Šta je novo?

Intel Skylake novi PC potrebna pomoc oko odabira komponenti :)

gifts101

Poštovan
Učlanjen(a)
26.07.2015
Poruke
34
Poena
54
Poz ljudi, doslo je vreme da posaljem svoj stari AMD FM2 APU A serije u raj :) bice brzo i bezbolno :D haha zasto raj ? mozda bi se neki pitali ( Intel fanboys ) a ne u pakao, iskreno sluzio je veoma dobro na njemu sam napravio prve pare online, prvi sajt i jos mnogo toga i veoma mi je zao sto moram da predjem na nesto drugo ali sta da se radi evolucija zahteva tako ne moze drugacije. Bicu detaljan pa cu objasniti za cega mi treba nov kompjuter i oko kojih komponenti mi je potrebna pomoc u odabiru ( moj moto je uvek da prodjem jeftinije za ulozeno ) da me neko ne shvati pogresno dacu primer kad kazem jeftinije za ulozeno, to se odnosi primer na sajt ( ne znam da li smem da ga navedem ali tamo se kupuje i prodaje ) gde ljudi prodaju mnogo ispod cene ( dobavljaci iz madjarske ) nego kod domacih prodavaca na to sam uglavnom mislio. A pc mi je potreban za sledece ispod.


Osnovna svrha novog kompjutera ?

- Igranje svih novijih igrica na max/ultra detaljima na 1080p ne preko te rez.
- Besprekoran live stream video igara. ( ova zahteva i brz net ali sam resio to )
- Brzo editovanje u Adobe Premiere Pro i After Effects programima ( kad oduzmemo skill ostaje samo raw snaga koje je potrebna da sazvace sve brzo )

To bi bile tri osnovne podele za cega mi je potreban brz kompjuter.

Moje misljenje ?

# Procesor CPU # Da sam vlasnik i7 ( 3-4 ili 5-te ) generacije ne bi prelazio iskreno na novi i7 citao sam zaista mnogo i smatram da se ne isplati prelaziti bar ne jos moje neko misljenje ( ja bar ne bi ) sa obzirom da prelazim sa AMD apu-a iz 2012 pocetak 2013 na Intel onda cu da skocim na prvi vagon :) i7 6700k, razmisljao sam dugo iskreno 4790k ili 6700k posto nista drugo nema smisla u tom cenovnm rangu ( x99 platforma me ne zanima zato nisam spominjao nesto tipa 5820k i jace ) tako da na osnovu pregledanih testova, dane i dane pretrazivanje zakljucio sam da idem na Skylake.

# Maticna MOB # Z170 cip 1151 platforma ali koja ? mislim da mi je ovo glavno pitanje u sklapanju pored gpu ali to cu dole napisati, manje vise proucio sam sve da kazem solidno ali sto se tice maticne nikako ne mogu da se odlucim vidim maticnu Gigabyte GA-Z170-HD3P 126 evra deluje mi kao zaista fantastican izbor ( meni je potrebno da ubacim ram, cpu, jedan gpu, ssd i nikakav oc me ne zanima znaci sve da radi u punoj snazi iz kutije bez modifikacija ) dakle naveo sam kakva mi ploca treba da li zaista ima potreba za skupljom plocom ? ako cu koristiti delove kao sto sam naveo u zagradi i samo jednu gpu, eto tu me najvise zanima vase misljenje ? da li je potrebna neka druga ploca po vama i zasto ?

# Memorija DDR4 # Ovde manje vise i nemam sta da komentarisem nasao sam povoljno kombo 2x8gb ddr4 2133 mhz uzeo bi 2 ta paketa za total 32gb ( znam da nema nikakve svrhe preko 16 ici danas ali zaista Adobe PP moze da iskoristi opusteno svu memoriju koliko je gladan, moze i 64gb ) gledao sam dosta testova ali mislim da mi je 32 sasvim dovoljno za moje potrebe.

# Hard disk SSD 256GB # Bicu kratak Samsung 850 evo ili 850 pro ? vredi li 30-40 evra razlika u preformansama po vama ?

# Napajanje # 600-750W bi za ovaj pc bilo sasvim dovoljno da ima i viska sto je dobro ( od viska glava ne boli ) koje po vama ? ja sam mislio Corsair CX Series 750 Watt ATX/EPS Modular 80 PLUS Bronze ako imate neki dobar predlog da razlika u ceni nije velika navedite mi.

# Graficka katica GPU # Evo dosli smo i do kraja posto ostale komponente tipa ( mis, tast, kuciste itd... samtram da nije bitno ovde da navodim ) graficka je kao i ploca glavni razlog mog pisanja. Znam da Nvidia planira novi cip Pascal uskoro i reklamiraju ga kao neku cudo koje ce biti 10 puta jace sa HBM 2 i 4096-bitnom memorijskom magistralom kao i fury od AMD, samo sto ce Pascal navodno imati 8 i 16gb gddr5 i orjentisan ka 4k igranju uglavnom verujem da je malo prica naduvana ali sam siguran da ce novi top model biti bar 3 puta jaci od gtx 980 ti ili titan x-a tako da kod mene u glavi vlada sad velika pometnja sta uzeti, sta god novo da se uzme bice veoma brzo prevazidjeno drugim recima ******, tako da i danasnji gtx970 koji je best buy rekli bi mnogi posle izlaska Pascal-a postace stara baba sa alchajmerom, dakle sta uzeti ? ( a AMD ? ) necu da spominjem amd posto fury serija nije isplativa a 300 serija je isti shit sto i 200 samo malo modifikovana ( u tom pogledu zakljucujem da je 200 serija super kad je izasla a 300 razocarenje kao naslednik ) ostaje dakle samo Nvidia ili druga opcija kao pogled na sve i Amd i Nvidiju plovna graficka dovoljno jaka ali ne previse $ koja bi mogla da izdrzi do Pascala i kad bi se prodavala ne bi udarc na dzep bio velik.


Sreca kao da imam 6 culo pa sam sacuvao tekst na kraju ( posto sam morao opet da se ulogujem i sve se izbrisalo ) Forum :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti bolja ploča.

Mislim da ti je 850 EVO sasvim dovoljan i da ne moraš da dodaješ za PRO.

Traži neko 650W Gold napajanje - Antec, Super Flower, Seasonic, Evga G2 (preko mađara), ne treba ti ništa jače.

Uzmi Gigabyte GTX 970 G1.
 
Ja bih na tvom mestu daleko radije isao na x99 platformu. Livestream = mnogo cpu snage i iskoristice 6 jezgara easy, plus DX12 daleko vise future-proof.
Takodje za sav video editing ce da jede taj Skylake.
edit:
proc/ploca: videh da te ne zanima, ne znam zasto, s obzirom da ce da te kosta malcice vise od Skylake platforme, a znacajno je jaca.

memorija: skylake brutalno skalira sa brzim ramom, tako da juri neki 2800/3000+.
napajanje: CX je djubre zbog toga sto je deklarisano da radi na 30 stepeni, s obzirom da ne zivis u Rusiji, zaobidji u sirokom luku. EVGA G2, ili neki CM V series bi ti legao mnogo bolje.
 
Poslednja izmena:
Kontaktirao sam dobavljca iz madjarske rekao mi je za GTX 970 G1 da je 315 evra, maticna je ipak malo skuplja 148 kao i i7 6700k ispada 360 nema vise po 350 kaze, tako da kad bi isao na x99 platformu procesor sa 6 jezgara 5820k je svega 5 evra skuplji a ploca 40 evra, eto sad opet me stavljate u jos vece razmisljanje sta da uzmem :) ( trazim na netu testove sad i gledam ako imate neki da mi LINKUJETE pustite mi slobodno bio bih vam zahvalan ako nadjete poredjenje za Adobe gore napomenute programe za te cpu ) moram jako dobro da razmislim jos, i sto se tice te graficke sta mislite kad izadje novi pascal da li cu moci da je utopim g1 za 240 evra ? ako je stavim na ogls prva 2-3 dana po izlasku nove nvidia serije posto tad planiram da uzmem nesto ekvivalentno danasnjem gtx 980 cim izadje.
 
Poslao sam upite za cene za x99 platformu za odredjene komponente kad mi jave jos jednom cu dobro razmisliti i odluciti sta cu, kolika je razlika izmedju 2133 mhz ddr4 i recimo 2800 mhz-3000 mhz u preformansama u Adobe programima i igricama da li vredi razmisljati o brzoj memoriji uopste ? i sto se tice graficke gigabyte gtx 970 g1 je najisplativija za pare mada i r9 390 8gb ima istu cenu a te 2 gracike su kako u kojim igrama iste gledao sam testove mada i tih 8gb mi deluje dobro sta vi mislite i po tom pitanju ?
 
Uzmi 970 G1 jer ćeš kasnije moći lakše da je prodaš za veće pare zato što je nVidia, da se ne lažemo.
390 realno nema koristi od tolike memorije.
 
Eve, ovako,
ja , kao "ekspert" za grafike" :D, narocito za gtx 980, ;) mogu da ti kazem, :alo:
u pravu si sto se tice "situacion" u vezi grafika.
Dolazi manji proizvodni proces, i mozemo ocekivati vece performanse, a sad za koliko, obecavaju mnogo, a po meni, ako izvuku 50-70% napredak, za pocetak, bice dobro.
Zbog toga je sad bas nezgodno vreme za kupovanje grafika.
Reko si da te interesuje gaming na max/ultra detaljima na 1080p, za to ti moze posluziti i gtx 970, ali mora da bude overklokovana, jer se kod overkloka Maxvell kartica bas dosta dobija na jacini kartice zbog velikog overkloka i skaliranja koji se dobije u performansama.
Danas cu bas da odradim neke testove za ovu moju MSI 980, kako skalira pri maximalnom overkloku, pa cu da postavim u GTX 980 temi.
Ako bi bas govorili precizno i realno,:rtfm:, za full i ultra 1080p gaming, treba ce ti neka gtx 980, jer ta kartica, i to samo kad se overklokuje, jedina moze da isposluje:smoke:, da framerate bude uvek negde oko 60fps, sto je neki minimum za fluidan i dobar gaming.
To je neka realnost za taj Ultra max gaming, jer si tako postavio svoje graficke standarde.:type:
Moze i gtx 970, ali sa nekim odredjenim kompromisima u stelovanju grafike.
Mislim, da ce novi Paskal doci, ili na prolece ili jesen sledece godine, pre bih rekao na jesen, pa sad izracunaj da li ti se isplati da ides na gtx 980 ili gtx 970.
 
Poslednja izmena:
Poslao sam upite za cene za x99 platformu za odredjene komponente kad mi jave jos jednom cu dobro razmisliti i odluciti sta cu, kolika je razlika izmedju 2133 mhz ddr4 i recimo 2800 mhz-3000 mhz u preformansama u Adobe programima i igricama da li vredi razmisljati o brzoj memoriji uopste ? i sto se tice graficke gigabyte gtx 970 g1 je najisplativija za pare mada i r9 390 8gb ima istu cenu a te 2 gracike su kako u kojim igrama iste gledao sam testove mada i tih 8gb mi deluje dobro sta vi mislite i po tom pitanju ?

Na x99 platformi nije tolika razlika kao kod Skylake-a, jer je drugi IMC.
Uzmi neku 2400 memoriju i miran si, nema neke razlike sa brzom kod x99.

Sto se tice performansi, skylake ce biti brzi tokom gaminga, ali tokom gaminga + streaminga 5820k. Jos ako overclockujes na ~4ghz pri stock voltazi (temp ostaju iste maltene), tek onda ce da gazi po skylake-u.
Bolje ces prodati kasnije nvidiu, ako vec planiras Pascal, nemoj AMD da uzimas jer polovni amd brze gubi na ceni.
 
Kupi polovnu AMD 7950/270 karticu za 70-100e i posle godinu dana isto će da vredi sigurno ili možda 10e manje, nisu to kartice za ultra-max u 1080p ali i više nego dovoljne za nekim srednjim pa i high detanjima...
 
Space Beer hahaha bas si me nasmejao uz jutarnji zelni caj posto sam batalio kafu. :) Da nastavim sa pozitivnom energijom i morbidnim humorom, da sacekam polovni Zen najbolje ? :D oko 2017 ce se naci koji sigurno. Salu na stranu bas sam citao juce za Zen 8 i 16 jezgara 14nm od AMD :) deluje impresivno na papiru ali dzabe o tome pricati mada ko zna mozda AMD napravi cudo kao i sa ovim Fury grafickama ali da su 300 do 500 evra za top model bile bi zaista jak udarac Nvidi-ji ovako su samo lupili prvi samar i za koji mesec padaju u rupu kao na filmu 300 dok vicu mi smo prvi napravili HBM.....aaaa.... prc. To je kod kompjutera taman odlucis da uzmes nesto i posle par meseci izadje nesto jace i sjeb# te u mozak i dzep ali tako se osecaju uvek oni ( mi ) koji kupe pri kraju jedne ere nesto a verujem da ima i mala ljubomora kod svakog kad izadje nesto novo a on dao pare za stariji model i sad ima taj ego momenat dok ne uzme novije ma malo mora da ima svako tu dozu :) znate o cemu pricam. Tako recimo sta kad izadje 6820k :D ali sta da se radi to je zivot nesto se moram uzeti. Citao sam da ce novi cpu izadji za par meseci nastavak seste serije od Intela pa se covek opet vata za glavu ali manje vise x99 5820k sa 6 jezgara i oc na 4ghz je napravljen da traje po meni i sigurno je bolji izbor nego 6700k gledao sam sinoc do 4 ujutru testove i upravu ste gaming samo ako se OC na 4ghz je sasvim konkurentno ( moze da se meri +- sa 4790k i 6700k u igrackim preformansama ali opet se oni mogu lakse oc dalje od 4ghz posto im je to base clock i uvek su malo jaci u igrama krastavac ali to nije ni bitno ako gledamo vecu sliku ) plus donosi fizicka 2 jezgra vise + hyper threading 4 jezgra vise sto mnogo znaci za ovo sto meni treba a to je video edit i live stream + gaming tako da drugari sa foruma hvala vam onda definitivno uzimam x99 platformu kad bolje razmilsim i 5820k sa 32gb rama a posle cu ubaciti jos 32gb da mi jos vise skrati Adobe pp edit to mi je izuzetno bitno da ne ulazim u detalje. Stvarno mislim da je best buy 5820k posto su svi ostali bar skoro duplo skuplji ili troduplo najjaci 5690x a i ima samo 3 mdela taj 5930k i 5960k tako da se ovaj najvise isplati. Nista pisem dalje kad vidim sa dobavljacima sta cu jos uzeti od komponenti za sad stoji 5820k kao sigurica a evo neke cene ploca sto sam dobio sta mislite koja je ok da zavrsava sve imajte na umu da cu oc da uradim na 4ghz ne preko a verovatno cu mu staviti Cooler Master Nepton 280l vodeno hladjenje. Kad mi jave za ostatak komponenti javim se da dalje diskutujemo i razmenimo misljenja eto da nije vas uzeo bi 6700k.... bzv.

Par ploca koji mi je prvi dobavljac javio I napajanja sta mislite za koju da se opredelim ?


Napajanja:
THERMALTAKE Smart SP-650MPCBEU 650W: 90 €
THERMALTAKE TR2 700W Gold: 109 €
COOLERMASTER V750 RS750-AMAAG1-EU: 119 €
EVGA SuperNOVA 750 B2: 105 €


Ploce x99

ASROCK X99 Extreme3: 202 €
GIGABYTE GA-X99M-GAMING 5: 202 €
MSI X99A RAIDER: 220 €
MSI X99S SLI PLUS: 222 €
ASUS X99-A: 229 €
GIGABYTE GA-X99-UD3: 230 €
ASROCK Fatal1ty X99M Killer: 235 €

Za gpu da GTX 970 G1 hvala Peja na odgovorima poslusacu te i to cu uzeti i nadam se iskreno da ce se lakse prodati posle. Reviewsrb GTX980 se sad ne isplati realno sem ako mi nije da bacim 150-200 evra sto cu dobiti par meseci na preformansama ipak mislim da mi je bolje da ostavim i da uzmem pravu stvar kad dodje vreme.
 
Kupi polovnu AMD 7950/270 karticu za 70-100e i posle godinu dana isto će da vredi sigurno ili možda 10e manje, nisu to kartice za ultra-max u 1080p ali i više nego dovoljne za nekim srednjim pa i high detanjima...


Druze meni su igre posao manje vise tako da ne mogu tako nesto da uzmem. Nemoj da mislis da sam neki snob kad kazem da bi GTX 970 bilo najskromnij nesto sto mogu da uzmem trenutno da zavrsava posao pristojno. I nisam cinican iskreno. GTX 980 ti mi deluje kao prava stvar ali tako nesto sad nema logike cekam Pascal pa cu tad uzeti najjaci model ali ne titan nego ispod njega ekvivalentno gtx980 verovatno.
 
Od napajanja uzmi V750, daleko bolje od ovog ostalog. Ja ne bih toliko stedeo na ploci, ako imas para za 32 giga rama, mozes da das i 50-ak evra vise za plocu. Ali od ovoga ponudjenog Extreme3/x99m killer (imas i na oglasima jednu)
Giga ima uzasne biose. MSI ima velike probleme sa boot-om na svakoj trecoj ploci po utiscima korisnika na newegg-u. X99-a ima naponsku nizeg kvaliteta.
 
Napisacu sta sam uzeo, ali cu dodati i moje misljenje zasto sam izabrao da ne kupim kod nas u ( Srbiji ) i zasto mislim da je to bolje.

Narucio sam kompjuter i sony 4 preko coveka iz subotice sa kp sajta, sve novo sa garancijom kao i ovde u prodavnicama samo sto donose iz madjarske. Bila je teska odluka kod njega ili kod coveka iz ns koji isto radi sa komponentama ( a kapiram oni su glavni za to na kp ) ali je ovaj iz subotice bio za 40-tak evra jeftinij nego lik iz ns-a da ne govorim o kolosalnoj ustedi koliko sam ustedeo...sto nisam kupio u nasim prodavnicama. Do petka mi stize sve sledeceg pa kad ga sklopim sve ubacicu koju sliku i test, dobro je da sam u staru pisao ovde pa ste me odvukli od 6700k i z170 platforme na x99 posto mi je primarni cilj ( video edit, Twitch i YouTube ) uglavnom evo spec sta sam uzeo.

PC specification:


PROCESOR = INTEL Core i7-5820K 3.30GHz 2011-3 BOX
MATICNA PLOCA = MSI X99S MPOWER
DDR4 RAM MEMORIJA = PATRIOT 16GB Viper 4 DDR4 2666MHz CL15 KIT PV416G266C5K
GRAFICKA KARTICA = GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GTX970 4GB GDDR5 OC PCIE
---------------------------------------------------------------------------
NAPAJANJE = THERMALTAKE Toughpower 750W GOLD (Modular)
SSD = SAMSUNG 250GB 850 EVO SATA3 2,5" MZ-75E250B/EU
CPU KULER HLADJENJE = RAIJINTEK TISIS
TERMALNA PASTA = COOLERMASTER IC Essential E2
---------------------------------------------------------------------------
FULL HD WEB KAMERA = Logitech C920 PRO
Sluske = Audio-Technica ATHM50RD
Mic = Rode NT-USB USB Condenser Microphone

Ne racunam ovde sad za Twitch i YouTube opremu dodatnu to sam uzeo preko ( zeleno platno, drzac platna, svetla, drzac mic, stative itd... )

---------------------------------------------------------------------------
Playstation 4 = SONY PlayStation 4 500GB + Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ( bundle )


Dakle izaslo me je sve jeftinije oko 70 hiljada dinara preko nego da sam uzeo u Srbiji zaista ogromna usteda, zasto mislim da ne treba kupovati nista kod nas nego od preko ? uvek prolazite jeftinije + ako neko ima 400+ ocena na kp garantuje vam da je siguran i da ce se u slucaju kvara resiti sve preko garancije koju imate brzo. Eto moja odluka je pala i nikad vise nista ne uzimam u Srbiji od komponenti manje vise ni druge stvari fuck that PDV :D
 
Ok, maločas sam okačio bratsku temu. Malo mi je skromniji budžet od tebe, 120k dinara, ali ideja je ista. Video naslovi + OBS na 1080p/60fps.

1. Da fuq is kp?
2. Baci pogled na temu ako imas bilo kakav savet.
3. Linkuj mi twitch kanal da vidim ko si :D
 
1.jpg

Momci stigla x99 konfiguracija + ps4 hvala svima na savetima da ne uzmem Skylake vec x99 platofrmu koja je ipak bolja za live stream, video edit itd... evo jedna slika i vidimo se na YouTube i Twitch poz svima od gifts101 :)
 
Nazad
Vrh Dno