Šta je novo?

Linux i OS X dual boot?

Rossi

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poruke
1,200
Poena
650
Na prvi pogled vrlo prosto pitanje.

Medjutim, poslednjih 10-ak dana sam se nacitao svakakvih tekstova, pokusaja instalacija i slicno, ali nista na kraju nije urodilo plodom u mom slucaju.

Probao sam Fedora 22 i Ubuntu 14.04, oba neuspesno.
Nakon pravljenja butabilnog flesa, uspem da pokrenem instalaciju, ali cim se dodje do dela particionisanja - nastaju problemi. Jednostavno Linux vidi celu particiju tj preciznije SSD kao "komad" i uopste ne prepoznaje/ne da mi da odaberem particiju koju sam ostavio za njega.

Juce sam stigao do kraja instalacionog procesa sa Ubuntuom i po*ebo mi je Windows i njegov boot tako da sam open morao da gazim ceo sistem jer nije hteo ni Win a ni Ubuntu da radi.

Danas sam probao opet, nix. Sa Fedore slicna situacija, ne mrda.
Instalirao sam i refind, ali nije mnogo pomoglo...

Ajde ako neko ima predlog, jos bolje iskustvo, sta je i kako uradio - bio bih vrlo zahvalan.

EDIT: U pitanju je MBPR 13", early 2015. OS X El Capitan i Windows 10 preko Boot Campa.

:wave:
 
Probaj sa CD/DVDa da instaliraš.

Ja sam pre neki dan odradio dual boot, prvo sam stavio Windows 8.1, pa posle Xubuntu. Prilikom instalacije Windowsa sam napravio jednu particiju, a druga je ostala nedefinisana i instalirao Windows na tu prvu (tj. drugu, jer sam pravi prvu od 350MB).

Zatim sam pokrenuo instalaciju Xubuntua sa flasha i ništa se nije desilo, dok je sa DVDa proradilo. E tu kada me je pitao sam otišao na something else i odatle od prazne particije napravio swap i / particiju. Otišao na next, instalirao se i posle toga sam imao dual boot normalno.
 
Није проблем у партицијама него у томе што је овде у питању MBPR па је можда ту зврк. Можда јабука другачије ради са партицијама. А можда је довољно да се само изабере Something Else, тај део често збуњује.
 
Mislim da je @calexx upravu, posto jabucica ima EFI ...

@bachi, tvoj slucaj je na Apple masini ili?

:wave:
 
U attachu su oba screenshota.
Nisam probao ove "tutorijale" vec sam gledao po forumima na koje su probleme sve ljudi naletali i koje sam ja imao pa sam pokusao "precicom" da dodjem do resenja sto se izgleda na kraju ispostavilo pogresno.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2015-10-05 at 1.29.56 PM.png
    Screen Shot 2015-10-05 at 1.29.56 PM.png
    91.3 KB · Pregleda: 56
  • Screen Shot 2015-10-05 at 1.30.36 PM.png
    Screen Shot 2015-10-05 at 1.30.36 PM.png
    72.2 KB · Pregleda: 51
nisam siguran čemu će to da ti služi ali u krajnjem slučaju ako linuxom nisi u obavezi da pristupaš hardveru na macu, instaliraj ga na virtuelnu mašinu dok na mac normalno stavi os x, inače ćeš morati propisno da se pomučiš sa dual bootom
 
Za sada tako radim, imam 3 virtuelne masine sa razlicitim distribucijama. Prakticno je sve svrha ucenja/testiranja, ali kako mi polako linux postaje must have, hteo sam da vidim kako ce se ponasati i da li je uopste moguce vrteti ga kao host varijantu na Apple uredjajima.
 
ja koristim linux kao jedini os već duže vreme, ali na klasičnom laptopu, na mac-u mislim da je najbolje da držiš njegov host jer i pitanje je kako bi se linux ponašao na tom hardware-u, a inače znam da divno radi na virtualnoj mašini, ukoliko koristiš virtualbox, barem na linuxu i windowsu, a verovatno i na mac-u, imaš mogućnost da napraviš shortcut na desktop od virtualne mašine, i na jedan klik si od linuxa
 
Pa dovoljno je da odvojiš neki prostor kroz DiskUtility, tipa 20-50GB, možeš i da ga formatiraš u FAT, da bi ti bilo lakše prilikom instalacije da ga nađeš. Ili ono bachi što ti je rekao, i to može. Mada, iskreno, i ja bih ti preporučio da se ne zezaš sa multiboot-om, VirtualBox tera i sedmicu, i XP, Vistu, i svaki linux bez problema. Na macu koristim OSX plus virtual, na pc laptopu linux, bez wina uopšte, ali ako baš hoćeš...
Fedora radi odmah, Ubuntu si ranije morao da skidaš desktop+mac, sad je dovoljno običan, na onim gore linkovima imaš kako da napraviš bootabilni USB, a evo ti još jedan, možda i najbrži metod

http://www.makeuseof.com/tag/install-linux-macbook-pro/

mada, ako želiš da zadržiš i Boot Camp, moraćeš malo da žongliraš između uputstava. Prvi link objašnjava multiboot, mada je malo (više) zastareo, ali čisto da ti da neke ideje.
Ako ipak želiš da probaš, pročitaj dobro ovo što sam ti ostavio, pa pitaj šta ti nije jasno.
 
Obzirom da sam u prethodna 2 dana opet sve napravio i podesio kako valja u OS X/Windowsu, nesto mislim da cu vas poslusati i preskociti "native" Linux.
Juce sam podigao Ubuntu u virtuelnoj masini i to skroz korektno radi.

Ako se kojim slucajem odlucim narednih dana da napravim ovo, skuckacu i jedan tutorijal na tu temu, pa ako kome jos bude trebalo...

:wave:
 
^
Ovo je potpuno isti postupak kao gore što sam stavio sa Ubuntu, i sasvim je ok, osim onog dela sa particionisanjem. ŠEST particija?!? Zaseban VAR? Sprema se da pošalje Gmail u penziju? ccc

;-)
 
Particionisanje je uvek bilo stvar izbora korisnika, zavisno od njegovih potreba. Svako ko se upusta u instalaciju Linux bi trebalo to zna. Za obicne korisnike su dovoljne tri particije. Moze i jedna (/ i /home na istoj particiji), bez swap particije. Ima na kraju tog tutorijala link ka jednom drugom gde covek instalira Mint na lvm enkriptovan dm-crypt-om. Namerno zbog toga nisam linkovao taj tutorijal, da ne bi neko pogresno shvatio da mu treba lvm i dm-crypt. Ja ne enkriptujem moje podatke ali koristim lvm. Uvek cu preporuciti btrfs pre nego ext4 ili nedaj boze hfs+.

Ne znam zasto pokretacu teme treba Linux ali cak i ako je u pitanju web development, ne bi bilo zgoreg da izdvoji malo vremena da pohvata neke stvari. Ukoliko je u mogucnosti i ako proceni da ce mu to biti od koristi u daljem profesionalnom usavrsavanju. Kao sto bi neko ko planira da ulazi u sysadmin pricu trebao da batali igranje sa Virtualbox-om i softverskom virtualizacijom slicnog tipa i uroni u materiju oko paravirtuelizacije (Xen, QEMU, KVM).

Da nije ova diskusija malo tech heavy za ovaj podforum?
 
Primarno pitanje je kako "paralelno" instalirati Linux sa OSX na apple hardveru, tako da je diskusiji mesto ovde, i svidja mi se sto se razvija iz dana u dan i sto postoje tabori za i protiv.

:wave:
 
Nazad
Vrh Dno