Šta je novo?

Koliko cesto menjate termalnu pastu na grafickoj?

Egzotik

Cenjen
Učlanjen(a)
14.06.2011
Poruke
735
Poena
169
Citajuci temu "Najbolja termalna pasta?" vidim da neki menjanje rade tek na par godina. Ja sam nekako uvek menjao na godinu dana.
S obzirom da dosta ljudi sa foruma (ukljucujuci i mene) ne nateze svoje procesore vec ih koristi po def. pasta izgleda i ne mora cesto da se menja, pogotovo ako je neka kvalitetnija u pitanju.
Kakva je onda prica sa grafickim karticama, koliko cesto treba menjati pastu na njima i koje koristite? Imam utisak da se pasta na GPU nekako brze stvrdne\sasusi. :trust:
 
Odmah nakon isteka garancije.

Ako je van garancije, onda jednom godisnje.
 
Do pre 2 godine je u burazovom kompu bila matora XFX 9600GT koju je imao od kad je izasla 2008 godine. Kad je istekla garancija, menjao sam termalnu pastu recimo na svakih godinu dana, stavljao sam onu Cooler Master sto se dobije u pakovanju uz CM Hyper 212 cooler.

Prvo menjanje sa stock paste na ovu CM je bilo veliko osvezenje, obaranje idle temp za skoro 10 stepeni (ne mogu tacno da se setim) i smanjilo RPM coolera na idle na necujno.

Posle tog prvog menjanja paste, ponovno mi realno nije bilo potrebno, ali sam otvarao grafu zbog detaljnijeg ciscenja prasine i vise jer mi je bilo dosadno/zanimljivo nego sto je stvarno bilo potrebno :)

Na mojoj staroj Gigabyte GTX 460 iz 2010 godine nije bilo potrebe da menjam pastu, odlicno je radila do aprila ove godine kada sam je prodao. Za sve te godine nije imala nikakave promene u temperaturi i fan noise-u.
 
Kako treba da se nanese pasta na cip? Da li treba rucno da se razmaze ili da se stavi kapljica na sredini ili nesto trece?
 
Mozes kako hoces (kao kod procesora), samo bez preterivanja u kolicini.
 
Problem je u tome sto kod mene ne moze da se zadrzi godinu dana (graficka) :)
 
Ja imam malo generalnije pitanje, a posto ovde ima ljudi koji se razumeju u te stvari ne moram da otvaram temu za tako nesto. Pa ne zamerite :)

Kao sto pazimo sta instaliramo na racunar i sve je sredjeno sa softverske strane, zanima me na koji nacin da se "oduzim" hardveru i produzim mu radni vek? (Vec sam trebao tako nesto da uradim ali valjda jos nije kasno)

Racunar sam uzeo za novu godinu 2012 ako se ne varam. Konfiguracija je uneta u sekciju moja masina.
Nakon godinu i po dana napajanje je otislo jer ja nisam otvarao kuciste zbog one nalepnice a nisam ni nosio do servisa da ga ociste malo dok je u garanciji. Oni su to zamenili i evo proslo je jos 2 godine, ja sam samo cistio prasinu povremeno ali sad vec razmisljam da bih mozda mogao to napajanje da zamenim. Jer oni stavljaju neko kinesko napajanje, a koliko znam ako napajanje ode moze da se desi i da ode ploca sa njim a to ne bih bas da se desi.

Sve u svemu, mene zanima sta neko iskusniji ima da kaze oko toga + naravno da menjam tu pastu. Oko toga ne znam nista, ali mogao bih malo vise procitati o tome pa da sredim sve sto se srediti moze iako racunar odlicno radi da kucnem u drvo :)

(Vidjao sam negde na youtube-u da neki servis je neko radio za tipa 2000 din ali sve komplet, sve poskida iz kucista i detaljno opere, prebrise i zameni paste, sto mi se cini ok ali mogao bih i ja malo da se pozabavim oko toga pa i naucim nesto :) )
 
Kao sto pazimo sta instaliramo na racunar i sve je sredjeno sa softverske strane, zanima me na koji nacin da se "oduzim" hardveru i produzim mu radni vek? (Vec sam trebao tako nesto da uradim ali valjda jos nije kasno)

Redovno ciscenje (bar 2 puta godisnje) i dobre temperature (citaj provetreno kuciste).
 
Uzmes kompresor i izduvas kuciste,najbolje ti je to ciscenje,samo moras paziti da ne bijes direktno u ventove ili ih rukom zadrzati dok cistis,pastu jednom godisnje,e ako volis da ti sija kuciste mozes svakog dana prebrisati :)
Nema tu nikakve filozofije,kako cuvas komp tako ce te sluziti:)
 
Hvala na savetima ;)
Jedino sto u stanu nemam kompresor a i ne znam gde bih ga u blizini nasao. Kanda cu morati uzeti vazduh u boci i jos platiti za njega :d
 
Hvala na savetima ;)
Jedino sto u stanu nemam kompresor a i ne znam gde bih ga u blizini nasao. Kanda cu morati uzeti vazduh u boci i jos platiti za njega :d

Odneses komp kod prvog vulkanizera i zavrsis poso,ne nosis ga svaki dan :)

Ja sam moj prvi put gurao celi kilometar,ne mogu ga nositi kad je tezak tonu krastavac,dok nisam kupio kompresor :)
 
Poslednja izmena:
Ja recimo odnesem kod drugara (auto servis) odradim mu komplet puskiranje celog kucista sa kompresorom za vazduh. Kompresor je toliko jak da komponente posle toga budu ciste kako da su prvi put izvadjene iz ambalaze :d To radim recimo na svakih 6 meseci. Negde sam vec pisao, ali davno bese, u jednoj firmi gde sam radio za ciscenje racunara i servera smo koristili neku pumpu za camce koja je jako dobro radila posao, manjih je dimenzija bila i lako prenosiva sa poprilicno jakim pritiskom vazduha. Zao mi je sto ne mogu da se setim modela\marke, jer bih sebi rado nabavio tako nesto. U potpunosti zameni neki omanji kompresor koji bih inace morao da vucaram po stanu.
E sad sto se tice same zamene paste na GPU, to jeste u mom slucaju bilo na nekih godinu dana, ali desavalo mi se da nekada to bude i cesce. Moje misljenje je da na kartice treba stavljati kvalitetniju pastu, pogotovo na karte koje znaju da budu furunice :)
Kakva su vam iskustva sa memoriskim cipovima na kartama, da li i njih recimo (u koliko fabricki nemaju) treba dodati neku pastu, termalnu traku itd.?
 
Poslednja izmena:
Odneses komp kod prvog vulkanizera i zavrsis poso,ne nosis ga svaki dan :)

Ja sam moj prvi put gurao celi kilometar,ne mogu ga nositi kad je tezak tonu krastavac,dok nisam kupio kompresor :)
Ma jasno mi je, jos u drugom gradu imaju moji autoservis, tamo bi lako. Al ovde u krugu od 1km ne znam da ima vulkanizer, ima servis za bajs al crevo sa vazduhom je na ulici pa mi glupo da prasim tako kad ljudi prolaze :D Snacu se vec :)
 
Pa i bolje da odradis to na ulici nego u zatvorenom prostoru. Samo obavezno pripazi na ventilatore kao sto je pomenuo nenad 970.

Direktno usmereni kompresovani vazduh moze da pokrene ventilatore iznad svojih deklarisanih maksimalnih RPM-ova i tako da im osteti mehanizam, posle toga mogu da krenu da se cuju tj krce/skripe ili da totalno riknu.

Pridrzi cooler od procesora, graficke, i ostalih ventilatora a ako ne mozes rukom da zaustavis cooler od napajanja iskoristi neku olovku ili nesto tog tipa.
 
Kada sam puskirao kompresorom laptop, koristio sam cackalicu da zadrzim vent :)
Cuvajte se improvizovanih kompresora (npr. motora zamrzivaca, frizidera) cuo sam da su neki ljudi od toga pravili kopresore za vazduh, mana je sto sa vazduhom izbacuju i cestice vode, pa je definitivno pogubno za elektroniku :)
 
Ja moj racunar izduvam profi frizerskim fenom (na `ladno, naravno ;) )
 
+1

I ja isto, ozbiljan fen na hladno duvanje, i jednom u 4-5 meseci procistim komp od one sitne fine prasine koja ipak zavrsi unutar kucista, cak i pored dust filtera od FD R4.
 
Ja moj racunar izduvam profi frizerskim fenom (na `ladno, naravno ;) )

+1

I ja isto, ozbiljan fen na hladno duvanje, i jednom u 4-5 meseci procistim komp od one sitne fine prasine koja ipak zavrsi unutar kucista, cak i pored dust filtera od FD R4.

Moze i vruce (ko zaboravi iskljuciti), ne smeta, necete dovoljno dugo i u jedno mesto duvati da bi se ista ugrejalo, pogotovo ne preko tem na kojima inace normalno radi kad je ukljucen komp...
Problem kod fena je sto to radite u kuci, oblak prasine se digne u toj prostoriji, treba to posle ocistiti, obrisati tu silnu prasincinu a vala i nadisati se toga...
 
U jednu ruku fen, a u drugu usisivač i nema zime tj prašine.
 
Resenje produzni, terasa, dvoriste i udri :D
 
Moze i vruce (ko zaboravi iskljuciti), ne smeta, necete dovoljno dugo i u jedno mesto duvati da bi se ista ugrejalo, pogotovo ne preko tem na kojima inace normalno radi kad je ukljucen komp...
Problem kod fena je sto to radite u kuci, oblak prasine se digne u toj prostoriji, treba to posle ocistiti, obrisati tu silnu prasincinu a vala i nadisati se toga...
Pa niko nije ni napisao da to radi u kuci, pa ni sa kompresorom ne izduvavas valjda prasinu u sobi?
A sto se tice temp. na toplo izduvavanje su temp sasvim sigurno vece od radnih i njim komotno mogu da istopim plastike na kucistu.
 
Jel stavljao neko Cool Laboratory Liquid Ultra na GPU ??? Iskustva ?

Ja sam relativno skoro kupio dve godine staru 7870 overklock edition Gigabyte karticu, jos je nisam ugradio. Da li da stavljam odmah novu pastu, sta mislite ?
 
Evo ti Nenad i zube pere tom pastom :D
Stavljao i na grafike redovno.
 
Hahhaha,ajd ti brisi na odmor ne smucaj se po forumu :)

@kosta

Temperature su bolje od mx-4 za 8C,meni grafa ne prelazi 66C :)
Pastu stavljaj nema sta da se premisljas..neces prati zube :D
Moja CLP
 
ako je pasta tečnija, onda jednu veću kapljicu staviti na centar procesora, ako nemaš plastičnu karticu od termalne paste (recimo cooler mastrer daje neku plastificiranu) sa karticom se razmaže ravnomerno po celom čipu...
Ove neke termalne paste su kao žvaka ili plastelin to jedino prstom može da se namaže samo prst posle ne može da se opere XD
Uglavnom ako je grafička dobra i ima dobro hlađenje pasta može i 10 godina (ako je dobra pasta), a ako se grafička overklokuje ili ima radnu temperaturu iznad 60 stepeni onda je poželjno 1 godišnje da se zameni pasta, ako je sveža i posle godinu dana, kao kada je stavljena onda je ne treba ni dirati, pošto ove nove paste lošijeg su kvaliteta i niže cene... Recimo imam coller master pastu od 5 evra i od 20 evra, isto pakovanje al pasta nije ista od oka se vidi (u testovima se vidi još bolje)
 
Ako graficka ima garanciju 3 godine, recimo, ne vidim razlog da se menja pasta u tom periodu, da ne spominjem da ode garancija zbog takvih zahvata.
 
Nazad
Vrh Dno