Šta je novo?

Pomoc!!! Fps dropovi u igrama

Chuy

Cenjen
Učlanjen(a)
24.03.2012
Poruke
7
Poena
151
Pozdrav svim clanovima.
Imam jedan jako nezgodan problem sa racumarom.U igricama kao sto su Gta 5,Grid Autosport itd desava mi se sledece: kad pokrenem igricu ide tecno 60+ fps i tako radi par minuta i onda zastuca na par sekundi smanji fps na 10-20 i posle poveca se nazad na 60+ fps i tako konstantno malo malo pa spusti fps.Imam instaliram MSI Afterburner i posmatram GPU CPU i RAM kako su optereceni i naravno temperature.Primetio sam da na GPU opterecenje ide izmedju 70-98% onda igrica radi tecno,nego kad mi se desavaju dropovi tj smanji FPS onda popusti opterecenje na GPU na 20-30% neznam zasto to radi,CPU i RAM rade normano dalje bez promene.Menjao sam podesavanje u igicama od LOW do Ultra i nema promene.Imam monitor philips 22' full hd 192x1080 na VGA kabel i LG 42' full hd 1920x1080 na HDMI kabel.Komponente sto sam imao tada je napajanje Chieftec APS-550s 550w maticna ploca je Asus M5A87 procesor Amd FX-8350 sa TX3 hladjenjem Ram 2x4gb Kingston HyperX ddr3 na 1600mhz SSD Samsung 840 i GPU Asus Matrix HD 7970 i ups Mustek 600 sa novom baterijom.Pokusavao sam testove da radim kao sto su 3Dmark,furmark i memtest86 i prosao je sve testove bez problema.Cak sam i primetio da na testovima kao sto je 3dmark i furmark nije radio FPS dropove.I posto nisam znao sta je problem odneo sam komp u servis gde su mi rekli da je problem u GPU tj u grafickoj kartici Asus Matrix Platinum HD7970 koja je bila jos pod garancijom i da vratim gde sam kupio.Tako sam i uradi vratio sam u probavnicu kao reklamacija i oni su isprobali - testirali i vratili mi nazad da je graficka kartica ispravna bez ikakvih mana.Onda sam odluci da promenim graficku karticu sam prodao i kupim Gigabyte GTX970 G1 Gaming ali dropovi nisu prestali.Odneo sam nazad u servis kazem evo promenuo sam graficku a problem nisam resio.Kazu oni onda neznaju sta je problem.Od onda sam uzeo jedan HDD od 1TB i napajanje sam promenuo na Raidmax RX-850 AE.Na maticnu plocu imam najoviji BIOS to su i u servis proveravali.Probao sam na Windows 7 Ultimate,na Windows 8.1 PRO i sad imam Windows 10 PRO a FPS dropove nisam uspeo da uklonim.Ponovo sam pustio 3dmark i furmark testove i memtest86 je isao 4h+ i nije nasao nikakvu gresku.Probao sam i RAM plocice da stavim u drugi slot da radi u dual chanel i sve je isto bez promene.
Ako neko zna sta bi moglo sa bude ili je ima iskustva sa ovakvim problemima molim za POMOC jer ovako se mucim vec mesecima.Nemogu da uzivam u igricama jer mi FPS dropovi veoma smetaju.
Zahvaljujem se forumu jer sam mogao da postavim moje pitanje i nadam se da ima nade i da cu konacno resiti ovaj nezgodan problem. :( Ervin
 
Jesi li siguran da ti se processor, maticna ne pregrevaju?
Najvise lici na throttling...
Skini processor i proveri u kakvom su stanju pinovi i socket...
Igre koje igras originali ili?
 
Sad sam proverio temperature preko aida64 kad pokrenem Gta5 i igrao par minuta sacekao da krene drop i temperature su sledece : maticna ploca je isla do 35c - procesor do 62c - graficka oko 56c i bacio sam pogled na hard ssd 36c i hdd 38c
Igre GTA 5 i Battlefield 3 su orginal,to sam kupio_Ostali su crack-verzija.
Evo sad cu probati da vidim procesor i socket,da li je mozda prljav od prasine.
 
FX krece da obara klokove na tim temperaturama, ocisti kuler lepo pa vidi kako se ponasa.
 
Optereti taj processor sa prime ili OCCT pa vidi hoce li da obara klok.
Moze biti premalo ili previse termalne paste ili je stara.
Proveri kako lezi taj kuler na procesoru.
 
Skinuo sam TX3 hladjenje izvadio sam procesor i iglice dobro stoje,izduvao sam socet i procesor kod iglice i vratio nazad.Pastu sam promenuo i izduvao sam tx3 hladnjak i kuler.Pokrenuo sam program prime95 i svih 8 jezgra je zalepio na max a temperatura je 60-62c . Gledao sam na CPU-z stoji na 4.0 - 4.1Ghz i ponekad spadne na 1.4Ghz na par sekundi i onda vrati na 4.0Ghz.
 
Pokreni msi Afterburner i namesti monitoring sto vise parametara.
Pokreni i OCCT da vidis merenja napona.
Kada se desi pad fps izadji i pogledaj u cemu imas oscilacije.
 
Probao sam GTA 5 i Grid Autosport i nema vise FPS dropova - nestali su. Na Grid Autosport konstantno drzi 97% opterecenje i ne popusta,a na GTA 5 od 60% pa do 98% se krece i nespusta ga na 20-30% kao sto je radio.Temperatura procesora je u igricama oko 58 - 60c sto je po meni zadovoljavajuce. Mislio sam da procesor moze da se greje 70 - 80c a pri tome da radi normalno. Sada imam jedan kuler na TX3 a razmisljam ako uzmem jos jedan kuler bice jos bolje za hladjenje.
Sve u svemu sad rade igrice bez FPS dropova,konacno mogu da uzivam u igricama kad imam slobodnog vremena.Hvala Vam na savetima i na pomoc sto ste pomogli da resim ovaj problem.Ja se ovoga nikad ne bi setio a ni servis gde sam nosio komp vise puta. ;)
 
Nazad
Vrh Dno