Šta je novo?

Airport Extreme

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Zanimaju me iskustva sa novim modelom. Trebao bi mi hitno novi ruter, a posto imam gomilu uredjaja po kuci (pogotovo kad gosti navrate) ruter treba da se izbori sa svim i svacim. Hteo sam uzeti Linksys WRT1200AC (ili 1900AC), ali niko ga nema, a od Airport Extreme me odvraca cinjenica da nema napredna podesavanja (tipa QoS, podrska za DD-WRT God forbid :d). Zanima me da li postoji ista implementirano "behind the curtain" sto prioritizuje pakete?
 
Ajde da preformulisem onda u - da li neko koristi ovaj uredjaj (novi, verujem da je 6th generation) i kakva su iskustva sa signalom, protokom i stabilnosti veze?
 
a jesi li razmisljao da za taj novac uzmes TimeCapsule od 2tb? taman imas i Time Machine. mislim da su cak iste masine unutra i obe su dual band, samo je extreme bez hdd-a. ja koristim TC kao primarni ruter koji gura poprilican broj uredjaja i nije nikada do sada stucnuo (iMac, moj iPhone i iPad, jedan tv, ps3 i ps4, intel nuc i telefon i tablet od devojke. u drugoj sobi sam povezao airport express kao wifi extender posto sam ga imao od ranije i sve odlicno radi...
 
Znas kako TimeCapsule od 2TB je 43 000. Za oko 35 000 mogu ipak naruciti pa cekati wrt1200ac + neki dobar externi HDD. Linksys je mnogo brzi sto se tice neta, ima QoS, a write i read speed su bolesno brzi od TimeCapsule - mislim da je poprilicno porazavajuce za Apple da ima takav uredjaj (ako se dobro secam write speed oko 25MB/s i read oko 30MB/s).
Kod mene je situacija drugacija - iMac, MacBook, Win PC, Win laptop, 2 x iPad, 6 x telefon (minimum 6 kada nema rodbine u poseti), 2 x D3i (tv preko neta), chromecast takodje, tako da se bojim da uzmem za toliko para Airport Extreme i ispostavi se da se on ne moze izboriti sa tim (jer nema QoS) i da mi se desi tipa da pricam na Skype sa klijentom da mi secka poziv sto je neprihvatljivo za router od 30k+ RSD.

edit: da pojasnim
https://www.youtube.com/watch?v=EO2lVtSxn20
evo ovde u testu je lepo covek rekao da Airport Extreme ima problema kada je u pitanju gomila klijenata sto je cesto kod mene slucaj, i naveo koji ruteri samo nisu imali problem, tako da videcu jos par testova pa odluciti sta uzimam. Za sada mi Airport Extreme po svim testovima ne deluje ni malo obecavajuce...
 
Poslednja izmena:
I ja koristim TimeCapsule od 2TB, malo je reci da sam posle SBB-ovog Cisco multi uredjaja progledao. Cisco je stalno zahtevao resetovanje zbog zaglupljivanja.
Sa skypom nikad nisam imao problema, imam oko 10 wifi uredjaja, od toga su uglavnom 4-5 stalno aktivna (mac mini, laptop, ipad, telefoni, tv)
 
Koliki protok imas (net)? Jesi isprobao domet?
 
50/3 Mb/s.
Domet nisam istrazivao jer zivim u manjem stanu i nemam problem sa signalom.
 
uh, pa poprilicno je poskupela, ja sam je platio oko 36.000 pre skoro dve godine pa sam ti je zato pomenuo ali zbog cene verovatno otpada. extreme nisam koristio pa kapiram da ce se javiti neko ko jeste. sto se brzine tice, znam da TC nije previse brz ali ne bekapuje cesto veliku kolicinu podataka tako da sve brzo odradi. ako se desi da treba nesto vece da bekapuje, tada ostavim Mac preko noci, mada mi uopste ne smeta i da radi u pozadini dok sam za kompom.
kao ruter odlicno radi, mnogo puta dodje jos ljudi koji se nakace pa bude oko 15 korisnika i nikada nije bilo problema. jos jedan razlog zbog kog sam uzeo apple-ove rutere je kompatibilnost i podesavanje sa Mac-om jer mi je mnogo jednostavnije da sve namestim.
verujem da ti nisam pomogao ali sam mislio da bi ti TC bila bolji izbor i radila dobro svoj posao...
 
50/3 Mb/s.
Domet nisam istrazivao jer zivim u manjem stanu i nemam problem sa signalom.
Meni treba da pokrije kucu na sprat od oko 165 kvadrata, plus dvoriste koje je nekih 40x60m
Trenutni ruter (DLink dir-655) to odlicno radi, cak i u podrumu ima signala, ali zna biti nestabilan i imati spikeove i kada si pored njega (dok mu se to pre nije desavalo).
Jel ti svuda po stanu izvlacilo maksimum?

verujem da ti nisam pomogao ali sam mislio da bi ti TC bila bolji izbor i radila dobro svoj posao...
Airport Extreme bi trebao biti identican kao TC, jedina razlika je HDD u njemu (umesto opcije za externi na kome time machine nece raditi). Elem bitne stvari backupujem na 3 servisa - Google Drive, iCloud i Dropbox. HDD na routeru bi mi eventualno sluzio za fotke sa DSLR i zato mi je bitno da je brz (1 RAW file je oko 40MB ili vise, pa vidi kako je kad imas gomilu fotki i hoces da ih otvoris na bilo kojoj masini u Lightroom).
 
Meni treba da pokrije kucu na sprat od oko 165 kvadrata, plus dvoriste koje je nekih 40x60m
Trenutni ruter (DLink dir-655) to odlicno radi, cak i u podrumu ima signala, ali zna biti nestabilan i imati spikeove i kada si pored njega (dok mu se to pre nije desavalo).
Jel ti svuda po stanu izvlacilo maksimum?

U najudaljenijoj prostoriji (15m 3 zida) nije. Jutros sam merio - download je na 40Mb, dok je u ostatku stana ~ 48Mb.
 
Zanimaju me iskustva sa novim modelom. Trebao bi mi hitno novi ruter, a posto imam gomilu uredjaja po kuci (pogotovo kad gosti navrate) ruter treba da se izbori sa svim i svacim. Hteo sam uzeti Linksys WRT1200AC (ili 1900AC), ali niko ga nema, a od Airport Extreme me odvraca cinjenica da nema napredna podesavanja (tipa QoS, podrska za DD-WRT God forbid :d). Zanima me da li postoji ista implementirano "behind the curtain" sto prioritizuje pakete?

I ja koristim TC najnovije generacije već neko vreme i mogu slobodno da kažem da je to, između ostalog, najbolji ruter koji sam koristio.

Nikada, ali nikada ni najmanji problem, sve radi stabilno i brzo.
 
Posto mi TC verovatno ne treba, jer backupujem vec ono sta mi treba, sumnjam da bi TC isao, ali zato USB drive kao NAS je zgodno, medjutim Apple je tu solidno spor. Sve su vece sanse da uzmem Linksys WRT1900AC/WRT1200AC(koji imaju bolesno dobre performanse za externi drive) ili Asus AC87U koji je navodno sa novim firmware-om bolji od svih za klasu sto se tice wifi i QoS navodno ozbiljno dobro radi. Zanimljivo je da Asus AC87U ima opciju u firmware da se externi drive ukljuci kao Time Capsule i kazu ljudi da radi sasvim normalno, tako da nije los izbor, jedino sto je sporiji sto se tice peformansi od Linksys.
Ako nekog zanima za externi drive, Apple TC i AE imaju oko 30MB/s read/write, Asus ima oko 50/40 read/write, dok linksys ima oko 100/80 read/write.
 
I ja koristim TC najnovije generacije već neko vreme i mogu slobodno da kažem da je to, između ostalog, najbolji ruter koji sam koristio.

Nikada, ali nikada ni najmanji problem, sve radi stabilno i brzo.

Posto cu externi drive drzati spojen na iMac jer ga najcesce sa njega koristim i imam oko 130/130 read/write speed, a iMac je 24/7 ukljucen zanima me sledece - da li si mozda testirao Gigabit ethernet na TC ili Airport Extreme? Zanima me client na clienta transfer speed ako su oba prikacena na Gigabit ethernet - trebalo bi u sustini da se ponasa kao obican switch i da ima full speed zar ne?
 
Pazi, ja sa TC komuniciram isključivo bežično, tj. MBP nije na žici sa ruterom.
Kod mene je na TC zakačeno brdo stvari (nešto direkt, nešto preko sviča): 2 QNAP NAS-a, Squeezebox Touch, TV, XBOX.
Kada npr. radim transfer sa MBP na NAS, brzina je vrlo stabilnih 12 MB/s. Transfer sa eksternog diska koji je USB2.0 zakačen na NAS na taj isti NAS je opet stabilnih 32 MB/s.
Sa NAS-a na NAS (preko MBP, bežično) je najslabije, oko 7-8 MB/s.
 
Pitam jer zelim da mi na iMac bude externi disk i on ce imati 130/130, a zelim da iMac i PC budu spojeni Gigabit Ethernet-om na router kako bi brzina sa PC-a bila oko stotke. Ne planiram nista da kacim na router kao externi disk sem ako bih nasao kod nas ili nekog ko uvozi Linksys WRT1900ACS(verzija 2) sto je nemoguce.
 
Posto ne mogu edit da dodam - da, ethernet portovi medjusobno se ponasaju kao obican switch (LAN to LAN) i moguce je teoretski izgurati do 1Gbps uz opremu i kablove dok je WAN to LAN max oko 350Mbps ali to me ne brine posto u Srbiji jos niko ne nudi gigabitni internet :)
 
Evo da dodam - uzeo sam ipak Airport Extreme jer sam definitivno nasao da WRT1900AC(1200AC, 1900ACS) imaju ogormne probleme sa stabilnosti, da se restartuju sami od sebe, da wifi droppuje, pa se mora reboot da radi, a jedini nacin da bude stabilan je OpenWRT i onda opet ne radi key thing koji je adut ovog routera - ultrabrzi USB storage. Asus RT-AC87U - ista stvar, kazu cesto nestabilan, i kada sam procitao jos od inzenjera iz Asusa da kazu da se ne koriste specijalni karakteri za sifru za wifi jer onda router pocne da se reboot bez razloga odustao sam i od toga. Storage sam resio tako sto mi je svejedno iMac stalno on, i 2TB drive je spojen na njega i izvlaci 130/130 MB/s. iMac sam spojio 5e kablom na Airport Extreme i PC je spojen 5e kablom. Write radi sa oko 98 MB/s uglavnom (testirao sa gomilu fotki od cca 40 MB svaka). Sto se tice samog routera signal na nekim mestima dosta bolji, na retkima malo gori, ali sto je najbitnije cim je losiji signal nema disconnect kao pre, vec radi sasvim pristojno. Takodje stari router mi je random disconnect iPhone svako malo, a i 2 androida, sada se to ne desava, tako da thumbs up za Airport Extreme.
 
- mislim da je poprilicno porazavajuce za Apple da ima takav uredjaj (ako se dobro secam write speed oko 25MB/s i read oko 30MB/s).

pa koliki bi transfer trebao da bude preko 802.11n?!?

dok linksys ima oko 100/80 read/write.

o kojoj jedinici mere picas: megabajta na sekundu ili megabita na sekundu? Nemoguce je da preko wifi prenosis 100 megabajta na sekundu...

EDIT:

tek iz poslednjeg posta sam shvatio da pricas o kablu... :D

i jesi li probao koliki je transfer preko kabla na eksterni disk zakacen na AirPort?
Ja imam stariji AirPort Extreme sa USB 2.0 i on imao tih 30tak MB/s - zato sam i sklopio poseban PC sa OpenMediaVault-om kao NAS...
 
Poslednja izmena:
Pa to i jeste jedini problem zbog koga nisam hteo uzeti Apple ali sam ga na kraju uzeo zbog stabilnosti - trebalo bi izmedju 25 i 30 da bude i kablom posto je jos uvek USB 2.0. Ja sam to resio kao sto sam vec rekao tako sto je HD share-ovan na iMac koji je stalno ukljucen, a on je povezan na Gigabitni LAN.
 
Evo da dodam - dakle posle vise od 20 dana od inicijalnog setupa Extreme se nije ni jednom zaglupeo ni na par sekundi - radi bez ikakvih restarta, pucanja wifi i sl. Stvarno uredjaj za preporuku iako je izasao u 2013. naspram ovih iz 2014./2015. sto imaju mnogo problema i nikakvu podrsku :d
 
Ja ti rekoh...Definitivno najbolji ruter koji sam do sada imao!
 
Evo da dodam - dakle posle vise od 20 dana od inicijalnog setupa Extreme se nije ni jednom zaglupeo ni na par sekundi - radi bez ikakvih restarta, pucanja wifi i sl. Stvarno uredjaj za preporuku iako je izasao u 2013. naspram ovih iz 2014./2015. sto imaju mnogo problema i nikakvu podrsku :d
Da li ima Bridge Mode? Hteo bih da povežem da ga povežem sa Mikrotik ruterom preko WAN porta ali da ne radi dodatno rutiranje na posebni IP opseg već da uređaji pokupe adrese sa DHCP na Mikrotiku. Pošto mi trebaju ostala 3 LAN porta za povezivanje.
 
Da li ima Bridge Mode? Hteo bih da povežem da ga povežem sa Mikrotik ruterom preko WAN porta ali da ne radi dodatno rutiranje na posebni IP opseg već da uređaji pokupe adrese sa DHCP na Mikrotiku. Pošto mi trebaju ostala 3 LAN porta za povezivanje.
Imas DHCP, DHCP + NAT i Off (Bridge mode), tako da - affirmative :d
 
Imam ja problem. Dešava mi se da provajder povremeno izgubi mrežu, posle čega ruter nije u stanju da se ponovo konektuje dok ga ne restartujem. Jel' postoji neko setovanje da posle gubljenje mreže automatski uspostavi link umesto što moram da ga restartujem?
 
Meni je provider gubio internet konekciju ali airport u tim situacijama nije zezao i cim bi se provideru vratila konekcija sve bi bilo ok bez ikakve intervencije. Da nemas mozda dupli nat ili nesto tako - tipa da ima providerov router koji dodeljuje ip adresu uredjajima, pa onda se mozda taj dhcp zaglupi pa ne dodeli extreme-u adresu?
 
Nemam dupli nat, ali nemam ni DHCP. Ide preko PPPoE.
 
Evo i ja uzeo u USA refurbish Airport Extreme (našao za 100 dolara). I ja sam oduševljen, osetan kvalitet (zamenio TL-WL1043ND). Povezao sam i stari SSD (stavio ga u USB fioku). Jedino sam imao problem da povežem Kindle PW3 i ATV4. Prvo što sam uradio je da sam promenio kanal za 2.4GHz na 13 pošto mi je tu bilo najčistije ali nisam mogao da povežem ATV4 (unesem lozinku ali kaže da neće da poveže) dok Kindle nije video ni jednu Wi-Fi mrežu (privatnu, guest i 5GHz). Onda sam rešio da probam da promenim kanal i stavio na 1. Zakačio sam Kindle ali ATV4 opet nije hteo. Zatim sam probao na 3 i uspeo i ATV4 da prikačim. Nemam pojma zašto se ovo dešava ali eto sada radi. Nisam baš hteo na kanal 3 pošto najveća gužva u komšiluku je od 3 do 11 ali eto.
 
Da li ovaj ruter ima VLAN, DMZ i QoS podesavanja?
 
Ne, ovo nije ruter za čačkanje i podešavanje do u sitna crevca.

Namešten je kako treba i radi posao odlično. Ko želi da se igra sa podešavanjima ovo nije za njega.
 
Imao sam rutere sa QoS i Linksys-ove i DLink i mogu ti reci par stvari:
1. QoS kod nekih je limitiran losim hw-om u istima pa tako imas slucaj rutera na kojima ces imati upload ogranicen na 2Mbps ako upalis QoS.
2. Ne radi. Prosto receno kod gomile ili ne radi kako treba ili radi sa limitima ili se ruter toliko optereti sa tom funkcionalnosti da se reboot cim ima vise uredjaja...

Airport Extreme prosto radi i vrv ima neki QoS u sebi koji automatski daje prioritet UDP saobracaju (bar meni tako deluje) koji ti je bitan tipa za igre, VoIP i sl.

Ako bas hoces QoS koji radi i koji ces sam podesiti onda ces morati microtik da budzis (jeftinija varijanta, ubiquiti indoor ap-ovi su nestabilni) ili izvadi lepo oko 600-800 eur za neko premium resenje - sve ispod toga zaboravi.
 
Nazad
Vrh Dno