Šta je novo?

Kabliranje CAT5e / CAT6?

Zaporožac

Poštovan
Učlanjen(a)
05.05.2013
Poruke
95
Poena
60
Pozdrav!

Treba mi 30-ak metara kabla da povežem drugi komp i ruter, pa sam mislio da uzmem cat 5e (možda i cat 6 ,ali je i skuplji a i teže se nalazi). Kada provučem kabl kroz zidove, oni će tu ostati dugo, a mene sad zanima da li će taj cat 5e postati "obsoleted" u narednih nekoliko godina, ili je to sasvim dovoljno za jednog prosečnog korisnika?
 
Poslednja izmena:
Šta god da uzmeš od kabla ostaćeš ograničen na brzinu rutera ~100mbit
 
Ako već provlačiš kroz zid da ostane tu dugo, uzmi cat6. Cat5e daje max 1Gb brzinu, cat6 max 10Gb. Da li će 1Gb postati nešto zastarelo, hoće, samo je pitanje kada.

Da li ćeš sa 1Gb biti miran narednih 10 godina, hoćeš. :D
 
respect za 12 godina staru temu!
 
Pro nekro nema sta. Nego jel postoje uopste consumer ruteri koji rade na 10gbit?
 
Ne postoje za sad, a i da postoje, nema tog kućnog hard diska ili ssda koji će da pogura toliku brzinu.

Ali šta će biti za 10+ godina, to niko više ne može da predvidi. :D
 
Pro nekro nema sta. Nego jel postoje uopste consumer ruteri koji rade na 10gbit?

Ruteri ne, ali imaš unmanaged 8port svičeve na 10Gbps, jedino su malo skupi (>700$). Dodaj tome cenu 10Gbps mrežnih kartica i dobiješ vrlo skup sport.


Ne postoje za sad, a i da postoje, nema tog kućnog hard diska ili ssda koji će da pogura toliku brzinu.

Za SSD-ove nije problem da dva klasična SSD-a u RAID0 ili samo jedan PCIe tj. M.2 SSD (Intel 750, Samsung SM951, Kingston HyperX Predator) kompletno zasiti 10Gbps, pritom mislim na teorijsku brzinu, realna brzina koju ćeš postići na 10Gbps mrežama je dosta manja od one koju PCIe SSD-ovi daju.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam ipak gotov cat6 sa konektorima, i sve sam lepo proracunao, osim sirine buzira kroz koji ide kabl. :D Ne moze da prodje konektor pored kabla od kablovske koji je vec tu, dok bi dva kabla mogla. Mislio sam da odsecem konektor i kad provucem stavim novi, ali bolje sto nisam, jer kako mi je objasnio jedan covek iz firme koja se bavi mreznim instalacijama, imali su oni slucajeva sa krimpovanjem vec gotovih kablova, i nije im bas islo od ruke, posto su pri izradi takvi kablovi podvrgnuti vecim temperaturama, pa se vise stopi ona zastita oko njih. Sa onima koji se seku i prodaju na metar, nije bilo problema. Mozda ovo nekome bude koristilo...
 
Vece gluposti od ove teme i tvojih postova @zaporozac nisam video vec duze vremena. Ne znam dal da se smejem ili placem....
 
Kupio sam ipak gotov cat6 sa konektorima, i sve sam lepo proracunao, osim sirine buzira kroz koji ide kabl. :D Ne moze da prodje konektor pored kabla od kablovske koji je vec tu, dok bi dva kabla mogla. Mislio sam da odsecem konektor i kad provucem stavim novi, ali bolje sto nisam, jer kako mi je objasnio jedan covek iz firme koja se bavi mreznim instalacijama, imali su oni slucajeva sa krimpovanjem vec gotovih kablova, i nije im bas islo od ruke, posto su pri izradi takvi kablovi podvrgnuti vecim temperaturama, pa se vise stopi ona zastita oko njih. Sa onima koji se seku i prodaju na metar, nije bilo problema. Mozda ovo nekome bude koristilo...

teska glupost... reci tom strucnjaku da ne serenda i da kupi normalna kljesta za krimpovanje ....
 
A da izvučeš kabal od kablovske, provučeš LAN i vratiš kablovsku?
 
Nazad
Vrh Dno