Šta je novo?

Prešao sam sa jednog na drugi sistem , prednosti i mane ...

tolero

Slavan
Učlanjen(a)
27.02.2011
Poruke
3,325
Poena
260
Evo jedne teme za sve one koji ne znaju na kojim temama treba da se piše o kojem sistemu.

Dakle ovde možete pisati o prelasku sa Androida,IOS-a na Windows i obrnuto. Dati neka zapažanja, kritike , savet.

Izvolite što češće posećivati ovaj topic i dati svoje mišljenje .
 
Poslednja izmena:
tu sam. u najavi zanimljiva tema :)
 
Odlicna tema, da se upisem, i mene zanimaju iskustva korisnika raznoraznih, mada je ovde WP suvisan pored vodeceg dvojca.

Kod androida meni jedino smeta sto je gladan resursa a to sve utice i na zagrijavanje i na potrosnju baterije. Imamo godinama baterije na iP po 1500mah i drze duze nego 2x veceg kapaciteta na drugoj strani. Ne valja taj nacin razmisljanja. Ostalo sve OK.
 
Bilo bi lepo da se i ovi sa drugih tema skoncentrisu ovde i rasterete pojedine teme. Onda fino bez vredjanja mogu da izloze svoja zapazanja.
 
Hmmm, nešto ne vidim puno srećnih ip6+ korisnika kada je SOT u pitanju.
 
tamo sot ni ne moze da se meri :) valjda ce to ubaciti u neki tamo ios 11
 
Nije SoT mjerilo trajanja baterije. Na androidu curi na sve strane, ko trula cijev, pogotovo na 3G-u.[emoji4]
Drzi vodu dok majstori odu.[emoji1]
 
^ iphone kada se koristi na 3g trosi kao na wi fi ?

ne kapiram sta curi na 3g ?
 
Pa voda, napisao ti je
 
Nije SoT mjerilo trajanja baterije. Na androidu curi na sve strane, ko trula cijev, pogotovo na 3G-u.[emoji4]
Drzi vodu dok majstori odu.[emoji1]
Razumem to, ali ja relativno često menjam android telefone i ništa generalno nigde ne curi.
3g troši jače bateriju primarno zbog lošeg signala a ne zbog androida.

Problem kod ovakvih poredjenja je što se poredi android koga svako proizvodi, i iphone koji ima jednog proizvodjača i 2ipo modela godišnje.
Što se kupuju razni kršware modeli androida za din uz paket i na osnovu tog iskustva se donosi sud o androidu kao celini, i ne kao nečemu ekstremno fragmetisanom.

Svakako ću probati wp, ako za to dodje trenutak. Odgovara mi da postoji konkurencija. Iphone nemam nameru da probam. Ništa me tamo ne privlači niti imam potrebe za istim.
 
Razumem to, ali ja relativno često menjam android telefone i ništa generalno nigde ne curi.
3g troši jače bateriju primarno zbog lošeg signala a ne zbog androida.

Problem kod ovakvih poredjenja je što se poredi android koga svako proizvodi, i iphone koji ima jednog proizvodjača i 2ipo modela godišnje.
Što se kupuju razni kršware modeli androida za din uz paket i na osnovu tog iskustva se donosi sud o androidu kao celini, i ne kao nečemu ekstremno fragmetisanom.
Mobile Radio Active Bug, Lollipop na 3G. Trosi vise baterije nego ekran. Ludovanje Play Servicesa i ostalo. Nikad ne znas koji te drain moze zateci kad sr najmanje nadas. Zato je root i neki wakelock detector obavezan.

Poredim Nexus(e) i iP, ostalo ne racunam naravno.
Bas zbog toga sto postoji problem poredjena iz razloga koji si naveo, i nije za poredjenja. Dobro si rekao.

Daj nemojte meni suplju pricu prosipati, ne koristim droid od juce.
 
iskreno nisam primetio da previse utice na bateriju. a mislim da to nije bug androida kao takvog..
 
Tema apsolutno nema poente. Stvarno, iOS je savrsenstvo bez mane, WP malo manje, ali opet savrsenstvo. Android drndoid lagdroid je djubre. Lock teme. Gasite svetla.
 
Poslednja izmena:
iskreno nisam primetio da previse utice na bateriju. a mislim da to nije bug androida kao takvog..
Ukljuci 3G koristi ga malo i pusti da prenoci. Ujutru pogledaj statistiku baterije.

Moram sam skidati app LeanDroid da gasi 3G dok je u standby i pali ga na svakih sat vremena po minut da povuce sinhronizaciju. Usteda baterije ogromna. App vrh.

Telep ne histerisi vazda, ako imas sta iznesi, rado cu procitati i uvaziti. [emoji4] [emoji1] [emoji108]

d9291cc8e490264c417a14ad858f4666.jpg

2be714a462657ca891590768cec1a00a.jpg


Tapatalk vise od ekrana, sta ima...[emoji2]

Pa kako cete primjetiti kad 3g i ne koristite. Kod mene je stalno aktivan. Nemam WiFi trenutno. Da je normalno bilo bi i na KitKatu tkao.
 
Poslednja izmena:
dzabe mi ovo kacis kada ce ti baterija biti skoro ista kao kada ti tt ne bi bio na listi.. znam iz iskustva
 
Poslednja izmena:
To mislim da je samo promena u načinu prikazivanja, inače koristim 3g i nisam primetio da se baterija više troši nego na kiketu.
 
Napisaću par svojih utisaka. Do sada sam koristio Android telefone, počev od Moto Milestone 2010. godine, pa do Samsung S4 I9506 do pre tri meseca.
Lumia 640 DS je prvi WP koji sam kupio, i sigurno je najjeftiniji telefon koji sam kupio u poslednjih ~10 godina. Time je moje oduševljenje nekim (dobrim) stvarima i veće. Ono u šta sam siguran je to da ne bih se tako lako, u stvari ne bih se uopšte usudio da danas kupim Android sa HW specifikacijama kakve ima ova Lumia. Znam dokle bi me to dovelo… :)

Prvo što sam primetio je izuzetno trajanje baterije na ovom modelu. Mala ilustracija korišćenja; oba slota za sim kartice su u upotrebi, službeni broj na Vip i privatni na Telenoru. Na službenom broju potrošim oko 600-700 minuta mesečno, na privatnom oko 100-150 minuta. 3G data je uvek uključen, veći dao dana je na 3G; za to koristim Telenor, i mesečno potrošim oko 7GB podataka (izuzetak je prošli mesec sa 23GB). Podešeno je šest mail naloga, uvek su online skype, viber, whatsapp, IM+. Jako često koristim Deezer za slušanje muzike, ponekad navigaciju, jako često IE za surf i sl. Igru nemam nijednu, nisam ih imao ni na Android telefonima.
U poređenju sa svim prethodnim Android telefonima (svi su bili single sim), apsolutno sam prezadovoljan trajanjem baterije; do te mere da sam izgubio naviku da povremeno pogledam status baterije. To je ranije bilo obavezno, naročito kad sam u kolima, pošto sam tada dopunjavao telefone.
Dalje, telefon RADI. Uvek radi. Baguje izuzetno retko, gotovo nikada. Tu je daleko ispred svih Androida. Ova stavka mi je veoma bitna, bitnija od mnogih sitnica koje me često nerviraju. Ranije, u dosta prilika mi se dešavalo da poželim da bacim telefon kroz prozor auta kad zabaguje (a to se obično desi kad mi je najpotrebniji), bilo da hoću da obavim poziv, hitno uključim mape, pošaljem mail i sl.


Sada ono što mi se ne sviđa, ispravke koje sam video u W10 i zašto ponekad ponovo razmišljam o Androidu…

- Outlook aplikacija je užasna i za mene gotovo neupotrebljiva (ne može se snimiti na telefon pdf fajl koji sam dobio u attachu maila, ne mogu da promenim sadržaj maila prilikom forwarda, mail je običan tekst bez ikakvog formatiranja). Attach bilo čega što nije fotografija, mora da se obavlja preko posebne aplikacije, a direktan attach fotografija je moguć u nekoj smanjenoj rezoluciji. Sve u svemu, daleko iza gmail aplikacije. Liči mi na gmail iz Android Eclair verzije, npr.
U W10 su sve ove propuste ispravili. Napravili su odličnu mail aplikaciju, na prvi pogled bolju od gmail app. Nakon par sati probe, nisam imao nekih zamerki.

- Nema smart dialer. Ok, može da se skine iz prodavnice neki, npr. RapDialer koji ja koristim. App je OK, ali zbog ograničenja u WP8.1, funkcioniše tragikomično. Npr. u istoriji poziva prikazaće samo one pozive koji su obavljeni upotrebom ove aplikacije. Znači, u istoriji nema primljenih poziva, niti poziva koje sam ja inicirao npr. direktno iz imenika telefona. Dalje, da bi imenim bio ažuran, prilikom svakog ulaska u app, mora da se uradi sinhronizacija imenika. U protivnom, kontakti koji su dodati između dva ukljičivanja ove aplikacije neće biti pronađeni.

- Na Androidu postoji dugme za isključivanje zvona (silent mod). Jako korisna stvar za sastanke, bioskop i sl. Ovde se to „uključuje“ tako što držim volume down sve dok se ne isključi zvono. :) Mislim da je silent mod imao i Eclair…

- Automatska sinhronizacija fotografija na OneDrive je moguća i preko 3G mreže, ali ne u punoj rezoluciji. Zaključak: besmisleno.
Mislim da su i ovo ispravili u W10.

- VoIP preko SIP protokola je polu-upotrebljiv na WP8.1. Dobar je za odlazne pozive, a prijem je nemoguć, jer se aplikacija odmah diskonektuje sa servera kada se isključi ekran. Sa druge strane, posle par manjih proba, imam utisak da VoIP dosta bolje radi na WP (u smislu kvaliteta razgovora). Na Androidu definitivno postoji neki problem sa time; i kada je mreža odlična (wifi ili 3G ili 4G) pozivi umeju da budu očajno loši, sa mnogo kašnjenja, eha, prekida i sl. Moj subjektivni utisak je da su i razgovori preko Vibera „stabilniji“ sa WP. Napominjem da je ovo moj subjektivni utisak.

- Aplikacije. To svi znamo, ima ih mnogo manje nego za Android, a često su i prilično manje upotrebljive zbog ograničenja u WP. Jedna aplikacija koja po mojem mišljenju bolje radi na WP je Deezer. Nadam se da će bar malo popraviti stanje u W10…

- Multitasking. Dosta lošije radi na WP. Ume žestoko da nervira. Ponekad pomislim da je skoro neupotrebljiv. Možda je i ovo jedan od razloga što je WP daleko stabilniji od Androida. Juče sam imao iskustvo da sam počeo da skidam mape za Here app, onda to lepo spustio i koristio normalno telefon. Kada sam posle par sati proveravao da li je skinuo mape, ponudio mi opciju „Resume“; dakle kada sam spustio taj prozor, stao je i download mapa. Sa druge strane, torenti se ne prekidaju, kao ni download sa clouda. Edit: možda zvuči neverovatno, ali mape se mogu skinuti samo na telefon, ne i na karticu :)

- Personalizacija. Otkad sam na WP, polako zaboravljam šta to znači :)

Sve u svemu, daću još jednu šansu WP. Sačekaću i taj W10, pa ću odlučiti da li ću ostati na WP (uz verovatnu promenu telefona), ili se pak vratiti na Android (već zamišljam sebe kako besnim sa zabagovanim telefonom u ruci :) )
Primer: ukoliko naprave sistem gde će developer moći da napravi normalnu aplikaciju za obavljanje poziva, verujem da će je i napraviti i da će takvih aplikacija biti dosta. U suprotnom, ne bih ni ja nikada trošio svoje vreme da napravim aplikaciju koja će moći da radi polovično i tragikomično.

Sve je na Microsoft-u i samo od njih zavisi hoće li i dalje držati samo low-end deo tržišta, ili polako krenuti napred. Što se mene tiče, ukoliko veći deo stvari koje sam napisao da mi se ne sviđaju ne reše, imaće jednog korisnika manje.
 
Poslednja izmena:
Desp, čitajući tvoj post, šta to onda toliko dobro radi na 640,
jer ovo što si napisao je deo svakodnevnog korišćenja smart uređaja a ti napisa kako to zameraš :D .
Šalu na stranu, i ja sam razočaran ograničenjima samog osa i nedostatkom par aplikacija prešao komplet na Android,
uporedo sa WPom sam koristio G2, Note4, S5 trenutno.
Nisam ostrašćen i veran nijednom osu, ako se 10ka pokaže dobro bez problema ću se vratiti na Lumiju.

Na Androidu postoji dugme za isključivanje zvona (silent mod).
I meni je ovo bilo neverovatno teško za navikavanje :crash:,
ali mislim da je rešivo pomoću Cortane i Quiet hours i na Denimu.
 
Ma kada sam se svojevremeno bio navikao na olovčicu i WinMobile 5 (Qtek9100), navikavam se polako i na WP8.1 :D
Nadam se i ja da će mnogo toga da reše u W10, a do tada ću valjda nekako da "preživim" :) Bar dok ne isprobam neki stabilan preview build, pa da odlučim kako ću dalje.
Mail mi je bitan, pa za poslovni mail koristim i MetroMail koji je Ok, čak i u free modu, mada je pomalo sporiji ponekad.
Za ova tri meseca još (uvek) nisam imao želju da ga izbacim kroz prozor auta :)
 
Poslednja izmena:
- Na Androidu postoji dugme za isključivanje zvona (silent mod). Jako korisna stvar za sastanke, bioskop i sl. Ovde se to „uključuje“ tako što držim volume down sve dok se ne isključi zvono. :) Mislim da je silent mod imao i Eclair…

Imas i ovde na dugme - "Quiet hours"
A ovo vezano za multi tasking je cinimi se vezano za samu aplikaciju. To za here mape je tacno, ali sa druge strane here navigaciju mozes slobodno da bacis iza i ona ce i dalje da radi. Ili recimo Sports tracker ili Runtastic pro. Radi skroz u pozadini. Dok sa druge strane na androidu (tablet) krenem igru, stavim borbu, stisnem home a igra u pozadini pauzirana.
 
Poslednja izmena:
A ovo vezano za multi tasking je cinimi se vezano za samu aplikaciju. To za here mape je tacno, ali sa druge strane here navigaciju mozes slobodno da bacis iza i ona ce i dalje da radi. Ili recimo Sports tracker ili Runtastic pro. Radi skroz u pozadini.
Da, to jeste tako. Zaboravio sam da to napomenem.
 
Prebacio sam na US region i isprobao sam „Quiet hours“ opciju :)
Nije baš što i silent mod, ali mi se svejedno jako sviđa. Odličan ideja. Ali ipak kao da je ostalo na ideji, nedovršeno…
Lepa zamisao je opcija „Anyone breaks through if they call 2 times in 3 minutes“. A zašto mora tako? Zašto nisu dali mogućnost da korisnik sam postavi te parametre, pa da bude npr. 4 times in 2 minues?
Dalje, oko automatskog slanja SMS obaveštenja ljudima koji su pokušali da pozovu dok je Quiet hours uključen; zar ne bi bilo normalno da postave da tu poruku korisnik može da personalizuje, da bude onakva kakva on želi da bude?
Treće, oko automatskog režima uključenja i isključenja Quiet hours opcije; opet zanimljiva ideja, ali zašto nema opcije da mogu da postavim kako ja hoću, npr. četvrtkom od 10-14h i 22-23h, petkom i subotom 15-19h, itd… ZAšto samo jedna opcija?

Pokušavam da uporedim WP i Windows za PC. Dok Win za PC mogu da konfigurišem i kontrolišem na bezbroj načina instaliranjem malih programčića, dotle imam osećaj da WP moram da koristim samo i jedino onako kako je neko u MS to zamislio, kako tom čoveku to odgovara ili misli da tako treba.
Voleo bih da novi Win10 Mobile ponudi sličnu mogućnost personalizacije kao što ima Win10 za PC i to bi onda bila prava stvar, bar po mojem mišljenu, za moje potrebe.

@Lucky
Isprobao sam smart dial na W10. Ok je, verujem da će biti odličan kada ga ispeglaju.
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebao da uporedjujes WP ni sa cim. To je sistem za sebe. Njegova najveca prednost (sto se mene tice i mog ukusa) je upravo zatvorenost. Znaci, nema menjanja romova, karnela, overklokovanja, rutovanja, rekoverija, menjanja ikonica. Nema natrpavanjanja gomile programa i igara samo zato sto mogu da se stave piratske verzije. Ovde kupis sta ti treba (ukupno sam potrosio 10-15$), uzivas i neopterecujes se. Za mene je WP gotovo savrsen sistem za mobilne.
 
Evo ja ću isto napisati svoja iskustva prelaska sa androida na WP.

Nisam imao neke naročite telefone na androidu, ali sam imao tablet samsung galaxy tab3 od 8 inča. sada sam prešao na lumia 925 što je ipak premium model Nokie.

Komentarisaću uglavnom softver.
Kao androdi korisnik, na tabletu i telefonu koristio sam dosta google usluga.Prevashodno gmail, google calendar , google task.
Tu su bili i neki specifični programi tipa paragraf lex i nešto programa za gradski prevoz.
Naravno facebook, twitter, skype to se podrazumjeva. Koristio sam i nešto office programa, mislim da je bio polaris office.
Google drive takodje radi odlično.

Uglavnom.

Google programi a prevashodno mislim na google task su loši.
Ni kalendar nije nešto. Prosto nisu dobro odradjeni.
Kako to izgleda. Na g tast programu ja otkucam neki zadatak obavezu koja sadrži recimo 10 riječi.
Ja na androidu kada hoću da vidim šta piše ja kliknem na zadatak i vidim šta sam napisao.

Niti jedan wp program to ne može.
Kada kliknem na zadatak pokaže mi maksimalno 3 riječi.
AKo hoću da vidim sve moram ići u edit.

Google calendar radi nešto bolje, nije loše. Google mail radi odlično, Yahoo mail radi odlično.
Twitter, skype, office naročito sve pohvale nemam zamjerke.

Sam sistem je veoma brz što nije bio slučaj kod androida. Ne mogu da komentarišem mnogo jer nisam imao telefone tipa samsung S3 što je vršnjak lumie925 ali neki utisak je da je sve bolje optimalizovano.
Kod andoida bi sigurno u nekom momentu zaglupio sistem zbog prevelikog broja tabova, kod WP toga nema.

Kockice ili UI kod WP mi sasvim odgovara, genijalno rješenje.
Po meni je to personalizacija bolja nego kod androida jer staje više ikonica koje podešavam po veličini što nije moguće kod androida.

E sad što ne mogu da kaćim svoju sliku na pozadini to mi uopšte ne fali.

Rješenje za moje zamjerke je prelazak na WP servise. Gmail ne mogu da mjenjam i nemam ni potrebu jer radi dobro ali ali ostalo mislim da ću morati da odbacim.
Jeste to komplikacija jer sam na dekstopu pristup fajlovima ,kalendaru, i zadacima imao sa otvaranjem taba gmail-a.
Sada moram otvoriti još jedan tab.

Ovo sve trpim iz razloga što se nadam da će wp10 doći i za lumia 925 a naročito velika očekivanja imam od integracije i sinhronizacije os-a na kompu i os-a na telefonu.
Naravno tu mislim prevashodno na programe i podešavanja.

Da nije toga, ja bi se vratio na android.

Da silent mode i multitasking to je mnogo bolje odradjeno na androidu.
Npr. kod tableta sam mogao da na pola prozora gledam youtube a na drugoj polovini surfam.
Na mom WP to ne može.
 
Poslednja izmena:
Evo kod mene u kući komplet sva tri velika OS-a :) i mogu reći da sam verovatno završio sa Androidom kao primarnim sistemom što se tiče telefona i tableta.U glavnom sam koristio flagship Android telefone i tablete(LG2x,G2,S3,S4,S5...SGT2,MemoPad8),iOS sam prošao sve modele iPhone-a osim 4s i iPad4.

Uvideo sam(izgleda da to ide sa godinama :) ) da stvarno nemam potrebu za igricama i pakovanjem ROM-ova a isto nemam živaca za cimanje sa paketima za poboljšanje kamere,zvuka,signala i ostalih trica,koje bi trebalo da budu standard od strane proizvođača...a ne da naprave krš pa onda kao ostave korisnicima da twikuju.Pa sam s'toga komplet što se telefona tiče prešao na iOS a evo od pre 10 dana što se tableta tiče prešao sam na Windows.

Mogu reći da sam se jako prijatno iznenadio sa Win tablet sistemom.Sve sam kapirao da je gori od Androida...Evo nakon druženja sa Miix3-kom uzeo sam Switch 10 i neopisivo je koliko isti hardver radi bolje na win-u u odnosu na Android.Definitivno za sad ostajem na win tabletu...i mogu reći da je najbliži u stabilnosti iPad-u.
 
steta sto si imao androide sa najgorim skinovima na trzistu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno