Šta je novo?

[Kickstarter] Divinity: Original Sin II

ABET

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
14,009
Poena
720
Divinity: Original Sin II @ Kickstarter




Nastavak RPG hita od pre dve godine. Zašto opet Kickstarter ako se igra dobro prodala? Jer im treba dodatna lova da ubace neke ideje koje premašuju budžet koji su odredili. Ciljana suma iznosi pola miliona dolara i stigli su do nje za nepunih 12 časova.

Najbitnija novina je 4-player co-op ili kompetitivni multiplejer. Za objašnjenje kako će to da funkcioniše pogledajte video.
 
Op, op :D Larian sabija.
 
Igra je sjajna i sigurno ću je uzeti, ali kada vidim ovu ljigavu facu kako se smejulji jer dobija ekskluzivni preview od developera, a jedva da ima veze sa ovakvim igrama i po sopstvenom priznanju ništa nije igrao od starih hitova, povraća mi se i dođe mi da je ne uzmem.


 
Jeste, jeste...
Takodje nije igrao MGS4, najbolju igru svih vremena...
le le...kako moze biti relavantan za bilo sta?
 
To je i logično, ni oni što ga prate ne igraju ovakve naslove, a verovatno ni ne znaju za njih.

Svaka reklama na tržištu koje ne zna za tvoj proizvod je dobra reklama, a među nama ostalima ni ne moraju da se reklamiraju, mi već znamo ko su oni.
 
Igra je sjajna i sigurno ću je uzeti, ali kada vidim ovu ljigavu facu kako se smejulji jer dobija ekskluzivni preview od developera, a jedva da ima veze sa ovakvim igrama i po sopstvenom priznanju ništa nije igrao od starih hitova, povraća mi se i dođe mi da je ne uzmem.




A meni se povraca od tog elitistickog proseravanja. Boze sacuvaj da covek skrene paznju i podrzi nastavak igre koju je odigrao i koja mu se svidela. Ma kako se usudjuje g*vno jedno americko, a nije igrao [ubaci kultnu igru po izboru]?!

JL64Xa6.png
 
Poslednja izmena:
Nije mu se svideo ni Risen 3!
 
Najbolje da će pažnju publike privlačiti "ugledni" youtuberi koji su "slavu" stekli tako što su se drali u ekran, sve se bojim da će njihova verna publika koja se loži na kostime iz Callodutyja u kojima su radili rivjuove prihvatiti ovakvu igru. I nije problem kada neko ne odigra jedan, dva ili tri naslova. Problem je kada nakon izvesnog broja videa nekih boljih igara za koje se svi slažu da su kultne skapiraš da stalno priča da nije igrao prethodnike, da nikada nije igrao nijedan naslov iz serijala, i da je to toliki broj kvalitetnih igara, posebno određenih žanrova (između ostalih, baš ovog) da se prosto čovek onda zapita na koji je način onda njegovo mišljenje uopšte relevantno.

Zamislite da dođe neko ovde i da krene da priča bilo šta o nekoj RPG igri, lupam, narednom Elder Scrollsu, a odigrao je možda Skyrim, nije igrao RPG igre generalno i za 70% njih kaže da su krš, a u pravu je možda za 10%. Ili, ajde da pređemo na teren "dobrih reklama", da vam neko priča bajke o Milka čokoladi, koja je možda zaista dobra, a da pri tome znate da nije probao ili da su mu krš igre kao Nestle, Snickers, Mars, Bounty ili Simku i Galeb :d

Takođe, ko misli da on to radi džabe jer mu se "svidela" igra i hoće da je "podrži" verovatno je rođen otprilike juče.
 
Današnji klinci ne kupuju časopise, čak ni ne čitaju recenzije po gaming sajtovima, već isključivo prate youtubere i strimere i oni kreiraju njihove ukuse i svest. To nije slučaj samo sa igrama, već sa svim životnim sferama, to je trend koji mi stariji nikada nećemo moći da razumemo, ali tako je. To su uvidele i izdavačke kuće i razvojni timovi i svoj novac za marketing počeli da koriste na podmazivanje ovakvih likova, a veruj mi da obraćaju pažnju i na one najsitnije youtubere sa par 100k subskrajbera kojima šalju ključeve pre izlaska igre, jer im je i to reklama.
 
To sam i ja primetio kao neko neko pravi Let's plays za YouTube. Danas se iz mase, svakog dana sve veće, jedan YouTuber izdvaja od drugog po tome koliko ima pristup preview verzije igre. Dobar primer je recimo quill18 koji gotovo nema vremena za obične let's plays koliko dobija prilika da prikaže previews novih igara. I kada posle čitam komentare često su tipa: "WoW, nikada nisam igrao ovako nešto ali ovo bih probao", "ova igra je cool, obično ne igram ovako nešto ali mislim da ću ovo probati", "ovo je baš super igra, kada izlazi?". A ovo je takođe WIN-WIN situacija. Kompanija dobija publicitet za njihovu igru a YouTuber dobija nove "pretplatnike" koji inače ne bi ni bili na njegovom kanalu da nije te igre.

E sad, ovo takođe povlači taj problem što ste već pomenuli gde neko ko nema veze ni pojma o nekoj igri ili čitavom žanru predstavlja novim ili starim igračima jednu takvu igru. I posle ako radi Let's play "gubi se" tri dana dok ne nauči osnovne stvari što onda ispadne da je igra teška i odbija deo populacije koja smatra da ako je neko na "ekranu" on je pametniji, sposobniji od njih, pa ako on nije ukapirao kako će tek oni.

Mogu da garantujem da on sam ima više pregleda videa neke nove igre nego preview napismeno od strane PC Gamera ili RPS bloga. I mene nekada zamara da čitam preview od 500-1000 reči, lakše mi da odgledam video od 5 minuta. Pored toga obično okačim ono što mi je interesantno u bookmarks bar pa kada nađem vremena pročitam na tanane.

Generalno to je budućnost marketinga za igre, pogotovo zbog toga što kada su na tabletu ili telefonu ljudima je lakše da pregledaju neki kratak video nego da traže i čitaju tekst.
 
Poslednja izmena:
Zato postoje youtube gameri koji se drze jednog zanra i tu se snalaze ko riba u vodi. Za SF i space igre to je Scott Manley. Steta sto ne znam nekog slicnog za RPG i fantaziju.
 
Prvi deo je, po meni, jedna od najboljih igara u poslednjih par godina. Jedva cekam sequel :)
 
angry joe je retard.



ali dobro razmisljaju u larianu, stvorili su bazu fanova/kupaca koji ce opet kupiti igru, igrom su u glavnom svi bili bili veoma zadovoljni, sada imaju luksuz da se nude mejnstrimu pa ako se neko upce upeca ako ne super :)

samo svi znamo da je to opasna igra, jer ce sutra poceti da nude sadrzaj za igrace kojima rpg nije primarni zanr, pa ce da fejluju i da ih pljuju svi pa ce da se prefokusiraju na konzole i ode sve dodjavola :)

Early bird - 25 $ je rasprodat
Evo sad ima Late bird za 26$ :D

meni je ok njihov smisao za humor, samo malo da im je prica u prvoj igri bila vise fokusirana, i da je dizajn manje "kartunolik" :p

edit: naravno dajem im pare kao prvi put !
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, G!!! je moj čovek.

Kupujem novi Divinity na neviđeno, uzdam se u Larian i pljujem Angry Joe-a. To je život :)
 
Nastavak će od starta biti i na konzolama, kapiram da su zato "naručili" ovakve videe od likova kao što je Angry Joe: to je dobar način da se privuče pažnja malo šire grupe igrača.
 
Jel beše enhanced edition prve igre izlazi za konzole?

P.S. hvala G!!! za info, postao sam Late Bird :) Šta ti je uspeh na Kickstarteru, dan okasniš i ćao...
 
Poslednja izmena:
Da. Trebalo bi da izadje ove zime.
 
Današnji klinci ne kupuju časopise, čak ni ne čitaju recenzije po gaming sajtovima, već isključivo prate youtubere i strimere i oni kreiraju njihove ukuse i svest. To nije slučaj samo sa igrama, već sa svim životnim sferama, to je trend koji mi stariji nikada nećemo moći da razumemo, ali tako je. To su uvidele i izdavačke kuće i razvojni timovi i svoj novac za marketing počeli da koriste na podmazivanje ovakvih likova, a veruj mi da obraćaju pažnju i na one najsitnije youtubere sa par 100k subskrajbera kojima šalju ključeve pre izlaska igre, jer im je i to reklama.

Potrefi ga u zivac, svaka cast :)
 
ARzEHJ6.jpg
 
Današnji klinci ne kupuju časopise, čak ni ne čitaju recenzije po gaming sajtovima, već isključivo prate youtubere i strimere i oni kreiraju njihove ukuse i svest. To nije slučaj samo sa igrama, već sa svim životnim sferama, to je trend koji mi stariji nikada nećemo moći da razumemo, ali tako je. To su uvidele i izdavačke kuće i razvojni timovi i svoj novac za marketing počeli da koriste na podmazivanje ovakvih likova, a veruj mi da obraćaju pažnju i na one najsitnije youtubere sa par 100k subskrajbera kojima šalju ključeve pre izlaska igre, jer im je i to reklama.

Jasno je meni kako to funkcioniše, uostalom, i to je deo mog posla i onoga što trebam da znam. Samo, to je jedna od stvari koja rezultuje povećanjem idi0tluka u gejmingu i dugoročno mu škodi, kao i na drugim granama gde se koristi.

Ti kanali su kompanijama dobrodošli kao jeftini dodatni marketinški kanali, međutim YouTube zajednica, ako se to tako može nazvati, nije konzistentna, niti se može držati kontrolisanom, pa su onda takve i poruke, a sa druge strane, niko neće da uloži neki ozbiljniji novac u to (daće silne milione Wallmartu za položaj polica, YouTube-rima će da daju ranu kopiju igre i ponekom od njih - nažalost nekom kao Angry Joe - koju stotku ili hiljadarkicu uz plaćene troškove puta).

To onda rezultuje da ozbiljniji novac tu ne ulazi niti može da uđe, pa ništa konzistentno ne može da se gradi, već se koristi ad hoc nečija popularnost. Pa ljudi krenu da se krevelje i bave temama na neadekvatan način, jer vide da će im to doneti nekakve pare od posete/reklama. To onda, nakon protoka dovoljne količine vremena, rezultuje da se gejmingom bave tipovi koji u suštini nisu igrači, koji se ne igraju, kojima nije stalo do igre koju navodono opisuju ili strimuju, i koji ni ne mogu da daju mišljenje do kojeg treba da je gejming zajednici stalo. Da, on će imati zilion klinaca koji će da lupaju "toooo caree", "braavoo majstoree" ali to će u suštini biti to.

Sve dovde, mene to ne tangira, kao ni mnoge od nas. Međutim, onda će postepeno developeri da krenu da slušaju njihove primedbe i želje šta treba uraditi i kakva igra treba biti, ili će izdavač to da uradi pa developera da mic po mic prisiljava da oblikuje igru po zamislima gomile koja pravi buku na YouTube-u, a koja se vrlo moguće ni ne igra. Pa ćemo se čuditi šta se dešava sa igrama, kako je moguće da se menjaju nagore i slično. Samo tamo gde su ljudi - uslovno rečeno stare garde - dovoljno vokalni mi i dalje imamo nekakav kvalitet. Tamo gde dođu youtuberi, jok.

Naravno, i među njima ima strahovitih razlika. Pogledati samo šta radi TotalBiscuit sa svojim manje-više nenametljivim pristupom, bez obzira što smara sa nekim jeftinim igrama sa Steama. On je sjajan i čak i kada se ne slažeš sa njim, on svoje mišljenje elokventno obrazloži i potkrepi nečim. Sa druge strane, imamo likove poput onog debelog Francisa koji se dere i krešti ili ovog Angry Joe-a, i ja jednostavno njih ne mogu da gledam isto, čak i znajući da su neki od njih veoma dobri prijatelji.
 
Poslednja izmena:
Kakav god da je "stil" Angry Joea (i mene nervira), ima dobre poente i realan je. Plus je u više navrata pominjao razmirice i nevo5e koje je imao sa AAA gaming "establishmentom"...nije jedan od onih koji se uvlače publisherima. Dakle, ako si u stanju da svariš njegovo izmotavanje, vredi ga pogledati. Potpuno mi je bezvezno poređenje sa PewDiePie-om koji jeste potpuni klovn i mlati kintu na tome, za razliku od Džoa. Žalosno je što je PDP uticajniji od Džoa, krastavac...

Slično važi i za TB-a...gotivio ga neko ili ne, jedan je od retkih trezvenih i nekorumpiranih glasova gaming scene...

Just my 2c...
 
Preko humble bundle se distribuiraju DRM free kljucevi, ko nudi tu opciju na Kickstarteru. Za sve ostalo Steam je podrazumevan (osim ako nije u pitanju konzolna ekskluziva koja se finansira putem Kickstartera).
 
Nisi me razumeo. Humble Bundle je ranije davao ključ koji si sam unosio u Steam, ali su sajtovi za prodaju igara počeli da preprodaju igre kupljene preko Bundle sajtova, zato su uveli spajanje Steam naloga za Bundle sajtovima, pa više ne dobijaš ključ, nego klikneš na aktivaciju i igra se pojavi na tvom Steam nalogu.
 
Early Access je dostupan kickstarter backerima. 13 i kusur GB instalacija, dostupan Act 1 i PvP arena. Nisam mnogo igrao da mogu dati neki zaključak o gameplayu ali mogu reći da izgleda odlično, vrlo šareno i radi veoma lepo na mojoj mašini.

Igra je za sada dostupna samo za steam, pa zato pazite. Ko je sad aktivira na steamu tu će i da ostane full verzija kad dođe.
 
Poslednja izmena:
Dobio i ja, instalirao...

Ukoliko neko hoće GoG verziju, neka ne redimuje ključ za Steam, nego neka šalje email supportu da hoće GoG :)
 
Nazad
Vrh Dno