Šta je novo?

Windows 10 - diskusija o tome da li nas (još više) špijuniraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hehe windows 10 je bio celu godina na testu kako tada niko se nije sjetio da ga spioniraju, i sada 3 dana od prestavjenja na windows 10 i svi od jednom windows 10 spionira, windows 10 zna sve o tebi :D prikazne za malu decu ovo je cist marketing na Apple ili Google oni se bave sa ovakve prljave kampanje :D

3 dana nakon zvanicnog izlaska Win 10 RTM je objavljena i nova izmenjena/dopunjena EULA gde je dodato gomila texta u kojim se navodi da se ti klikom na "I agree" slazes sa svim o cemu mi ovde pricamo da ne valja...

A tu verziju MS EULA niko nije ni znao niti spomenuo pre objave i svaka cast onom ko je to sve procitao u sitna crevca... a "napolju" citaju jer je to vrla bitna stavka u normalnim zemljama tj gde se postuju i stite autorska prava kao i privatnost (ako je ima uopste...)

Porediti Insider i RTM verziju je Krale u krajnju ruku detinjasto... :)
 
3 dana nakon zvanicnog izlaska Win 10 RTM je objavljena i nova izmenjena/dopunjena EULA gde je dodato gomila texta u kojim se navodi da se ti klikom na "I agree" slazes sa svim o cemu mi ovde pricamo da ne valja...

A tu verziju MS EULA niko nije ni znao niti spomenuo pre objave i svaka cast onom ko je to sve procitao u sitna crevca... a "napolju" citaju jer je to vrla bitna stavka u normalnim zemljama tj gde se postuju i stite autorska prava kao i privatnost (ako je ima uopste...)

Porediti Insider i RTM verziju je Krale u krajnju ruku detinjasto... :)
Dzaba pricate ja jos nisav vidio ni jedan konkretan dokaz da ms spionira osven one troll slike od windows 10 koji nije nikakav znak na spionazu, iste funkcije ima i kod windows 8.1.

Dok google i fb su priznali da vec prave spuonaze i to sami su priznali da citaju mejlove i poruke kako to vas nije potreslo? A sad odjenom MS pravi masovnu spionazu,a ono sa google i fb ste zaboravili a svi od vas (i od mene) od 24h vi prolazi dan u guglanju i fb :)

Nema privatnost vise to na svima ni je jasno,privatnosta je gubimo cim ustekamo lan kabel u lan karticu :D
 
Poslednja izmena:
Brate daj malo taj pravopis sredi, ovo ne može da se čita.
 
Dobro, ali ovo nema veze ni s makedonskim :) Mislim da je on više izgrešio u pisanju jer se uzbudio :)
 
Mozam i na makedonski da pisuvam ne problem :D
 
Ja te bolje razumem na makedonskom,verovatno i ostali...
 
I ja isto, cepaj kako ti volja :)
 
Evo ti Krale izvod iz EULA,imas i na njihovom sajtu,znaci sve zvanicno.
Ovo je samo deo,a ima mnogo vise sa cime se slazemo jelte
:
How We Use Personal Data
Microsoft uses the data we collect to provide you the services we offer, which includes using data to improve and personalize your experiences. We also may use the data to communicate with you, for example, informing you about your account, security updates and product information. And we use data to help make the ads we show you more relevant to you. However, we do not use what you say in email, chat, video calls or voice mail, or your documents, photos or other personal files to target ads to you.

Ali mi je ovo najbolje,citiram jedan sajt koji je rezimirao sve to:

Users who chose to enable Microsoft’s personal assistant software “Cortana” have to live with the following invasion to their privacy: “To enable Cortana to provide personalized experiences and relevant suggestions, Microsoft collects and uses various types of data, such as your device location, data from your calendar, the apps you use, data from your emails and text messages, who you call, your contacts and how often you interact with them on your device. Cortana also learns about you by collecting data about how you use your device and other Microsoft services, such as your music, alarm settings, whether the lock screen is on, what you view and purchase, your browse and Bing search history, and more.” But this is not all, as this piece of software also analyses undefined “speech data”: “we collect your voice input, as well your name and nickname, your recent calendar events and the names of the people in your appointments, and information about your contacts including names and nicknames.”
 
Poslednja izmena:
Upravo gledam policu sa knjigama i jedna knjiga mi bas upada u oči.

1fbcf12cf25d95950953af5ac6af500f.jpg


Sad se pitam, ko je ta mala maca anti-spijun gosn Snowden. Zašto se o njemu pišu knjige i prave dokumentarci kad čak i ovoj temi imamo par osoba koje su više od njega zagrizle, koje čak idu i dalje u svojim uvjerenjima. Nesvjesne današnjeg svijeta.
 
Poslednja izmena:
Nema problem
Eve sto sakam da kazam deka nema veke privatnost, ni na PC ni na Telefon, mislam deka pred edna godina imase edna vest za televizor od samsung deka pravel spionaza kolku e vistina neznam, ama koga dojde vreme televizorite da ne spioniraat togas vise ne treba ni da pravime razgovor za kompjuteri,OS i slicno :D
prv post na makedonski mi e ovoj,inace ja se trudam kolku mozam podobro da bidam razbran, a izlgeda nisto ne sum razbran kako treba a ja odlicno ve razbiram sve sta pricate i pisete ali toa e majcin jazik si e majcin jazik :D
 
Opušteno ja te razumijem na oba jezika. Očigledno su gladni grammar naziji, a ti si prvi naišao na red.
 
Nije tačno. Nadgledaju se poznati Tor exit nodovi, ali komunikacija unutar samog TORa je prava stvar... I još ako kroz to pustiš GPGP za email i/ili OTR za jabber chat, nema šaje da te nađu.

Dakle, ako si terorista, tako ćeš da radiš, a ako si običan smrtnik kao mi, nećeš tako raditi. Dok nemam protiv da me prate šta sam posećivao na Internetu, mada se i tu trudim maksimalno da im otežam posao sa Pale Moon browserom, uBlock originom sa pokraj easy list i ovim listama:

Privacy (3)

Basic tracking list by Disconnect‎ : 31 used out of 31
EasyPrivacy‎ (forums.lanik.us): 10.677 used out of 10.734
Fanboy’s Enhanced Tracking List‎ (forums.lanik.us): 1.170 used out of 1.171

I Social (3)

Anti-ThirdpartySocial (see warning inside list)‎ (forums.lanik.us): 80 used out of 80
Fanboy’s Annoyance List‎ (forums.lanik.us): 7.611 used out of 20.416purge
Fanboy’s Social Blocking List‎ (forums.lanik.us): 12.691 used out of 12.711purge

Dakle, te liste + Ghostery + FBPurity...

Niste ni svesni koliko mi se brže sajtovi učitavaju i kako nema smaračkih Like, Share, Tweet, +1 dodataka koju ubacuje svaka strana, Google analiticsa i ostalih beacona i trackera.

E, ali imam protiv da na mom računaru, na mom hard disku, skeniraju moja dokumenta, moje slike, tekstove, šta sam kucao na tastaturi/šta sam rekao toj Grdani i sve to da šalju na "cloud" radi pobošljanja "korisničkog iskustva"? TRT MILOJKA! I šlag na tortu, još traže da im platim licencu za OS koji će da me špijunira? WTF?

Ko me zna od ranije, zna koliki sam u suštini MS fanboy i koliko sam se preganjao u prošlosti sa Linux talibanima, open source filozofijom, ali brate moj, poješću hiljade poruka što sam pisao protiv Linuxa ako ovi nastave ovako da "trenduju" sa verzijama Windowsa.




Priču o narodu? Narod bira vlast, a vlast je ovakva:

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...spektori-upadaju-u-stan-onome-ko-radi-na-crno

Sledeća vest 2020. godine - "Inspektori upadaju u stan onome ko skine mp3 pesmu sa Interneta" il ne dao ti bog - 1080p film.


Zato što je malo ljudi testiralo taj Windows kao insajderi i oni su znali da postoji feedback i u tom slučaju je to normalna stvar. Problem je nastao kada je izašao RTM, kad ono i dalje se javlja tatici.
Linux talibanima? Probaj malo da naučiš nešto o onome o čemu pišeš. Linux kernel je trenutno daleko zastupljeniji po broju instalacija, odnosno uređaja koje pokreće u odnosu na Windows zahvaljujući Androidu. Možda desktop okruženja tipa KDE, GNOME, XFCE itd. nisu dovoljno dobra za profesionalca poput tebe i ostale kakvi se ovde uglavnom mogu naći, ipak nije sve dostupno na klik. Nemam ništa protiv što pokušavaš da podigneš svest o privatnosti ovde, mada na pogrešan način, ali ne prozivaj ono što ne poznaješ.
 
Razumeju te svi

Nema problem
Eve sto sakam da kazam deka nema veke privatnost, ni na PC ni na Telefon, mislam deka pred edna godina imase edna vest za televizor od samsung deka pravel spionaza kolku e vistina neznam, ama koga dojde vreme televizorite da ne spioniraat togas vise ne treba ni da pravime razgovor za kompjuteri,OS i slicno :D
prv post na makedonski mi e ovoj,inace ja se trudam kolku mozam podobro da bidam razbran, a izlgeda nisto ne sum razbran kako treba a ja odlicno ve razbiram sve sta pricate i pisete ali toa e majcin jazik si e majcin jazik :D


Razumeju te svi odlično nego se foliraju. Razumeju engleski a da ne razumeju makedonski, pusti ih. Sve ovo me podseca na kolegu sa posla koji otvara na lazna imena gmail naloge, sa svog kompa se ne registruje ni na jedan portal, ima android ali ne i nalog na njemu jer molim te, njega ce neko da špijunira a pri tome sve zna. Mnogo ste zanimljivi i MS i FB i svim ostalima da vas prate, nemaju druga posla. Kad im bude stalo do vas poslace vam neku mačku sa nogama do vrata i čim vas uhvati za m... ima da istrtljate i sto treba i ne treba.
 
Razumeju te svi odlično nego se foliraju. Razumeju engleski a da ne razumeju makedonski, pusti ih. Sve ovo me podseca na kolegu sa posla koji otvara na lazna imena gmail naloge, sa svog kompa se ne registruje ni na jedan portal, ima android ali ne i nalog na njemu jer molim te, njega ce neko da špijunira a pri tome sve zna. Mnogo ste zanimljivi i MS i FB i svim ostalima da vas prate, nemaju druga posla. Kad im bude stalo do vas poslace vam neku mačku sa nogama do vrata i čim vas uhvati za m... ima da istrtljate i sto treba i ne treba.
Većina tih podataka je bitna na statističkom nivou. Tu se pokazuje snaga skupljanja velike količine podataka iz koje možeš da izvučeš ono što ti treba. U suštini, ovde je bitan princip - obavesti me da me pratiš, ionako će velika većina ljudi danas vrlo lako pristati na to. Radiš to zbog onih koji to ne žele.
 
Sto se mene tice ja ga razumem makedonski,ponekad ga ne razumem kad pokusava da ga prilagodi srpskom :)

@ HighOne: Bachi je strastven po pitanju mreza i iprivatnosti pa ponekad lupi... ponekad vise... ne treba ga uzimati za ozbiljno kada prica o Linuxu... za 1-2 god ce ga dizati u nemesa,kada skonta sve kako funkcionise...

Moc ljudi nije ogranicena voljom nego mogucnostima iliti u prevodu ne radi svako sta hoce vec sta moze...

Koliko ljudi (osim Srbije) bi pristalo na uslove da je na prvoj strani masnim slióvima ispisan izmenjen tekst a ne negde na xyz strani (kaze lik sto je sve procitao da mu trebalo 2 dana da sve isprati i poveze)?

Nije poenta sta mi radimo ili sta mi imamo na kompovima,poenta je ako ovo prodjekao "ma nije to nista" sta nas ceka sledece?

To nije paranoja,nije zaludjenost ili ne znam ja sta,to je normalno logicno razmisljanje...

Mnogi su zaboravili ali kada se Google reklamirao kao "dobronamerna" kompanija (to bese pocetkom 21 veka cini mi se) fanovi su cak napravili Google religiju.Naravno,bilo je ljudi koji su tvrdili suprotno i iznosili dokaze i upozorenja o svemu sto danas znamo i naravno bili su omrazeni,krelosi,zaostali i sl... svi znamo ishod price...
Googlee prvi koristio fazon koji sada i MS hoce a to je "evo vam free,sve je free i ne brinite,bice malo reklama i to je to..."
Sada imamo Google giganta koji zna (prvenstveno) sve o vasim mobile navikama,kontaktima,fon podacima,kretanju itd,koji zesce ucenjuje proizvodjace mob uredjaja,developere itd itd itd... ali je to sve free... ko hebe malo privatnosti,samo kad je free...

MS ce ovom politikom biti najjaci profiler korisnika jer ce znati ama bas sve o vasim elektronskim navikama.... to su milijarde dolara vrednosti informacije za kompanije bilo koje poslovne politike...

Ko je iole malo ozbiljnije prostudirao istoriju zna ishod price...
 
Verujem da je poolmaker otvorio ovu temu sa namerom da se raspravlja o funkcijama u Windows 10 koje se tiču privatnosti, njihovom onemogućavanju i tehničkoj strani ugrožavanja privatnosti.
Ako bi tema bila takva verujem da bi koristila mnogo više nego ovakva kakva počinje da bude.

Ne verujem da je otvorio temu da bi se raspravljalo o svetskom poretku, moralu ili kojim već ne temema o kojim rasprava ne vodi nikud osim u svadju i frustraciju.


+1
Upravo tako, tema je o windowsu 10 i privatnosti korisnika.

Razumem da je nemoguće ne dotaći se mnogo čega kada se priča o privatnosti.
Sve je to ok, ali nema potrebe da se ode u jalove rasprave i prepucavanja.


Možemo imati koristi od ove teme, a može se pretvoriti u još jednu "Uber" ili "Ishrana" temu :)
Što se mene tiče ako tema ode u nekom sličnom pravcu neka se što brže lockuje, privremeno ili trajno.



U temi windows 10 je povelika gužva i bez rasprava o privatnosti..
Ovde možemo naširoko o svemu vezanom za windows 10 i privatnost korisnika, nema smisla zatrpavati i onako prebukiranu windows 10 temu.
 
Ma to vam ja tepam. :D Razumem ja da neke stvari nisu dostupne na klik, ni u Windows server okruženju nije baš sve na klik, ali brate, ja ne mogu u Lubuntu-ua da kreiram prečicu desnim klikom... Nema... Eeeeeej, nema craate launcher ili shortcut. I sad dođe novi korisnik, instalira Linux, hoće da batali Windows 10, vođen ovom pričom o spyware-u, kad ono, treba da googla kako da nabudži prečicu. :D

Poštujem i cenim Linux kernel, meni je firewall i vpn ruteru bazirani na freebsdu i u to imam više poverenja nego u MS rešenja, ali još 100 godina da prođe, neće moći da naprave normalno grafičko okruženje.
Ako toliko polažeš na princip privatnosti, trebalo bi malo da proučiš i principe na kojima je baziran slobodan softver. Olaka kategorizacija i nasumično karikiranje stvarnog stanja po meni pokazuju da temu o kojoj govoriš ne poznaješ dovoljno. Izvinjavam se za off, tema za Windows 10 je ionako zatrovana, ne bih hteo da ovu temu pretvorim u temu o GPLu.
 
Da razradimo temu o tome koliko nas cuveni FB spijunira, koliko nas besplatne android aplikacije spinjuniraju, o tagovanju faca
i slanju na gogle servere ?
Da li nas Windows xy spijunira ?
Naravno, ni manje ni vise od ostalih operativnih sistema.
Ni manje ni vise od mobilnih telefona, od cloud tehnologije.

Ne moze se od toga pobeci, samo je pitanje da li bas sve treba da im damo na izvolite, posluzite se.
 
Aj' prevedi mi ovo, ništa nisam razumeo. Šta je po tebi "normalno" ponašanje?

Ej, i sada nešto razmišljam... Zbog obog buđavog WiFi Sensea, sada na poslu na ruterima moram da menjam naziv mreže i da stavim _optout i da onda sada idem od klijenta do klijenta i konektujem ih ponovo na ruter, samo zato što je MS odlučio da uključi WiFi sense...

Ili ću jedostavno da implementiram NAP i zabranim pristup Windows 10 klijentima...
'ajde razmisljaj jos malo i gledaj da sto manje pises po forumu
1. Wi-fi sense radi samo na MS nalogu, odakle tebi takvi nalozi u mrezi, nadam se da imas domen. Realno, sva prica se ovde zavrsava al' ajmo dalje
2. Ako vec imas implementiran NAP onda je sva prilika da se autentifikacija ne radi na AP-u tako da tu wi-fi sense nema sta da trazi, kakvo crno blokiranje OS-a
3. I da neko tamo ko ne treba dobije nekako pristup tvom AP-u u firmi, opet bi imao samo izlaz na net, ne bi mogao da koristi resurse na mrezi.
4. Krstena mreza ima i proxy koji pusta npr samo auth. korisnika koji pripada odredjenoj sec. grupi pa tako taj tvoj intruder nece imati ni izlaz na net.
E moj "admine"

DukeLander je napisao(la):
Ali mi je ovo najbolje,citiram jedan sajt koji je rezimirao sve to:

Users who chose to enable Microsoft’s personal assistant software “Cortana” have to live with the following invasion to their privacy: “To enable Cortana to provide personalized experiences and relevant suggestions, Microsoft collects and uses various types of data, such as your device location, data from your calendar, the apps you use, data from your emails and text messages, who you call, your contacts and how often you interact with them on your device. Cortana also learns about you by collecting data about how you use your device and other Microsoft services, such as your music, alarm settings, whether the lock screen is on, what you view and purchase, your browse and Bing search history, and more.” But this is not all, as this piece of software also analyses undefined “speech data”: “we collect your voice input, as well your name and nickname, your recent calendar events and the names of the people in your appointments, and information about your contacts including names and nicknames.”
Kako ce Cortana da ti recimo preporuci restorane u blizini ako ne zna tvoju trenutnu lokaciju? Kako ce da ti kaze sta trebas da radis popodne ako nema pristup tvom kalendaru? Kako ce da ti preporuci odredjenu muziku ako nema pristup tvojim muzickim preferencijama? Dakle, kako ona da bude tvoj "licni asistent" ako ne zna nista o tebi? I kako na kraju da ti pruzi "isto iskustvo" na svim uredjajima ako to ne drzi na jednom mestu negde u oblaku?
 
kud ga podenuste da pise na makedonskom.... :d

duke, ova zuta slova sam jedva procitao kad te citirao covek :)

mislim da windows 10 ima mnogo vecih problema od spijuniranja. ako su vec hteli da spijuniraju mogli su barem da ga naprave da radi, ne bi li ljudi uopste poceli da ga koriste :)

kako stoji win 8.1 sa spijunazom?

moj tablet na sajtu proizvodjaca ima podrsku ebe keve. drajveri za windows xp, vistu, sedmicu, osmicu i desetku :) rado bih koristio ove starije da imam kinetic scrolling za browser samo :)
 
Ludi Binasr, :)
Dakle, iz online praćenja, prelazi se na offline praćenje, a to je nešto što ne sme da se dozvoli.

Bojim se da smo tu "malo" zakasnili. offline praćenje je mnogo starije i daleko rasprostranjenije nego online. U trenutku kada su ti napisali krštenicu na meti si brojnom svakojakom praćenju, od babice, zdravstvenog, škole pa do groba a i posle ti se znaju grobno mesto i neko mora da se postara o tome da je bar to plaćeno. Čak i u srednjem veku su pratili mrtve i zakopane da vide de se nisu povampirili.
 
Poslednja izmena:
Mnogo ste zanimljivi i MS i FB i svim ostalima da vas prate, nemaju druga posla.
Slažem se, ako uzmemo tačnu činjenicu da je ceo ovaj region u kome mi živimo u takozvanom "IT svetu" tretiran na nivou "statističke greške" onda me to dovodi do zaključka da mnogi ovde i previše paranoišu...
 
@bachi,
Kako ti uspevas da drzis pod kontrolom windowse u VU gde bi trebalo da je sve zasticeno i nedostupno. Na jednom mestu napisao si da si vodio teske rasprave sa linuxsasima. Sad mi je to sve zbrkano, radis u windowsu za koji pises da je busan,ako moras na poslu da radis u windowsu kuci ne moras, zasto ne predjes na linux.
Ма бачи је windows талибан, нема шансе да он пређе на отворени софтвер где неће да га шпијунирају. ;) По мало и тролује, сад је нашао да помиње шпијунирање а то се ради годинама, вероватно од када постоји интернет. Једном ће да постане и linux fanboy а онда смо надрљали.
Pa držim ih nekako, jer sam do sada morao da više računa vodim o spoljnim pretnjama, a sa Windowsom 10 moram da vodim i u unutrašnjoj pretnji, zato moja mreža duuuugo vremena neće videti Windows 10, ako ga uopšte i vidi.

Što se Linuxa tiče, par puta sam mu dao šanse, ali jednostavno se on i ja ne kapiramo. :D

Evo danas sam podigao Lubuntu u vmware
Мислиш да 7, 8, 8.1 нису имали све ово? Ако и нису све на почетку, каснији апдејти су то "оправили" па вероватно нема разлике.

Linuxu се не даје шанса, пробаш озбиљно или не пробаш. А ти нашао помало окрњену верзију за виртуелно тестирање и хоћеш да ради све што си замислио. Не можеш ни да замислиш колико је све лакше од онога што си пробао и доживео са тим, све инсталације и подешавања десктопа (кад већ то помињеш) су много лакши и бржи него то што пишеш.

Ја сам био много гори критичар Linuxa и писао сам против када је стварно било тако како си писао. Неколико година је другачије и сада windows палим само кад се појави нешто ново (као сада 10) да видим како то ради и одмах се вратим, не лежи ми одавно. Јесте да сам потрошио пар година пробајући успут све редом али је вредело. А и мање шпијунирају, само је Ubuntu сумњив тј само су они на неки начин признали.
 
Ne vredi na Linuxu nema Microsoft Solitarie :p...odmah instaliran.
 
Stvarno "wild boy" bas si opravdao nadimak, tuga...

Bachi pisi kakva je situacija, dosta moze i da se nauci citajuci razne slucajeve ;)
 
Ma ja mu samo tepam, kao on "talibanima". I sta tu ima da se obrazlaze, wi-fi sense NE RADI na domenskom nalogu, end of story.
 
Nije svaka mreža domenska i nema svaka firma novca da se otvori za naprednu mrežnu opremu, koja će da ima vlanove, guest wlan i slično.

Pričao sam uopšteno, a ne specifično za mrežu koju održavam...

Mreža je u domenu, a gost ti dođe sa laptopom koji nije u domenu sa Windowsom 10, nemaš guest ssid, daš mu ovaj i eto, on podelio tu lozinku sa njih nnn.

Moja konkretno mreža nema vlanove (kao što rekoh, budžet), ali naravno da se samim spajanjem na mrežu nema izlaz na net i pristup domenskim resursima bez autorizacije i naravno da postoji proxy.

I mojne da si tako nadobudan na prvu loptu.


Ма бачи је windows талибан, нема шансе да он пређе на отворени софтвер где неће да га шпијунирају. ;) По мало и тролује, сад је нашао да помиње шпијунирање а то се ради годинама, вероватно од када постоји интернет. Једном ће да постане и linux fanboy а онда смо надрљали. Мислиш да 7, 8, 8.1 нису имали све ово? Ако и нису све на почетку, каснији апдејти су то "оправили" па вероватно нема разлике.

Naravno da sam Windows taliban, :D ali samo kada je o desktopu reč. Na mobilnoj platformi sam za Android (naravno, bez google smeća), za neki firewall/vpn sam za *nix, za "internet" servere sam isto za *nix varijantu, ali za srednja i velika preduzeća, Windows server sa AD je nenahebljiv.

Linux na desktopu stvarno nema šta da traži, osim ako firma ima neki specifičan softver koji radi samo na Linuxu i linux admina kojeg papreno plaća. Ili STR varijanta pa im komp treba za surf, emailove i slično.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno