Šta je novo?

Eksterni Disk za posao - pouzdan, brz, kapacitet ne toliko bitan

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Dakle trebao bi da uzmem jedan eksterni disk za posao - backup razno raznih projekata, grafike i slicno. Originali su na kompovima, prvi backup na GDrive, jos jedan uglavnom na iCloud, i ovo bi bio jos jedan fizicki backup za firmu.
Zahtevi:
1) prostor - dovoljno 256 ili 512 GB, ne treba vise
2) pouzdanost - ne zanima me garancije ko ima vise, vec ko je vise pouzdan. Malo me brinu hard diskovi jer su mehanicki, a stalno nosanje HDD-a mi ne deluje da je nesto pametno i deluje mi da ce kad tad podaci postati corrupted. SSD-ove sam samo video kod nas od Samsunga.
3) brzina - bilo bi dobro sto brzi - citao sam da neki diskovi preko USB 3.0 idu i po 100 MB/s, dok npr. onaj Lacie CloudBox sto je izreklamiran radi na 30 MB/s. Ne bih isao ispod 100 MB/s
4) mogucnost da ga vise kompova koristi bi bila ogromni plus - e sad kod ovoga, imamo i ruter koji podrzava shareport (DLINK DIR-655) medjutim mnogo korisnika se zali da eksterni disk mora imati svoje napajanje jer ne dobija dovoljno preko USB porta na ruteru
5) umalo zaboravih - bilo bi dobro da je cross platform, a ako ne, onda mora bar da radi na Mac uredjajima. Sokirao sam se kada sam video da dosta eksternih ne podrzava Mac, tj. neki modeli imaju posebno za Mac, posebno za Win.
6) budzet - bilo bi dobro do 200 eur, ali mozda bi moglo vise ako je bas super uredjaj
 
Poslednja izmena:
Dobar NAS + SSD, ali to će teško da ide za 200 eura.
Ustvari, nikako.

Mislim da je ovo, s obzirom na to šta sve treba da radi (i to da radi kako treba) jedino rešenje, pogotovo što disk treba da vidi više uređaja (i da više njih pristupa, verovatno i u isto vreme), a da ne dođe do zagušenja. Plus, cross platform rad je zagarantovan (Win/OSX/Linux).
Moja preporuka QNAP ili Synology, ne entry level (ali ne mora ni neki mambo-džambo) + 256GB SSD.
Ovo kod nas, regularno u prodavnici nema ispod 350-400 eura, a ni kod "mađara" nije baš jeftino.

Jednostavno, ako je za firmu mora da radi kao sat, bez greške, tako da ovde nema prostora za eksperimente, mora na sigurno (a to košta).
 
Pazi vise uredjaja je opciona stavka, kao i multi-platform - dovoljna bi bila Mac podrska. Vise bi mi znacilo da te 2 stavke nemam, a da imam portabilnost(koju nisam pomenuo) i sigurnost. Tvoj predlog je ok, malo van planiranog budzeta, ali naslo bi se nekako, ali kontam da bi mi neki externi ssd koji podrzava os x odradio posao. Sto se tice sigurnosti, dakle ima na kompovima sve, plus 2 clouda, a ovo bi bila 4. kopija.
 
"Mac podrska" koju neki napisu na kutiji uredjaja (WD npr) je nista drugo nego fajl sistem. Za glupe korisnike "Mac verzija" dolazi preformatirana na exFAT, dok "Win" dolazi preformatirana u NTFS.

Ako imas i Mac i Win, znas sta ti je ciniti.

Jedina razlika moze da bude Thunderbolt port, mada sada vec ima i PCjeva sa TB portom.
 
Zanimljivo - nisam imao bas vremena da pazljivo citam clanke kada sam trazio (kada sam napisao post) pa sam samo trazio kao top liste i uporedjivanja i tu su naveli da odredjeni externi disk-ovi nisu podrzani na OS X. Da li je moguce da su samo iz tog razloga napisali (file system), kada se to promeni formatiranjem, ili stvarno postoje diskovi koji iz nekog razloga ne rade na OS X?
 
Nazad
Vrh Dno