Šta je novo?

Najnovije mticne ploce i njihove integrisane zvucne karte

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pitanje...
Kakve su integrisane zvucne karte na:
Z97 ROG plocama (ROG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC ) http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VII_HERO/
Z97 Delux (Realtek® ALC1150 8-Channel High Definition Audio CODEC featuring Crystal Sound 2) http://www.asus.com/Motherboards/Z97DELUXE/specifications/
Z170 ROG (ROG SupremeFX 2015 8-Channel High Definition Audio CODEC ) http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/specifications/
Z170 Delux (Realtek® ALC1150 8-Channel High Definition Audio CODEC featuring Crystal Sound 3) http://www.asus.com/Motherboards/Z170-DELUXE/specifications/

Da li sve imaju pojacivac uz integrisanu zvucnu kartu ili samo ove na Z170?

Kad poredimo te dve varijante (ili 4 ako gledamo obe vrste chip setova) integrisanih z.k. na ovim plocama sa ASUS Xonar Essence STX zvucnom kartom i Creative Sound Blaster Z, koje su bolje ili koliko su blizu njihove integrisane ovim "pravim" Z.K.?
 
veoma dobre ( pritom mislim na supreme FX ) , doduše ni realtek nije loš,

ali ipak neuporedive sa STX , sound blaster Z nisam imao priliku da čujem.
 
realtek 1150 , emi štit , ničikon kondovi , tobože odvojen od ploče ...
što se integrisanog zvuka tiče, teško je bolje.
e, sad, koji dsp -

po meni je via envy 202x mnogo bolji dsp sa daleko prirodnijim i punijim zvukom .

najbolja integruša svih vremena je i dalje neprevaziđena msi x-fi siren .
 
Na kojim pločama je ta integrisana?

Treba razmišljati logično, da li jedna "devojka za sve" a.k.a ploča sa gomilom stvari i funkcijama može da ponudi isto što i posebna karta koja je namenjena jednoj funkciji za iste pare? Nikada nije bilo niti može biti.

Drugar je poredio ALC1150 sa neke jake MSI ploče sa Xonar DX na solidnom polovnom stereo sistemu i zaključak je da Realtek ipak nema šta da traži pored DX-a. Ali je za manje zahtvne korisnike verovatno OK varijanta.
 
Poslednja izmena:
realtek 1150 , emi štit , ničikon kondovi , tobože odvojen od ploče ...
što se integrisanog zvuka tiče, teško je bolje.
e, sad, koji dsp -

po meni je via envy 202x mnogo bolji dsp sa daleko prirodnijim i punijim zvukom .

najbolja integruša svih vremena je i dalje neprevaziđena msi x-fi siren .
Pa Z97 GAMING 5 ima CREATIVE SOUND BLASTER CINEMA 2 codec
 
Razlika izmedju STX i integrisane na bilo kojoj ploci bi trebala da bude nebo i zemlja(u zavisnosti od uredjaja koji reprodukuje muziku). Ali za obicno slusanje, filmove i tako to ja sam konkretno zadovoljan kako Crystal Sound 2 radi na X99-S (isto kao na Z97 Deluxe). Po specifikacijama integrisana zvucna moze da "vozi" slusalice do 600Ohm ali sigurno ne tako kvalitetno kao STX ili bilo koja bolja posebna zvucna kartica.
 
^ word

što se CREATIVE SOUND BLASTER CINEMA 2 tiče, to nije codec, tojest audio čip (digital sound processor, dsp) , nego softverski paket.
Moguće je instalirati i x-fi softver na realtek, via i soundmax, ali to ne menja stvar što se zvuka tiče.

zvuk prave dsp+dac+opamp+elektroliti .

pomenuta msi x-fi siren je zapravo full x-fi titanium pci-express, sa malo redukovanim mogućnostima, tako da i nije integruša, nego full zvučna koja se dobija uz neke ploče.
integruše su trenutno realtek, via i soundmax , od kojih jedino via pravi dsp-ove u high end karticama (esi julia, m-audio audiophile 2496...) .
 
Poslednja izmena:
noup

envy.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja licno pre nekoliko godina nisam primetio nikakvu razliku na Creative X-Fi Titanium vs Realtek integralka (mislim ALC892) na Altec MX5021.
 
Ne znam za kvalitet zvuka, ali sto se tice svih racunara koji su mi prosli kroz ruke VIA je uvek imala problematicne drajvere, brat bas ima H55 plocu sa VIA zvucnom i stalno mucimo muku sa njom.
 
nema ni veze . rade najnormalnije .
 
Dakle bio sam u pravu, sumnja u integrisani zvuk pa ma kako bio hvaljen bio (od proizvodjaca) je bila opravdana i u poredjenju sa pravim zvucnim karticama integruse su trabant.
 
Generalno da.. Ali opet zavisi sta je na izlazu. Da li su neke Aliexpress sluske/zvucnici ili nesto kvalitetno... U prvom slucaju ne bi trebalo previse razlike da ima, dok u drugom sigurno da hoce :)
 
Dakle bio sam u pravu, sumnja u integrisani zvuk pa ma kako bio hvaljen bio (od proizvodjaca) je bila opravdana i u poredjenju sa pravim zvucnim karticama integruse su trabant.

Imas Sound Blaster Z. Probaj sam i izvuci zakljucke, neki flac i par sati slusanja. Pa promenis na integralku.
 
U mene je razlika skoro pa drasticna, u jacini zvuka i gluv cuje razliku.
Imao sam AKG Q701 pre zvucne tako da za moju plocu znam.
Pitao sam prvenstveno misleci na Asusove Z97 delux i hero ploce te nove Z170 delux i hero ploce.
Oni su izgleda znacajno poboljsali zvucnu sekciju pa ko velim da se raspitam. Ako sam dobro "cuo" Z170 ima i pojacalo ...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
sve je to džabe kad je dsp realtek ,

ilustracije radi evo poređenja frequency responsa izmedju realteka 888 i xonara ds ( direktno poređenje dsp čipova , u ovom testu je maltene nevažno da li je zvučna integrisana ili ne ).

nadam se da je sad jasno .
 

Prilozi

  • fr realtek.png
    fr realtek.png
    4 KB · Pregleda: 161
  • fr xonar.png
    fr xonar.png
    2.6 KB · Pregleda: 163
Poslednja izmena:
Uglavnom ploce imaju Realtek ALCxxx audio cip , kako vreme prolazi novije ploce i dalje imaju te cipove pa cak i ploce od 500 evra...
 
brate, svaka čast na brzini izlaganja . :)
 
pa cita neko text posebno ali se da razumeti, kakva je to budjava kesa...
 
Poslednja izmena:
Niste fer. Bitan je trud i zalaganje! :smash:
 
Nazad
Vrh Dno