Šta je novo?

UEFI problem

Glenn

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2008
Poruke
5,201
Poena
575
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 5900X, MasterLiquid 120
Matična ploča
AORUS ELIT
RAM
64GB
GPU
3070 STRIX
Storage
970 EVO Plus 2TB, 980 PRO 2TB
Zvuk
Z906
PSU
RM750X
Monitor
Gigabyte M32U & HP 27i
Miš & tastatura
G502 Lightspeed & G613
Mobilni telefon
Xiaomi 13
Pametni uređaji
Otirač RMCPA 00022 40x60cm
Steam
Punk
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Moze li mala pomoc. Uzeo sam novu plocu i CPU, ASUS P8Z77-V LX + 3570K.

Probleme je UEFI. Sta sada konkretno treba da uradim, podesim u biosu da mogu normalno podici sistem ? Evo patim se neko vrijeme i ne mogu da skontam kontinuitet.

Cak iz nekog razloga, kada bootam win10 butabilni USB, njega prijavljuje kao windows i izbaci mi poruku da ga treba popraviti dok je prvi put kada sam pokusao bootati, poceo iz prve ali nisam vidio diskove u meniju.

Win 8.1 butabilni usb zapinje na pola instalacije.

Ne znam vise sta da mu radim ali nikako da dignem sistem. USB butabilni stikovi su ok jer ih vec neo vrijeme koristim na računaru i laptopu.
 
Vjeruj da sma nekoliko sati izgubio. Problem je sto se nije vidio na svim SATA izlazim.. iz nekog razloga. Prebacio sam na legesi i ubacio dva main diska koja koristim i evo bootao sam win10 koji je radio na staroj ploci.

Mene sada zanima da li dizati novi sistem ovako sa legesi ili pretvarati diskove na GPT ??
 
Reklamirati ploču. Ako te sada zeza šta će tek biti sutra.
 
Preko oglasa je polovna uzeta. I ako izgleda kao nova. Kupljena je na preporuku pa cu vidjeti sa momkom sta on kaze ali eto..
 
Problem je malo komplikovaniji. Nakon update biosa, radi sada sistemski i jedan storage disk.. stabilno, nadam se da ce tako ostati. A neki kontinuitet sa diskovima nije bio pa covjek ne zna sta više da radi. Da li su diskovi, kablovi ili ploca prob. Najvjerovatnije stari diskovi.

Da, preko legacy sam digao sistem.
 
Ma bice sve ok, ne brini.

Samo instaliraj Hard Disk Sentinel, cisto da pratis stanje hardova. Tako ja preventivno pokrecem HD Sentinel jednom u 10 dana, samo da se ne bih neprijatno iznenadio. :D
 
Da nije malo paranoicno.. heheh. Da, koristim taj tool uz hdtune kada provjeravam diskove ali ne tako cesto.

Lik je ponudio zamjenu ploce pa cu vidjeti u ovih 2-3 dana, ako bude sve ok, neka ostane.
 
Nazad
Vrh Dno