Šta je novo?

2670QM temperatura

DARK SIDE

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
04.01.2005
Poruke
5,703
Poena
470
VAljda sam pogodio deo foruma za temu...
Koja je normalna temperautra za i7 2670QM? Imam ga na n73 Asus lap topu..pri punom opterećenju ide do 96C( i to odmah).I onda se vrti oko 92 do 96C. Znam da je 100C maksimum, ali mi je ovo malo nenormalno..ili sam ispao iz fazona za lap topove..NIsam imao i7 na lap topu do sada..Pasta je stavljena nova......
Vidim na netu da pojedinci imaju grejanje skoro do 100C.....
Jel to ok? Ili da menjam Fan?
Hvala na odgovorima unapred....
 
Poslednja izmena:
Nije normalno. Imao sam n53 sa i3, isao je preko 80 stepeni, ali sam otvorio laptop, ocistio ga,zamenio pastu, i skinuo temperaturu oko 15C. Bio sam iznenadjen. Inace, nije bilo paste na RAM modulima za VGA,ali ja sam stavio. Pasta na CPU i VGA je bila skorela, tvrda kao kamen. Trebalo mi je puno vremena da je skinem, vrlo pazljivo
Za pocetak ga otvori,ocisti,kupi dobru pastu i zameni, vidi jel vent zaribao. Samo budi spreman na cimanje, bas je smor otvarati te laptopove iz nx3 serije, dosta zeznuto.
 
Poslednja izmena:
Nije normalno. Imao sam n53 sa i3, isao je preko 80 stepeni, ali sam otvorio laptop, ocistio ga,zamenio pastu, i skinuo temperaturu oko 15C. Bio sam iznenadjen. Inace, nije bilo paste na RAM modulima za VGA,ali ja sam stavio. Pasta na CPU i VGA je bila skorela, tvrda kao kamen. Trebalo mi je puno vremena da je skinem, vrlo pazljivo
Za pocetak ga otvori,ocisti,kupi dobru pastu i zameni, vidi jel vent zaribao. Samo budi spreman na cimanje, bas je smor otvarati te laptopove iz nx3 serije, dosta zeznuto.

Hvala na odgovoru.Zamenio sam pastu(napisah, možda nisi video)- Pasta je zamenjena i jeste bila skorela.Nije mi prvi put da se to desi..Tako sam jedva skinuo i sa Grafičke 6990 ati-.---- Ali i dalje je temp visoka...Ostaje mi da poručim Fan za cpu...I našao sam original.... 25 eu...Samo mi je još to ostalo..Ako opet bude, onda više nemam pojma..
 
Uf,al sam poceo da citam nepazljivo...strasno.
Cudi me da to nije resilo problem. Da li se mozda cuje drugacije fan nego ranije? Jel od pocetka taj laptop tvoj ili si uzeo polovan>?
 
Retko se desava, ali neki put heatpipe na hladnjaku ume da bude neispravan.

Mada, ako izduvava vruc vazduh - onda ne bi trebalo da je to problem, ali ipak proveri.
 
Ne znam koliko će ti ovo biti od pomoći, ali ako ne uspeš da rešiš problem na neki bolji način, možeš da porazmisliš o ovome.

U pitanju je jedan moj projekat koji mi redovno služi kada koristim laptop kod kuće.

http://www.instructables.com/id/Upgrade-your-laptop-cooling-pad

Edit: U koraku 7 imaš nekoliko saveta kako da malo oboriš temperaturu bez korišćenja cooling pad-a.
 
Poslednja izmena:
Uf,al sam poceo da citam nepazljivo...strasno.
Cudi me da to nije resilo problem. Da li se mozda cuje drugacije fan nego ranije? Jel od pocetka taj laptop tvoj ili si uzeo polovan>?
Polovan. Jako lepo radi.Ali kada se optereti video obradom i sl. odmah ide na 90 pa do 96c. Zvuk fana se promeni na bučnije tj brže radi ali nije to ona buka, kako umeju lap topovi u fullu da zveknu..ili je kvalitetan fan pa nije bučan ili je poluzaribao....

Retko se desava, ali neki put heatpipe na hladnjaku ume da bude neispravan.

Mada, ako izduvava vruc vazduh - onda ne bi trebalo da je to problem, ali ipak proveri.
izduvava vruć.... sad nemam pojma da li je to dovoljno...Ali ne duva onom snagom kako mi je Fujitsu i5 duvao....


Ne znam koliko će ti ovo biti od pomoći, ali ako ne uspeš da rešiš problem na neki bolji način, možeš da porazmisliš o ovome.

U pitanju je jedan moj projekat koji mi redovno služi kada koristim laptop kod kuće.

http://www.instructables.com/id/Upgrade-your-laptop-cooling-pad

Edit: U koraku 7 imaš nekoliko saveta kako da malo oboriš temperaturu bez korišćenja cooling pad-a.

hVALA PUNO.Prekosutra inače stiže nov FAn pa ću javiti kao se inače ponaša.
 
Poslednja izmena:
Hm, retko se desi da ventilator uspori. Imao sam takvih situacija, ali se onda cuje kao da testeri. Pre se desi da je bakarni hladnjak prasnjav ili postoji "cep" od prasine na nekom delu.


IMG_4569_2.jpg
 
@milanbb druze sumjnam da je covek otvarao laptop i menjao pastu, a da pritom nije obratio paznju na stanje hladnjaka i izduvao prasinu.

@DARK SIDE stari moras da se pomiris sa sudbinom da je to manje vise surova realnost sa i7 procesorima na laptopu. Znaci sasvim je normalno da pod opterecenjem laptop sa tim procesorom ode na 90+ stepeni. Cak i najnoviji laptopi imaju taj problem, sto vrlo lako mozes videti na notebookcheck sajtu, cak sta vise kod novih modela je jos i izrazeniji. Imas i temu ovde na forumu gde ljudi pljuju po asus rogu nove generacije zbog pregrevanja. Evo i ja sam moj u par navrata testirao (g75 vx, jedno od najboljih hladjenja na lt) i vec posle par minuta linx+furmarka ode na nekih 92 stepena sa tim da tu stoji i ne obara frekvencije. Naravno, ja sam uz laptop dobio i maksimalno modovan cooling pad (potenciometar, 3 fana 9cm na 12v sa high rpm itd pa smanjim temperaturu na nekih 80 stepeni kada se igram).

U principu imas 3 resenja pod uslovom da ti je laptop trenutno ispravan (a plasim se da jeste i da nista znacajno neces dobiti ni sa novim fanom)...
1. Nabavis cooling pad i modujes ga tako da se fanovi vrte ko blesavi, isto tako hlade i prave buku.
2. Nadjes nekoga ko moduje biose (ako nemas opciju da gasis HT), ugasis isti, pa cak i turbo (time opet dobijas laptop u rangu i5 tj imas samo 4 jezgra, ali su fizicka i manje se greju)...takodje gubis oc.
3. Menjas laptop za desktop ako ti vec isti sluzi za pravljenje para, pazaris neki minijaturni laptop (apple mcbook air/pro, surface 2 i sl), i kacis se preko teamviewera na desktop masinu gde god da si, saljes odradjeni posao tj rezultate na cloud (dropbox, onedrive...) i skidas ih preko minijature tu gde si.
 
Poslednja izmena:
@milanbb druze sumjnam da je covek otvarao laptop i menjao pastu, a da pritom nije obratio paznju na stanje hladnjaka i izduvao prasinu.

@DARK SIDE stari moras da se pomiris sa sudbinom da je to manje vise surova realnost sa i7 procesorima na laptopu. Znaci sasvim je normalno da pod opterecenjem laptop sa tim procesorom ode na 90+ stepeni. Cak i najnoviji laptopi imaju taj problem, sto vrlo lako mozes videti na notebookcheck sajtu, cak sta vise kod novih modela je jos i izrazeniji. Imas i temu ovde na forumu gde ljudi pljuju po asus rogu nove generacije zbog pregrevanja. Evo i ja sam moj u par navrata testirao (g75 vx, jedno od najboljih hladjenja na lt) i vec posle par minuta linx+furmarka ode na nekih 92 stepena sa tim da tu stoji i ne obara frekvencije. Naravno, ja sam uz laptop dobio i maksimalno modovan cooling pad (potenciometar, 3 fana 9cm na 12v sa high rpm itd pa smanjim temperaturu na nekih 80 stepeni kada se igram).

U principu imas 3 resenja pod uslovom da ti je laptop trenutno ispravan (a plasim se da jeste i da nista znacajno neces dobiti ni sa novim fanom)...
1. Nabavis cooling pad i modujes ga tako da se fanovi vrte ko blesavi, isto tako hlade i prave buku.
2. Nadjes nekoga ko moduje biose (ako nemas opciju da gasis HT), ugasis isti, pa cak i turbo (time opet dobijas laptop u rangu i5 tj imas samo 4 jezgra, ali su fizicka i manje se greju)...takodje gubis oc.
3. Menjas laptop za desktop ako ti vec isti sluzi za pravljenje para, pazaris neki minijaturni laptop (apple mcbook air/pro, surface 2 i sl), i kacis se preko teamviewera na desktop masinu gde god da si, saljes odradjeni posao tj rezultate na cloud (dropbox, onedrive...) i skidas ih preko minijature tu gde si.

Nesto i meni smrdi da nema pomoci.sve je ocisceno i sredjeno-naravno.Ali grejanje je prisutno.ugasio sam mu turbo bust.smanjio je za 5c otprilike.To sam odmah uradio.Tako da se vrti oko 88C kada obradujem video.Imam note pal cooler master.bice muka to da modujem.pokusacu.Ono sto u startu nisam mogao da pretpostavim to je: da je 96c normalna temperatura za full load.Po meni, to nije dobro.Ali ako intel tako smatra, ok.... Valjda znaju bolje od mene.U svakom slicaju javljam sutra.
 
I ovi iz Dell-a su smatrali da je ok, pa se kolegi otopio fan grill na laptopu od 1000e!! Bas cekam da cujem rezultate.
 
U najgorem slucaju, prodaj i7 cpu, kupi i5, neki 2520, ima ih za 35e po oglasima. Plus ces da zaradis, plus da skines 20 stepeni temperaturu :) cuvaj laptop,ako rikne, nista ti ne vredi
 
Evo ljudi ovako:
stigao fan, zamenjeno,original,bla,bla..da ne davim..
Rezultat je: isto. temp se vrti do 96C.
Ono što mi još ostaje je da sredim fan na cooler master Note pal, pa da javim da li obara i koliko....Pretpostavljam da neće da obori više od 3C. U svakom slučaju, Intel je i7 za lap top napravio sa ozbiljnim problemom..Moja preporuka svima je da kupuju i5 u ovoj litografiji ukoliko žele da rade povremene video obrade.Ono što je zanimljivo: temp nvidia GPU ne prelazi 75 na stress testu. Znači, bolje rešeno nego CPU. Tako da mislim da u igrama neće biti problema, pa možda i nije negativan rezultat za one koji vole igre na lap topu.
No javiću i to_Odnosno za gpu znam ali da vidim još temp CPU i igri.Jer znam da je daleko manje CPU opterećen u igrama nego kada ga drmam sa 100% stress testom. To opet zavisi i do programskog koda igre.,.Negde je manje, negde više..Ali sam ubeđen da cpu neće prelaziti 80C u igrama.
Hvala na savetima. Ovo sam i izbacio kao pitanje na forum da bi podelio iskustvo i da bi drugi imali koristan info.Ali nisam hteo napamet, da ne bih nekoga dovodio u zabludu. U svakom slučaju hvala vama. Javljam dalje oko podloge za hlađenje i ponašanja u igrama.Mislim da je zanimljiv problem.
PS.
inače lap top je ubica.Bukvalno. Takvu brzinu nisam doživeo na lap topovima...Dobro: ima SSD, 16 giga RAm, i7. Sve to daje boost. Ali full HD glossy ekran mu je vrhunski.Jako sam oduševljen ovim Lap topom.
 
Poslednja izmena:
Inače max temp prilikom skrolovanja stranica, koje traje preko minut(konstantan scroll) je u prilogu...prilično visoko.Ali takav je kaka je....Radi bez greške..Samo koliko dugo..Javiću :d
temp.jpg
 
nesto tu debelo ne stima ....

Ja sam ovde kupio HP DV7 ima isti CPU ..... lik me je slagao da ga ja otvarao i cistio ... sto sam primetio u prvih 5 dana jer je pri iole zahtevnbijem radu napucavao CPU na 90C+ onda sam ga otvorio ... ocistio ... i vise nemam tih problema, a realno na DV7 i nije neko "state of the art" hladjenje.... otvori ti to ponovo i skini kuler ... pa ga paznjivo vrati i pricvrsti nerealne su mi te temperature osim ako to hladjenje nije bas bas krs .... ne znam nisam ga video :)

sad pogledah na youtube .... pa tvoj ima 2 heat pipe-a :) to bi moralo da radi ok .... meni stoji samo jedan heatpipe i na njemu je i CPU i GPU .... i ponovo nije strasno.
 
Poslednja izmena:
nesto tu debelo ne stima ....

Ja sam ovde kupio HP DV7 ima isti CPU ..... lik me je slagao da ga ja otvarao i cistio ... sto sam primetio u prvih 5 dana jer je pri iole zahtevnbijem radu napucavao CPU na 90C+ onda sam ga otvorio ... ocistio ... i vise nemam tih problema, a realno na DV7 i nije neko "state of the art" hladjenje.... otvori ti to ponovo i skini kuler ... pa ga paznjivo vrati i pricvrsti nerealne su mi te temperature osim ako to hladjenje nije bas bas krs .... ne znam nisam ga video :)

sad pogledah na youtube .... pa tvoj ima 2 heat pipe-a :) to bi moralo da radi ok .... meni stoji samo jedan heatpipe i na njemu je i CPU i GPU .... i ponovo nije strasno.

Sad sam probao left4dead2.... ide od 86 do 90C. Mislio sam da neće preko 80c.
 
Izvinjavam se..videh gore....Nije n75 nego n53sv Model Asus.....bolid sam..:S:
 
Nađoh da su ove temp normalne pa i na novim lap topovima gde su testirali razni sajtovi..bilo da je Acer sa mojim cpi ili neki drugi....
The high temperature development is one of the Aspire 5755G's biggest shortcomings. The components get extremely warm during full load (Furmark + Prime). If we believe CPUID Hardware Monitor, the graphics card and processor heat up to over 90°C. This explains why the Intel quad core temporarily clocks down to 800 - 1600 MHz. 3D applications don't load the hardware as much and consequently throttling isn't an issue.
 
@DARK SIDE rekoh ti ja to jos gore u postu; zao mi sto nisi dobio nista primetno posle toliko cimanja. E sad, ono sto mogu da ti garantujem je da sa dobrim modovanjem cooling pada mozes opusteno dobiti 10-15 stepeni manje temperature, a ne samo 3 kako si ti napisao. To je vec znacajna razlika.
 
Tmax za ovaj cpu je 100c, ako ne pralazi 90c, nemas brige.
 
Pa vidis da mu na 95 ide, kako da nema brige ;)
 
To da, ali koliki mu je radni vek tako, je skroz druga prica. Previse je 80-90C konstantno,satima
 
@DARK SIDE rekoh ti ja to jos gore u postu; zao mi sto nisi dobio nista primetno posle toliko cimanja. E sad, ono sto mogu da ti garantujem je da sa dobrim modovanjem cooling pada mozes opusteno dobiti 10-15 stepeni manje temperature, a ne samo 3 kako si ti napisao. To je vec znacajna razlika.

aaaa..ma to sam napisao da dobijam na tom Notepalu toliko iz iskustva...sa onim stock coolerima..Ali je mnogo zeznut za modovanje..ima tri male rupe tj za manje ventilatore....počeo sam da smišljam..jer ova podloga je metalna i lepo je urađena.-..lepo izgleda...evo fotki...
1f113e1b84c018b26f08e501d78fe70b.jpg

4bfe229793ffcb3ef3d263a073e66c93.jpg
 
Poslednja izmena:
I moja je na taj neki fazon druze. Videcu sutra da je uslikam ako navatam vremena...mada mislim da bi bilo bolje da je menjas za pocetak za neku sto ima 2x14cm recimo ili vece otvore.
 
Samo da javim.postupak modovanja cooling pada je krenuo :) Sledi brusilica i sečenje
54b310f4627c0ae093c5f525acbb4de1.jpg

e755a60151c945bdc3f71ecc77923257.jpg

1cc9ee55613b1d30e8f75a26fa783cb8.jpg
 
Poslednja izmena:
E sada,sta je pametnije..?
Da duva u lap ili izduvava toplotu van ?
 
Pa da duva u lap, kakvo izduvavanje toplote, odakle?!
 
Pogledaj kako su fabricki namesteni kuleri,i sve ce ti biti jasno.Na mom padu fabricki kuler izbacuje vazduh napolje,ne duva vazduh na lap top.
 
To je najveca nebuloza po meni koja postoji. Posebno staviti tako nesto na lt koji nema proreze odole poput mog Rog-a ;)
 
Nazad
Vrh Dno