Šta je novo?

Surface Pro 4

Markic

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2013
Poruke
4,267
Poena
475
Moja oprema  
Laptop
Macbook Air M1, HP Pavilion 17
Mobilni telefon
Google Pixel 8 Pro
Pametni uređaji
Galaxy Watch 4 Classic
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Danas je predstavljen Surface Pro 4.

Specifikacije:

•Novi veći ekran od 12.3“ sa manjom okvirom (bezel) rezolucije 2736x1824 (267ppi) ali ipak istih dimenzija
•Šesta generacije Intel Skylake procesora (i5 i i7) 50% brži nego MacBook Aira i 30% brži nego manji brat Surface Pro 3
•128GB, 256GB, 512GB ili 1TB SDD varijante
•4GB, 8GB ili 16GB RAM varijante
•Skener otiska prsta(Određena tržišta)
•8.4mm tanko kućište
•8MP zadnja kamera
•5MP prednja kamera
•USB 3.0 priključak
•Čitač kartica
•3.5mm priključak za slušalice
•Mini DisplayPort
•Wifi, 802.11; IEEE 802.11a/b/g/n
•Stereo mikrofoni kao i stereo zvučnici
•Senzori sa spoljno osvetljenje, akcelometar, žiroskop, magnetometar
•Dimenzije 292.1 x 201.42 x 8.45mm
•Težina 766 ili 786g u zavisnosti od procesora i konfiguracije
•Gorilla Glass 4 sa debljinom od 0.4 mm – trenutno najtanje a najjače staklo ikad ugrađeno u bilo koji prenosni računar ili tablet.
•Nova Pixelsense tehnologija ekrana optimizovana za dodir i pisanje.
•Surface Pen sa baterijom koja traje jednu godinu
•Surface Pen ima 1024 tačke osetljivosti pritiska na ekran i pored toga Surface Pen pokreće i Cortanu pritiskom na dugme na vrhu (dupli pritisak otvara OneNote).
•Nova tastatura za Surface Pro 4 je najtanja ikad napravljena i Microsoft obećava da je najbrža na kojoj ste ikad kucali, i pored toga najtiša. Poseduje 40% veći Trackpad (miš) sa mogućnošću reagovanja na 5 tački dodira.
•9 sati trajanja baterije.
•Windows 10 Pro operativni sistem
•Cena počinje od 899$ pa na dalje zavisno od modela procesora i veličine SSD-a.

Izvor:WN



 
Poslednja izmena:
Predstavljen popodne a i dalje nema vesti na benchmark sajtu ... Ni o surface book-u ...
 
Stvarno interesantno . Ms predstavio odlične uređaje danas a ovde na forumu i sajtu ni reči. Surface Book baš kvalitetan uređaj .
 
Poslednja izmena:
Stvarno interesantno . Ms predstavio odlične uređaje danas a ovde na forumu i sajtu ni reči. Surface Book baš kvalitetan uređaj .

Potpuno se slažem za Surface Book,zaista sjajan uređaj,ali gde bi temu o njemu mogli pokrenuti. On je sličan običnom surface-u, može da se odvoji od tastature,a može da bude kao laptop.
 
Potpuno se slažem za Surface Book,zaista sjajan uređaj,ali gde bi temu o njemu mogli pokrenuti. On je sličan običnom surface-u, može da se odvoji od tastature,a može da bude kao laptop.

Hibrid uređaj , kako se ovde piše o 2-1 uređajima , mislim da mu je u ovom podforumu o tabletima mesto.

Baš su unapredili prethodni model . Za pohvalu je što se tastatura i olovka može koristiti i na starim modelima .

Bolje je ipak posebna tema , surface book je baš zver od uređaja.
 
Poslednja izmena:
Hibrid uređaj , kako se ovde piše o 2-1 uređajima , mislim da mu je u ovom podforumu o tabletima mesto.

Baš su unapredili prethodni model . Za pohvalu je što se tastatura i olovka može koristiti i na starim modelima .

Bolje je ipak posebna tema , surface book je baš zver od uređaja.

Otvoriću onda i temu o Surface Book-u
 
Jos jedan Surface tablet koji niko nece kupiti.
 
Jos jedan Surface tablet koji niko nece kupiti.


Nije bas tako,ovakvi tableti imaju svoju grupu korisnika,od kojih MS ima odlicne prihode,za vecinu nas sa Balkana ovo je reklo bi se bezobrazno skup uredjaj,Ali za Pro korisnike iz inostranstva je ovo super uredjaj
 
Iz licnog iskustva mogu da kazem da mnoge internacionalne firme kupuju ovo u velikim kolicinama, organizacija u kojoj radim trenutno ima preko 5000 surface pro 3 tableta : ) Tako da kao sto Markic rece, te spravice nisu za klasicne kucne korisnike, vec za posebnu grupu poslovnih ljudi izgleda i to im dobro ide : )
 
Da ovo ima slavno voće, umesto MS loga, prodavalo bi se ko blesavo i bila bi neviđena revolucija od uređaja i baš nešto što je svet čekao decenijama. Ja imam SP3 i SP4 me ne zanima toliko da opravda prelaz ali lepa mala poboljšanja su napravili. Ali Surface Book u drugu ruku... očarao me!
 
Poslednja izmena:
Sprava jeste sa hw strane odlična. Meni lično je Windows 10 deal-breaker. To je smejurija od OS-a u 2015. Mnogi se neće složiti samnom, ali eto, očekivao sam da će Microsoft naučiti nešto iz Windows 8 fijaska. Međutim, ništa od toga.
 
Jesi koristio Win 8.1 (ili 10) na Surfu? Pitam jer sam lično mislio kao i ti ali SP3 me razuverio. To je Win iskustvo kakvo treba da bude, ne ovo sa "običnih" kompova.
OTOH, Debian kao glavni OS ne ide nigde sa laptopa mi iako imam i Win 8.1 u dual bootu.
 
Poslednja izmena:
Sprava jeste sa hw strane odlična. Meni lično je Windows 10 deal-breaker. To je smejurija od OS-a u 2015. Mnogi se neće složiti samnom, ali eto, očekivao sam da će Microsoft naučiti nešto iz Windows 8 fijaska. Međutim, ništa od toga.

Nekome je Win 10 deal-breaker u pozitivnom smislu, dok je pak nekome "to isto" u negativnom smislu. Generalno se korisnici Win-a mogu ugrubo ugrubo podeliti u 4 grupe:

1. Grubo cu reci da svi numpad heavy softveri (CAD i sve vezano za njega) zahtevaju Win jer druga alternativa na micro nivou ne postoji.

2. Sa druge strane imamo ljude tvoje struke, novinare itd. koji su keyboard heavy useri, generalno zahtevaju CPU osrednjih performansi/jaci CPU, dobar display, bolju bateriju itd. Ovo sve pruza Apple uz pouzdan software, kvalitetan HW proizvod, dok je sa druge strane Win ponuda bila do pre ~godinu dana itekako jadna. Takodje u ovu grupu mozemo ubaciti i dizajnere (Adobe CS paket), neki video edit, "pro" ljude koji su stalno u pokretu, ali i prosecne korisnike koji zele premium racunar itd. Ova populacija je vecinom na OSX-u, jer im trenutno Apple pruza mnogo vise nego Win.

3. Generalna populacija - internet korisnici, gejmeri, a mozda cak i Office useri, itd.

4. I konacno imamo heavy enterprise segment koji u potpunosti kontrolise MS, dok se Apple cak cini i nezainteresovan (Desktop trziste).

E sada zasto je Win 10 bas takav kakav je.

Sto se tice 1. za njih je namenjen Win 7 ili pak Enterprise verzija Win-a. Ogroman broj pro laptopova koji kostaju iznad 1.5k evra pa nadalje dolazi sa Win 7 preinstaliranim i sa opcijom za nadogradnju na Win 8/Win 10. Ocigledno da Win 10 nije razvijan ka ovoj kategoriji usera, ali su ipak u Win 10 vraceni feature-u koji su njima neophodni (Start), ali neki feature-i ce biti uklonjeni (Classic Control Panel). Inace cuo sam kakva je Win 8 Enterprise verzija Win-a.

Na 4. je najcesce zakacena oprema koja vredi 10x puta vise od cene racunara. Kada se jednom takva neka stanica instalira i ustanovi se da radi kako treba, tu se generalno vise nista ne pipa osim u slucajevima kada se pojavi potreba da se menjaju parametri u softveru za kontrolu te opreme. Na trenutno instaliranoj opremi XP je glavni OS, ali se verovatno neke nove stanice verovatno instaliraju pod Win 7, a s'obzirom da je industriji bilo potrebno ~10+ godina da se prebaci sa XP na Win 7, onda nas najverovatnije ceka jos toliko vremena da se industrija prebaci sa Win 7 na nesto novo. Ista prica vazi i za personalne racunare nekih vecih industrijskih subjekata gde je upgrade Win-a na par hiljada racunara jako skup i dugotrajan proces. Ova grupa korisnika ce najverovatnije i preskociti Win 10, ili ce ga pak minorno koristiti.

I konacno dolazimo na grupe 2 i 3 koje su ocigledno sluzile kao populacija na osnovu koje je razvijan Win 10.

Sto se tice 2. oni su u slicnom kosu sa 1. ali opet oni nemaju zahteva za i7/Xeon, Quadro/FirePro, ECC memorijom itd. Ova grupa generalno vise zeli da poseduje sto lepsi GUI, premium feel uredjaj (materijali, zavrsna izrada itd.), bolji battery life, 2 in 1 opciju, da imaju feed informacija sa svih mogucih strana, neke opcije koje ce olaksati zivot (npr. Apple Continuity) itd. Posto je vecina korisnika ove grupe na OSX-u, Microsoft unosenjem nekih OSX like funkcija i predstavljanjem 2 in 1 uredjaja (Surface Pro) direktno tezi da u odredjenoj meri ovu grupu korisnika prebaci sa OSX-a na Win. Najbolji primer ovoga je Surface 3 Pro koji je odmah uporedjen sa MBA, a isto vazi i za Surface Book i Surface Pro 4. Ova prica se dalje moze prosiriti jer je generalno svaka podkategorija sama za sebe. Generalno ovoj populaciji se ne dopada Win (sto zbog softvera, sto zbog navike, sto zbog licnih stavova) i retko ko ce se odluciti za migraciju na Win sa OSX-a.

I konacno 3. kojoj je generalno MS najvise okrenut jer je najverovatnije broj korisnika u ovoj grupi veci od svih ostalih grupa zajedno. Njih zanima $$$, da li radi ili ne, a premium feel i performanse su na dnu. Win 8 je bio flop jer masa ovih ljudi Win 8 nije znala da koristi dok je Win 10 potpuno druga prica. Kada se tom istom prosecnom korisniku kaze da za cenu iPad-a moze imati iPad i laptop, on ce takav uredjaj odmah kupiti, bice prezadovoljan jer se uredjaj sam prilagodjava touch-u, ali i cinjenicom da mu je celo to okruzenje poznato. Naravno ova grupa korisnika najvise zeli da vidi GUI promene, neke nove opcije, nove animacije itd. Microsoft je generalno kroz Win 10 slusao feedback i ispravio sve probleme koji su nastajali u Win 8 i vezani su za ovu grupu korisnika.

Eto kada pogledas malo objektivnije vidis da je taj Win daleko od smejurije, da je brdo ljudi izvagalo svaku grupu korisnika i da je konacno odlucilo dalji tok razvoja. Rezultat je jasan, a ako hocemo Win 7 experience, jedino mozemo da se nadamo nekom ozibiljnijem Win 10 enterprise-u, mada to je na osnovu dosadasnjeg iskustva jako daleka buducnost :(. Generalno gledano sve je stvar navike, pa su tako makar ljudi u mom okruzenju posle update-a na Win 8 odlucili da se vise ne vracaju na Win 7, a isto ovo razmisljanje je usledilo i po instalaciji Win 10...
 
Svi mi to imamo u sebi, ali retko ko je profesionalac poput tebe, Igoritze i ostalih koji uspeju da napisu sastav od poruke a ne kazu ama bas nista pametno. Ti si ladno strpao novinare, programere (yooyo-va struka ako se ne varam) i dizajnere u istu grupu korisnika.

To sto si zavrsio ili studiras gradjevinu ili arhitekturu te ne cini kompetentnim da diskutujes o IT-ju kao da si izmislio C. Ti si poput novinara ili dizajnera, samo korisnik usluga koje racunar pruza. Programeri i ljudi koje odrzavaju sisteme i prave hardver su oni koji te usluge omogucuju.
 
Na stranu izgled OS-a. To je stvar ukusa. Govorio sam o onome što se dešava ispod haube.
U suštini, to je i dalje šuplje jezgro koga treba krpiti u nedogled. Ima poboljšane mehanizme zaštite, ali je i dalje sve to loše.
Ja očekujem od Microsofta u 2015. godini OS koji je urađen kako treba. Treba da potpuno odbace dosadašnji code, urade sve ponovo, a stari OS neka bude virtuelna mašina unutar novog. Za par godina, svi ce preći na novi OS.
Pre ili kasnije, Microsoft će morati da uradi ovo o čemu govorim. Što kasnije to budu uradili, biće teže za sve... i za Microsoft i za korisnike i za industriju.
 
I software koji ti pričaš da je dobar se eksploatiše, s rupama koje se vuku od prve verzije. I ostali OS su puni rupa, samo se manje traže i manje pažnje dobijaju od Windows-a koji je svuda.
Sve store aplikacije imaju poseban sandbox, uključujući Edge. A sećam se koliko si se kleo u Chrome i njegov magični sandbox koji štiti od svega...
 
Nije problem Windowsa ono sto su promenili (osim grafickog interfejsa a to je subjektivna stvar jelte) vec ono sto ne menjaju zarad ocuvanja kompatibilnosti. DLL hell je najgori pakao koji postoji, nijedan drugi OS i sistem biblioteka nije toliko problematican. Update sistem je najgori na trzistu, takodje. NTFS nije najgori fajl sistem ali je realno prosek i ne nudi nista zanimljivo. Radi dobro ali je smesan u odnosu na jedan ZFS. Sve to se vuce vec godinama i niko da promeni nesto.

Da ne pominjem sto insistiraju na personalizovanom iskustvu i unifikaciji a i dalje pakuju razlicite operativne sisteme za razlicite platforme/form factor. Oni bi prvi kao softverski gigant trebali da promene i to u rekordnom roku, obzirom na resurse kojima raspolazu.
 
Svi mi to imamo u sebi, ali retko ko je profesionalac poput tebe, Igoritze i ostalih koji uspeju da napisu sastav od poruke a ne kazu ama bas nista pametno. Ti si ladno strpao novinare, programere (yooyo-va struka ako se ne varam) i dizajnere u istu grupu korisnika.

To sto si zavrsio ili studiras gradjevinu ili arhitekturu te ne cini kompetentnim da diskutujes o IT-ju kao da si izmislio C. Ti si poput novinara ili dizajnera, samo korisnik usluga koje racunar pruza. Programeri i ljudi koje odrzavaju sisteme i prave hardver su oni koji te usluge omogucuju.

Prvi deo posta:

Ogroman uproar korisnika je nastao kada je Lenovo na W540 promenio keyboard layout dodavsi numpad, ali root cause uproar-a nije numpad kao numpad vec cinjenica da trackpad vise nije u centru vec je pomeren u levu stranu. Kada malo bolje razmislis onda vidis da takav layout apsolutno ne odgovara keyboard heavy userima (dizajneri ipak ne pripadaju ovoj grupi) i da ih zapravo odvlaci od kupovine tih uredjaja. Kada pogledas Apple, Dell, Lenovo ThinkPad pa mozda i HP ponudu, izuzetno veliki broj racunara ne poseduje numpad, pri cemu nijedan Apple-ov racunar nema numpad, a novi Dell XPS 13 i Dell XPS 15 takodje nemaju numpad. Ova stavka je zapravo toliko bitna, da nijedan noviji Ultrabook na trzistu ne nudi numpad, nijedan ThinkPad osim W serije ne nudi numpad, da EliteBook nudi numpad, da Dell XPS ne nudi numpad,... Kada hardverski (materijali, zavrsna obrada itd.) uporedis sve ove racunare sa MBPR i MBA lako ces izvuci zakljucak da je jedina razlika zapravo OS, i da bas ti novinari, programeri i menadzeri kupuju zapravo hardverski slicne racunare (materijal aluminijum/neki random metal, tastaturu bez numpad-a, sto veci trackpad postavljen u sredini, grafika je najcesce integrusa, dobar battery life, slicna cena, sirok izbor CPU-ova itd.). Ova cinjenica me je navela da ih strpam u isti kos, a ti me slobodno ubedi da hardverski gledano oni nisu ista grupa. Cak i sam Apple pravi malu razliku izmedju masina namenjenih novinarima i programerima (MBA 13 vs MBPR 13).

Ocigledno je da sve ove premium uredjaje ne koristi klinarija, vec ili neki novinari (MBA), software development (MBPR), menadzment (EliteBook/ThinkPad/MBPR/MBA). Uredjajima kao sto su Surface Book (2 in 1, zavrsna izrada u rangu Apple MB uredjaja) i OS-om koji se prilagodjava tablet modu, jedino sto meni pada na pamet je da Microsoft zeli da ove novinare vrati na Win, a inace o tome oni i sami pisu:

http://www.cultofmac.com/284788/microsoft-will-pay-650-ditch-macbook-air-surface/
http://www.theverge.com/2014/5/21/5737664/surface-pro-3-vs-macbook-air-crown
http://www.theverge.com/2015/9/8/9275157/apple-macbook-air-pro-retina-redesign-phase-out

Sto se tice menadzmenta, vise nego dovoljno puta sam video kakav problem predstavlja konstantno nosenje laptopa teskog 2 kg svaki dan samo da bi se prikazala neka prezentacija, povukao neki podatak, prikazala Excel tabela itd. Nisam kompetentan, ali software-ski gledano verovatno brdo stvari sprecava programere da se vrate na Win, ali ako se odluce imace MB like masine, a to Win 10 ce im ponuditi enhancements koji imaju na OSX-u, Notification Center, Cortanu, TrackPad friendly OS itd. tako da njihov prelazak makar sa strane generalnih user orijentisanih OS funkcija nece biti toliko bolan.

Btw. Jedini racunari koji danas nude NumPad danas su ili 17", racunari sa FirePro/Quadro i gejmerski laptopovi.

Drugi deo posta:

Prvo nigde ja nisam zauzeo neki prepotentan stav, niti sam igde napomenuo softverski aspekt uredjaja, ceo post je okrenut ka HW aspektima i ka klasicnim enhancement resenjima koja su danas dostupna i na Win-u. Iznad je objasnjeno zasto oni zapravo jesu u istoj grupi gledano sa HW aspekta.

@yooyo

Prethodni post je prvenstveno bio orijentisan ka HW aspektima uredjaja i brojnim enhancement-ima koji su danas dostupni i na Win uredjajima, pri cemu se danas MBPR i Surface Book jedino razlikuju u OS-u, ali i cinjenici da Win uredjaj poseduje 2 in 1 opciju. Za to ispod haube nisam kompetentan, ali makar vidim da i u suprotnom taboru nije sve tako bajno (u Apple podforumu se zale na Capitan-a).
 
Odličan review , detaljno , ozbiljno a ne kao ovi gore engadget i verge.
 
Hardverski mi se bas svidja i Surface pro 4 i Surface Book. Jedino me odbija Win 10.
 
Hardverski mi se bas svidja i Surface pro 4 i Surface Book. Jedino me odbija Win 10.

Pa baš na Surface uređajima,pogotovo ovim novim, Windows 10 dolazi do punog izražaja, sve što ti se ne sviđa možeš uz par programčića da izmeniš.
 
Nazalost, w10 je dealbreaker. Ja to ne mogu da smislim. Treba da kupim novu spravu i jednostavno izbor ne postoji.
 
Ja ću držati Win8.1 na SP3 još par meseci, za svaki slučaj... Tek su malo stabilizovali firmware. :)
 
Nazad
Vrh Dno