Šta je novo?

Windows 10 - diskusija o tome da li nas (još više) špijuniraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koja je razlika u odnosu na sledecu situaciju - ti mu das lozinku on ode i napise status na fejsu "na lokaciji toj i toj imate ssid taj i taj sifra ta i ta?". I jos tih nnn koji procitaju to podeli sa jos njih xnnn taj isti status? Je l' ga do sada sprecavala neka tvoja security polisa da to uradi?
 
Један од твораца Windows 10 Џонатан Порт: „Веома сам се изненадио када сам сазнао да систем прикупља такав обим личних података корисника... Да може чак да чува архив и да прикупља текуће информације о тренутном месту боравка свог корисника. А да те податке може користити не само Microsoft, него и његови партнери од поверења“?
Његов колега, Алек Миер, открио је да лиценца о проадаји Windows 10 има тачку која предвиђа да ће Microsoft чувати прикупљене податке, укључујући поверљиве податке корисника, и да ће у њих „улазити када то буде сматрао неопходним“.
Неки експерти упозоравају да је Windows 10 - поводом личних података корисника и његове приватности -„фабрички“, односно „по дифолту“ агресивно постављен. Толико да корисник - да би то променио мора тражити и пронаћи потребни „прозор“ међу десетинама других. Чак се послужити и спољним веб-сајтом...
Све ово није нимало наивно. Експерти, наиме, упозоравају да Windows 10 у стању да чита власникову електронску пошту, да има доступ његовим контактима и календарским забелешкама, а да нови браузер Edge (који је заменио Internet Explorer) сам бира рекламе - на бази података дотад прикупљених о кориснику.
 
Koja je razlika u odnosu na sledecu situaciju - ti mu das lozinku on ode i napise status na fejsu "na lokaciji toj i toj imate ssid taj i taj sifra ta i ta?". I jos tih nnn koji procitaju to podeli sa jos njih xnnn taj isti status? Je l' ga do sada sprecavala neka tvoja security polisa da to uradi?

????

Ajmo malo ozbiljnosti.

@zx16, baš me zanima kako će evropska komisija da odraguje na Windows 10.
 
Šta da radimo sa svima onima koji se pošteno trude da ih što više prati, FB, Tweeter itd. Kvare nam prosek ili šta ?
 
Naravno da sam Windows taliban, :D ali samo kada je o desktopu reč. Na mobilnoj platformi sam za Android (naravno, bez google smeća), za neki firewall/vpn sam za *nix, za "internet" servere sam isto za *nix varijantu, ali za srednja i velika preduzeća, Windows server sa AD je nenahebljiv.

Iskreno nemam mnogo iskustva ali LDAP bi trebalo da moze da parira AD u dosta stvari, mozda ne moze 100% da ga zameni ali eto neka neko iskusniji potvrdi.
 
@zx16, baš me zanima kako će evropska komisija da odraguje na Windows 10.
Када је Европа у питању по односу према САД-у, веома је поданичка, вазална!
Сетимо се како је стидљиво реаговала на прислушкивања Меркелове, Оланда а о "ситнијим" рибама да не причамо.
САД нас трпају њихов melting pot а Европа на то пристаје прећутно. Да не идем далеко од теме, и проблем са избеглицама је део тог рецепта?
Једино што нам остаје су две опције, или не инсталирати win10 или сести и једно сат два посветити оптимизацији, искључивању свих тих опција којим могу пратити наше активности на рачунару.
 
@zx16
Neverovatno, iduci tragom vesti nasao sam original tekst ovde
Jedan od tvoraca Windows 10? A covek je neki web dev + bloger evo mu ga blog https://jonathan.porta.codes/about/
A kao njegov kolega Alek Miler (koji bi u ovom kontekstu takodje trebalo da radi u MSFT) je ustvari neki random novinar
I sad kao imas kontekst - jao cak su i ovi u Microsoftu zgrozeni sta se radi :d

@bachi
Ja mrtav ozbiljan
 
Poslednja izmena:
@zx16, baš me zanima kako će evropska komisija da odraguje na Windows 10.
Када је Европа у питању по односу према САД-у, веома је поданичка, вазална!
Сетимо се како је стидљиво реаговала на прислушкивања Меркелове, Оланда а о "ситнијим" рибама да не причамо.
САД нас трпају њихов melting pot а Европа на то пристаје прећутно. Да не идем далеко од теме, и проблем са избеглицама је део тог рецепта?Једино што нам остаје су две опције, или не инсталирати win10 или сести и једно сат два посветити оптимизацији, искључивању свих тих опција којим могу пратити наше активности на рачунару.
Na kraju kada budemo morali da se suocimo sa time dobro bi nam dosla neka scripta da pogasi sve to da ne moramo rucno :cool:
 
Poslednja izmena:
Na kraju kada budemo morali da se suocimo sa time dobro bi nam dosla neka scripta da pogasi sve to da ne moramo rucno :cool:
Вероватно ће "изаћи" нека "лајт" верзија очишћена од тих опција или, као што си рекао, нека скрипта за оптимизацију једним кликом.
Ја ћу сигурно сачекати развој ситуације као и пар месеци док на површину не исплива сва "прљавштина".
Седмица ми тако лепо ради да у опште немам потребе да размишљам о оваквој десетки!
 
Poslednja izmena:
@bachi Ja mrtav ozbiljan
:D Naravno da ne postoji mogućnost da zabraniš korisniku da oda lozinku na svom Facebook nalogu, ali to je namerno i svesno odavanje lozinke.

99% Windows 10 korisnika pojma nema šta je WiFi sense i odavaće lozinku po defaultu, čak i ako oni to NE žele.

Valjda je očigledna razlika?
 
Nije svaka mreža domenska i nema svaka firma novca da se otvori za naprednu mrežnu opremu, koja će da ima vlanove, guest wlan i slično.

Pričao sam uopšteno, a ne specifično za mrežu koju održavam...

Mreža je u domenu, a gost ti dođe sa laptopom koji nije u domenu sa Windowsom 10, nemaš guest ssid, daš mu ovaj i eto, on podelio tu lozinku sa njih nnn.

Moja konkretno mreža nema vlanove (kao što rekoh, budžet), ali naravno da se samim spajanjem na mrežu nema izlaz na net i pristup domenskim resursima bez autorizacije i naravno da postoji proxy.

I mojne da si tako nadobudan na prvu loptu.




Naravno da sam Windows taliban, :D ali samo kada je o desktopu reč. Na mobilnoj platformi sam za Android (naravno, bez google smeća), za neki firewall/vpn sam za *nix, za "internet" servere sam isto za *nix varijantu, ali za srednja i velika preduzeća, Windows server sa AD je nenahebljiv.

Linux na desktopu stvarno nema šta da traži, osim ako firma ima neki specifičan softver koji radi samo na Linuxu i linux admina kojeg papreno plaća. Ili STR varijanta pa im komp treba za surf, emailove i slično.
Ja jednostavno ne mogu da dam tvom mišljenju neku težinu, čini mi se da o Linuxu ne znaš skoro ništa. Prosto je tužno videti nekog ko se bavi računarima profesionalno, kako ne zna šta je GCC, i kako ga instalira zbog kompajliranja Pale Moona... Ne vidim zašto se vraćaš na to, tema je nešto drugo...
 
Tužno je pokrenuti setup programa a da ti on ne punudi da instalira sve što je neophodno da bi taj program radio.

Kao .net aplikacija koja ako nemaš .net, lepo ti ponudi installer ili već ima bundlovan installer.

U odnosu na pre par godina i nesrećnih rpm paketa, sređen je koliko toliko dipendensi hel, ali opet ne skroz i nije user friendly.

Ali dobro, to svakako nije tema. Ne razumem se u Linux, pišem iz ugla teeeeeeeškog n00ba kada je Linux u pitanju, a meni kao n00bu je neprihvatljivo da ne mogu da napravim lako prečicu na desktopu.
 
Izgleda da si bas teski (antitalenat) n00ba za Linux. Stalno kukas za precice, evo ja probao Mint 17.2 KDE ladno na desni klik iz start menija stavlja precicu na desktop a moze i u panel.
Za pakete postoje paket manageri iz kojih se radi instalacija i u 99% slucajeva ne treba nista vise...
Izgleda da si ti navikao na windows kao narkoman na heroin, kudis windows a ne mozes bez njega. :D
 
Cak i sa pogasenom telemetrijoim i slicno, recimo pokusajem da preko powershell odstranim neke built-in aplikacije (ocigledno je da su aplikacije i dalje tu cak i one koje nisu izbacile upozorenje da ne mogu da se maknu), u samom win10 je duboko integrisan spyware, pitanje je koliko podataka ce on i dalje da salje.
A sa druge strane, meni bukvalno banka ne daje da stavim linux jer njihov office banking radi samo na winu...
Sto se linuxa tice, ne znam bas kakvo je tu stanje sa dx, ali znam da sam tu noob, mada ono sto nisi probao na duze vreme, ne mora da znaci da si noob, mozda samo newbie (dok se ne utvrdi pravi status) :D
 
Ма јок, само је пробао дистрибуцију која је иначе позната по томе што је мало више исечена и нема много тога (колико се сећам, било је проблема и да се инсталирају додатне тастатуре мада нисам сигуран да сам добро запамтио) али му је то добродошло да потврди мишљење о Linuxu које хоће да има. ;)

Инсталација свих програма је милион пута лакша и сигурнија него на пенџерима а уз то не мора да се јуре разни извори, крекови што је већ добар начин да се нешто ували, или да будем у теми, да се ували нешто за шпијунирање. :) Све се ради са провереног извора и углавном нема таквих застрањивања по питању шпијунирања.

А о могућностима подешавања десктопа је смешно и да се пише, ево Windows добио мултидесктоп што Linuxi имају одувек.

Наравно, онај ко има обавезу да користи неки специфичан програм кога нема у линуху има пуно оправдање за свој избор. Он сам прихвата могућност да му се ували нека тужибаба.
 
Zanimljivo, izabrati LXDE umesto XFCE ili nekog drugog okruzenja, i onda graditi svoje misljenje o linuxu. Sta bi tek bilo da je uzet e17.
 
Tužno je pokrenuti setup programa a da ti on ne punudi da instalira sve što je neophodno da bi taj program radio.

Kao .net aplikacija koja ako nemaš .net, lepo ti ponudi installer ili već ima bundlovan installer.

U odnosu na pre par godina i nesrećnih rpm paketa, sređen je koliko toliko dipendensi hel, ali opet ne skroz i nije user friendly.

Ali dobro, to svakako nije tema. Ne razumem se u Linux, pišem iz ugla teeeeeeeškog n00ba kada je Linux u pitanju, a meni kao n00bu je neprihvatljivo da ne mogu da napravim lako prečicu na desktopu.
Pišeš o nečemu što vrlo malo poznaješ i formiraš mišljenje na osnovu vrlo malo informacija. Uglavnom neispravnih.
 
Poslednja izmena:
Људи, тема није linux vs windows него "Windows 10 - diskusija o tome da li nas (još više) špijuniraju".
Имајте то на уму када пишете!
 
Ako je nesto milion puta lakse instalirati nego u windowsu, koji to proces moze toliko da nadmasi "next next next" instalaciju? Samo next? :)
 
Da, nema veze sa temom, ali i ima, jer da je Lindža iole prihvaćenija na desktop računarima, ne bi se Microsoft ovako bahatio.

MS se ne bahati sa Windows 10. Jednostavno, operativni sistem ide u korak sa vremenom, boljom integracijom, mobilnošću, asistencijom, cloud-u. Win 10 i njegovi naslednici, ukoliko budu prihvaćeni, će u bliskoj budućnosti postati ozbiljni konkurenti Androidu i ios-u uz zadržavanje prednosti u biznis i home desktop okruženju.
Zar ne prepoznaješ obrazac po kojima svi ti operativni sistemi rade?

Da se nije pojavio win10, MS bi delio sudbinu desktop i laptop računara, odnosno pad prodaje. Ovako, imaju ozbiljnu šansu da zagospodare još jednom.

Ja lično neću razmatrati korišćenje win 10 dokle god win 7 ima bilo kakvu podršku ili do momenta kada mi Win 10 ili neki njegov naslednik ne omoguće potpunu integraciju svih mojih uredjaja.

Znači, full desktop iskustvo na svim mojim uredjajima, i sa svim programima i čak raaporedom iknica na ekranu. Znači, upalim desktop, radim nešto, ugasim ga ili ostavim uključenog a na tabletu, putnom računaru ili telefonu imam potpunu sinhronizaciju. Tek tada ova njihova priča sa skeniranjem fajlova i šta se sve ne pominje ovde kao problem dobija puni smisao.
 
Znači, full desktop iskustvo na svim mojim uredjajima, i sa svim programima i čak raaporedom iknica na ekranu. Znači, upalim desktop, radim nešto, ugasim ga ili ostavim uključenog a na tabletu, putnom računaru ili telefonu imam potpunu sinhronizaciju. Tek tada ova njihova priča sa skeniranjem fajlova i šta se sve ne pominje ovde kao problem dobija puni smisao.

E vidiš, ja za to ne vidim Microsoft cloud da mi treba, već interni cloud... Svaka kuća ima desktop računar ili laptop i + mobilne... Postoji od Windowsa 7 ideja home grupe i zašto se to ne bi proširilo u smislu da PC računar bude kontroler i da on menja cloud?

To bi bio hit, naravno da bude jednostavno za podešavanje.

Moj desktop (Windows 7) računar je stalno uključen, na njemu je file sharing, openvpn server, serviio za TV i odavno mi je centralna tačka kome svi uređaji pristupaju.

A ne ovo da se sve trpa na OneDrive... A na to dodaj činjenicu naš divan upload od čitavih 1Mb, stvar postaje još očajnija
 
Ova teme gubi smisao, ako se raspravlja da li win10 vise spijunira od ostalih onda je valjda red da se to i dokumentuje.
Znaci onaj ko pise lepo objasni to i to radi neprihvatljivu radnju, to se vidi tu i tu a moze da se spreci tako i tako.
OneDrive moze da se iskljuci nasao sam negde, Cortana moze da se zezne, ne moze da se brise ali moze rename
i vise se ne pojavljuje u Task manageru.
 
ne znam sta da mislim. sta ih je sprecavalo da nas spijuniraju u win7, win8 itd? mogli su napraviti update i da imaju iste privilegije kao na win10. slicna prica je isla i za win8 kad se pojavio.mozda ovo i jeste win8 sa updateom kad malo bolje razmislim. mislim da su sve sto ih zanima ili ih je zanimalo imali i do sada. mozda su sada samo napisali sta sve rade.
 
Što je neko napisao, ti ako živiš u BGu npr. izađi do parka da prošetaš sa djecom i snimiće te 50 kamera. Jednostavno sve se zasniva na tom principu. Ovaj Windows, Android i slični, oni takve sisteme špijuniranja proširuju iako svi znaju o čemu se radi jer baš i nemaju nekoga ko će im stati na put. Jednostavno velikim igračima koji imaju uticaj odgovara takav Windows 10.

Maloprije sam podešavao i na drugom kompu privatnost i tu nema nikakve polemike da ti uzimaju podatke. Međutim, ljudi hoće kortanu, kortanu koja zna da izgovori ime, preporuči neku lokaciju, baci koju reklamicu, a da zadrže privatnost. To ne može tako. Problem je takođe što se distribucija tih podataka neće završiti na kortani već na daleko većem omjeru u daleko većim bazama podataka.
 
Nije uopste stvar u tome, oni nas verovatno "spijuniraju" jos od xp-a.
Stvar je u tome da je sada prvi put javno to napisano i da svi to prihavatmo tek tako bez pobune na medjunarodnom nivou.
Cak imamo likove koji ih pravdaju kao da rade za njih, i to pod parolom plitkom kao potok : " nemam ja cega da se plasim, nista ne krijem, neka me prate".
Ludilo...
 
Nije uopste stvar u tome, oni nas verovatno "spijuniraju" jos od xp-a.
Stvar je u tome da je sada prvi put javno to napisano i da svi to prihavatmo tek tako bez pobune na medjunarodnom nivou.
Cak imamo likove koji ih pravdaju kao da rade za njih, i to pod parolom plitkom kao potok : " nemam ja cega da se plasim, nista ne krijem, neka me prate".
Ludilo...
Ma ludilo je sa saobraćejnin kamerama sa kojih mogu da te kazne BEZ SUDA i sudske odluke ili pretresa a MS može da se slika sa mojim podacima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno