Šta je novo?

Mini-ITX u Beogradu? (ASUS Z97I Plus, Thermaltake Core V1)

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Kako naslov kaže - postoji li radnja u Beogradu koja zaista ima ploču ASUS Z97I Plus i kućište Thermaltake Core V1 (ako je ista cena, može i crno i belo)?
Mnogi ih listaju u cenovnicima i na svojim sajtovima, ali kada zovem niko nema. Na jednom mestu mi rekoše da će stići danas, ali opet nema.
Dakle, da pokušam još i ovde, pre nego što se okrenem... alternativnoj medicini.
Naravno, uz to su potrebni i procesor i memorija (a i video kartica), ali toga obično nekako i ima.

Eventualno bi došla u obzir i Z170I, ali da nema magični teskt "gaming" i crvene detalje koji povećaju cenu više nego bilo šta drugo na ploči.
 
Takvi sajtovi su me i doveli do postavljanja pitanja ovde. Na netu piše da svega ima, a onda zoveš i saznaš da nema.
 
Hteo sam ASUS ploču sa Z170I, ali imaju samo "gaming" model koji je sigurno skup, a pritom je naši prodavci ne spominju ni na sajtovima. Onda sam shvatio da 6600K procesor ne donosi skoro ništa novo (a još mi i nije potreban "K"), a dosta je skuplji od prethodnika. Pa kad dodam i skuplju memoriju (koju je isto tako teško naći), na kraju sam odlučio da pokušam sa Z97. Ali eto, opet mućak. A i kućište postoji samo u cenovnicima. Svi nude samo Cooler Master. Model 120 mi se još i sviđa, ali ono ima samo USB2, tek 130 nudi i USB3, ali mi se ne sviđa. Pritom mi više odgovara kockastost Core V1. CM kućišta su niža i uža, ali i daleko duža, što mi ne odgovara. A računam da će ventilator od 200 mm bolje da hladi. Eto. Najgore je što sam sve želje za konfiguraciju birao baš prema komponentama koje sam video da se nude i kod nas, a sad ispade da sam se svejedno zeznuo. Još je luđe što je i Benchmark testirao Z97I Plus, ali ne postoji u prodaji. Testirana i MSI Z170I, ali nema čak ni nje.
 
pogledaj Asus sa H87 pločom ako njih ima, trebalo bi da ima.

Možda, ali ako krenem tako unazad, izem ti novu mašinu, mogu da ostanem na staroj. Pritom, možda ću uzeti "K" procesor, jer je razlika u ceni mala, pa je besmisleno uzeti ploču koja nema overklok. A i cene mITX ploča sa H87 su praktično iste kao za z97. Ništa, vreme je da se okrenem oglasima.
 
Hteo sam ASUS ploču sa Z170I, ali imaju samo "gaming" model koji je sigurno skup, a pritom je naši prodavci ne spominju ni na sajtovima. Onda sam shvatio da 6600K procesor ne donosi skoro ništa novo (a još mi i nije potreban "K"), a dosta je skuplji od prethodnika. Pa kad dodam i skuplju memoriju (koju je isto tako teško naći), na kraju sam odlučio da pokušam sa Z97. Ali eto, opet mućak. A i kućište postoji samo u cenovnicima. Svi nude samo Cooler Master. Model 120 mi se još i sviđa, ali ono ima samo USB2, tek 130 nudi i USB3, ali mi se ne sviđa. Pritom mi više odgovara kockastost Core V1. CM kućišta su niža i uža, ali i daleko duža, što mi ne odgovara. A računam da će ventilator od 200 mm bolje da hladi. Eto. Najgore je što sam sve želje za konfiguraciju birao baš prema komponentama koje sam video da se nude i kod nas, a sad ispade da sam se svejedno zeznuo. Još je luđe što je i Benchmark testirao Z97I Plus, ali ne postoji u prodaji. Testirana i MSI Z170I, ali nema čak ni nje.

CM Elite 110 ima USB 3.0, kockasto je, jefitno i prilicno dobro. Morao (ne bas morao, ali je bilo mnogo bolje u svakom smislu :d) sam da stavim custom kablove za modularno napajanje, ali su mi stala 2x3.5" HDD-a (storage, raid 1)+ 2x2.5" SSD-a (system, raid 0). Podrzava i AIO velicine 140mm (sa jednim ventom sigurno, sa 2 tesko, ali kontam da ti 2 venta na 140mm i nisu preko potrebni) i povrh svega - MOZE DA SE KUPI KOD NAS. :)

A sto se ploce i chipseta tice, nisam neki ekspert i autoritet, ali mislim da je savet "biraj po tome za sta ti treba" prilicno istrcan, ali i dobar. Ja sam uzimao GA-H87N-WIFI i Asus H81T i to je ok za moje potrebe, a verujem da bi samo Z170 bio koliko toliko "future-proof" (kao sto rekoh, nisam strucnjak - mozda gresim). :crash:
 
Poslednja izmena:
Da, vidiš, na 110 sam skroz zaboravio. No, meni daleko više odgovara da je napajanje ispod ploče, jer čim otvoriš kućište, sve je dostupno. Kad ga već otvaram, sigurno to češće radim zbog ploče i komponenti/kablova, nego napajanja. :) A prilično sam siguran da je i za luftiranje taj raspored bolji. Ali da, ako baš ne nađem način da kupim Core V1 (pa još belo :)), ubić... razmisliću o CM110. ;)
 
CM110 nije loše, samo traži malo kreativnog kabliranja, ja sam se pomučio oko mog. Obavezno modularno napajanje. Moj Enermax je jedva stao, a i to uz budženje, ali bilo mi žao da ga prodam, ionako sam ga dobio za dž.

Pre njega sam imao Silverstone Sugo SG05B, sasvim je OK i dolaze sa prilično finim napajanjima SFX formata (300/450W).

Na KP imaš da nađeš i novo Corsair Obsidian 250D koje najviše odgovara tvom opisu šta želiš, ako ti se uklapa u budžet (oko 100€ je). Jedino je možda gabaritno u odnosu na CM110 i SG05/06.

Za ploču sam bio planirao i zamalo uzeo Asus Maximus VI Impact (koje još uvek ima kod distibutera na stanju po vrlo simpatićnoj ceni) , a onda shvatio da je bih gadno bacio pare i uzeo ovu moju za 3x manje para i nijednom se nisam pokajao zbog toga.
 
Poslednja izmena:
U početku sam hteo HAF XB, zbog hotizontalnog položaja ploče i ručki za nošenje. Ono je bilo stotinak evra, pa se ne radi o ceni, nego ako sve što mi je potrebno mogu da dobijem za 50, zašto bih dao 100? U međuvremenu mi se razmišljanje promenilo, najviše zbog toga što neću verovatno imati više puno prostora, a imam potrebu da povremeno nosim kompjuter sa sobom (notebook mi ipak ne odgovara, ne u ovom trenutku). Inače, već imam Seasonic M12-650 modularno napajanje, pa sam time "pokriven". Po specifikacijama, staje u Core V1 i to bez problema (ima viška prostora, uslovno rečeno).
 
U početku sam hteo HAF XB, zbog hotizontalnog položaja ploče i ručki za nošenje. Ono je bilo stotinak evra, pa se ne radi o ceni, nego ako sve što mi je potrebno mogu da dobijem za 50, zašto bih dao 100? U međuvremenu mi se razmišljanje promenilo, najviše zbog toga što neću verovatno imati više puno prostora, a imam potrebu da povremeno nosim kompjuter sa sobom (notebook mi ipak ne odgovara, ne u ovom trenutku). Inače, već imam Seasonic M12-650 modularno napajanje, pa sam time "pokriven". Po specifikacijama, staje u Core V1 i to bez problema (ima viška prostora, uslovno rečeno).

Ovo me je podsetilo na BitFenix Prodigy (koji ima lepe drske za nosenje :d). Mislim da ga ima na KP kod madjara za ~70E. Nisam ga nikada video uzivo, ali sam pogledao nekoliko review-ova i kazu da je dobro.
 
Poslednja izmena:
Bitfenix je osetno veće od Core V1, a pritom podržava manja napajanja.
Uz to, idealno mi je da su portovi napred, a ako su već sa strane, onda obavezno levo, jer mi je desno zid. :)
Nego, ako znaš Mađara koji ima kućišta, daj neki kontakt na pp.
 
Za ploču sam bio planirao i zamalo uzeo Asus Maximus VI Impact (koje još uvek ima kod distibutera na stanju po vrlo simpatićnoj ceni) , a onda shvatio da je bih gadno bacio pare i uzeo ovu moju za 3x manje para i nijednom se nisam pokajao zbog toga.

+1 :D Kod mene je zapravo najveci skenj sto me je omadjijao onaj M.2, pa sam se odusevio koliko cu prostora osloboditi ako izbacim sve one diskove (kao sto vec rekoh, imao sam 2x3.5 HDD + 2x2.5 SSD u njemu) i ubacim jedan mali M.2 od ~250GB, a storage prebacim u NAS. :lupko:

Nego, ako znaš Mađara koji ima kućišta, daj neki kontakt na pp.

Poslato. ;)
 
Poslednja izmena:
Da li ova kucista mogu da funkcionisu potpuno besprekorno sa stock kulerima bez dodavanja vent.na cpu i vodenih hladjenja, znaci da ne dolazi do pregrevanja i buke, da li je ovo moguce ili ici na standardna kucista?
 
Bas zbog tog protoka vazduha i pitam da se z... da li ipak ici na klasicno ili ovakav tip kucista, mislim na one koji koriste ovakav tip kucista, nije problem ni jedno kuciste da se ohladi ali je buka problem, zato i pitam za klot varijantu kako se ponasa.
 
Pre nego što sam se odlučio za ovu varijantu, baš sam čitao dosta o tome i naravno da zavisi od konkretnog kućišta, ali generalno ljudi kažu da nema nikakvih problema. Naročito sam nailazio na dobre reakcije za Core V1, zbog prednjeg ventilatora od 20 cm, pa ljudi kažu da je mašina i tiša od ostalih. No, zavisi od hladnjaka, a i od opreme (procesor i grafička). Ipak, sva ova kućišta podržavaju i vodeno hlađenje, pa si uvek bezbedan. Osim toga, u V1 ploča stoji iznad napajanja i mada topao vazduh ide gore, oko ploče je puno prostora i mislim da je odličan protok vazduha baš tamo gde je najbitnije. No, potraži po netu komentare za kućište koje se tebi sviđa.
 
imam bitfenix phenom, koji je gotovo identichan prodidziju, napred staje 20cm vent, a stranica sa usb ovima i dugmicima moze da se stavi na koju zelish stranu... napajanje mi je stalo 1000w silverstone strider plus ful modularan... kao i jedan od najglomaznijih vazdushnih hladnjaka, stoji sve u potpisu... jedino nije bash kompaktno.. ali boze moj. ne moze sve.
takodjer, na krov moze da se montira i cm nepton 280L.. jedva, ali moze.
ja sam ga kupio kod nas, ne znam da li ih josh uvek ima.
mana najveca je shto nema rupice za ventilaciju grafe... pa ista ne moze da uvlachi svez vazduh... prodidzi to ima, phenom nema... eventualno da se izmoduje.
 
Nisam viđao prošlih godina ovaj fazon, grafička sa L extenderom ali ovo je vrhunska stvar.

Zanimljivo i drugacije, but "me no likey".
Optimizacija prostora je jako bitna kod ITX-a, a ovde je nekako cudna... a kuciste na kraju i ne ispadne bas tako malo.
Ne znam, meni se vise svidja "kocka" dizajn.
 
UPDATE
Thermaltake Core V1 praktično ne može da se kupi. Kod Mađara ima samo crno i to po skoro dvostruko višoj ceni od normalne. Sad razmišljam da je ionako preveliko.
Bitfenix Prodigy je odlično, ali ogromno. Skoro kao midi tower. Možda je vizuelno manje (pretpostavljam da te dimenzije uključuju ručke), ali svejedno je previše.
Cooler Master bi trebalo da može da se nađe kod nas. Model 110 je skoro kao manji V1, ali ima puno problema:
- kuler ne sme da bude viši od 75 mm, što je teško naći i obično je jako skup
- napajanje je iznad ploče, pa otežava montažu i bilo kakav rad oko ploče
- video kartica ne sme da pređe 210 mm i to zajedno sa dodatnim konektorom za struju

Hlađenje na CM 110 deluje kao vrlo problematično za mašinu koja treba da radi 24/7 (iako bez overkloka), pogotovo sa 6600K (verovatno bih išao na Skylake) kom je TDP čak 91 W.
Naravno, mogu da potražim 6600 (bez "K") kom je TDP 65 W, ali onda nema smisla uzeti "Z" ploču, a "H" su još ređe (bar mITX) i pitanje je kako su još "osakaćene".
Kao da svaki novi kompromis u Srbiji zahteva još bezbroj drugih. :(
 
Kada sam prošle godine kupovao mini-ITX kućiše Mađari nisu donosili, bio im je problem (zbog gabarita i carine). Bilo je -- kupovina samo u BG, a izbor slab (nisam želeo "kockasto", već oblika kvadra). Iskukao sam direkt od uvoznika (ne maloprodaje) da poruče ovo za mene: http://www.chieftec.eu/en/chassis/itx-tower/bt-04bu3.html

Vrlo sam zadovoljan. :)
 
S obzirom da gađaš i diskretnu (solidno jaku) grafiku, jasno je da ti je potrebno kućište koje prima i dovoljno jako napajanje pa se ja ne bih onda brinuo za TDP procesora, već samo kako da ga ohladim što i nije neki zahtevan poduhvat sa 75mm hladnjakom. 90W na K modelima je više stavljeno zbog mogućnosti da se dodatno poteraju, kao i nešto viših defualt klokova od non-K, nego što oni stvarno troše +50% više. Naravno, ovde ne mislim da ćeš juriti neki ekstreman OC u ITX kućištu uz nasviravanje naponom.

U principu, pošto ne tražiš minimalnu moguću potrošnju kao mi sa pico napajanjima, idi na Z170 kad već uzimaš novo jer te ploče nude najviše novih tehnologija out-of-the box (Type-C USB, M.2 PCIe storage, U.2 port...) mada zavisi i šta ti je sve od toga potrebno, koliki je budžet...

Dok sam ja to gledao i čekao da se pojavi, bio mi je bitan M.2 port na poleđini ploče za system disk i eventualno Type-C USB čisto zbog novih uređaja kad se pojave, da se ne osetim kao siroče sa najnovijom pločom. :d Ono što sam gledao je bilo na http://geizhals.at/?cat=mbp4_1151&xf=4400_6#xf_top i dosta stvari mogu mađari da ti nabave po sličnim, ako ne i manjim cenama. Vidim da je sada izašao i Maximus VIII Impact, ali mu nedostaje M.2 slot za SSD i previsok je za low-profile kućišta zbog svih ovih dodataka koji idu u visinu. Cenu neću ni da komentarišem, mada zaista deluje kao najbolja Z170 ITX ploča. Imaš i EVGA Stinger, samo ne na geizhals i cena mu je isto malo jača, meni nije odgovarao vertikalan M.2 slot.

Moj favorit bi bio MSI Z170I Gaming da nije ******skog ograničenja na 60mm M.2 diskove, šta li su mislili kada su dizajnirali layout poleđine, tako da je onda ostao npr Asrock Z170 Fatality (iako ne volEm AsRock) ili recimo ASUS Z170I Pro Gaming, ali on nema Type-C port. Dobre su i H170 ploče jer uglavnom imaju mnogo rasprostranjenije mSATA slotove za SSD, možda i bude nekog tajnog OC na njima kao što je beše Asus uradio na prethodnoj seriji uz negodovanje Intela.

Čisto da se ogradim na vreme - Gigabyte nit' gledam nit' preporučujem jer su smradovi i to mi u kuću više neće ući iz principa, verovatno imaju nešto na papiru dobro, ali me ne interesuju više u životu. :mad:
 
Poslednja izmena:
Meni se sviđa GA-Z170N-WIFI, bila bi prava zamena za ovu moju, samo ne bih išao na bilo šta preko i5-6500, meni je to sasvim OK combo.

Ima M.2 PCIe x4 2260/2280 + SATA Express, dual intel LAN, dual band AC wifi + BT, optički izlaz za zvuk sa ALC1150, jedan Type C USB 3.0.

Pošto je Gigabyte ne verujem da će biti problem da se poruči preko naših distributera.

GA sam i ja jedno vreme izbegavao, ali sam sa GA-B85N toliko zadovoljan da ću im rado ponovo dati šansu.

EDIT: sad gledam i verovatno bi mogao da uzmem i GA-H170N-WIFI pošto mi ne treba za OC, a svi ostali feature-i ostaju, mada razlika u ceni to ipak ne opravdava, baš je mala između ova dva modela.
 
Poslednja izmena:
Haha, vidim da svi lagano shvataju probleme. :) Pre svega, vremena se promenila. Sada Mađari donose kućišta, a naši uvoznici ne odgovaraju na upite. A ja bih baš "kockasto" kućište, samo da nije veliko. Eventualno i neko horizontalno, kao nekada što su bila, ali da prima normalno napajanje i da nije preveliko (ni potpuni kineski škart). A toga baš i nema. Uz to, još se sećam katastrofe sa Chieftec napajanjima/elektronikom, pa od tada bežim od bilo čega sa njihovom etiketom.

I ja sam sa Gigabyte pločama imao problema i zato se nećkam oko njih. A sve ploče imaju neku manu. Meni M2 nije potreban, ali ako već postoji zaista je čudno da bude ispod ploče, jer ako želiš/moraš da ga zameniš, treba skidati celu ploču (u ITX konfiguracijama to često znači skidanje svega). GA WIFI model ima da se nađe (130), ali me nervira što je TypeC vezan na USB 3, odnosno ne postoji uopšte USB 3.1 na ploči. Kao da kupujem nešto od pre 5 i više godina. A i Gaming model su pisali da ima Thunderbolt, a izgleda da ipak nema. Onda TypeC, čak i na USB 3.1, opet nije prava stvar. Izaista su razlike u cenama obično jako male, kao npr i5 4690 i 4690K. A EVGA Stinger i ASUS Maximus su bezobrazno skupe. ASrock takođe ima svojih problema, MSI isto... Zaista, šta reći za MSI kada na sajtu proizvođača (!) piše da ima 2 prednja USB 3.1 porta, a na samoj ploči piše USB 3.0?

Elem, posle dosta razmišljanja i čitanja, zaključio sam da mi je najbolji izbor ASUS Z170I PRO GAMING. Nema TypeC, ali on ni na jednoj trenutnoj ploči i nije ono što treba da bude (i što će biti za par meseci, verovatno). S druge strane, ASUS bar nudi puno USB 3.1 TypeA portova (GA WIFI ih nema) koji mogu postati veoma korisni. Čak i ako TypeC naglo zagospodari, ni Gigabyte Gaming ne bi baš mnogo pomogao, jer je vezan na USB 3.1, a sigurno će postojati neki kabl/adapter TypeA na TypeC. Istovremeno, puna snaga Thunderbolt porta biće eksterna grafika, a u ITX kućištima uglavnom je napajanje veći problem od grafičke, pa je interesantniji za laptop nego desktop.

Naravno, osnovni problem jeste što ASUS Z170I PRO GAMING trenutno ne postoji ni kod nas, ni kod Mađara. Ne znam ni koja će biti cena, ali na nemačkim sajtovima je 150-160 evra, što mi je prihvatljivo. Kod nas ću uzeti CM Elite 100 kućište (ipak, posle dosta razmišljanja) i verovatno CM GeminiII M4 kuler. Mislio sam da uzmem jeftiniji, ali razlika od 20ak evra na celu konfiguraciju mislim da nije vredna rizika sa pregrevanjem (iako neće biti overkloka). I jeste glupo uzimati "Z" ploču i "K" procesor ako me OC ne zanima, ali oni su dostupniji, imaju funkcionalnosti koje su mi potrebne, a razlika u ceni je uglavnom nikakva. Za grafiku ću još razmisliti, zbog jako skučenog prostora u CM 110. Mislio sam da uzmem neku 960, ali jeftinijim modelima je napajanje pozadi, u produžetku kartice, pa na njenu dužinu treba dodati barem još 2 cm za konektor i kabl, a verovatno i više. A mislim da mi je 750 ipak preslaba da bi mašina trajala malo duže. Uz to, Nvidia ukida 960 sa 2 GB, pa je pitanje do kada će biti novih drajvera. I tako dalje. No, za sada čekam ploču da se pojavi, jer bez nje neću da kupujem ostalo.
 
Imaš solidan izbor na KP kratkih grafičkih predviđenih za ITX kućišta (ukucaj u search polju u kategoriji grafičkih kartica ITX), od R9 380 GB, preko GTX970 4GB do R9 NANO 4GB HMB, tako da ako juriš gaming konfiguraciju to nije problem.
 
Poslednja izmena:
ja sam se isto nesto razmisljao za neku mitx konfu ali za sad ponuda ploca je ocajna/skupa sto se tice z170. ipak sam odlucio da sacekam h170,b150,h110 i q170 ploce jer mislim da ce biti dosta vise opcija sto se tice cene.
 
Bio sam zagrejan za neku napucanu mITX zver u obliku z170, 6700k, sm951 i slično, ali sam shvatio da mi ta mashina treba odmah, a ovo sve bih čekao do nove godine min i platio više nego duplo od mašine iz potpisa koja savršeno radi ono za šta je namenjena, kao što bi i ova jača.

Caneta mladjeg :-d samo ne razumem u insistiranju na dostupnosti komponenti u kućištu, ITX nije ni predvidjen da stalno nešto čačkaš i menjaš, a i ako bi to radio u pravom mini kućištu, video bi da je pozadina ploče često mnogo pristupačnija od prednje strane zatrpane komponentama i kablovima.

@mighty, GA smradovi su mi svojom, dokazano neadekvatnom pločom od 100e ubili Seasonica od 300e i još ni garanciju na ploču nisu uvažili čak ni posle intervencije kod lokalne kancelarije i navodno, viših instanci, tako da sada dobijaju ono što i zaslužuju - javno pljuvanje i negativni marketing svuda gde budem učestvovao u diskusiji i njihovim proizvodima. I Pin servis zajedno sa njima.
 
Pa gde stavljaš napajanje od 300€ na ploču od 100€?

Jedino ako si kopao pa malo više ampera prošlo kroz 24 pin konektor i sl. - video sam više različitih ploča izgorelih na taj način, ali bilo ih je i Asus i MSI.

krastavac. kopanje povlači rizik, ja nemam primedbi na moju GA-B85N, al je ni ne koristim za mining, davno me prošla volja, od tada mi ostala samo gomila novčića i ovaj X't 730W :D
 
Nazad
Vrh Dno