Šta je novo?

Data Recovery

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Izgleda da ovde nisam ni otvarao temu:

- da li neko poznaje strukturu HFS+ ?

Pukao mi je eksterni harddisk jer sam izvukao kabl pre nego sto je disk zavrsio sa odjavljivanjem.

Koliko vidim, najverovatnije je ostecen "extents overflow file" u HFS+ koji cuva podatke o fragmentima fajla ukoliko ih ima vise od 8 ("catalog file" cuva lokaciju prvih 8 fragmenta fajla).

Ovo pretpostavljam jer imam gomilu fajlova za koje su recovery programi nasli pocetak (header) ali ne i kompletan sadrzaj fajla (dobijem po 5-6 verzija fajla koji se razlikuju po duzini).

- Da li je moguce da HFS+ nema rezervne kopije esencijalnih fajlova kao sto su "extents overflow file" i "catalog file" ??

- vidim da postoje "File Carving" programi za recovery; meni se nekako cini da svi programi za recovery na Mac OSu upravo rade ovako: ignorisu fajl sistem i traze fajl po fajl na osnovu headera fajla. Problem sa ovom tehnikom je da ukoliko je fajl fragmentisan ne znam kako je uopste moguce naci fragmente fajla ako ne gledas u fajl sistem (a u ovom slucaju fajl sistem je najverovatnije ostecen :()


da li neko ima ideju kako mogu da pokusam da povratim fajlove?

svi standardni komercijalni programi vrate oko 90% fajlova ali problem sa njima je sto korisnik nema nikakvu kontrolu!

siguran sam da ako bih imao neki "pametan" hex editor gde mogu da nadjem header fajla, da uzmem sledecih xx blokova (sve do pocetka sledeceg fajla) i zatim da proverim da li je video stream ok i onda da dodajem fragmente koji ne pripadaju ni jednom fajlu i tako eventualno sklopim originalni fajl. Pokusao sam da nadjem program nalik ovom ali nema sanse: google izbacuje samo komercijalne aplikacije od kojih nema neke vajda.
 
File system k9ne moze sistemski podatak da ide zbog preranog izblacenja kabla???? To ni FAT nije radio!
 
File system k9ne moze sistemski podatak da ide zbog preranog izblacenja kabla???? To ni FAT nije radio!

da li je zbog toga ili ne, nisam siguran. meni je tako izgledalo.

najvise me nervira sto ne postoje neke alatke ili dokumentacija da mogu da razumem sta se desilo sa file sistemom. postoje samo gotova resenja za vracanje podataka koja ne rade bas najbolje. kada mi je na atariju pukao FAT na 4GB bigfoot HDDu rucno sam sredjivao FAT tabelu.

hvala yooyo. prostudiracu program jer vidim da pise o stvari koje bas mene muce, tj na koje sumnjam.
 
Samo ti hvali Mac posle, a najosnovnija stvar ne radi kako treba :D
 
Meni se od cupanja fat usb stika zeznuo fs, i jedino na tom meku gde sam ga iscupao bez odjavljivanja je pomogao repair disk iz disk utility-a. Ne znam koliko sam pomogao al prenosim svoj exp.
 
Nazad
Vrh Dno