Šta je novo?

"Dešifrovanje" oznaka memorija

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Nekada je situacija bila jednostavna. Onda je došao taj "overklok" i sve uništio. Sada se ne zna ni koja je stvarna brzina memorije, a imamo i latencije.
Mene zanima - kako odokativno znati koja je memorija dobra, iz onih oznaka. Npr, koje brzine i latencije treba ciljati, ako zaboravimo na overklok?
Evo, gledam u ponudi na jednom sajtu:
Kingston DDR3 8GB 2x4GB kit 1866MHz HX318C10FBK2/8 HyperX Fury Black - zvuči fantastično, izgleda još bolje, onako crno i opako. ;)
Kingston DDR3 8GB 2x4GB 1600MHz HX316C9SRK2/8 - ova ima mnogo kraći i jadniji naziv, uz to je i osetno sporija, ali je tako seksi crvena. ;)

E sad, ova druga memorija je skuplja i to me buni. Dakle, iako je sporija i ima kraći naziv ;), mora da je po nečemu bolja. Kako mogu to odmah da znam?
Da stvar bude još gora, tu je i:
Kingston DDR3 8GB 1866MHz HyperX Beast 8192 MB DDR3 1866 MHz Napajanje 1 65 V CL10 Beast KHX18C10T3K2/8 - ova je opet crna, ista frekvencija kao ona prva. "Beast" mi nekako ne zvuči opako kao "Fury". A ipak, ova je osetno skuplja od te prve. Zašto? Tačnije, po čemu je bolja?

I sličan problem sa:
Kingston DDR3 8GB 2400MHz HX324C11SR/8 HyperX XMP Savage
Kingston DDR3 8GB 2133MHz HX321C11SR/8 HyperX XMP Savage

Obe su isti proizvođač, oznaka, izgled i boja. Ova druga je sporija. Ali, gle čuda, upravo je ona nešto skuplja. Ako odbacim mogućnost pocepanih pakovanja, refabrikovanja ili nepostojanja garancije, tajna očigledno mora biti u onome "324" i "321" u nazivima. Ali, ako uzmemo u obzir da ima više proizvođača (barem van Srbije) i da tako neke oznake mogu da ne budu univerzalne, kako ja da znam koja bi mi bila idealna memorija za npr i5 ili i7, ili za ovakvu ili onakvu ploču ili prosto koja je memorija bolja? Ne po kvalitetu, nego baš po brzini (bez overkloka)?
 
Dobro pitanje, i mene zanima isto. Ako recimo izuzmemo brzinu memorije, onda je latencija ta koja diktira cenu? Uzimajuci u obzir istog proizvodjaca itd. Valjda po pravilu ako je latencija manja, overklok mogucnosti su nesto vece? Pa je onda i cena drugacija.
 
Te oznake nisu "tajna" HX324 to je samo skracenica 3 za DDR3 i 24 za 2400mhz.
To se vidi i u ostalim oznakama.
U sustini nema nikakve razlike u brzini, bar neke koja ce biti primetna.
Razlika se moze videti samo u sintetickim testovima u realnom radu ne.
Po meni ne vredi ta doplata za tu razliku 1.5-2%.

Jedinu korist od brzine memorije imaju APU, tu se oseti razlika.
 
Ja recimo koristim integrisanu grafiku na i3, da li se tu moze osetiti razlika u brzini memorije? Ili je to iskljucivo vezano za APU?
 
i3 podrzava memoriju do 1600mhz, APU 2100mhz.
Za intela ne bi ti znacila brzina memorije, procesorski je bolji od APU ali ne i graficki.
Jedina korist brze memorije za APU je u igrama.
 
Aida64>Motherboard>SPD i vidiš sve programirane profile, a možeš i CPU-Z
 
Namera je da to zna PRE kupovine a ne nakon...
 
Latencije, voltaza na kojoj rade i kvalitet samih cipova ce odrediti cenu. Naravno pored deklarisane frekvencije.
 
Nazad
Vrh Dno