Šta je novo?

Android Pay

Gizmo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
05.02.2008
Poruke
7,326
Poena
570
https://www.android.com/pay/

Nemamo konkretnu temu gde bismo diskutovali. Ceo koncept ovakvog plaćanja mi je zanimljiv, pošto se u poslednje vreme sve manje oslanjam na keš, više karticama plaćam, stvarno je šteta što u Srbiji nemamo mogućnost za ovako nešto. Zvanično od 29. septembra kad ga budu predstavili zajedno sa novim Nexusima, samo za USA u početku. Nezvanično je krenulo pre par dana, skinuo APK i novi Google Play Services čisto da isprobam. Naravno, ne prihvata naše kartice, pitam se koliko će proći vremena dok to ne bude omogućeno, ako i uopšte bude moglo. Pitam li se da li bi American Express kartica Intese prošla, mada opet sumnjam jer ipak nije podržana banka :) Šta vi mislite o Android Pay-u, da li bi vam olakšao plaćanje da je u ovom trenutku omogućen kod nas?
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-09-12-13-48-54.png
    Screenshot_2015-09-12-13-48-54.png
    45.8 KB · Pregleda: 168
  • Screenshot_2015-09-12-13-48-58.png
    Screenshot_2015-09-12-13-48-58.png
    100.4 KB · Pregleda: 161
  • Screenshot_2015-09-12-13-49-03.png
    Screenshot_2015-09-12-13-49-03.png
    89.5 KB · Pregleda: 161
  • Screenshot_2015-09-12-13-49-11.png
    Screenshot_2015-09-12-13-49-11.png
    205 KB · Pregleda: 161
  • Screenshot_2015-09-12-13-49-20.png
    Screenshot_2015-09-12-13-49-20.png
    179.6 KB · Pregleda: 167
Ne vidim svrhu, meni to zvuci kao simuliranje neke inovacije - aj da se predstavi nesto, zato sto je drugacije. Vec postoji rasprostranjen i pouzdan sistem za placanje bez kesa, koji ne zavisi od uredjaja sa baterijom koja se relativno brzo prazni.

edit: Mada, verovatno bih nesto slicno rekao i za touchscreen uredjaje 2007-08, tako da verovatno oni znaju bolje od mene :)
 
Poslednja izmena:
Ja bih svakako voleo da probam. Nije problem nositi par kartica, ali keš + pun novčanik kartica, to već zna da smara.
Iskreno, niti će ovo kod nas skorije, a i da krene, vrlo malo prodavaca bi ovo koristilo.
Pa, visa paywave ili kako se zove sam viđao samo u lilly.
 
Da li ovo radi sa standardnim terminalima za bezkontaktno placanje kojih sada ima po Srbiji ili je potrebno jos nesto da bi to radilo?
 
Trebalo bi, ista je tehnologija u pitanju zasnovana na NFC-u. E sad, koliko sam shvatio prodavnica treba da prihvata Android Pay, a koji je tačno proces ne znam. Google piše samo o nekoj nalepnici da kupcima skrene pažnju da je Android Pay dostupan, a sa njihove strane verovatno je potrebno da konfigurišu terminal za bezkontaktno plaćanje da radi sa Android Pay. Glavni problem je zapravo da naše banke upadnu na listu podržanih da bi uopšte mogli da dodamo kartice. U Beogradu ovih NFC terminala ima sad svuda po restoranima brze hrane, marketima (Maxi, Idea, Roda, itd), po radnjama u većim šoping centrima (Delta, Ušće). Bilo bi to upotrebljivo, samo je potrebno da Android Pay dođe u Srbiju...
 
Fizicki treba da rade svi, ali trebace upgrade softvera za vecinu sadasnjih uredjaja.

Ovo kod nas nece zaziveti ako ne uvedu neki promo. Manji prodavci sigurno nece, bice dodatni trosak. A Maxi, Lilly, Idea i slicni lanci ce to uraditi kada ih banke forsiraju, nakon sto njih forsiraju Visa/MC. Na isti nacin je uveden Paypass kod nas.
Koliko to ubrzava placanja, bolje od kesa je. Ali na pocetku je bilo muka naterati kasirke da prodju PayPass umesto da provlace karticu :D

U Koreji slican princip (nije Android Pay, ali je ista stvar, samo sto radi unutar zemlje jedino) radi na obicnim kasama koje koristi Starbucks i u Americi, dakle identicne (NFC). I to vec nekoliko godina.
Japan je valjda takve stvari imao i pre PayPass/PayWave-a :D
 
Nazad
Vrh Dno