdd je ima duplo troskova za proizvodju nego li ssd, a mislim i da ce u buducnost novih maticna da nemaju podrsku za hdd ednostavno bios nece da ih cita
 
Poslednja izmena:
kakva bre smrt za ssd?5-6gb upisa maksimalno?

Dobro, malo sam preterao, ali zrno po zrno pogača. Video si i sam na SSD temi moje muke sa Kingstonom i padom performansi, a nisam jedini. Samo nek obrate pažnju da nakon instalacije odu u podešavanja, štikliraju show advaned settings i keširanje prebace na ne-ssd disk.
 
Ja sam težak hrčak, od 8TB na NAS-u (11TB raw) možda imam jedno 2GB slobodno.

Samo porodičnih slika i snimaka ima skoro pola TB. Sličice su 4-5MB svaka, RAW 10MB, a tek 1080p snimci što zauzimaju.

Ali za OS i programe sam rekao zbogom HDD-u još 2009. godine.

Ali sa trenutnom tehnologijom nisu za cold storage koji će duži niz godina da se čuva bez korišćenja, doduše nije ni HDD za to, zato se i dan danas koriste Ultrium (LTO) trake.
 
2GB slobodno od 8TB ili 2TB slobodno od 8TB?

Ako je ovo prvo, onda stvarno skidam kapu. :D
 
Ne bih da rusim sneska, ali zar nije tema malo passe? Msm, SSDovi su pristupacni vec oko 4-5 godina, te to nije nista novo. Isto tako, neki ovde misle da za godinu dve 1TB ima da kosta kao sad 120-240GB. Od toga nema nista, mozda 480gb ali 1TB sigurno ne.
 
Dobro, malo sam preterao, ali zrno po zrno pogača. Video si i sam na SSD temi moje muke sa Kingstonom i padom performansi, a nisam jedini. Samo nek obrate pažnju da nakon instalacije odu u podešavanja, štikliraju show advaned settings i keširanje prebace na ne-ssd disk.

i sad zato sto si ti doneo los izbor i uzeo jedan od fazon 4 modela ssd-a koji su krs (od bezbroj koji su na trzistu) trebaju svi da paranoisu?daj prestani da generalizujes na osnovu svojeg baratanja sa stvarima koje pausalno poznajes.

i opet se tvrdnja da hdd u konzumer segmentu nece da odumre dokazuje sa pojedinacnim slucajevima hoardera ili pro ili prosumer potrebama pojedinaca sa foruma.i na forumu vas je malo (a ovo je IT forum,ne ana.rs,ovde ce nesrazmerno veci broj ljudi sa takvim specificnim potrebama da bude).samo vam fali onaj burazer koji je dokazivao da je hdd superiornija tehnologija jer njegova brava na vratima od ves masine je mehanicka i radi 15 godina bez problema.

i u prosumer/advanced segmentu hdd ce da odumre cim par terabajta bude moguce za razumne pare.do tad ce svi prosumeri da imaju dovoljno jak upload da dosta arhiva mogu da dizu na klaud i cao zdravo.i sad je vecina ovog moguce ali lose navike umiru tesko.
 
Nazad
Vrh Dno