Šta je novo?

Nedoumica oko takta memorije

Nabukodonosor

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poruke
5,622
Poena
815
Pozdrav svima. Imao sam od ranije jedan modul od 4GB Kingston HyperX na 1866mhz. Dokupio sam skoro jos jedan isti modul, i slucajno danas pogledam u cpuz i nesto mi se ne slaze. Pokazuje mi 1333mhz. I biosu isto. Jel ima neko ideju zasto?
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    29.2 KB · Pregleda: 147
podeseno je da radi na 1333 u biosu, aj daj oba screenshota sledece sekcije spd za po oba slota na ploci da uporedimo memorije.
 
Pokusao sam u biosu da u medjuvremenu da promenim takt, ali je sivo, tj. nepromenljivo. Evo prilozeno par slika, koliko se vidi. Ne moze da se klikne ni na auto, iako nije sivo.


EDIT: Nisam razumeo tvoju prethodnu poruku. Mislis da prebacim memoriju u druga dva slota?
 
ne nego program cpu z ima sledeci prozor nakon onog sa slike, pise SPD i u tom imas da biras slot da ti detaljno prikaze koje su memorije unutra. Posto imas 2 slota izaberi jedan po jedan i prikazi screenshot za svaki. U biosu negde moras izaberes ratio za memoriju ili da stavis na manual to sto pise 1333 to znaci da toliko radi samo informacija.
 
Pa krastavac znam sve to, ali auto ne moze da se promeni na manual, sve sam probao. Inace menjao sam i slotove, isto je. Cak sam za trenutak pomislio da nisam kupio pogresnu memoriju, da mi u glavi stoji 1866mhz, a da je 1333, ali gledao sam oba pakovanja malopre i pise 1866mhz, tako da i to otpada kao opcija. Evo dole screenshotova.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    25.9 KB · Pregleda: 96
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    23.5 KB · Pregleda: 95
Prebaci memoriju u slotove 1 i 3 ili 2 i 4 da bi ti radio dual channel. Sto se tice brzine, jedan modul/stap nema XMP profile pa je moguce da zbog toga ne mozes postaviti vecu brzinu u BIOSu. U tom slucaju je jedini nacin dizanjem brzine magistrale, sa trenutnim odnosom FSB : DRAM 3:10 ti treba 240MHz na magistrali za brzinu memorije od 1600MHz ali to i nije neko resenje.
 
Poslednja izmena:
definitivno nije ista memorija jedna je hyper x druga nije jedna ima XMP profile druga nema, letencija totalno drugacija...vrati ti tu memoriju i uzmi drugu nema sanse da to radi upareno kako treba.
 
U 1. i 3. slotu su mi. Dva su bela dva plava. Ova ploca je, u belim slotovima su memorije:

http://www.gigabyte.com/fileupload/product/2/3901/4451_big.jpg

Sto se tice brzine, jedan modul/stap nema XMP profile pa je moguce da zbog toga ne mozes postaviti vecu brzinu u BIOSu.

Pa kako je to moguce, moduli su poprilicno isti, istu memoriju sam uzeo, potpuno isti serijski broj. Ova memorija je: Kingston khx1866c9d3/4g
 
kako su bre isti kada i latencija se po JEDEC razlikuje...pogledaj jedec sekciju...jedna ima xmp na 1600 drugoj je najvise 1333...pusti ti slicice sta kazu..sa XMP je novija iz 2014 godine a ona sporija je iz 2012 godine. Koju si ti sad kupio?
 
Poslednja izmena:
Evo slikao sam sad pakovanja. Ja sam gledao po frekvenciji, po oznaci memorije. Yebiga, jedino da sam isao licno za Kinu da ih pokupim. Ispada da mi je potrebno mnogo vise podataka da znam da bih kupio dve iste memorije.


EDIT: Yebiga, na sajtu prodavca nema JEDEC sekcija.
 

Prilozi

  • IMG_20150825_213309.jpg
    IMG_20150825_213309.jpg
    396.6 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
U 1. i 3. slotu su mi. Dva su bela dva plava. Ova ploca je, u belim slotovima su memorije

Edit: Stavi ih u 2. i 4. pa proveri sta kaze CPU-z, mada bi trebalo da radi i u 1. i 3.
Memorije ti nisu iste, evo i KodMeneJeRadilo ti govori istu stvar, jedan modul je stariji i nema XMP a drugi je noviji i ima XMP profil 1866MHz.
 

Prilozi

  • dc.jpg
    dc.jpg
    175.8 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
daj ti slike memorija jer to sto je na kutiji serija nije na memorijama po cpuz. 2 godine razlike je izmedju.
 
Bas super. Ajde slikacu kad stignem. Mislim, sta ja tu generalno sad mogu. Jeste da imam garanciju, ali ne mogu tek tako da je zamenim. I da je prodam, ne mogu vise da nadjem da kupim ni ovu sto sam kupio pre 20 dana, vidim na nema ni u Listu gde sam kupio. :( Bas me nece. :)
 
ako si kupio preko neta mozes vratis u roku od 14 dana.

prodaj ove u krajnjem slucaju pa uzmi uparene.
 
i ti se setio tek sad da se zalis posle 2 nedelje?
 
Poslednja izmena:
Ako imas para kupi normalan kit 2x4GB a ove prodaj kada ponovo poskupi memorija. :)
 
A ova iznad, jel se uklapa? Posto mislim da je to ta koju sam kupio proslog meseca.
 
Samo mislim da ces morati rucno da podesis brzinu u biosu jer je napon 1.65V za ove module. Verovatno kad budes ubacio drugi model da ce automatski da stavi brzinu na 1333MHz i napon 1.5V.
 
Pokusacu jos malo sa ovim modulima koje imam do ne kupim, prvo da ih premestim u dobre slotove, a onda malo po biosu. mada je uglavnom sve zakljucano.
 
Trebalo bi da mogu da rade na 1333MHz 9-9-9-24-33 na 1.5V. Bocni ih u slotove za dual channel i trebalo bi da rade.
 
nemoj da porucujes tu memoriju...tako si i sam porucio onu pa vidi sta se desilo, jedno je na papiru drugo ovako.
 
Ma rade one na 1333 sad, nije to problem, ja hocu 1866, sta sam i kupio. :D
 
Mislim da nece moci jer je ovoj memoriji iz 2012. godine maksimalna brzina 1333MHz na 1.5V, dok je ovoj iz 2014. brzina 1866MHz na 1.65V. Ne znam koju si ti sad kupio? :) I kako je moguce da se razlikuje oznaka na kutiji i ovo sto cita CPU-Z?
 
I mene to zanima. Pogledaj gore iznad slike kutija, ako nisi video. Deluju identicno.
 
Video sam. Jedino da je pogresna memorija stavljena u pogresnu kutiju? :) Mada ako si kupio novo/neotpakovano onda ne verujem da je moguce. :) Uzmi slikaj module, tj. njihove oznake i postavi sliku.
 
Nazad
Vrh Dno