Šta je novo?

Da li se isplati...

Zorkos

Cenjen
Učlanjen(a)
15.01.2012
Poruke
123
Poena
170
Trenutno imam i7 870 i Ge Forece 9600, 6 GB RAMa na Win 10.

Razmisljam o upgradu na noviju procesor pa se pitam koliko bi za ono cime se bavim (Povremeno radim video montaze, vise za svoje potrebe, samo povremeno ispadne neka sljaka) bolje bilo da prodam celu konfuguraciju i kupim i3 najnovije generacije (O i5 mozda mogu da razmislim ali tesko mogu prustiti, o i7 ni ne pomisljam). Iako povremeno Premiere stuca, ovaj sistem mi zadovoljavajuce radi posao. No stize 4k, koji nudi dosta opcija za postprodukciju, te razmisljam da obnovim komp (tacnije sve prodam i kupim novi).

Ja znam da je i3 novije generacije bolji, manje se greje ali me zanima koliko je bolji za editing videa... Dakle, da li bi mi za rendering bolje radio neki i3 procesor novije generacije? Ako da koji model preporucujete? Ili bolje ostaviti trenutni sistem i uloziti u bolju grafiku i jos vise rama? Da napomenem da nmam bas ambicije da ucim klokovanje...
 
Sa i3 ćeš da nazaduješ.
 
Ok, nikako na i3. Da li to znači da čak ni i5 tj bilo sta sto šta Socket 1150 a što nije i7 (za kojeg definitivno nemam lovu) ne treba da uzimam u obzir?
Osjećam da je sada prilika da upgradujem na novu platformu, inače ovo moje zastarje, ode u krshware:)
 
ako su igre u pitanju,nista ti i7 ne treba,trazi 2xxx i5 pozeljno otkljucan sa lepom klokerskom plocom,restlo para trpaj u grafiku.
 
apgrejduj grafiku gtx750 gtx960 ili gtx970 , zavisno koliko si para namenio.

i uzmi još 6gb rama.
 
A sad obrt...
Pregledao sam grafičke kartice koje Premier podržava (tj za koje koliko ja shvatam, rendering prebacuje sa CPU na GPU). Spisak je ovdje https://helpx.adobe.com/premiere-pro/system-requirements.html

Na listi se nalazi brdo FirePro integrisanih GPU u AMD CPU. Imam 2 pitanja:
Da li bi prelazak na noviji AMD sa podržanom GPU znatno ubrzao čitav rendering?
Koji onda pristojan AMD CPU preporučujete?

Računam da za moj sistem mogu dobiti 200-250, za upgrade mogu uložiti oko 100 eur.
 
Kao sto su kolege navele, ostavi CPU, kupi jos rama ako moze i nabavi R9 280X. Bolje od toga za gaming i render za te pare ne moze da se unapredi.
 
Obzirom da te svrbe pare, ne vredi da ti pisemo da zadrzis cpu i promenis grafiku.
Ako imas mogucnosti da relativno dobro prodaj cpu+mb+vga, kupi nesto od I5 5th generacije, Z97 i novu nVidia grafiku.
Tako ces moci da rendering prebacis na graficki procesor ...
 
A sad obrt...
Pregledao sam grafičke kartice koje Premier podržava (tj za koje koliko ja shvatam, rendering prebacuje sa CPU na GPU). Spisak je ovdje https://helpx.adobe.com/premiere-pro/system-requirements.html

Na listi se nalazi brdo FirePro integrisanih GPU u AMD CPU. Imam 2 pitanja:
Da li bi prelazak na noviji AMD sa podržanom GPU znatno ubrzao čitav rendering?
Koji onda pristojan AMD CPU preporučujete?
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CC-Multi-Core-Performance-698/
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CS6-GPU-Acceleration-162/
 
Nepipaj cpu+mb bar još 2 godine, šta god da kupiš potrošićeš samo novce uzalud, kupi još malo RAM i neku r9 270 / 280x grafiku....
 
mislim da su ti lepo preporucili uzmi 280x polvan ili nov r9 380 (malo slabiji chip ali manje trosi i jeftiniji je nov nego 280x, barem kod nas).
 
Kad vec govorite o cpu i mb, imam cpu amd phenom 2 X4 955BE i mb MSi 790FX gd-70. Da li da menjam samo plocu i uzmem neku am3+ sata6 i usb3 ili da menjam i cpu i mb. Inace GPU je asus r9 280x dcu2 top.
 
Za sta koristis komp?Prodaj taj cpu o mb i uzmi i5 200k sa matinom,polovno sve zajedno do 200e.Tu grafu ostavi,sasvim ti je dovoljna!Mada taj cpu je i dan danas dobar,ako mozes i znas klokni ga na 4ghz sa dobrim hladjenjem ili zameni za gore navedeno.
 
Poslednja izmena:
Moram ponovo da pitam, kao što jedan koljega kaže, svrbe me pare. Možda mogu da dobacim do 350-400, s tim da nisam gadljiv na polovno, ni najmanje.
- Koliko vidim na netu, hypertherding dosta utiče na rendering. Da li je kupovina novijeg I5 4xxx ili I5 5xxx, koji su brži i manje se griju, isplatljivija jer sa njima nemam hypertherding (pitam samo za rendering, ništa igre)
- Vidim da performanse mog i7 870 i nekog i7 5xxx lošije nekih 30%. Koliko bih "prestigao" ovu razliku klokovanjem bez ikakvog ulaganja u coolere? Imam asus P7H55
- Vezano za ulaganje u grafiku, koliko je postojeće i7 870 + neka predložena fensi grafa bolje riješenje od nekog I7 5xxx sa svojom integrisanom plus moja sadašnja GeForce 9600 GT?
- da li za budžet od 400 eur je moguće izgraditi neki bolji polovan sistem na AMD - dakle koji AMD CPU predlažete umjesto i7 4xxx za rendering?

pozz i hvala :)
 
slobodno overklokuj tvoj i7 na ~4Ghz, razlika onda neće biti 30% možda najviše 10-15%, a za toliku razliku u brzini baciti 200-300e je suludo....
 
- Koliko vidim na netu, hypertherding dosta utiče na rendering. Da li je kupovina novijeg I5 4xxx ili I5 5xxx, koji su brži i manje se griju, isplatljivija jer sa njima nemam hypertherding (pitam samo za rendering, ništa igre)
Mali off-topic, ali zar nije brže GPU renderovanje? Nisam ekspert, i ne znam koji softver koristiš, ali znam da će npr. Blender pre odraditi scenu ako se uključi openCL/CUDA umesto klasičnog CPU renderovanja. E sad, postoje razlike u kvalitetu u zavisnosti od scene, ali isto tako i od samog programa
 
@Space Beer: Koristim Premier, AE i Edius. I ja mislim da je brži rendering sa GPU, ali zato su tu forumi da pitam:)
@sasami: koliko ulaganje u coolere treba da bih imao 4GHz?

Ko odgovori na sve stavke po stavkama ima od mene pivu...
 
Bilo koji vazdušni cooler od 15-20e je dovoljan.
 
Mali off-topic, ali zar nije brže GPU renderovanje? Nisam ekspert, i ne znam koji softver koristiš, ali znam da će npr. Blender pre odraditi scenu ako se uključi openCL/CUDA umesto klasičnog CPU renderovanja. E sad, postoje razlike u kvalitetu u zavisnosti od scene, ali isto tako i od samog programa
Što bi značilo da GPu rendering još uvek nije na nivou kvaliteta CPU renderinga?
Output mora da bude identičnog kvaliteta da bi se govorilo o prednostima GPU opcije, ako se kvalitet smanjuje na račun brzine onda to i nije neki dobitak.
 
Da li to znači da nabavka fensi GPU nije najsretnije riješenje, te da bolje upgrade napravim sa novim CPU?
Pošto je intel ponovo promjenio socket, nema smisla kupovati nov 4-5xxx CPU.
Ne poznajem AMD, kakva je situacija sa njihovim CPU koji su klasa i5-i7? Koji soket je kod njih aktuelan i koliko su "upgradable" u odnosu na intel?
 
Sto se tice kupovine za rendering, ako je budzet problematican, onda AMD 8300 + neki cooler je bolje resenje za cist rendering nego neki noviji i5. i7 je vec bolji od AMD-a, ali i znacajno skuplje resenje.

Ni jedna ni druga platforma nemaju neki upgrade path, ako oces drugi CPU, moraces drugu plocu nezavisno da li isao na Intel ili AMD.
 
Jes da ne pratim ali znam da moram mjenjat matičnu. Ono što me interesuje, s obzirom da je izašao skylake te nije vrijeme za upgrade što se tiče intela, kakva je situacija sa AMD po tom pitanju, da li su oni od skoro zanovili soket?

I da li je istinita priča da se AMD više kvari?
 
nije,ali sto se tice amd-a jedino sto se sad isplati da se uzme je ako naleti neki jaci APU povoljno,naravno ako zadovoljava prohteve.otvori temu na "sta da kupim" i detaljno popisi budzet,za sta treba komp itd.
 
Nazad
Vrh Dno