Šta je novo?

Microsoft Lumia 550

Kao sto rekoh L550 za tu cenu i klasu ima odlican zvuk ali po kvalitetu zvuka ipak ne moze da parira Wave I, XP, Z2 ali je npr bolja od S2 Samsunga. Probao sam sa raznim slusalicama (3 in/2 over ear modela).
Z2/Wave1 i XP imaju puniji, cistiji zvuk sa boljom dinamikom i vecim soundstage-om od L550, jednostavno sa dobrim sluskama se cuje da zvuce bolje u svakom smislu ali daleko od toga da je L550 losa, za vecinu korisnika sa slusalicama kao Pistons bice sasvim dobra. Placebo izgovor ne prihvatam jer jasno cujem razliku a uz to su i drugi ljudi koji su probali imali isti utisak ali da napomenem da razlika nije sad nesto brutalna-drasticna kao kada bi se poredili najlosiji kineski mp3 plejer od 1$ sa plejerom od 1000$.

Inace postoje razlike u zvuku cak i izmedju flagship androida koji dele isti soc, eno upravo u ovoj generaciji na whathifi kritikuju Nexus 6P kako ima neubedljiv zvuk u svakom smislu dok M9/Z5 koji takodje imaju S810 izuzetno hvale. Slican primer je bio i Z1 vs G2, oba sa S800 a Z1 jednostavno ima muzikalniji, dinamicniji, puniji zvuk sto i sam mogu da potvrdim. Uz to mojim usima htc/sony zvuce (u smislu kvaliteta) totalno uporedivo sa Exynos/wolfson Note 4 npr + imaju otvoreniji zvuk/veci soundstage dok npr isti taj N4 zvuci bolje od svakog LG koji sam probao (ne racunam G4).

Tako da ocigledno nije dovoljno uzeti samo dobar cipset, dosta toga zavisi od implementacije a verovatno i od softvera.
Jeste Placebo, imaš merenja na GSM Areni, tehnički je Lumia za nijansu bolja od Z2.
Rekao sam da Lumia ima odličan DAC, i to nije u odnosu na uređaj, nego generalno.
 
Vidi, znam na osnovu tvoje polemike sa par moderatora iz ''hi-fi'' podforuma da si ubedjen u placebo efekte i da je dovoljan najobicniji dac sa cistim zvukom a da je sve ostalo bacanje para.. pa ne znam da li da se raspravljamo uopste :)

Kakav crni placebo, na L550 prakticno nemam zelju da slusam muziku posle cupanja slusalica iz Z2, cak mi i matori Vejv/XP zvuce primetno bolje od Lumie.

Inace gsm arena merenja ne uzimam odavno za ozbiljno, znas i sam da XP zvuci bolje od SGS II a Samsung po njihovim merenjima i zakljucku ima bolji zvuk (S2 im je ''odlican'' a XP samo dobar a u realnosti uopste nije tako, S2 je cak i fail). Takodje uzmi G2, G3 pa posle Z1/Z2 i reci koji ima bolji zvuk (po bugarima su to oba LG-a a isli su cak dotle da G3 ''ima bolju sintetiku'' od telefona sa najnovijim premium Sabre DAC-om :d a u stvarnosti kaska cak i za 2014. androidima (slazem se sa njihovim misljenjem jer sam cuo) tako da bih tu zavrsio svaku polemiku o bugarskoj gsm areni :)

Kako ono kazu - brojke i sintetika se ne slusaju, ima i ovaj FiiO merenja k'o DAC-ovi od 300e i 2 kile pa kapiram da ne moze da im prismrdi ;) Jer da moze ne bi kostao 75$.

Ali da je L550 bolja od vecine telefona iz te low klase, pa verovatno jeste, isti slucaj kao sa L520 pre par godina.
 
Poslednja izmena:
Nije to sintetika, to ti je frekvencijski odziv, kao i niti za displej, kao i preciznost boja.

Ako pogledaš S2 ima očajne rezulate sa slušalicama. Sve se za audio da izmeriti.

A kao što sam milion puta rekao, i što je na svim tehničkim forumima, DAC je par centi, čip kao čip. Previše je skupo praviti loše odvojeno od dobrih.
I jedino implementaciju možeš da za****š.
Lumia zvuči dobro kao i Z2, i kao mnogo skuplje stvari.

Zato većina audio proizvođača ima zvučni potpis, gde namerno nije transparentno, inače bi sve zvučalo isto.
To se pre svega odnosi na slušalice i zvučne kutije.
 
Poslednja izmena:
S2 test nisam gledao godinama samo se secam da su za audio kvalitet rekli da je odlican a za XP da je ''samo dobar'', na kraju XP odra S2 kada je zvuk preko slusalica u pitanju u sta si se i sam uverio :)

Sta oni rade sa tim merenjima i da li primaju pare to ne znam ali znam da su im merenja za G3 bar malo bolja prakticno od svih telefona sa Sabre DAC-om, na HF se kunu u te telefone, cak ih i audiofili hajpuju kako sjajno zvuce a po gsm areni bolji G3, oce to :) G3 sam probao par puta i ima skoro pa isti zvuk kao G2 koji se takodje nije proslavio u svoje vreme ali je dobar :)

Prvo polje na kom L550 pada u odnosu na Z2 je osecaj prostora/soundstage, utisak ''punog'' zvuka koji nema i u poredjenju sa Z2 lumia mi zvuci nekako tanko, usko, praskavo i tu je stvarno Z2 dere dok je razlika u dinamici manja. Znam o cemu pricam, cak sam i danas vrteo neke audiofilske test kompilacije (imas za DL ''kod rusa'') na oba telefona. Mislim na slusanje sa ckx9/hd7 jer im je soundstage sigurno medju najboljim u cenovnoj klasi a i inace su izrazito detaljne sluske.

Posto ti slusas sa m30x/pistons verovatno ni ne mozes da cujes tu razliku jer za te slusalice vazi da zvuce kompresovano. Ali vrlo lako je moguce da ti L550 ostavlja takav utisak zbog jacine izlaza i m30x koje nisu bas super-efikasne/osetljive sluske, treba im jaci izlaz od ovog sa Z2 koji je optimalno jak samo za bubice i ostale sluske do 32 oma.

Sto se dac-a od par centi tice.. ja jasno cujem razliku izmedju low end karte i socijala fiio proizvoda (i to sa +/- za oba uredjaja), vise puta sam cuo razne zvucnike na skupoj opremi i nikako ne mogu da se slozim sa tvojim stavovima iz hi-fi threadova, jeste da ima naplate imena i magle ali ne postoji bez razloge skupa audio oprema. Planiram da uzmem ESI kartu koja je samo malo skuplja od fiia i 1000e smem da dam da cu cuti jasnu razliku u korist te samo malo skuplje karte a da ne pricam o slucaju prelaska na neku besnu opremu.

U sustini verujem samo svojim usima i za mene je ovo cista situacija - L550 zvuci odlicno za tu low end klasu ali mi je Z2 bolji jer ono sto cujem zvuci bolje i pored nesto tiseg izlaza, to je to :)
 
Poslednja izmena:
Istekao edit.

Zasto ne mogu da skinem tune in radio? Pise da uredjaj nije podrzan.. da li je to zbog ovog insajder softvera ili?Bedak jer je to jedna od osnovnih aplikacija..

Inace ima bagova i na ovom .71 :) Ali moze da se koristi fon.. nema uzasnih problema, bar ne za sada.

Desilo mi se jednom da tastatura ne reaguje uopste na kucanje vec samo treperi. Zatim pri otkljucavanju ekrana ume da se desi lag tj sve zastane na crnom ekranu i tek onda je moguce otkljucati fon. A primetio sam i cudan bag - po ekranu su iskocile nekakve search ikonice tj ona lupa (stotine njih) i to je trajalo nekoliko sekundi.

I stvarno steta za onaj propust u izradi tj za ''kanal'' oko prstena kamere gde se veoma lako skuplja prasina, ne znam sta im je bilo tesko da lepo sve to spoje kada je vec uredjaj sasvim solidno izradjen za ovu klasu.
 
Jesi li uradio hard reset? Meni se čini da je tel bolje radio sa .63 buildom, ali pošto nisam radio hr od build .36, moguće da je zbog toga. Čekam sledeći build sledeće nedelje, pa ću uraditi hard reset.
 
hsv

Vidim, ali kao što se meri i kvalitet ekrana, tako se meri i kvalitet zvuka.

Soundstage kao deo DAC specifikacija ne postoji, postoji stereo-crosstalk.
 
Ima ovde solidno poredjenje izmedju 550 i 640, ne moze uopste da se kaze da je 640 stvarno bolji izbor, otvaranje aplikacija je brze za pola sekunde, mozda i manje, na 640. Edge ista brzina ili brzi u par situacija na 550, kamera takodje, pogotovo vidljivo na auto focusu u video snimcima, multitasking takodje deluje bolje na 550.
Ovo i sebe malo tesim jer sam realno mogao da uzmem i 640 za smesne pare jer sam presao na veci paket, pa je 550 ispao dinar, a totalno zaboravio da proverim koliko bi bio 640, verovatno 5, 6 hiljada sto je isto smesno.
A i 4.7 mi mnogo vise lezi od 5"

 
Bolje da si uzeo 640, na tom klipu se vidi da je i brzi i mnogo vise smooth.
 
Poslednja izmena:
hsv

Vidim, ali kao što se meri i kvalitet ekrana, tako se meri i kvalitet zvuka.

Soundstage kao deo DAC specifikacija ne postoji, postoji stereo-crosstalk.

I onda imas prakticno sve razlicite rezultate merenja kalibracije ekrana, svaka fon arena dobija drugacije podatke (tipican primer gsm i phone bugarske arene vs bench/anand ciji rezultati deluju najtacnije). Aj IPS paneli se bar malo razlikuju ali ovde su u pitanju cak i drasticne razlike. Na nekom poznatijem sajtu sam video merenja SGS II gde je postigao super rezultate a u realnosti znas kako zvuci.

Tako da kojekakvim bugarskim arenama vise ne verujem, samo svojim usima :) Dobro, mogu i odredjenim sajtovima posvecenim audio(filskom) hw/sw i utiscima sa HF npr.
A da je ovo 2010. godina poverovao bih toj ''areni'' i njihovim merenjima da npr G2 i G3 zvuce bolje od Z1 i novijih telefona a u praksi je obrnuto doduse razlika nije drasticna ali je ima.

Zanimljivo je to sto se moj utisak o zvuku prakticno svih telefona i slusalica koje sam probao poklapa sa utiscima what hi-fi sajta cije recenzije nisam previse pratio jer nemaju gomilu merenja i teksta, samo (uglavnom) krace utiske i zakljucak o tome kako sta zvuci. I bukvalno se 99% slazem sa njima (i sa pozitivnim i sa negativnim karakteristikama naravno). Isto tako sam na HF forumu nasao dosta utisaka sa kojim se slazem ali sam na netu netu nalazio i hajp o odredjenim uredjajima za koje sam ubedjen da su lazni jer sam u medjuvremenu probao taj hw.

Na kraju cale je odusevljen sa zvukom L550 telefona preko mojih slusalica i to je najbitnije. Sad samo moram da mu kupim neke sto bolje sluske sa dobro izbalansiranim zvukom i to je to :)

@ Lozac

I ja sam razmisljao o tome da li je greska sto nisam izabrao L640 jer ipak ima malo bolji hw ali sad je gotovo. Ali mozda je i bolje ovako, sa 550 da se predje na polovnu 930 krajem godine :)

Sto vise koristim ovaj fon sve vise sam ubedjen da bi dobro doslo da ima jos 512Mb rama, ipak aplikaciju postaju sve bolje, zahtevnije/''teze''.
 
Poslednja izmena:
Vrv će to biti bolje i na 640 kad dobije sređen firmware... Inače Snapdragon 210 jeste slabiji od Snapdragon 400, ali ne mnogo. Najveća razlika je u GPU. :)
 
Ipak je ovde bitniji sto brzi cpu, ko razmatra telefon ove klase ocekuje da radi sto brze u svakodnevnom koriscenju i cisto sumnjam da planira neki ozbiljan gaming.

A GPU ocigledno nije bas brz (+ 720p displej) ali moze da posluzi, rekao bih da je neki limit za fluidno igranje Temple Run 2 na max. podesavanjima, cak i tu ima manji problem sa fps ali ipak igra radi dobro.

[YOUTUBE]1dYWz-1r7g0[/YOUTUBE]

U ovom primeru skoro sve ''secka''.

Dok ovde SA radi mozda i sa iznenadjujuce malo seckanja ali je CJ nevidljiv :)

[YOUTUBE]06tvEmoBnlA[/YOUTUBE]

Ali to je stvarno najmanje bitno u ovom slucaju.
 
Poslednja izmena:
@hsv
TuneIn su povukli posto je UWP bila katastrofa na telefonima da je dorade. Ima vec 2-3 meseca.
 
Ma kao za 'caleta' a uziva u lajv tajlovima, stavio da se gasi ekran na 10 minuta i gleda tajlove kako se pomeraju..
 
Ja tebe ništa ne kapiram, drvlje i kamenje a planiraš da kupiš isit OS, sviđa ti se, priznaj :d .

Pljuvao sam dok je L550 radila katastrofalno lose tj sve do prelaska na .71 koji je lagovit i ima uglavnom sitne bagove ali je bar moguce iole normalno koristiti uredjaj.

Fon nije moj i ne planiram prelazak na L930 (ili neki 'droid te generacije) vec cale, pre svega zbog bolje kamere i uopste boljeg-brzeg hardvera.
A ja nemam nameru da koristim WM os :)

Nego koliko vama traje punjenje baterije? Sa ovim fabrickim punjacem bas sporo puni a sa nekim starim sony primetno brze.
 
Poslednja izmena:
Taj fabricki punjac je sigurno meki krs od 700 mah a sony je jaci i puni brze. A ja rekoh jednom da je razlika izmedju l550 i nekog androida od 100e da ce lumia raditi sve brze kako se bude peglao w10 a taj android sve gore kako se bude punio aplikacijama :)
 
Još gore 550mA, sa Sony punjačem od 1,5A puni kao lud. Moguće da podržava QC, mislim da taj chipset ga ima.

hsv

Hydrogenaudio, AVS nije loš. Poseti njih.
Što se tiče What Hi-Fi i sličnih, niko ih ne uzima za ozbiljno, i ismevaju ih ovamo. Ima primera gde su razni audiofiliski sajtovi kopirali iste izjave za različite uređaje, i kontradiktorne.
 
Poslednja izmena:
Jeste 550 mAh punjac, jutros sam proverio a onaj sony je 1500 mAh pa nije ni cudo sto se baterija primetno brze napuni. A S210 ima QC 2.0.

Inace je autonomija relativno slaba na ovom .71, ocekujem da ce biti bar 20% bolja sa finalnom verzijom softvera.
 
Poslednja izmena:
Ipak ima dosta bagova i na ovom .71.. bukvalno ne mogu ni da se setim vise sta je cale sve prijavio. Ali je bitno to sto elementarne funkcije rade stabilno, ima laga i usporenja ali bar se ne restartuje telefon tako cesto, nema uzasnih bagova koji nerviraju toliko da bih razbio fon.

Mada ume zesce da smara kada sve uspori pa je kucanje prosto nemoguce, slova se pojavljuju/komande reaguju i sa po nekoliko sekundi kasnjenja ali to se ne desava previse cesto. Bio je tu i neki bag sa prikazom u imeniku ali za to nisam siguran da li je krvi raspad softver ili je doslo do nekog baga pri kopiranju imenika u vipu na novu karticu. Takodje neke igre i dalje laguju a neke rade normalno.

Sad samo ostaje da se ceka ta finalna verzija desetke.. ako bude radila stabilno, fluidno kao 8 bice ovo ok fon, u suprotnom.. samo jos jedan jeftin smartfon koji se softverski raspada.
 
A jesi li probao novi firmware?
 
Ko je tebe kleo da moraš da se patiš sa WP :D
 
Meni na L1520 nema nekih bagova na koje bi se specijalno zalio. Samo je fluidnost ipak jos daleko od 8.1. To da poprave i bice tip top. Naravno onda ce aplikacije ostati problem i mora tu dosta da se poradi
 
Usporenja, restarti, tastatura laguje, stvarno ne razumem kad, gde, kako :)

Sent from mTalk
 
A sta ti sad kao prvi put cujes za te probleme za L550, niko osim mene se nije zalio? :) Ipak zanimljivo je kako su zalbe krenule tek kada sam napisao sta sam primetio da ne valja (tj da se raspada) :d

Sto je najjace imas raspalu .29 verziju a sve ti radi ok i samo je nedostatak fluidnosti problem :)
Kod mene se fon pre .29 raspadao koliko je ocajno radio a na .29 je bio prepun svakakvih bagova dok je sada na .71 upotrebljiv ali i dalje sa povecim brojem (fala bogu uglavnom ''sitnih'') bagova i najvise smaraju ta povremena ali primetna usporenja i nedostatak fluidnosti ali kao sto rekoh fon moze da se koristi ali u stilu ''W10m beta feat bagdroid iz 2011. povremeno pa opet malo W10m beta'', eto tako radi.

Moze ovo da bude veoma dobar fon ali kada kvalitetnim softverom (konacno) budu opravdali hajp koji godinama vazi za Lumie, do tada ovo je polu-raspad i totalna neozbiljnost MS-a.
 
Poslednja izmena:
Izasao build .107 za Windows insider (Insider Release Preview)
 
Poslednja izmena:
Jel stavljao mozda neko kaljeno staklo na ovaj fon? Bas me zanima kako se ponasa displej sa dodatnim staklom jer i ovako ima cudan odziv, ne bas precizan a nekada kao da ne odreaguje kako treba..
 
Stavio sam ja, al tu l550 koristi devojka, ne mogu 100% da tvrdim da ne valja, al ona nešto nije zadovoljna :)

Ja sam stavio pre 2 dana na l640 isto staklo (isti kinez) i ne vidim razliku.
 
Videcu sta imaju po lokalnim prodavnicama ali ne bih uzeo neko krs staklo. Sa ali-a znam da se preporucuju Nillkin i Mocolo valjda ali me smara da cekam.. mada ako su se ta stakla generalno lose pokazala na ovom telefonu onda je bolje ne stavljati nista.
 
Nazad
Vrh Dno