Šta je novo?

WiFi ruter za cetvorosoban stan od 120m2 i 8-16 aktivnih korisnika

Spooky Man

Slavan
Učlanjen(a)
08.06.2005
Poruke
32
Poena
309
Postovanje, treba mi preporuka za wireless ruter koji bi se koristio u cetvorosobnom stanu od 120m2 na koji bi se istovremeno kacilo min 8 i max 16 aktivnih korisnika. Najbolje ako vec neko ima istu ili slicnu situaciju a skoro je pazario novi ruter.

Ruter bi bio direktno zakacen na SBB kablovski modem (neki od jacih paketa). I koristila bi se iskljucivo wireless konekcija (nijedan korisnik ne bi bio zakacen mreznim kablom na ruter). Ruter bi se nalazio u sredini stana a od korisnika bi ga delilo 1 ili 2 zida, u zavisnosti od polozaja korisnika u sobi. Svi korisnici su software developeri i najzahtevnija radnja je konferencijski video poziv (svi korisnici istovremeno - hangout, skype, hipchat, ...), povremeno neki veci download/upload i sl.

Idealno bi bilo ako moze da se nadje nesto do 11.000 RSD. A ako je to nemoguce za opisanu situaciju, onda neka budzet bude maksimum 22.000 RSD (ako cu zaista da dobijem bolju pokrivenost, stabilniji signal, ravnomerno podeljen protok, koji ce da radi glatko kao da je zakaceno par korisnika na standardni home/SOHO ruter). Samo da napomenem da mi nisu bitne opcije deljenje stampaca, usb diskova, itd. Bitno mi je iskljucivo dobro pokrivanje celog stana, i kad su svi korisnici istovremeno konektovani da sve radi glatko kao sat, bez stucanja.

Trenutno razmisljam o ovim modelima:




Dodatak. U istom stanu, backup internet bi bio Telekom ADSL (ako su duzi radovi/prekidi na SBB, odvojen download i sl.). Ako Telekomov ruter ne uspe da pokrije ceo stan, da li imate neku preporuku za provereni jeftiniji wireless ruter (do 6.000 RSD) kojim bi prosirio signal u stanu? Nikada pre ovo nisam radio, ali pretpostavljam da mi je dovoljan neki ruter koji podrzava WDS i snage bar 10dbi u mom slucaju?

Takodje ako imate bolje resenje za opisanu situaciju, sve sugestije su dobrodosle. Unapred hvala na odgovorima.
 
Ocito je u pitanju firma. Da li 8-16 korisnika ili uredjaja?
Info: na svakog zaposlenog racunaj x2/x3 posto ce obesiti svoj telefon/tablet/fotoaparat.......
Ne postoji ruter/ap koji moze da izdrzi 30 korisnika pri varijaciji signala.
Savet: Mikrotik + UniFi (broj komada zavisi od korisnika/rasporeda, preporuka je AC verzija(ali fond ti je smesan za ozbiljnu firmu)
 
Ista filozofija samo "konkurencija". Ali 1 ruter za to je......LOL.
 
U pitanju je firma u povoju. :) U prvom postu kada sam napisao "korisnika" mislio sam uredjaja (moja greska sto se nisam lepo izrazio). Konkretno bilo bi 8 aktivnih developera (iliti 8 laptopova zakacenih na ruter), i racunao sam da svako od njih zakaci i telefon pa sam duplirao maksimalni broj (realna situacija je da bar 3-4 coveka nece imati konstantno zakacen telefon, ali eto, uracunao sam kao da hoce).

Drugari developeri/dizajneri, njih 7, u duplo manjem stanu guraju relativno ok sa nekim tp-linkom u kombinaciji sa SBB-om, pa sam se ponadao da mozemo i mi da prodjemo slicno.

Iskreno, treba mi prelazno resenje u okviru pomenutog budzeta za narednih par meseci, a maksimalno do kraja godine. Da vidim kako ce cela prica/projekat da se razvija. A onog trenutka kad budem na papiru imao konkretne rezultate i preko 8 zivih korisnika, onda bih svakako zagazio u nesto ozbiljnije da sam dugorocnije miran.

Sada kada smo razjasnili broj korisnika/uredjaja, da li mogu nekako da izguram do kraja godine sa nekim resenjem ispod 22k dinara?
 
Probaj http://www.winwin.rs/bezicni-ruter-tenda-n3-1x10-100mbps-lan-wlan-5dbi-fiksna-antena-150mbps-1152422.html
Deluje jeftino i slabo, ali nije tako.Nemoj da te zavaravaju brend imena tipa TP-Link, D-Link, Mikrotik...itd , jer to nema nikakve veze, bilo koji od njih moze da pravi probleme pri radu, kao sto sam imao, posebno sa d-link ruterom. Gore pomenuti ruter sam uzeo pre dva meseca, i iako zivim u zgradi, gde je pozicija stana suprotno od ulaza u zgradu (tj. stan je sa zadnje strane zgrade) ja bez problema hvatam signal od 3-4 crtice i ispred zgrade, kroz tri zida. Bez problema moze da podrzi 10-ak korisnika, nisam probao sa vise, ima samo jedan LAN, ali meni je samo taj jedan i potreban jer su svi ostali uredjaji povezani na wi-fi. Za sad sam zadovoljan, ako ovako nastavi da radi, prezadovoljan.
P.S. Ruter je takoreci plug and play, tj. samo ubodes kabal i net radi, jedino treba sifra da se stavi, jer se ne secam da li je po default-u otkljucan wifi ili ima neku radnom sifru...
 
Poslednja izmena:
Bas duhovit post, najjeftiniji i najgori kineski ruter za poslovne potrebe.
Da li su poslovne ili nisu to nije bitno, ne postoji 100 nacina za koriscenje interneta preko wifi rutera, pa je neki poslovni, a neki ne...
Ali ti si verovatno od onih "Sve sto je kinesko ne valja", tako da necu da se ubedjujem, sto se mene tice neka kupi najskuplji koji nadje kod nas, a ako mu ni taj nije dovoljno skup neka trazi sa sajtova tipa ebay, ali nije sve u ceni....
 
postoji prolem sa ruterima i velikin brojem korisnika koji imaju razlicitu jacinu signala ruteri se "muche" jel su slabi to im je napor. Nije isto kucji par uredjaja koji ne koriste net i firma gdr svi stalno. Veci broj paketa mnogo vexi protoci. Ako nemash para kupi jedan ac uredjaj i uzmi od sbb modem sa wi-fi pa podeli korisnike.
 
Dodatne opcije...

Opcija 1: MikroTik RB951G-2HnD
Opcija 2: MikroTik RB750 + AP Ubiquiti UniFI
Opcija 3: MikroTik RB750 + TP-LINK TL-WR841HP

Sta mislite o ovim opcijama? Da li mi ovo zaista treba za 8 konstantno aktivnih korisnika? Da li ce ovo kompletno da me pokrije, u smislu da imam ravnomeran protok bez pucanja kad je svih 8 ljudi nakaceno?

Takodje, koliko je komplikovano podesiti ove rutere? Da li je dovoljno procitati uputstvo ili je ipak zavrzlama (cisto da napomenem da mi linux i konzola nisu strani, terao sam Slackware dugo - videh da je RouterOS zasnovan na Linux-u)? Ako je neka velika peripetija podesiti, gde da nadjem nekoga (pojedinac i/ili firma) ko bi mi ovo podesio (moze i PM)?

Dodatak. Do sredine sledece sedmice bih morao nesto da prelomim, pa ako naleti neko ko je upucen u problematiku sa konkretnim predlogom (konkretnim modelima) za moju situaciju, svaki dodatni komentar je dobro dosao. I dalje se lomim na koju stranu i sta da izaberem. :)
 
Ja na 80 i nesto m2 imam oko 13-15 uredjaja (nije firma). Od toga 2 su wired, ostalo wireless. Meni perfektno radi Asus RT-AC68, od NAS servera do kompa (wifi ili lan, svejedno) dobijam oko 700mbps. Ako hoces jeftiniju varijantu, imas AC66.

Ovi ruteri imaju QoS shaping, odredis sta ti je primarno - youtube ili ftp, na primer. Takodje ima LAN failover, znaci jedan od lan portova moze da ti radi kao backup net, ako ti crkne primarni.

USB print, usb share, remote access, AC network, 5 Ghz i ostalo se podrazumeva. Meni je uptime max bio 73 dana i onda je nestala struja na gajbi.

Ako ces all out ida ides, imas sad Asus 3200 tako nesto, ali ti je van budzeta.
 
Poslednja izmena:
opcija 2, opcija jedan je najgori mt ruter ikad, ne znam ko nije imao provlem sa wi-fi. Budi svestan ogranichenja rutera imash chart na mikrotik sajtu u zavisnisti od pravila. Nsma uputstvo uz ruter to je OS sa milion uputstava i tutorijala na netu. Btw portovi su 100mbita.
 
To je nemoguće garantovati jer zavisi od prepreka ali definitivno ima jak izlaz. Moja preporuka ide za taj ruter.
 
120 kvadrata nije nikakav problem ni za slabiji ruter ako se pozicionira idealno, odnosno baš na sredinu stana. Ako sam razumeo, stan je u jednom nivou, dakle, nije na sprat, tako da bilo koji od predloženih rutera (dobro, možda ne ona nesrećna Tenda za 1500 din :)) će pokriti normalno signalom.

Ja sam predložio ovaj "biznis" TP-Link, zato što ima dual WAN, load balancing i failover, može da izdrži toliki broj wifi klijenata i ono što je bitno, lak je za administraciju... To su programeri, nisu sistem i mrežni admini. :) Takođe pošto je VPN ruter (ipsec i pptp), ostavlja mogućnost da se sutra dan zaposleni kače na taj VPN kako bi pristupali resursima unutar firme na siguran način, a opet, lagana administracija, za razliku od onog zmaja Mikrotika od koga mi se vrti u glavi. :D
 
Poslednja izmena:
AP Ubiquiti UniFI indoor UAP

Da podelim svoje iskustvo, i da razjasnim jos par stvari.

Za pocetak sam hteo da istestiram opremu koju sam dobio od provajdera, i to je bio test period pola meseca. Od Telekom ADSL sam dobio ruter ZTE ZXHN H168N VDSL CPE, a od SBB-a sam dobio ruter Cisco EPC3928S. Dalje, sticajem okolnosti zbog letnjeg perioda, opremu je koristilo 6 aktivnih korisnika (umesto 8) + par telefona nakacenih na ruter. Racunari su 3 razlicite generacije MacBook Pro, jedan RoG lap, i dva standardna laptopa. I jos da dodam, posto mi je komsiluk Beogradjanka, ceo wifi opseg (skoro svi kanali) su poprilicno zauzeti.

Nekoliko dana smo se svi kacili prvo na SBB, pa onda nekoliko dana svi na ADSL, pa onda pola-pola smo se delili, jedni na ADSL, drugi na SBB itd. I jedan i drugi ruter su pokrili ceo stan od 120m2, i poprilicno su se dobro snasli. Desilo se samo nekoliko pucanja konekcije, tako da mislim kome ne trebaju napredne funkcije, QoS, do 50 Mb/s, do 6-8 ljudi, mislim da uopste ne mora da razmislja o alternativi (to je moje laicko misljenje).

Dalje, nakon detaljnog analiziranja odgovora sa ove teme i drugih srodnih tema sa foruma, kao i konsultacije sa drugim ljudima koji znaju nesto vise o mrezama i mreznoj opremi dostupnoj kod nas, resio sam da zapocnem avanturu sa MikroTik + UniFi. Cisto da napomenem, da nikada ranije nisam pratio nesto specijalno mreznu opremu (do sada sam uvek koristio "potrosacke" rutere) i nikada pre nisam imao kontakta sa MikroTik i Ubiquiti opremom.



Elem, pre neki dan sam pazario:
  • Ruter Tenda N30 (2.190,00 RSD) - da koristim kao wifi extender za Telekom ADSL (offtopic, iako poznavaoci kazu da je Tenda najgori kineski brend, ja sa ovim ruterom imam sasvim lepog iskustva, pazario sam ga pre par meseci i koristim ga da produzim ADSL signal u dvospratnoj kuci; ruter pokriva pola dvospratne kuce i poprilican deo dvorista, i na njega se kaci 2-3 konkurentna korisnika)
  • MikroTik mini RB750GL (9.290,00 RSD) - primarni ruter za SBB
  • AP Ubiquiti UniFI indoor UAP (13.990,00 RSD) - primarni AP zakacen na MikroTik

Takodje, ako je bitno za diskusiju, mrezni kablovi su novi, fabricki UTP, CAT5e.

Tenda se sasvim lepo snasla, pokriva ceo stan od 120m2, i kao backup moze da radi posao (u nasoj situaciji Telekom ADSL nece biti koriscen konstantno).

Posto od Telekoma cekam parametre za PPPoE konekciju, a od SBB-a cekam da mi zamene trenutni ruter za kablovski modem (DOCSIS 3.0) koji podrzava bridge mode, radi testiranja sam kacio MikroTik i na ADSL i na SBB ruter (znaci dupli NAT). U ovih par dana testiranja, iako je dupli NAT, za standardnu dnevnu rutinu MikroTik preko kabla radi kao sat. Posto trenutno nemam previse vremena za igranje, podesavanje je osnovno + simple queue + jos par sitnica (ruter ima pregrst opcija, da sam ovo imao tokom studentskih dana, citaj dokonih dana, gde bi mi kraj bio :) mozda kada mi posao dozvoli vise slobodnog vremena, poigracu se vise sa opcijama i mogucnostima).

Jedini problem koji sam imao sa RB750GL ruterom, to je resetovanje rutera na fabricka podesavanja. Procitao sam zvanicno uputstvo nekoliko puta, guglao na netu (nasao sam da ljudi prijavljuju da procedura ne radi) i nasao nekoliko razlicitih nacina (koraci i duzina cekanja se razlikuje), ali kod mene jednostavno resetovanje preko RESET dugmeta nije radilo. Dok su otkaceni svi mrezni kablovi, stavim cackalicu na reset dugmence, upalim ruter, negde na oko 60-65 sekundi ACL blinkne bukvalno dva puta, po uputstvu u tom trenutku treba da otpustim dugme pre nego sto blinkanje prestane (jer ako zadrzim preko ide netinstall), ali nista se ne desava. Probao sam da cekam krace, probao sam da cekam i 10min :D ali nista. Tako da ruter ili ima neko dodatno podesavanje za ovo ili je model kod mene felerican. Posto sam inace koristio web interfejs za podesavanje jer imam OS X, a nije mi se otvarao ruter (ili skidala gumena nogica) da bih resetovao preko metalnog spoja, na kraju sam digao VM, postavio mrezni adapter u bridge mode, i resetovao ruter preko Winbox aplikacije za Windows unutar VM (posto u ovom slucaju onda umesto IP adrese, vidi ruter preko MAC adrese).



E sad, dolazim do bolne tacke a to je AP Ubiquiti UniFI UAP (svestan sam da je UAP starter model, ali specifikacija kaze: Enterprise WiFi System, 300 Mbps, 122 m, 802.11 b/g/n). Za wifi testiranje sam koristio: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer (Android telefon) i http://www.netspotapp.com/ (OS X).

AP jos nisam kacio na plafon/zid nego je stajao na podu (pretpostavljam da ovo ne utice znacajno na performanse), gde su stajali i ostali uredjaji tokom testiranja, ali wifi pokrivenost/parametri nisu nista bolji od ostalih uredjaja, cak stavise u nekim delovima stana su losiji parametri na UniFi AP nego npr. na Tenda N30. Kada debagujem okruzenje i parametre svih pomenutih rutera, UniFi AP je najpriblizniji sa Cisco EPC3928S (u vecini slucajeva su parametri slicni, ili je Cisco EPC3928S u nekoliko brojki bolji). Jednostavno sam ocekivao vise od enerprise opreme, iako je UAP starter model.



Slede pitanja:

1. Ako je neko koristio UniFi UAP i neke standardne SBB/Telekom rutere, da li ima bolje rezultate ako uporedi UniFi UAP sa opremom od provajdera?
2. Da li postoji nacin da proverim da li je moj UniFi UAP felerican? Neki nacin da budem 100% siguran da je AP ok?
3. Za UniFi UAP model za 5.5 metara razdaljine (izmerio sam, nije odoka) od racunara, koje deli jedan 50cm zid i drugi 20cm zid, pri cemu su vrata na oba zida, i jedna i druga vrata se delimicno nalaze na putanji, da li su po vama ovo normalni parametri, SNR Level avg: 37, Signal: 47%, Avg Signal: -62dBm, Max Signal: -49dBm, Min Signal: -92dBm, Noise -92dBm (8%) - meni kao laiku za mreze ovi rezultati nisu najsjajniji za opremu koja se reklamira kao enterprise. U istim uslovima Cisco EPC3928S ima u nekoliko brojki bolje rezultate. Ocekivao sam bolje rezultate od UniFi, da sam znao da je slicno, dva puta bih razmislio ili bih isao sa drugim resenjima.
4. Posto je konekcija vec pukla nekoliko puta (moguce i da je dupli NAT, imacu vise detalja kada dobijem zamenu rutera), pored logova (logove sam poceo da pratim od danas), kako inace debagujete ovakve situacije? Da budem siguran da je AP ili ruter ili dolazni signal problem?

Pretpostavljam da je jedina prednost UniFi baratanje sa vecim brojem konkurentnih korisnika. Sada nisam pametan kako da nastavim, da li da zadrzim postojeci MikroTik i UniFi AP, uz dodatak jos jednog AP, od kojih ni jedan AP nije najsjajniji. Ili da zadrzim UniFi AP i da zamenim postojeci ruter za MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN samo zbog wifi tj. 1000mW? Da li ce MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN imati bolje rezultate nego UniFi AP (u smislu pokrivenosti wifi i boljim paramterima konekcije)? Molim samo odgovore bazirane na iskustvu sa pomenutom opremom, jer ocigledno specifikacija ne znaci nista cak i kad je brend hvaljen. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Nakon prvih nekoliko testiranja prebacio sam "Tx Power" podesavanje sa "Auto" na "High". I ove gore beleske su nastale dok je podeseno "Tx Power: High". UniFi Controller potvrdjuje maksimalnu vrednost "Transmit Power: 20 dBm (EIRP)".

Takodje, ovo je iz specifikacije za UAP model:

Antennas: Integrated 3 dBi Omni (Supports 2x2 MIMO with Spatial Diversity)
Maximum TX Power: 20 dBm


Dodatno, pored navedenih opcija, dodati isti AP, zamena postojeceg rutera za MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN koji ima specifikacije:
Wireless: Built in 2GHz dual chain 802.11b/g/n wireless device.
Antennas: 2x built in 4dBi swivel
TX power: 25-30 dBm

Poceo sam da razmisljam i o AP Ubiquiti UniFI indoor UAP‐LR sa specifikacijama
Antennas: Integrated 3 dBi Omni (Supports 2x2 MIMO with Spatial Diversity)
Maximum TX Power: 27 dBm

Ako ovi iz Emmi-ja budu voljni da nabave i zamene, iako standardno nemaju u ponudi (ali ima Sampro, koji je dobavljac).

Najvise bi mi znacila iskustva ljudi koji koji su koristili sve ili neke od ovih modela:

  1. Ubiquiti UniFi AP UAP (3 dBi, 20 dBm)
  2. Ubiquiti UniFi AP UAP‑LR (3 dBi, 27 dBm)
  3. MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN (4 dBi, 25-30 dBm)

Specifikacija lepo deluje, ali me interesuju prakticna iskustva posto UniFi izgleda ima problema sirenjem signala kroz zidove (meni treba probijanje kroz 1-2 zida - nasao sam iskustva stranaca koji se takodje zale na pokrivenost sa modelom UAP).
 
Poslednja izmena:
@bachi Onda mi je def. zapao ostecen model ili nesto sl. posto je kod mene penetracija kroz zidove bas losa. Pored parametara wifi veze, testirao sam jos malo i brzinu na razlicitim udaljenostima sa i bez prepreka, i ovo su rezultati:

  • 0.5-1 m od rutera, bez prepreka, brzina 85% od maksimalne brzine koja ide preko kabla (preko kabla dolazi 120 Mbps+, ali preko wifi racunam 90 Mbps kao max zbog gubitaka i ogranicenja)
  • 4-5 m od rutera, bez prepraka, brzina 74% od maksimalne brzine
  • 10-11 m od rutera, jedan zid 50cm prepreka, brzina 37% od maksimalne brzine
  • 11-12 m od rutera, jedan zid 50cm prepreka, brzina 21% od maksimalne brzine

Cak i da racunam da je 50 Mbps maksimum, opet je penetracija zidova losa. Tako da mislim da tu nesto debelo nije u redu ili UAP model jednostavno ima problema sa zidovima jer ako mu je deklaracija 122 m, ocekujem da moze da pokrije bar 15 m sa jednim zidom izmedju bez prevelikih gubitaka brzine. Poslao sam juce emal na unifi podrsku pa cekam odgovor (ali posto ih kace praznici, ocekujem odgovor tamo u utorak ili sredu). Pa cu verovatno da menjam ovaj UAP za UAP-LR.

Posto kazes da ste juce montirali UniFi AP-LR (UAP-LR), jel mozes da mi kazes koliki je gubitak maksimalne brzine koja mu dolazi preko kabla u odnosu na par metara cistine, i npr. 10-15 m i probijanje kroz jedan zid (20-60cm)? Jel moze da izbije 70-90 Mbps bar na cistini na udaljenosti od nekoliko metara (na stranim forumima nadjoh da je realni maksimum 45-55 Mbps za UAP i UAP-LR modele, i da 80-90 Mbps moze da se ocekuje samo sa UAP-PRO i UAP-AC modelima, koji su mnogo veci cenovni rang, i to u idealnim uslovima - treba sitnim slovima negde da napisu realno stanje, realne brzine, realne udaljenosti a ne na kutiji da mi prikazuju industrijske standardne :))?

Realan primer za nekoliko razlicitih udaljenosti sa i bez prepreka za model koji je ispravan 100% bi mi bas znacio, da dobijem bolju sliku, da znam sta realno mogu da ocekujem i da prelomim sta da radim dalje.
 
Update: Dok cekam odgovor Emmi-ja da li je moguca zamena za UAP-LR (nesto su u guzvi pa traje).

Odgovor Ubiquiti podrske nakon uvodne diskusije, provere verzije kontrolera, nakon sto sam im poslao detaljne logove, brzine, kvalitet signala itd. sa razlicitih tacki u stanu sa i bez prepreka:

I'd suggest you to please make sure your Access point is mounted away from any other routers, modems, switches, computers,monitors,power supplies, fans, fluorescent lights, cordless phones, etc. They may cause interference in the Network. It is best if wireless access points are at an elevated point, away from any surface that may reflect or attenuate a significant portion of the signal, such as metal/foil insulation, wire-mesh stucco on exterior walls, etc.

Another thing to factor in is propagation losses through common building materials. Maybe this will also help: http://www.am1.us/Protected_Papers/E10589_Propagation_Losses_2_and_5GHz.pdf

Hope it helps, If you have any further query please let us know.

Ako bih instalirao UAP model negde u sumi, u divljini, trebalo bi da radi ok :D U sustini, sacekacu odgovor Emmi-ja, da vidim da li je moguca zamena za UAP-LR, pa ako nije odvojicu jedno vece da detaljno testiram apsolutno sve pozicije u stanu i bar nepreklapajuce wifi kanale, i eventualno eksperimentisanje sa razlicitim verzijama AP firmware-a, pa ako nista ne poboljsa rezultate definitivno vracam dobijeni model (posto mi niko nije potvrdio da je bagovit, ispada da su dobijeni rezultati ocekivani - mozda lokalni Ubiquiti distributeri odgovore stogod narednih dana).



Takodje kad sam vec juce testirao i Ruter Tenda N30 u istoj situaciji, evo rezultata, mozda nekome budu korisni:

0.5-1 m od Tende, bez prepreka
RSSI: -36 dBm
http://www.speedtest.net/result/4644015865.png

5.5 m od Tende, dva zida izmedju (jedan zid 50cm i drugi 20cm)
RSSI: -53 dBm
http://www.speedtest.net/result/4644041257.png

10-11 m od Tende, jedan zid 50cm prepreka
RSSI: -55 dBm
http://www.speedtest.net/result/4644024040.png

11-12 m od Tende, jedan zid 50cm prepreka
RSSI: -56 dBm
http://www.speedtest.net/result/4644029795.png

Za manje od 6-8 korisnika, u mom slucaju za 120m2 i za 2k din radi ko doksa.
 
I dalje mislim da bi MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN pojeo ostatak ekipe za dorucak.
Kod wifi najbitnija stvar je antena, a ovde se jasno vidi ko ima vecu.
Jedino sto su ovi UniFI lepsi :)

Za koje pare mozes da nabavis MikroTik?
 
Lepotu opreme nisam razmatrao ni u jednom trenutku. :) A cena je 22k RSD, ali sto bi deca rekla, prosao brzi voz. :) Iz Emmi-ja mi rekose da je MikroTik "komplikovan za zamenu" u ovom slucaju, kada sam pitao da li postoji opcija da mi zamene RB750GL (koji radi ekstra - prvi put sam imao dodira sa MT i odusevljen sam sa paletom opcija i mogucnostima u malom pakovanju) i UniFi UAP (koji radi ispod proseka) za taj model :) Tako da cekam bar da mi nabave UniFi UAP-LR, i da to skinem sa dnevnog reda (nemam vise volje da cimam bilo koga). :) Nadam se da ce UAP-LR imati iole bolje performanse od ovog osnovnog nesrecnog UAP modela.

Inace, pisao sam i domacim dobavljacima Ubiquiti opreme, i niko mi nije odgovorio. Hvaljen brend, a niko da mi potvrdi da li je problematican primerak ili jednostavno model ne moze vise od trenutne situacije. Zivo me interesuje da li UAP-PRO (45k RSD) i UAP-AC (58k RSD) mogu da izguraju napisano na papiru.
 
Nazad
Vrh Dno