Šta je novo?

Manji NAS kao ispomoć ozbiljnom storidžu

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
U firmi imamo na primarnoj lokaciji NetApp 2040 koji radi prilično dobro obzirom da baš i nije na tehnološkom vrhuncu. Ubrzo ćemo početi da kuburimo sa prostorom, a pošto zamena nije opcija, mislio da kupimo neki manji NAS na koji bi prebacili Navision i Exchange bekape (2 TB u startu), kao i slabije korišćene stvari sa fajl servera.
Ali tu i nastaje dilema pošto nemam pojma šta uzeti (sem što znam da treba da podrži RAID 5 i znam da QNAP ili Synology prave dobre NAS uređaje:)).
Značilo bi mi ako bi mi dali neke smernice... storidži mi nisu jača strana.
 
Preporuka recimo TS-451 qnap(posto je samo bekap) i napravis RAID5. Sa 2tB diskovima ima 6TB, sa 4TB 12TB. To je nesto sto se tice manjih ulaganja.
A ako imas malo vise love, pojavio se kod nas sad 1069 rekabilni za nekih 150k bez pdva. Tu ima mesta za 12 diskova, 2 mrezne . Pa onda imas dosta prostora i za nadogradnju.

Zavisi samo koliki ti je budzet.
 
Šta mislite o varijanti da uzmem recimo dva TS-451 i stavim oba u RAID0? Dobijam dosta na brzini (možda bi onda prebacio i stvari kojima se ne pristupa često sa fajl servera), a i sigurnost je na nivou s obzirom da ukoliko crkne hard ili nešto drugo na jednom NAS-u imam drugi NAS? Koliko vidim može se podesiti replikacija na QNAP-u što bi osiguralo da podaci na oba NAS-a budu identični.
 
Nije loša ideja.

Podesiš replikaciju i vozi.
 
Pa racunaj da ti je max 2Gb/s pa vidi dal ti to pije vodu :D
 
Pa ne znam baš. Ozbiljni storidži maltene nikad i ne ističu brzinu u truputu (koji je bitan za ogromne fajlove), već u broju IOPS-a (što je realniji prikaz brzine).
Doduše meni je primaran bekap i to jesu ogromni fajlovi, ali ako bi koristio storidž i za nešto drugo, mislim da bi ipak imao koristi od RAID-a 0.
 
Vid' moj potpis :D
Možda je malo tradicionalističku stav, ali "backup" i "RAID 0" u rečenici čine stilsku figuru oksimoron :D , pa makar ih imao komada 2. Pa još ako idu na istu liniju napajanja strujom, tj fazu, ili isti UPS...
 
Nazad
Vrh Dno