Šta je novo?

Uzasno spor HDD transfer. Moguci problem u neke postavke?

nikola2004mkd

Slavan
Učlanjen(a)
08.07.2004
Poruke
216
Poena
320
Kada sam uzeo novi laptop instalirao sam Win 8.1 jer sam ocekivao da radice mnogo brze posebno boot time. Ali desilo se suprotno, laptop uzasno se sporo butovao (trebalo mu je oko 1.5 do 2 minuta da dodje do funkcionalno stanje), mnogo sporije nego 6 godina stari laptop. Nakon toga vratio sam ga na Win 7 i radio je jednako kao i stari laptop.
Kada je izasao Win 10 instalirao sam ga ocekujuci da opet dobicu neka ubrzanja ali opet nista od to. Boot time je jednako kao i kad je bio na Win 8.1. Za usporedu desktop sa Win 8.1 boot-uje se za manje od 30 sekundi.
Ali zabelezio sam mnogo simptomaticne stvari. Kada prebacujem neki veliki fajl najcesce video sa jednu na drugu particiju brzina je uzasna, oko 15-18MB. Ako u isto vreme zelim da otvorim neki folder ondak celi sistem zamrznuje na neki 1-2 min i nakon najednom otvara folder.

Sistem ima najnoviji BIOS i drajvere. Sta vi mislite, jer mozda ima neke postavke koje je moguce da rade probleme sa transfer rate-om?
 
S obzirom da ne daješ konkretne specifikacije, treba da se nagađa.
Hard disk-u možda nešto fali, možda je kombinacija softvera i hardvera. I ako hoćeš stvarno dobre brzine i u mogućnosti si, SSD je way to go.
 
Lenovo G50-70 / i3-4030u / 4GB RAM / 1TB, 5400, 8MB / Radeon M230, 2GB / Intel 4600HD /
 
Не верујем да је хардвер ако добро ради на Седмици. Типујем на инсталацију и драјвере. За прво је најбоље да се контактира Microsoft и провери да ли је све ОК а друго ... провера драјвера. Евентуално нека ажурирања која трају док се не заврше или искључе.
 
Na 7 radi dobro kao i 6 godina stari laptop (nije da sam ocekivao da radice 2-3 puta brze) ali ocekivao sam neki 10-20% ubrzanja.
Za 8.1 mislim da su bili neke problema sa Lenovo i neka nekompatibilnost koja ne bi trebala da postoji kod 10, za to sam i instalirao 10.
Bas me interesuje dali drugi ljudi imaju ovakav problem sa ove laptopove?
 
Ja imam Toshiba Satellite L750 koji ima slabiji processor, manje ram memorije (3GB)
Slabiju graficku GeForce 315M dosta salbija od tvoje...sve u svemu 5 godina star lap.

Vent kulera riknuo (izvadjen) zbog toga klok procesora Intel B960 spusten na 800mhz (2.2ghz)
Sa win 7 64bit upgrade na win10, radi bez problema, dize system za 30 sekundi, sve otvara u trenu.

Surf, muzika, filmovi sve radi odlicno...tako da nece biti do toga da ga win 10 koci.
Radije bi se fokusirao na neki od drajvera, verovatno pogresnih koje je windows nabacio.
 
Provereno i nema nijedan los sektor.
U toku vikenda uradio sam i neki testove. Sekvencijalne brzine citanja su bile u rangu od 100 do 110MB, a upisa od 90 do 100MB.
Ali random citanje i zapisavanje je bilo uzasno slabo te u jedan test je izbacio vrednost od 0.01MB dok je uobicajena vrednost bila oko 0.4-0.5MB.
Kada disk zakuca u task menager disk ima 99% dok upis ili citanje je na 0.2-0.3MB.
Koliko sam vidio na neke testove na netu ovaj model je bio sam Seagate HDD dok kod mene je sam WD.
Drajveri mozda su problematicne ali instalirao sam drivere sa stranu Lenova a sam Windows nije instalirao noviji drajver. Osim toka izgleda da ima neki problem i sa update na drivere u Windows update.
 
Probaj da koristis bez amd catalist i probaj sata driver da koristis genericki:


f.PNG
 
Nazad
Vrh Dno