Šta je novo?

[Ruteri] ASUS RT-AC55U - User Review

Dandy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2000
Poruke
9,810
Poena
965
Pošto sam se posle više godina odlučio da uradim upgrade rutera i zapravo sam dosta razmišljao o tome koji da nabavim, osećam potrebu da napišem malo više utisaka, koji će možda nekome u sličnoj situaciji biti korisni.

Elem, sve je počelo pre par meseci, kada sam ukapirao da stari Linksys E2000 više ne zadovoljava moje potrebe, pa sam počeo da pravim spisak toga šta ruter koji želim treba da poseduje.
Na kraju sam napravio otprilike ovakvu listu zahteva:
1) Gigabitni LAN
2) Rad WiFi-a na 2,4 i 5 GHz uporedo, tj. dual band ruter.
3) Dobar domet i kvalitet WiFi signala
4) Podrška za 802.11ac standard
5) Stabilan rad sa više konekcija (torrent i sl.)
6) Neka naprednija podešavanja, tipa QoS, guest WiFi mreže... mada sam ukapirao da mi nije mnogo toga neophodno
7) IPv6 podrška
8) Poželjno je prisustvo USB porta, ali nije neophodno

Pošto retko radim upgrade hardvera, ali kada kupujem nešto, gledam da bude kvalitetno i da mi dugo traje, bio sam spreman da uložim koliko god treba u ruter koji će mi zadovoljiti sve potrebe. Ozbiljno sam razmatrao neki od skupljih modela sa tri antene, pa čak i ove nove triple band rutere. Ipak, na kraju sam došao do zaključka da trenutno nemam, niti ću u skorije vreme imati neki klijent uređaj koji će potencijalnu brzinu koju te tri antene nude moći da iskoristi, tako da sam ostao na malo skromnijem, "dvoantenskom" rešenju.

Kako sam već imao priliku da testiram ASUS rutere i upoznat sam sa mogućnostima njihovog mrežnog hardvera, plus mi se jako dopada njihov interfejs na ruterima i mogućnosti koje nudi, bilo mi je prirodno da pročešljam njihovu ponudu, jer uglavnom nude kvalitetnija rešenja od većine "konfekcije" koja je se može pronaći kod nas.
Ispostavilo se da RT-AC55U ispunjava sve moje zahteve, tako da je izbor pao i trenutno ovo pišem povezan na net preko njega :)

Uz ovu poruku kačim neke fotke koje sam napravio dok sam montirao ruter, a u kasnijim porukama ću da iznesem malo više mojih utisaka, slike interfejsa itd.
Ako nekoga bilo šta interesuje o ruteru, neka slobodno pita.
 

Prilozi

  • 20150806-IMG_9539.jpg
    20150806-IMG_9539.jpg
    807.2 KB · Pregleda: 340
  • 20150806-IMG_9540.jpg
    20150806-IMG_9540.jpg
    874.4 KB · Pregleda: 279
  • 20150806-IMG_9542.jpg
    20150806-IMG_9542.jpg
    809.7 KB · Pregleda: 304
  • 20150806-IMG_9544.jpg
    20150806-IMG_9544.jpg
    719.9 KB · Pregleda: 362
  • 20150806-IMG_9546.jpg
    20150806-IMG_9546.jpg
    494.2 KB · Pregleda: 363
Prilično mi se sviđa ASUS-ovo rešenje web interfejsa za ruter. Sve je lako pristupačno i pregledno.

Kod 2,4 i 5 GHz mreža moguće je odabrati da budu istog imena ili im dati različita imena, kako biste znali na koju mrežu se povezujete u slučaju klijenata koji prodržavaju obe frekvence.

Ruter inače može da radi i kao Access Point i kao Media Bridge, ako se za time ukaže potreba. Meni doduše te opcije verovatno neće trebati.

Moguće je dodati do 6 guest mreža, 3 na 2,4 GHz i 3 na 5 GHz.

USB ima razne dodatne funkcije. Moguće je deliti štampač u mreži preko njega, deliti sadržaj diska koji se priključi, koristiti ga za download torrent-a ili ubosti 3G/4G modem u njega za rezervnu Internet konekciju.
 

Prilozi

  • Screenshot-001.jpg
    Screenshot-001.jpg
    148.8 KB · Pregleda: 283
  • Screenshot-002.jpg
    Screenshot-002.jpg
    164.7 KB · Pregleda: 247
  • Screenshot-003.jpg
    Screenshot-003.jpg
    166.2 KB · Pregleda: 255
  • Screenshot-004.jpg
    Screenshot-004.jpg
    137.2 KB · Pregleda: 244
  • Screenshot-005.jpg
    Screenshot-005.jpg
    156.9 KB · Pregleda: 237
Poslednja izmena:
Au covece koliko nahvali uredjaj, poceo sam i ja da razmisljam da pazarim jedan takav! Bas cu da googlam da vidim cenu
 
Pazi, u odnosu na moj prethodni ruter je baš veliki upgrade.
Cena nije mala, kada se uzme u obzir koliko u proseku ljudi kod nas daju za ruter, ali meni iskreno nije žao, pošto je to nešto što se ne kupuje toliko često (ne bih ovde pisao cene ni gde sam ga kupio, ne znam baš koliko je to u skladu sa pravilima).

Kada stignem, odradiću testove brzine WiFi-a, sa ovih par laptopova koje imam kod kuće.
Takođe, zanima me koja je brzina deljenog diska preko USB 3.0 porta, jedino što nisam siguran da li imam dovoljno brz fleš da bi test bio merodavan :/
Konačno, moram da probam taj ASUS-ov cloud servis, da vidim da li to zapravo nečemu služi ili je čisto marketinška patka.
 
Uzeh isti ruter juče. Prezadovoljan sam :D Što se diska tiče, šta znam, relativno je sporo i ja niasm vidio razliku između USB 2.0 i 3.0 - oko 10megabajta mi je kopiranje na njega i sa njega (laptop ima 150mbs N standard). Javi kako si ti prošao =)
 
Javi kako si zadovoljan jacinom signala. Koji uredjaj si imao pre njega, koliko je dobacivao,a koliko ovaj?
 
Uzeh isti ruter juče. Prezadovoljan sam :D Što se diska tiče, šta znam, relativno je sporo i ja niasm vidio razliku između USB 2.0 i 3.0 - oko 10megabajta mi je kopiranje na njega i sa njega (laptop ima 150mbs N standard). Javi kako si ti prošao =)
Čestitam na kupovini :)

Ako si kopirao preko WiFi-a, onda ti on ograničava brzinu.
Moraću da testiram neki flešić preko USB-a kasnije danas.

U međuvremenu, moje brzine prenosa:
1) Desktop 1 <> Desktop 2, gigabitni LAN (do 111 MB/s)
2) Desktop 1 <> Laptop 1, 2,4 GHz 802.11n (do 6,8 MB/s)
3) Desktop 1 <> Laptop 2, 5 GHz 802.11n (do 21 MB/s)
 

Prilozi

  • Screenshot 2015-09-02 19.18.33.png
    Screenshot 2015-09-02 19.18.33.png
    34.4 KB · Pregleda: 208
  • Screenshot 2015-09-02 19.37.57.png
    Screenshot 2015-09-02 19.37.57.png
    19.6 KB · Pregleda: 191
  • Screenshot 2015-09-03 08.58.27.png
    Screenshot 2015-09-03 08.58.27.png
    35.9 KB · Pregleda: 186
Poslednja izmena:
Sjajno :D ! Ovo je USB 3.0? Ajde probaj i USB 2.0 pa okaci. I ako imas USB HUB za 3.0 volio bih da probas :)

Da, WiFi je 150mbs N, moracu AC kartiu da jurim... Steta sto mi laptop ne podrzava novu intel ac 7260 od 867 mbs, moracu da se zadovoljim duplo sporijim AC formatom (pise na ebay da ne podrzava HP laptopove, konkretno moj HP 450. Kazu treba BIOS update..) ... Ali ih nema u Srbiji, moracu iz Kine da narucim...

Ovako moji utisci:

1. Signal je sjajan. Ispred zgrade sa osrednjim telefonom hvatam dvije crtice, oko 20mbs internet vuce.
2. USB sharing nemam uslova da probamnamax kao gore navedeni kolega, ali sam zadovoljan jer ne baguje.
3. DLNA strimuje na Smart TV sjajnon- probao sam HD filmove od 25gb
4. Svidja mi se kako radi traffic management, fin prikaz
5. Torrentovanje! 24/7 na privantnim torentima! Ima zastita koja omogucava skrivanje torrenta zbog privatnih torrenata koji to traze... (DHT) opcija.

Generalno, ko ima eksterni hard viska, lako je NAS napraviti sa ovim uredjajem.

Da napravimo nas dvojica fan klub ovog rutera? :D
 
Poslednja izmena:
Hm... stvarno nešto kilavi USB kada pristupam preko Windows share-a sadržaju diska.
Jest' da flešić nije najbrži, ali nije baš ni toliko spor...
Moraću da proverim sa još nekim diskom i da pročačkam malo podešavanja.
 

Prilozi

  • Screenshot 2015-09-03 11.27.12.png
    Screenshot 2015-09-03 11.27.12.png
    33 KB · Pregleda: 229
Jesi ukljucio jumbo frames na ruteru?
 
Ja dok ne nabavim bolju wifi karticu neću ni probavati =)

Elem, od softvera ugrađenog još za obične smrtnike:

Ping mjerenje

QoS optimizacija za prioritete. Ima Heroes of Newerth :D Prosto nevjerovatno da su i njega ubacili, jer je on poznat kao trash net code :D
 
Nedavno sam bio vrlo blizu da uzmem doticni uredjaj, ali sam se na kraju ipak odlucio za RT-N66U (N900), za priblizno istu cenu posto imam dosta 2,4GHz uredjaja, koje ne nameravam uskoro da menjam.
Na ruter sam prikljucio 2 diska, jedan kao NAS preko Gbit porta (LC Power LC-35NAS) i drugi preko USB-a (2.0).
Ono sto me je razocaralo je prilicno spora brzina kopiranja (bezicno), cak i kada kopiram direkt sa USB diska (na ruteru) na NAS disk (Gbit port na ruteru)...ne ide preko 2MB/sec. Jel ima neko dodatno podesavanje za ovo?

btw. izvinjavam se ako postu nije mesto u ovoj temi :)
 
Ček ček... ako sam dobro razumeo, ti iniciraš kopiranje sa računara koji je povezan preko 2,4GHz WiFi-a, a fajlovi idu sa diska vezanog na USB na NAS disk?
Uh... pa u tom slučaju podaci putuju dvosmerno preko WiFi-a, tj. idu sa USB diska do tvog računara, pa onda sa tvog računara do NAS-a. Nije ni čudo što je to sporo.
 
Da, tako je... iniciram iz Windowsa, ali nisam tako razmisljao tj da idu dvosmerno preko WiFI-ja..potpuno si u pravu :)
Kako god..meni se ovde svako kopiranje bezicno cini previse sporo. Sad sam povezao mreznim kablom laptop, ali imam samo 100Mbit. Daleko je bolje.
Takodje, mnogo mi lepse strimuje bezicno (na tablet, tv..) kada je fajl na NASu (Gbit), nego na USB 2.0 disku (tu zna da stuca).

Takodje, ovaj Asusov AiCloud softver sa prikacenim USB diskom radi manje vise ok, dok sa NASom zeza.
 
Poslednja izmena:
Jel te i dalje dobro sluzi? Kakvi su utisci posle vise od dva meseca i da li se do sada zakucavao, bio potreban reset, dropovao pakete i sl.?

Razmisljam da pazarim isti ovaj ruter, nakacio bih ga na SBB-ov Cisco EPC3928S.
 
Uzeh ovaj ruter danas i bas sam razocaran dometom signala. Pre njega sam imao neki matori Cisco WRT120N, sa internom antenicom i stvarno izgleda smesno u odnosu na Asusa, ali eto, signal skoro identican...
 
Meni je za 5 mjeseci samo jednom zapucao, s tim što nisam siguran da li je on ili SBB modem =) već 55 dana mi je up time, i svih 55 dana je seedovao 20 torrenata non stop....

Radi dobro, prezadovoljan sam. Meni je sigurno jači singal od default sbb ruter modema.

Koristim obično 2 androida, smart TV preko koga streamujem filmove sa laptopa i jedan iPh na AC standard koji se kači
 
Meni je od pocetka bagovao, u logu stalno neke memory allocation greske, svakog jutra sam morao da ga restartujem. Poslao sam assusovom supportu logove i opis greske i rekli da ga vratim prodavcu. I sad prodavac pokusava da ga popravi, a ja mesec dana bez rutera.
 
Meni je od pocetka bagovao, u logu stalno neke memory allocation greske, svakog jutra sam morao da ga restartujem. Poslao sam assusovom supportu logove i opis greske i rekli da ga vratim prodavcu. I sad prodavac pokusava da ga popravi, a ja mesec dana bez rutera.

Faičan očigledno..
 
Uzeh isti ruter juče. Prezadovoljan sam :D Što se diska tiče, šta znam, relativno je sporo i ja niasm vidio razliku između USB 2.0 i 3.0 - oko 10megabajta mi je kopiranje na njega i sa njega (laptop ima 150mbs N standard). Javi kako si ti prošao =)

U podešavanjima WiFi-a klikni na "Professional" tab, pronađi funkciju "Reduce USB 3.0 Interference" i isključi je. Onda će ti USB 3.0 port raditi punom brzinom. Naravno, potrebno je i da WiFi kartica na tvom računaru ima odgovarajuć protok. Kod mene je brzina čitanja sa eksternog hard diska (koji je priključen na USB 3.0 port rutera) oko 50MB/s!
 
Meni su vratili ruter iz servisa za porukom da je prosao test i da je sve ok. Krenuo je opet da pravi takve logove, pa sam mu instalirao najnoviji firmware (beta) i od tada radi bez problema vec par nedelja.
 
U podešavanjima WiFi-a klikni na "Professional" tab, pronađi funkciju "Reduce USB 3.0 Interference" i isključi je. Onda će ti USB 3.0 port raditi punom brzinom. Naravno, potrebno je i da WiFi kartica na tvom računaru ima odgovarajuć protok. Kod mene je brzina čitanja sa eksternog hard diska (koji je priključen na USB 3.0 port rutera) oko 50MB/s!

Probaću kad nabavim bolju wifi karticu za laptop. Ovaj ruter je čudovište :D

Izgleda da je u pitanju još jedan redak i zanimljiv problem sa wifi mrežama, taj interference sa USBom
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2423604,00.asp

Greška u tehnologiji, USB 3.0 ima problema sa 2.4ghz mrežama
 
Poslednja izmena:
Probaću kad nabavim bolju wifi karticu za laptop. Ovaj ruter je čudovište :D

Izgleda da je u pitanju još jedan redak i zanimljiv problem sa wifi mrežama, taj interference sa USBom
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2423604,00.asp

Greška u tehnologiji, USB 3.0 ima problema sa 2.4ghz mrežama

USB 3.0 pravi smetnje koje utiču na 2.4GHz, pa je ASUS zato i imprementirao funkciju po imenu "Reduce USB 3.0 Interference". Kada je ova opcija uključena, a po default-u jeste, onda USB 3.0 port radi u USB 2.0 režimu i na taj način se eliminišu smetnje. D-Link je, na primer, to rešio tako što je korisniku omogućio da u potpunosti isključi USB 3.0 port. Meni se više sviđa ASUS-ovo rešenje, jer ne gubiš ceo port, već ga samo usporiš, tako da i dalje ostaje upotrebljiv za povezivanje HDD-a, štampača ili 3G/4G modema. Kod štampača i modema se razlika u brzini neće ni osetiti.
 
Razmišljao sam da uzmem RT-AC66U ili RT-AC68U za stan, ali sam onda skapirao da bih samo bacio pare i uzeo ovaj ruter. Odličan je, sve radi kako treba, digao sam i OpenVPN client i OpenVPN server, 5GHz radi kao zmaj (imam puno uređaja na ac wifi).

Hvala na opisu, jer mi je dosta pomogao da ne bacim više para za skuplje rutere već da uzmem jeftiniji koji mi radi posao. :)
 
Cao ljudi.
Da li je neko uspeo da natera Download Master da radi?
Sve se lepo instalira, doda torent ali nestane iz DL liste posle par sekundi i to je to. Nista se vise ne desava :).
 
Ja nikada nisam imao probleme sa Download Master-om, a koristim ga već dve godine svakodnevno na rei rutera (RT-N14U, RT-N18U, RT-AC3200). Kako si formatirao HDD - kao FAT32, NTFS ili EXT4?
 
NTFS. Hard je od 1TB, citanje sa njega radi normalno strimovanje, upisivanje sve osim download mastera.
 
Nazad
Vrh Dno